Olympus OM-D E-M1 s Wi-Fi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Olympus OM-D E-M1 s Wi-Fi

10. září 2013, 17.24 | Nový model v řadě kompaktních DSLM přístrojů OM-D je voděodolný, prachotěsný a mrazuvzdorný a má rychlý duální systém automatického zaostřování, tudíž umožňuje lépe využít nabídku výměnných objektivů včetně 4/3 systému, které je možno připojit pomocí adaptéru. Také má integrovaný modul Wi-Fi pro bezdrátovou komunikaci.

 

Olympus OM-D E-M1 je kompaktní, malý a lehký, měří přibližně 13 × 9,5 × 6,3 cm a včetně lithiové baterie váží 497 g, což uživatelé ocení především na cestách, dovolených, výletech a procházkách. Využívá nový obrazový senzor Live MOS bez low-pass filtru a nový procesor TruePic VII a tyto základní systémy jsou nastaveny tak, aby produkovaly ještě kvalitnější snímky než předešlé modely. Procesor TruePic VII má zcela novou technologii zpracování dat New Fine Detail Technology II pro získání těch nejlepších výsledků z každého jednotlivého typu objektivu. Veškeré potenciální vady objektivu, jako je například chromatická aberace, jsou automaticky korigovány přímo ve fotoaparátu.

 

Olympus OM-D E-M1 s Wi-Fi

 

Nechybí ani jedinečný elektromagnetický stabilizátor obrazu, který byl poprvé použit u modelu OM-D E-M5 a který pracuje v pěti osách: stabilizuje pohyby v osách X a Y, rotaci přístroje v ose Z plus naklápění fotoaparátu v obou osách. Stabilizace funguje při fotografování i pořizování videozáběrů, které jsou plynulé a neroztřesené i za chůze a při použití delších ohnisek.

 

Olympus OM-D E-M1 - hořčíkové šasi

 

Přestože je tělo fotoaparátu velmi malé a kompaktní, je ergonomické a dobře se drží. Je řešeno ve stylu „DSLM“, Digital Single Lens Mirrorless fotoaparátů, tedy bezzrcadlovek, a má lehké, ale velmi odolné šasi z hořčíkové slitiny. Tělo je utěsněno proto vnikání prachu, vlhkosti, vody a je také mrazuvzdorné, a to až do teploty -10 °C.

 

Olympus OM-D E-M1 - utěsněnost přístroje

 

Použit je nový duální systém automatického zaostřování „Dual Fast AF“, který je oproti původnímu především rychlejší. Díky tomuto typu autofokusu je nabídka výměnných objektivů výrazně širší i pro náročné uživatele, neboť třeba majitelé digitálních zrcadlovek Olympus mohou své objektivy 4/3 digitálního standardu využít na novém těle zcela bez omezení, E-M1 s nimi dokáže zaostřovat stejně rychle, jako zrcadlovky E-5 a E-3. Jen je třeba tyto objektivy připojit pomocí adaptéru MMF-3. Je to prachotěsný a voděodolný adaptér sloužící k nasazení objektivů 4/3 systému na těla kompaktních fotoaparátů s bajonetem mikro 4/3 standardu. Jeho utěsnění je možno využít při použití voděodolných a prachotěsných objektivů řad „Pro“ a „Top Pro“.

 

Olympus OM-D E-M1 - bajonet

 

Pro uchycení objektivů má tělo přípojný systém s bajonetem mikro 4/3 systému, pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát šíře 35 mm slouží koeficient 2×.

 

Olympus OM-D E-M1 - základní systémové uzly

 

Olympus OM-D E-M1 používá obrazový snímač CMOS 4/3 formátu s rozměry 17,3 × 13 mm a rozlišením 16,3 milionu efektivních pixelů a elektronický obvod s procesorem TruePic VII. Senzor je součástí systému stabilizace obrazu typu „5-axis IS Sensor-Shift“. Největší snímek má rozlišení 4608 × 3456 px. Základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 3:2, 16:9 nebo 1:1. Pořizovat je možno nekomprimované obrazové soubory RAW (ORF), snímky v grafickém formátu JPEG s kompresními stupni Velmi jemný, Jemný, Normální a Základní a „3D snímky“ formátu MPO. Samozřejmostí je možnost nastavit základní parametry snímků jako ostrost, kontrast a sytost barev. Video formátu Motion JPEG s kodekem H.264 má tři nastavení: 1920 × 1080 px s frekvencí 30 obr./s, 1280 × 720 px á 30 obr./s a 640 × 480 px á 30 obr/s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Data se ukládají na paměťové karty SD, SDHC nebo SDXC.

 

Olympus OM-D E-M1 - zadní stěna s displejem

 

Displej typu TFT LCD má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm) a rozlišení 1 037 000 obrazových bodů. Je dotykový a umístěný na výklopném panelu. Ten je možno nahoru vyklopit až o 80 ° a sklopit dolů o 50 °.

 

Olympus OM-D E-M1 - výklopný displej

 

Digitální hledáček má LCD panýlek s rozlišením 2 360 000 obrazových bodů, 100% zobrazením záběru, zvětšením obrazu 1,48× a s automatickou korekcí jasu. A s jedinečnou funkcí HDR Preview lze přímo v hledáčku vidět výsledek HDR korekcí ještě před samotným pořízením série snímků a jejich složením. V hledáčku lze také sledovat změny čtyř dalších klíčových nastavení: poměr stran a zvětšení obrazu, barevné podání a korekci světel a stínů. Nový je způsob úpravy a nastavení barev: místo grafu a čísel nabízí nově vyvinutý Color Creator – intuitivní kruhový volič barev a jejich sytosti a v hledáčku i na displeji lze v reálném čase sledovat prováděné barevné změny. Časová prodleva hledáčku je 29 ms, zobrazení působí přirozeně i při sledování objektů v pohybu. Nechybí ani snímač přiblížení oka k hledáčku a možnost dioptrické korekce.

 

Olympus OM-D E-M1 - okulár hledáčku a měkká očnice

 

Duální automatický zaostřovací systém „Dual Fast AF“ poskytuje rychlé a přesné zaostření s oběma řadami objektivů, standardu Micro 4/3 i 4/3, které lze na tělo nasadit s pomocí adaptéru MMF-3. Fotoaparát automaticky rozpozná, je-li nasazen objektiv 4/3 nebo mikro 4/3 standardu a automaticky zvolí nejvhodnější zaostřovací systém – kontrastní, nebo fázovou detekci. Zrcadlovkové objektivy fungují s fázovou detekcí, kompaktní mikro 4/3 objektivy využívají metodu detekce kontrastu. Autofokus může zaostřovat bodově (střed i výběr bodu), s využitím 37, anebo všech 81 zaostřovacích bodů, k dispozici jsou funkce sledování objektu Tracking AF, detekce tváří v záběru, ostření v živém náhledu i dotykem na obrazovku, ostření po jednotlivých snímcích i souvislé. Nechybí pomocné osvětlení AF. A možné je i ruční ostření včetně „zvýraznění obrysů“ obrazu na displeji – Focus Peaking.

 

Olympus OM-D E-M1 s Wi-Fi

 

Obdobně funkce měření expozice nabízí režim s měřením vícesegmentovým, zaměřeným na střed a bodovým. Expozici je možno kompenzovat v rozsahu ±5 EV, k dispozici je funkce AE Bracketing a další včetně HDRI. Citlivost ISO má rozsah od 100 do 25 600 (v krocích po 1, nebo 1/3 EV). Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky připraveno 7 režimů, možné je uživatelské vyvážení a k dispozici je funkce WB Bracketing. Zabudovaný blesk přístroj nemá, možno je připojit blesk externí pomocí aktivních sáněk pro externí příslušenství.

 

Olympus OM-D E-M1 - různé příslušenství - příklady

 

Fotografovat je možno pohodlně s využitím plné automatiky iAuto a na výběr je několik scénických programů: Portrét, e-Portrait, Krajina, Krajina + portrét, Sport, Noc, Noc + portrét, Děti, High Key, Low Key, DIS – režim „digitální stabilizace“, Makro a Makro v přírodě, Svíčka, Západ Slunce, Dokumenty, Panorama, Ohňostroj, Pláž a sníh, Fisheye – digitální filtr simulující distorzi obrazu pomocí objektivu typu rybí oko, Wide a Macro Conversion Lens – digitální filtry simulující zobrazení pomocí širokoúhlé předsádky a makropředsádky, 3D obraz. Program Photo Story disponuje třemi šablonami.

 

Olympus OM-D E-M1 shora

 

Na otočném voliči režimů expozice je sada Art Filter, 12 „uměleckých“ digitálních filtrů včetně novinky Diorama II, kdy je možno vytvořit rozostření pozadí podle vertikální středové osy, což je vhodné třeba pro portréty, ale samozřejmě také pružná programová automatika, programy s prioritou clony a času (1/8000–60 s), režim s ručním nastavením všech parametrů expozice a časy B/Bulb a T/Time. Rychlost souvislého snímání je až 10 snímků za sekundu, při použití autofokusu 6,5 obr./s. K dispozici je i funkce časosběrného snímání – automaticky generované časosběrné video.

 

Olympus OM-D E-M1 - ilustračka

 

Zdrojem energie je dobíjecí lithium-iontová baterie BLN-1, která na plné nabití umožňuje pořídit až 350 snímků (podle norem CIPA). Pro připojení k počítači slouží rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV má přístroj výstup mikro HDMI, ale zabudována je také jednotka Wi-Fi/802.11b/g/n pro bezdrátovou komunikaci. Ta umožňuje mimo jiné přístroj dálkově ovládat pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Vybrané snímky lze samozřejmě obratem odesílat na sociální sítě a webové stránky.

 

Olympus OM-D E-M1 - průhled do nitra

 

Na výběr jsou různé výměnné objektivy, mezi kterými je třeba nový voděodolný, prachotěsný a mrazuvzdorný objektiv s neměnnou světelností M.Zuiko Digital ED 12–40 mm 1:2,8 a v současné době Olympus připravuje nový telezoom M.Zuiko Digital ED 40–150 mm 1:2,8. Výše už jsme také zmínili prachotěsný a voděodolný adaptér MMF-3 umožňující nasazení 4/3 DSLR objektivů na kompaktní těla fotoaparátů mikro 4/3 standardu, který je vhodný i pro voděodolné a prachotěsné DSLR objektivy řady „Pro“ a „Top Pro“.

 

Olympus OM-D E-M1 - redukce 4/3 na mikro 4/3

 

V nabídce příslušenství je několik externích blesků, LEDková miniaturní světla, kabelová dálková spoušť RM-UC1, bateriové madlo HLD-7 s ovládacími prvky pro snímání na výšku, které fotoaparátu navíc dodává patřičnou robustnost a lepší stabilitu při použití rozměrnějších DSLR objektivů, ale také třeba fotobatoh CBG-10, měkké pouzdro CS-42, vyšívané pouzdro CS-43 a řemínek CSS-P118, anebo vodotěsné pouzdro PT-EP11 s výměnným portem na objektivy, které umožňuje potápění až do hloubky 45 m. Olympus také nabízí majitelům E-M1 balíček Service Plus a prodlouženou záruku. Více: Olympus.cz/ServicePlus

 

Olympus OM-D E-M1 - Battery Grip HLD-7

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: