Panasonic Lumix DMC-GX7 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-GX7

1. srpna 2013, 16.23 | První srpnový den Panasonic představil novinku v GX řadě systémových kompaktů s výměnnými objektivy, respektive díky inovacím tzv. DSLM – Digital Single Lens Mirrorless fotoaparát, tedy „bezzrcadlovku“. Lumix GX7 je výkonný, výborně vybavený fotoaparát s tělem z hořčíkové slitiny určený náročným fotografům.

 

Panasonic Lumix DMC-GX7 používá obrazový snímač CMOS typu Live MOS s vysokou citlivostí 4/3 formátu s rozměry 17,3 × 13 mm a s 16 miliony efektivních pixelů a elektronický obvod s procesorem Venus Engine. Zajímavostí je, že senzor je součástí systému stabilizace obrazu typu Sensor-shift. Tento systém použil Panasonic poprvé, dosud preferoval optickou stabilizaci v objektivech.

 

Panasonic Lumix GX7 en face

 

Výrobce uvádí, že použil pokročilé systémy pro snížení projevů obrazového šumu. Procesor má zvýšenou kontrolní hladinu a přibližně 64násobné zvětšení kontrolované oblasti, což umožňuje odstranit velké bloky šumu, které bylo dříve těžké detekovat, a to hlavně u nočních scenérií. Vylepšeno je také podání lidské pleti i při vysoké obecné citlivosti. Optimalizace procesu reprodukce detailů zvýšila mezní rozlišení o 3 % a kontrast ve středních a světlých tónech až o 5 %. Pokročilý systém Intelligent D-range Control nabízí vyšší dynamický rozsah při zachování jemných přechodů.

 

Maximální rozlišení snímku je 4592 × 3448 px a základní poměr stran obrazu 4:3 může uživatel změnit na 3:2, 16:9 nebo 1:1. Ukládat je možno nekomprimované obrazové soubory RAW, snímky ve formátu JPEG se dvěma základními volbami kvality, jemnou a standardní, a 3D snímky MPO. Video je formátu MPEG-4 a AVCHD, maximální rozlišení je 1920 × 1080 px (60p, 60i, 50p, 50i, 30p, 24p), nastavit je možno také 1280 × 720 px (60p, 30p) a 640 × 480 px (30p). Pro video je na horní části těla připraveno vyhrazené tlačítko. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 

Panasonic Lumix GX7 - bajonet

 

K upevnění výměnných objektivů slouží mikro 4/3 přípojný systém s bajonetem, pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát šíře 35 mm je třeba použít koeficient 2×.

 

Systém automatického zaostřování využívá metodu detekce kontrastu, má 23 zaostřovacích polí a kromě vícebodového ostření umožňuje bodové ve středové oblasti, výběr AF bodu, nabízí režim sledování vybraného objektu, ostření po jednom snímku i souvislé, ostření dotykem na displej i funkci detekce obličeje v záběru a ostření v režimu se živým náhledem na displeji. A Low Light AF pro noční podmínky umožňuje bez dodatečného osvětlení pracovat v kompenzaci -4 EV, což odpovídá noci s jasnými hvězdami. Nechybí pomocné světlo autofokusu. Možné je také ruční ostření a One-shot AF umožňuje použití autofokusu i v režimu manuálního ostření: stiskem tlačítka uzamknutí AF se nastaví hrubé zaostření na objekt a pro přesné zaostření se použije MF.

 

Pro měření světla lze použít režim vícesegmentový, se zdůrazněným středem a bodový. Funkce kompenzace expozice má rozsah ± 5 EV, k dispozici je funkce AE Bracketing. Citlivost ISO lze nastavovat na hodnoty 125, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12 800 a 25 600. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 6 režimů, funkce posouvání vyvážení bílé (3 expozice v osách modrá/jantarová nebo purpurová/zelená) a možnost vyvážit ručně a uložit dvě nastavení do paměti.

 

Panasonic Lumix DMC-GX7 s vyklopeným bleskem

 

Výklopný blesk má dosah 7 m (při ISO 200) a k dispozici jsou i aktivní sáňky pro externí blesk. Blesk nabízí režimy automatický, automatický s redukcí červených očí, vyrovnávací záblesk, pomalá synchronizace, pomalá synchronizace s redukcí červených očí a nuceně vypnutý blesk. Rychlost synchronizace je 1/320 s.

 

Panasonic Lumix GX7 - výklopný elektronický hledáček

 

Příjemnou novinkou je zabudovaný digitální širokoúhlý hledáček (LVF – Live View Finder) s možností vyklopení podle potřeby fotografa až o 90 úhlových stupňů s LCD panýlkem s rozlišením 2 764 800 obrazových bodů, 100% pokrytím záběru a zvětšením obrazu 1,39× (0,7× po přepočtu na 35mm kinofilm). Okulár je opatřen poměrně robustní měkkou očnicí, nechybí senzor indikující přiložení k oku.

 

Panasonic Lumix DMC-GX7 - zezadu a zboku

 

Dotykový displej typu TFT LCD má délku úhlopříčky 3 palce, rozlišení 1,04 milionu obrazových bodů, je umístěn na výklopném panelu, který lze naklonit o 45° nahoru a 80° dolů, a samozřejmě umožňuje snímat v režimu živého náhledu. Dotykový panel využívá řešení bez vzduchové vrstvy mezi dotykovou částí a zobrazovačem a dosahuje tak maximálního potlačení externích odrazů na displeji. Rozlišení displeje se zlepšilo o 13 % a reprodukce barev o 20 %, tudíž je zaručena lepší čitelnost i za slunného dne a celkově lepší zobrazení za všech podmínek.

 

Panasonic Lumix GX7 shora

 

Fotografovat je možno s využitím pohodlného samočinného režimu a na výběr je sada scénických programů (Čistý portrét, Hebká pokožka, Jemné podsvícení, Jasný v protisvětla, Klidné tóny, Sladká tvář dítěte, Nevšední krajina, Jasně modrá obloha, Romantický západ slunce, Živý západ slunce, Lesknoucí se voda, Čistá noční scéna, Chladná noční obloha, Teplá zářivá noční scéna, Umělecká noční scéna, Třpytivé iluminace – efekt hvězdiček, Čistý noční portrét, Měkký obraz květiny, Potraviny, Dezerty, Zmrazení pohybu zvířat, Jasné sportovní záběry a Monochromatické podání plus Panorama). Nechybí přirozeně flexibilní programová automatika, programy s prioritou clony a času ani režim s ručním nastavením parametrů expozice. Nejkratší čas expozice je 1/8000 s.

 

Souvislé snímání má rychlost 5 obr./s (AF-S), 4,3 obr./s (AF-C a jedna oblast ostření), 4 a 2 obr./s v Live View. Samospoušť nabízí volbu zpoždění 2, nebo 10 s a režim s 10sekundovým zpožděním pro 3 snímky. K dispozici je i digitální zoom (2×, 4×).

 

Panasonic Lumix GX7 - klasický 3/4 pohled

 

Pro úpravy snímků jsou připraveny tvůrčí režimy, přičemž počet filtrů je zvýšen na 22, nové jsou Rough Monochrome, Monochrome Silky a Monochrome. Každý z parametrů lze podle potřeby nastavit. Program Creative Panorama nově umožňuje vytvářet panoramatické snímky ve svislém i vodorovném směru a režim Photo Style dovoluje měnit strukturu fotografie zahrnutím monochromatických snímků s využitím digitálních filtrů, které simulují účinek klasických snímacích filtrů pro černobílou fotografii (Ye/Or/R/G).

 

Panasonic Lumix GX7 - dvě verze se sluneční clonou

 

Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně je přístroj vybaven rozhraním USB 2.0, pro připojení k HDTV má výstup miniHDMI a má také zabudovanou jednotku Wi-Fi/802.11b/g/n s funkcí NFC – Near Field Communication pro bezdrátovou komunikaci. Uživatel tak může snadno a rychle propojit Lumix GX7 se svým smartphonem či tabletem jedním dotykem. Smartphone nebo tablet lze použít i jako dálkový ovladač a monitor fotoaparátu, kdy fotografie mohou být automaticky do těchto mobilních zařízení zasílány. Wi-Fi rozhraní může samozřejmě sloužit i pro připojení do bezdrátové sítě a zálohovat tak fotografie na lokálním počítači nebo úložišti.

 

Jako základní zdroj energie slouží dobíjecí lithium-iontová baterie, která na plné nabití umožňuje pořídit asi 350 snímků (podle norem CIPA). Fotoaparát má rozměry 123 × 71 × 55 mm včetně baterie váží 402 g.

 

Panasonic Lumix GX7 bude v prodeji v černém a černo-stříbřitém provedení od září tohoto roku za cenu okolo 25 000 Kč.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: