Pentax K-30 – kompaktní, výkonný, voděodolný - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Pentax K-30 – kompaktní, výkonný, voděodolný

25. května 2012, 14.23 | Pentax představil novou kompaktní digitální zrcadlovku, která bude uvedena do prodeje ve druhé půli letošního července. Ačkoli se jedná o fotoaparát s jednoduchým ovládáním určený pro amatérskou tvorbu, nabízený v černé, bílé a modré barevné verzi, zaujme svými technickými parametry. A zvlášť je třeba vyzdvihnout, že má jako první v této cenové kategorii voděodolné tělo.

Tělo fotoaparátu má celkem 81 ochranných těsnění pro kompletní ochranu proti vnikání stříkající vody, mokrého sněhu, prachu a jemného písku. K dispozici jsou přirozeně také voděodolné objektivy. Bajonet a systém připojení výměnných objektivů je Pentax KAF2 (AF spojka, kontakty pro přenos informací, K-bajonet s napájecími kontakty). Zajištěna je kompatibilita objektivů KAF3, KAF2, kompatibilních s funkcí power zoom, a s omezením KAF, KA, SDM a M-42/67/645 s adaptéry 37954, 38455 a 30120.

 

voděodolný Pentax K-30

 

Použitý obrazový snímač CMOS je formátu APS-C, má rozměry 23,7 × 15,7 mm a obsahuje cca 16,28 efektivních megapixelů. Pro odstranění prachu slouží potažení vrstvou SP a čištění s použitím ultrazvukových vibrací. Snímač je součástí systému stabilizace obrazu s využitím pohybu obrazového senzoru CMOS – Shake Reduction System v těle fotoaparátu, který je k dispozici pro všechny kompatibilní objektivy. Citlivost ISO má základní rozsah 100 až 12 800 a v rozšířeném režimu až 25 600 s tím, že základní zpracování šumu realizuje už CMOS sensor.

 

Pentax K-30 - bajonet

 

Fotografie lze pořizovat jako soubory RAW (PEF, nebo DNG; 16 Mpx/4928 × 3264 px; úroveň kvality 12 bitů), JPEG (Exif 2.21; tři stupně kvality: dobrá, lepší, nejlepší); lze také současně zaznamenávat soubory RAW a JPEG. Fotoaparát umožňuje natáčet Full HD video formátu MPEG4 AVC s kodekem H.264. Maximem je 1920 × 1080 px s poměrem stran obrazu 16:9 a s frekvencí 25 snímků za sekundu. Možné je nastavit kvalitu HD/1280 × 720 px/16:9 á 30, nebo 25 obr./s a VGA/640 × 480 px s poměrem stran 4:3 a s frekvencí 30, 25 nebo 24 obr./s. Vestavěný mikrofon je monofonní. Pro ukládání dat lze použít paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 

Režim natáčení videoklipů má samostatnou pozici na otočném voliči režimů, vlastní nastavení barvy (jasné, přirozené, portrét, krajina, živé, ztlumené, bleach bypass, inverzní film, černobílý), možnost použít digitální filtry (dětský fotoaparát, retro, vysoký kontrast, výtažková barva) a také funkci „sběrného videa“, přičemž interval záznamu je 3, 5, 10 a 30 sekund, 1, 5, 10 a 30 minut a 1 hodina, doba záznamu od 12 s do 99 hodin a také lze volit start záznamu ihned, nebo od nastaveného času.

 

Hledáček je „penta-prizmový“, tedy s optickým hranolem. Pole záběru je přibližně 100%, zvětšení obrazu cca 0,92× (s objektivem 50 mm 1:1,4 zaostřeným na nekonečno), použita je výměnná zaostřovací matnice, použita je čirá matnice III. Hledáček samozřejmě zobrazuje standardní informace a umožňuje také kontrola horizontu. Nechybí dioptrická korekce v rozsahu cca -2,5 až +1,5 m-1.

 

Pentax K-30 zezadu

 

Barevný monitor je typu TFT LCD, má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm), rozlišení cca 921 tisíc obrazových bodů, široký pozorovací úhel – až 170 ° vodorovně i svisle a je opatřen antireflexní vrstvou. Samozřejmostí je, že umožňuje fotografovat v režimu živého náhledu a přirozeně slouží také pro natáčení videoklipů. Live View je typu TTL obrazovým senzorem s tím, že je k dispozici zobrazení se zoomem a mřížkou. Zobrazení pole záběru je cca 100 %, možný je zvětšený pohled (AF režim: 2×, 4×, 6×/MF režim: 2×, 4×, 6×, 8×, 10×), zobrazení pomocných mřížek (4×4 mřížka, zlatý řez, měřítko), histogramu a varování u jasných a tmavých ploch. Ve všech režimech je k dispozici optický, elektronicky ovládaný náhled a v režimu živého náhledu digitální kompozice, expozice, zaostření a potvrzení vyvážení bílé.

 

Pentax K-30 je digitální zrcadlovka s TTL autofokusem, umožňující automatickou expozici s vestavěným bleskem P-TTL. Systém autofokusu pracuje na základě porovnání rozdílů fází, má nový mechanismus a senzor SAFOX IXi+ pro rychlejší přesnější automatické zaostřování a 11 zaostřovacích bodů, přičemž 9 ve středu je křížového typu. Na výběr je jednoduchý režim AF.S, souvislý AF.C a režim Auto AF (AF.A), který automaticky přepíná mezi AF.S a AF.C. Uživatel má možnost volby AF bodu: Auto 5, nebo 11 bodů, střed a volitelný bod. Nechybí speciální LED jako pomocné světlo autofokusu a funkce detekce obličeje.

 

Pentax K-30 - výklopný blesk

 

Systém měření expozice typu TTL při otevřené cloně nabízí měření 77segmentové, středově-vyvážené a bodové. Kompenzace expozice má rozsah ± 5 EV (lze zvolit krok po 1/2 a 1/3 EV). Vestavěný blesk P-TTL sériově řízený má směrné číslo cca 12 (m/ISO 100) a úhel pokrytí odpovídající úhlu záběru objektivu s ohniskem 28 mm (35mm formát). K dispozici je režim P-TTL, funkce snížení efektu červených očí, synchronizace s delšími časy i s velmi krátkými časy, synchronizace s chodem druhé lamely a synchronizace bezdrátového odpálení. Synchronizovaný čas je 1/180 s. Kompenzace zábleskové expozice od -2 do +1 EV. Jak lze soudit z připojené fotografie, blesk je ve vyklopené poloze poměrně vysoko nad podélnou osou objektivu, což by se mohlo příznivě projevit u míry efektu červených očí.

 

Pro vyvážení bílé je možno použít plně automatický režim, přednastavené režimy [denní světlo, stín, zataženo, zářivkové světlo (D: denní barva, N: denní světlo bílé, W: studené bílé, L: teplé bílé), žárovky, blesk, CTE], možné je jemné doladění nastavení (á ± 7 kroků v osách A—B a/nebo G—M), manuální vyvážení s použitím obrazovky (lze uložit až tři nastavení), také přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech a kopírování nastavení vyvážení bílé ze zaznamenaného snímku.

 

Pro fotografování je možno použít plně automatický expoziční režim, který nastavuje parametry podle scény: Standard, Portrét, Krajina, Makro, Objekt v pohybu, Portrét v noci, Noční scenerie, Modrá obloha, Les. Uživatel má na výběr scénické programy Portrét, Krajina, Makro, Objekt v pohybu, Portrét v noci, Západ slunce, Modrá obloha, Les, Noční scenerie, Noční scenerie HDR (jen JPEG), Noční momentka, Jídlo, Domácí zvířata, Děti, Pláž/sníh, Silueta v protisvětle, Světlo svíčky, Pódiové světlo, Muzeum (jen JPEG). A otočný volič režimů expozice také nabízí pružný automatický program (P), program s prioritou citlivosti (Sv), program s prioritou času expozice (Tv; 1/6000—30 s a čas B), program s prioritou clonového čísla (Av), režim s manuálním nastavením všech parametrů expozice (M) a jako samostatnou položku také čas B.

 

K-30 - souvislé snímání

 

Snímat je možno v režimu po jednotlivých snímcích, nebo využít režimy souvislého snímání (Hi á cca 6 obr./s, JPEG/16 Mpx, přičemž lze pořídit řadu až 176 snímků JPEG, nebo 21 RAW; Lo á cca 3 obr./s, JPEG/16 Mpx), použít samospoušť (zpoždění 12, nebo 2 s), režim s dálkovým ovládáním (ihned, 3 s, souvisle), anebo využít režim automatické expoziční řady (3 snímky). Uživatel má široký výběr funkcí: vlastní nastavení snímku (jasný, přirozený, portrét, krajina, živý, zlumený, bleach bypass, inverzní film, černobílý), redukce šumu (dlouhé časy závěrky, vysoká citlivost), zvýšení dynamického rozsahu – korekce přesvětlení/stínu, exponování v HDR (Auto, HDR 1, HDR 2, HDR 3), Automatické srovnání (automatická korekce kompozice), korekce objektivu (zkreslení, laterální chromatické aberace), Cross Processing, digitální filtr (dětský fotoaparát, retro, vysoký kontrast, výtažková barva, měkký, shluk hvězd, rybí oko, uživatelský filtr), vícenásobná expozice (nastavit lze počet expozic od 2 do 9; k dispozici je Auto EV úprava), intervalová expozice (nastavení intervalu expozic od 3 s až do 24 hod., nastavení spuštění expozice ihned/v určitý čas, zaznamená až 999 snímků), ale k dispozici je i funkce pro úpravu kompozice a korekce horizontu.

 

Pentax K-30 shora

 

Fotoaparát má optimálně koncipované provedení a rozložení ovládacích a kontrolních prvků a navíc uživateli umožňuje některé individuální úpravy nastavení. Kupříkladu lze připravit a uložit až dvě uživatelská nastavení pro pohotové použití, uživatelské funkce mají 23 položek, režim paměti 12 položek, uživatelské tlačítko RAW/Fx umožňuje podle potřeby přiřadit různé funkce (formát jedním stisknutím, automatická expoziční řada, digitální náhled, elektronický horizont, úprava kompozice), AF/AE-L tlačítko nabízí řtyři režimy (aktivace AF1, aktivace AF2, zrušení AF, aretace AE), k dispozici je úprava autofokusu v rozsahu ± 10 kroků, pracovat je možno s exif metadaty, do nichž lze vložit copyright – ochranné informace se jménem fotografa a držitele copyrightu.

 

Řadu možností nabízí také režim prohlížení snímků. U samotného prohlížení lze postupovat po jednotlivých snímcích, lze porovnávat snímky, zobrazit několik snímků, nastavit zvětšené zobrazení (až do 16, k dispozici je rolování a rychlé zvětšení). Možné je ale také otáčení snímků, zobrazit histogram (Y/RGB), varování (jasné/tmavé plochy), zobrazení detailních informací a informace o copyrightu (fotograf, držitel copyrightu), zobrazení složky, zobrazení kalendáře, prezentace snímků, GPS data (šířka, délka, výška, směr, Coordinated Universal Time – UTC), ale také uplatnění různých digitálních filtrů, jako dětský fotoaparát, retro, vysoký kontrast, kresba, vodní barvy, pastelky, plakát, miniatury, úprava základního parametru, černobíle, barva/výtažková barva, měkký filtr, shluk hvězd, rybí oko, zeštíhlující filtr, HDR, uživatelské nastavení. A je také možno „vyvolat“ RAW formát souboru a převést ho na JPEG a využít funkce jako korekce stínu, korekce zkreslení, korekce laterální chromatické vady, volba barevného prostoru, úprava/změna rozměru, výřezy, vytvoření indexu, editování videoklipu (dělení nebo mazání vybraných částí), záznam snímku do JPEG z videoklipu.

 

Pentax K-30 zepředu s objektivem DA 18-135 mm

 

Jako zdroj energie slouží nabíjecí lithium-iontová baterie D-LI109, která při 50% použití výklopného blesku umožňuje pořídit cca 410 snímků a bez použití blesku až cca 480 snímků (podle normy CIPA a s použitím nové baterie). Pro připojení má fotoaparát zdířku USB 2.0, která může posloužit i jako AV výstup, výstup HDMI, vstup pro konektor adaptéru síťového napájení a dále má zdířky pro kabelovou spoušť a pro X synchronizační kabel. Fotoaparát má rozměry cca 128,5 × 96,5 × 71,5 mm a hmotnost cca 590 g bez baterie a cca 650 g včetně baterie a paměťové karty Secure Digital.

 

Kompaktní zrcadlovka Pentax K-30 bude na trhu dostupná od poloviny července 2012 za tyto prodejní ceny s DPH: samotné tělo za 16 990 Kč a ve třech kitech – tělo s objektivem DA L 18–55 mm za 17 990 Kč, tělo s dvojicí objektivů DA L 18–55 mm a DA L 50–200 mm za 20 690 Kč a tělo s objektivy DA L 18–55 mm plus DA L 55–300 mm za 22 250 Kč. Od poloviny července 2012 bude v prodeji také nový objektiv DA 50 mm 1:1,8 za doporučených 6190 Kč s DPH.

 

Součástí prodejního balení zrcadlovky K-30 je kromě samotného fotoaparátu řemínek O-ST53, nabíjecí lithium-iontová baterie D-LI109 s nabíječkou D-BC109 (a kabelem), USB kabel I-USB7 a CD-ROM se softwarem S-SW128 – Digital Camera Utility 4, nechybí program SILKYPIX Developer Studio 3.0 for PENTAX. Na fotoaparátu je nasazena měkká očnice FR, krytka sáňkového kontaktu FK a krytka těla/bajonetu.

 

V nabídce příslušenství, které je možno dokoupit, jsou kromě nabídky objektivů externí blesky jako AF-540FGZ, AF-360FGZ, AF-200FG nebo makroblesk AF-160FC, náhradní Li-ion baterie, držák pro čtyři tužkové napájecí články či akumulátory D-BH109 (používat lze primární napájecí články alkalické i lithiové, ale také NiMH nabíjecí), adaptér K-AC128 pro napájení ze sítě, zvětšovací očnice O-ME53 (1,2×), dálková ovládání O-RC1 a F, AV kabel I-AVC7 (via USB port), ale také třeba brašna pro tělo a dva objektivy, fotobatoh X-bag nebo kufr z hliníkové slitiny, anebo kit pro čištění senzoru O-ICK1.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z fotoaparátu Pentax K-30?

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: