Olympus Pen E-P5 s Wi-Fi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Olympus Pen E-P5 s Wi-Fi

10. května 2013, 13.37 | Nový model v řadě stylových systémových kompaktů Pen E-P s výměnnými objektivy mikro 4/3 systému je vybaven snímačem se 16 miliony pixely, který je součástí „pětiosé“ stabilizace obrazu, má displej na výklopném panelu a umožňuje snímat rychlostí závěrky až 1/8000 s. K dispozici je také externí elektronický hledáček VF-4 s LCD panýlkem s rozlišením 2,4 milionu bodů.

Olympus Pen E-P5 charakterizuje robustní, ale kompaktní celokovové tělo v retrospektivním designu PEN F. Podle současných trendů má zabudovanou jednotku Wi-Fi pro bezdrátové připojení chytrého telefonu, tabletu nebo notebooku. Uživateli nabízí moderní a výkonné systémy a praktické i hravě-tvůrčí funkce, kupříkladu pětiosý stabilizátor obrazu s funkcí IS Auto, rychlý systém automatického zaostřování FastAF s funkcí detailního bodu Super Spot AF a dotykovým snímáním Touch Shutter AF a funkci Focus Peaking pro přesné ruční zaostřování, 2×2 funkce na dvou kruhových voličích, režim Photo Story a 12 „uměleckých“ digitálních filtrů a jako první kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy s mechanickou závěrkou nabízí velice krátké časy expozice – až do 1/8000 s.

 

Olympus Pen E-P5 - komplet černé provedení

 

Využívá obrazový snímač CMOS 4/3 digitálního standardu s rozměry 17,3 × 13 mm a s rozlišením 16,1 milionu efektivních pixelů, který je součástí výše uvedeného systému stabilizace obrazu a opatřen ultrazvukovým protiprachovým systémem. Snímky mají maximální rozlišení 4608 × 3456 px a základní poměr stran obrazu je 4:3. Snímky lze ukládat v grafickém formátu JPEG se třemi kvalitativními stupni, superjemným, jemným a standardním, nebo jako nekomprimované soubory RAW a v případě 3D fotografií ve formátu MPO.

 

Olympus Pen E-P5 - černo-stříbřité retroprovedení

 

Video s kodekem H.264 má maximum 1920 × 1080 px, k dispozici je také rozlišení 1280 × 720 px a snímková frekvence je v obou případech 30 obr./s. K dispozici je i funkce snímání s časovačem – „timelapse recording“ ve formátu AVI s rozlišením 1280 × 720 px á 10 obr./s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 

Olympus Pen E-P5 - bajonet

 

Pro připojení výměnných objektivů slouží přípojný mikro 4/3 systém s bajonetem, pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát je třeba použít koeficient 2×. Fotoaparát nabízí i funkci „digitálního zoomu“ – „digitální telekonvertor“ 2×.

 

Systém automatického zaostřování disponuje 35 body a pracuje metodou detekce kontrastu. Umožňuje ostřit s využitím více bodů, ale také vybrat určitý bod, nabízí funkci sledování vybraného objektu Tracking AF, má funkci detekce tváří v záběru a pracuje v živém náhledu, pro ostření lze použít i dotykový displej, samozřejmostí jsou režimy po jednom snímku a souvisle, nechybí pomocné světlo AF. A ostřit je možno i ručně.

 

Olympus Pen E-P5 shora

 

Exponometrický systém nabízí tři základní režimy měření světla, vícebodový, vyvážený na střed a bodový. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ±3 EV, k dispozici je funkce automatických expozičních řad AE Bracketing, ekvivalent citlivosti ISO umožňuje nastavit hodnoty 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12 800, 16 000, 20 000 a 25 600. Vyvážení bílé lze svěřit plné automatice, vybrat jeden z osmi přednastavených režimů, možné je i ruční vyvážení, anebo lze využít funkci automatické řady snímků.

 

Olympus Pen E-P5 - výklopný blesk

 

Fotoaparát má zabudovaný elektronický blesk s maximálním dosahem 7 m při nastavené citlivosti ISO 100 a aktivní sáňky pro externí blesk.

 

Samozřejmostí je velmi široká nabídka režimů expozice. Použít je možno pohodlný samočinný režim iAuto, na výběr je mnoho scénických programů včetně podvodních a panoramatického nebo 3D obrazu, ale také pružná programová automatiky, programy s prioritou clony nebo času (1/8000–60 s + B a T) a režim s ručním nastavením všech parametrů ručně. K dispozici je dnes už neodmyslitelná sada „uměleckých“ digitálních filtrů a funkce umožňující nastavit nebo upravit základní parametry snímků. Nechybí ani dvě funkce pro souvislé snímání s tím, že nejvyšší rychlost je 9 obr./s.

 

Olympus Pen E-P5 - flexibilní dotykový displej

 

Dotyková obrazovka typu TFT LCD je umístěna na výklopném panelu, má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm), rozlišení 1 036 800 obrazových bodů a poměr stran 3:2. Uživatel si může dokoupit externí hledáček, průhledový, nebo elektronický.

 

Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně lze použít rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV slouží výstup HDMI, pro bezdrátovou komunikaci pak zabudovaná jednotka Wi-Fi. Dokoupit je možno dálkový ovladač RM-UC1. Jako zdroj energie slouží lithium-iontový akumulátor, který při plném nabití umožňuje pořídit asi 330 snímků (podle norem CIPA). Fotoaparát má rozměry 122 × 69 × 37 mm a včetně baterie váží 420 g.

 

Olympus Pen E-P5 - externí elektronický hledáček

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: