Panasonic Lumix DMC-GM1 s Wi-Fi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-GM1 s Wi-Fi

20. října 2013, 19.21 | Panasonic rozšířil řady svých kompaktních systémových fotoaparátů a DSLM přístrojů na pět: k řadám G, GH, GX a GF přibyla ještě GM. Ono „em“ s největší pravděpodobností znamená „mini“, neboť první model je nejmenší z nabídky foto-video přístrojů Lumix s možností měnit objektivy. Výrobce také představil nový objektiv Leica DG Nocticron 42,5 mm 1:1,2.

 

Panasonic Lumix DMC-GM1 je koncipován nejen s ohledem na malé rozměry a nízkou hmotnost, měří přibližně 10 × 5,5 × 3 cm a včetně baterie váží 204 g, ale také aby oslovil potenciální kupce stylovou elegancí. Design má podle jednoho ze současných trendů jednoduchý a retrospektivní, včetně koženého potahu, přičemž na výběr jsou tři barevné varianty, komplet černé provedení a pak dvě kombinace, černá a oranžová, s kovovými prvky ponechanými bez barvy, pouze s jemnou povrchovou úpravou. K dispozici také bude nový setový objektiv – zoom Lumix G Vario 12–32 mm 1:3,5–5,6 Aspherical/Mega O.I.S.

 

Panasonic Lumix DMC-GM1 - 3 barevné verze

 

Fotoaparát využívá nový obrazový snímač CMOS typu Digital Live MOS 4/3 formátu s rozměry 17,3 × 13 mm a s rozlišením 16 milionů efektivních pixelů a obvod s novou verzí obrazového procesoru Venus Engine. Největší rozlišení snímků je 4592 × 3448 px a základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 3:2, 16:9 nebo 1:1. Snímky lze ukládat v grafickém formátu JPEG ve dvou úrovních kvality, jemné a standardní, jako nekomprimované soubory RAW a 3D snímky jako MPO. Video může být ve formátu MPEG-4/H.264, nebo AVCHD, a to buď 1920 × 1080 @ 60i, 50i, nebo 24p, nebo 1280 × 720 @ 60p, nebo 50p, anebo 640 × 480 @ 30p, nebo 25p. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Paměťové karty mohou být samozřejmě typu SD, SDHC i SDXC.

 

Barevný displej typu TFT LCD je do zadní stěny pevně vsazen, má široký pozorovací úhel, délku úhlopříčky 3 palce, rozlišení 1 036 000 obrazových bodů a je dotykový, tudíž slouží i ke snadnému intuitivnímu ovládání. Umožňuje třeba zaostřit dotykem konečky prstů na vybraný bod či objekt a samozřejmě také exponovat dotykem.

 

Autofokus má 23 bodů, pracuje na principu detekce kontrastu a disponuje všemi standardními funkcemi, jako je vícebodový AF, bodový AF, a to na střed i s výběrem bodu, ostření po snímku i souvislé, AF se sledováním objektu Tracking AF, detekce tváří v záběru a díky dotykovému displeji také ostření dotykem, ale má třeba i funkci Low Light AF pro snímání za slabého osvětlení), samozřejmostí je pomocné světlo AF a možné je i ruční ostření.

 

Pro měření světla může uživatel vybírat ze tří základních režimů, přístroj nabízí měření vícesegmentové, zaměřené na střed a bodové, nastavení expozice lze kompenzovat v rozsahu ±5 EV, nechybí funkce automatických expozičních řad AE Bracketing a přístroj má i malý výklopný blesk s dosahem asi 4 m při nastavené citlivosti 100 ISO. Aktivní sáňky pro externí blesky nebo jiné externí příslušenství, třeba hledáček, nemá. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO má rozsah od 200 do 25 600. Pro vyvážení bílé barvy, a tedy dosažení neutrálního barevného podání, je připraveno pět režimů, možné je ruční vyvážení a také může uživatel využít funkci WB Bracketing.

 

Panasonic Lumix DMC-GM1 - double lens kit

 

Fotografovat je možno pohodlně a snadno s využitím automatiky, nebo je možno vybírat z poměrně bohaté sady scénických programů, ale k dispozici je i flexibilní programová automatika, program s prioritou času expozice (1/16000–60 s), program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. K dispozici je i hravě-tvůrčí sada 22 digitálních efektů, mezi nimiž jsou třeba Stop Motion nebo Clear Retouch.

 

Jako zdroj energie slouží lithium-iontový akumulátor, který na jedno nabití umožňuje pořídit jen asi 230 snímků (podle norem CIPA). Pro připojení k počítači lze použít rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV výstup mikro HDMI typu D. Fotoaparát má integrovanou jednotku Wi-Fi pro bezdrátovou komunikaci, respektive připojení k smartphonu nebo tabletu, kterážto zařízení mohou využít i jako dálkové ovladače fotoaparátu. Díky funkci okamžitého přenosu lze snímky přenést do mobilního zařízení a z něj rozeslat dál, případně přes přístupový bod uložit do počítače nebo síťového disku.

 

Pro připojení výměnných objektivů slouží bajonet mikro 4/3 systému, pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát šíře 35 mm je třeba použít koeficient 2×. Lumix GM1 bude v prodeji ve dvou kitech. Základní kit obsahuje nový základní zoom Lumix G Vario 12–32 mm 1:3,5–5,6 Aspherical/ Mega O.I.S., který výrobce navrhl pro nejnovější modely systémových fotoaparátů Lumix a pro komunikaci využívá vysoké datové rychlosti (až 240 obr./s). Má minimální zaostřovací vzdálenost 0,20 m (12–20 mm; od 21 do 32 mm 0,30 m) a maximální zvětšení obrazu 0,13× (ekv. 35mm: 0,26×). Maloobchodní cena tohoto setu se na českém trhu má pohybovat okolo 18 000 Kč. Druhý kit obsahuje dva objektivy, nový zoom 12–32 mm a tenký 20mm objektiv a jeho prodejní cena se má pohybovat okolo 26 000 Kč. Cena samotného nového objektivu 12–32 mm se bude na českém trhu pohybovat okolo 9000 Kč.

 

Leica DG Nocticron 42,5 mm 1:1,2

 

 

Navíc ale Panasonic rozšiřuje i portfolio výměnných objektivů mikro 4/3 standardu se značkou Leica, z nichž jsou nejzajímavější ty s výbornou světelností. Nejnověji byl oznámen kupříkladu vývoj širokoúhlého objektivu Leica DG Summilux 15 mm 1:1,7 Aspherical (ekv. 35mm formátu 30 mm), který snad bude mít dokonce prstenec pro nastavení clonového čísla a v prodeji by měl být v roce 2014. V příštím roce má být k dispozici také „portrétní“ světelný objektiv Leica DG Nocticron 42,5 mm 1:1,2 (ekv. 35mm formátu 85 mm). A novinkou se značkou Panasonic bude zoom Lumix G Vario 35–100 mm s elegantním designem, který odpovídá i „střihu“ nového miniaturního kompaktu Lumix GM1.

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: