Panasonic Lumix DMC-GF6 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-GF6

10. dubna 2013, 01.38 | Nový systémový kompaktní fotoaparát vstupní úrovně s výměnnými objektivy v řadě GF nabízí Wi-Fi připojení a kapacitní dotykový displej, který je výklopný až o 180 ° pro snadné pořizování autoportrétů. Jako první nabízí NFC – Near Field Communication, umožňující nastavit Wi-Fi připojení s kompatibilními smartphony a tablety jednoduše poklepem na zařízení.

 

Panasonic Lumix GF6 bude nabízen ve čtyřech barevných variantách, klasické černé, čisté bílé, živé červené a elegantní hnědé. Má obrazový snímač CMOS 4/3 formátu s rozměry 17,3 × 13 mm a s rozlišením 16 milionů efektivních pixelů a využívá procesor Venus Engine FHD. Nejvyšší rozlišení snímku je 4592 × 3448 px, základní poměr stran obrazu 4:3 lze změnit na 3:2, 16:9 a 1:1.

 

Panasonic Lumix DMC-GF6 - 4 barvy

 

Snímky lze ukládat jako nekomprimované obrazové soubory RAW, ve formátu JPEG se dvěma kvalitativními režimy, jemným a standardním, samozřejmě lze ukládat simultánně data RAW + JPEG a pokud použijeme 3D objektiv, ukládají se snímky ve formátu MPO a opět buďto s jemnou, nebo standardní komprimací. Videozáznam má maximum 1080p @ 30 obr./s u formátu MPEG4 i AVCHD formátu. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 

červený

 

Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu a nabízí řadu režimů a funkcí, od vícebodového ostření po bodové s uživatelským výběrem bodu, přes sledování objektu, detekci tváří a výběr po snímku a souvisle až po ostření poklepem na dotykovou obrazovku s tím, že dalším poklepem může být aktivována samotná expozice snímku. Autofokus má k dispozici pomocné osvětlení a možné je i ruční ostření.

 

bajonet

 

Přípojný systém s bajonetem je Micro 4/3 systému, pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát je třeba použít koeficient 2×.

 

displej a možnosti, které nabízí

 

Hledáček přístroj nemá, zato má kvalitní displej typu TFT LCD s úhlopříčkou 3 palce (asi 7,6 cm) a s rozlišením 1,04 milionu obrazových bodů. Displej je umístěný na výklopném panelu, který je možno vyklopit až o 180 ° pro snadné pořizování autoportrétů a dvoj- i trojportrétů „z napjaté paže“, přičemž povysunutím se zobrazí dotykové ovládací prvky na displeji, aby bylo pořizování snímků s fotoaparátem obráceným k uživateli co nejsnadnější.

 

flexibilní displej

 

Exponometrický systém umožňuje měření vícebodové, vyvážené na střed a bodové. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ±3 EV, k dispozici je funkce automatických expozičních řad AE Bracketing. Citlivost ISO má v základním režimu hodnoty 160, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 a 12 800, v rozšířeném režimu lze použít i hodnotu 25 600. Pro vyvážení bílé je připraveno pět režimů, možné je i ruční vyvážení a WB Bracketing.

 

výklopný blesk

 

Výklopný blesk má maximální dosah 6,3 m a nabízí standardní režimy a funkce. Základní je plně automatický režim, pak vždy zapnutý, nebo vždy vypnutý, pomalá synchronizace a snížení jevu červených očí. Aktivní sáňky pro externí blesk přístroj nemá.

 

detail pravé horní strany

 

Fotografovat je možno jednoduše a pohodlně s využitím plně automatických režimů iA a iA+, na výběr je mnoho různých scénických režimů, program panorama, flexibilní programová automatika, programy s prioritou času (1/4000–60 s) a clony a také režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Režim souvislého snímání má rychlost až 4,2 obr./s.

 

shora

 

Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně lze použít rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV výstup mini HDMI typu C a přístroj má zabudovanou jednotku Wi-Fi pro bezdrátovou komunikaci. Jako zdroj energie slouží nabíjecí 7,2V Li-ion baterie DMW-BLG10E s kapacitou 1025 mAh, což představuje energii 7,4 W s tím, že na jedno nabití lze pořídit až 340 snímků (podle standardů CIPA; a lze říci, že podle prvního vyzkoušení fotoaparátu po jeho představení tento údaj odpovídá, záleží samozřejmě na více faktorech). Lumix GF6 má rozměry 111 × 65 × 38 mm a včetně baterie váží 323 g.

 

Ichiro Kitao představuje Lumix GF6

 

Fotoaparát v předprodukční verzi jsem měl možnost krátce vyzkoušet, první fotografie a zkušenosti budou následovat. 

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Ostatní  » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: