Lytro: první dojmy a nové ceny - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Lytro: první dojmy a nové ceny

21. března 2014, 21.11 | Fotoaparáty Lytro, využívajíce zcela novou technologii záznamu fotografií, jsou nyní za nové – výrazně nižší ceny! Tuto revoluční novinku tak můžete nyní pořídit téměř o polovinu levněji! Lytro 16GB zlevňuje z původních bezmála 14 tisíc korun na 8 tisíc; Lytro 8GB mění cenu z původních 11 tisíc na 5,8 tisíc. A to se vyplatí!

 

O tomto typu přístroje jsme již dříve psali, ovšem nic nezkazíme malou rekapitulací Jedná se o zcela nový typ fotoaparátu, který sice zaznamenává světlo – stejně jako konvenční fotoaparáty – ovšem zcela jiným způsobem! Běžný snímač digitálního fotoaparátu “zachytává” jednotlivé světelné částice (fotony) a jejich sílu (elektrický náboj) “fixuje” a následně přes A/D převodník zpracuje (zesílí, převede) a uloží ve formě digitálního / binárního kódu na paměťové médium (kartu). Lytro fotoaparát má sice také snímací čip (ač čtvercového formátu), ovšem před ním je umístěna soustava jemných čoček, které zde slouží, k výpočtu úhlů pod nimiž dopadají jednotlivé světelné paprsky.

 

Lytro desktop SW

Do paměti následně Lytro ukládá všechny možné úhly světelných paprsků a na základě těchto dat lze poté dopočítat všechny možné roviny zaostření! Daný výpočet možných rovin zaostření a jejich aplikace na konkrétní snímek již probíhá v PC pomocí speciální jednoduché aplikace, v níž zpracováváte fotografie. Rovinu zaostření lze zobrazit a měnit též na LCD fotoaparátu - u již pořízených fotografií. Jednou z nesporných výhod daného systému je, že ostření samotné nemusíte během focení příliš řešit. Potažmo se nám tím výrazně zkracuje prodleva mezi stiskem spouště a samotným exponováním, což je běžným problémem v podstatě všech kompaktů a fotomobilů.

 

Závěrem

Mám za sebou cca první dva týdny testování a mohu zodpovědně prohlásit, že jde skutečně o velmi zajímavou novinku, která skýtá velký potenciál! Využití Lytro si dokáži dost dobře představit na poli technické fotografie (produkt, reklama, architektura ap.) nebo jednoduše všude, kde je požadavek malé hloubky ostrosti! Zatím poslední novinkou v “Lytro světě” je výrazná úprava cen 8GB i 16GB verze (viz úvod článku).

Nové ceny platí od 18.3.2014 a měly by zůstat zachované minimálně do konce roku 2014. Ceny příslušenství zůstávají stejné.

 

Momentálně intenzivně pracuji na podrobnější recenzi, kterou zveřejníme (vč. ukázkových fotografií) již brzy!

 

Více na: www.fototrade.cz/

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: