Průvodce nákupem použitého fotoaparátu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Průvodce nákupem použitého fotoaparátu

8. ledna 2021, 19.17 | Prvních několik týdnů po prázdninách může být jedním z nejlepších období pro hledání nového a starého vybavení.

Nákup použitého vybavení je skvělý způsob, jak ušetřit na vybavení, zejména pokud váš rozpočet není tak flexibilní. Pro fotografy, kteří teprve začínají můžou být použité fotoaparáty a objektivy praktičtější volbou, zejména pokud si nejste zcela jisti, že se budete tomuto novému koníčku věnovat trvale.

 

Vzhledem k tomu, že fotoaparát, objektiv nebo příslušenství, které hledáte, je široce dostupné, jednou z prvních možností, kterou musíte udělat, je rozmyslet si, zda nakupovat v obchodě, který prodává použité vybavení, nebo přímo od vlastníka vybavení. Obecně platí, že nákup v obchodě vám dává větší jistotu, že zboží bylo důkladně zkontrolováno, zda nemá nějaké problémy, a pokud ano, měl by být předmět přesně popsán a odpovídajícím způsobem oceněn. Toto je obecně nejbezpečnější cesta jednoduše kvůli důvěryhodnosti obchodu a skutečnosti, že se jedná o registrovanou právnickou osobu. Pokud máte nějaké problémy s tím, co jste koupili, existuje nastavený protokol pro jeho vrácení nebo výměnu. Nevýhodou však je, že to obvykle nemusí být nejlevnější dostupná nabídka. Je to pochopitelné, protože za zvýšenou bezpečnost platíte zvlášť a musíte pochopit, že obchod musí vydělat na jeho nákupu od skutečného vlastníka.

 

Naproti tomu je nyní mnohem snazší sledovat možnost nákupu přímo od jednotlivých majitelů. Dlouou dobu existovaly možnosti jako Craigslist, eBay, Amazon a v poslední době i tržiště Facebooku. Výběr nákupu od prodejců, kteří se zde nacházejí, může být obecně levnější, zejména pokud chce daná osoba ihned prodat.

 

Nevýhodou však je, že jste náchylnější k podvodům, pokud nejste opatrní. Obecně je praktičtější vyhledávat výpisy od lidí, kteří jsou geograficky blíže vašemu místu. Nejlepším způsobem je osobně se s nimi setkat a vyzkoušet si část výbavy sami, nejlépe s pomocí svého vlastního vybavení, se kterým budete foto výbavu používat. Například pokud kupujete použitý objektiv, je nejlepší zjistit, jak dobře by fungoval s tělem vašeho vlastního fotoaparátu, a pokud kupujete nový fotoaparát, ujistěte se, že funguje dobře s objektivy, které máte.

 

Pokud je osoba prodávající položku příliš daleko od místa, kde se nacházíte, další možností je vyhledat někoho, koho znáte z této oblasti, a nechat ho, aby se s danou osobou setkal, a věc důkladně zkontrolovat vaším jménem. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby tato osoba skutečně znala fotoaparáty a objektivy a mohla by je důkladně zkontrolovat, než si je zakoupí. Pokud takového přítele nemáte, poslední možností by bylo, zaslat ukázkové fotografie a videa použitého fotoaparátu nebo objektivu. Pokud je to také možné, zkuste zkontrolovat zpětnou vazbu o osobě a dalších položkách, které v minulosti prodali.

 

Testování a kontrola použitého zařízení

V kterémkoli z výše uvedených případů je třeba při testování použitého zařízení dávat pozor na několik věcí. Je obzvláště důležité být důkladní, když dostanete cokoli, co není v zapečetěné krabici, protože po většinou zde není žádná záruka a pro některé může být vrácení dokonce vyloučeno. To je důvod, proč se před platbou za cokoli, co si koupíte, musíte ujistit, že neexistují skryté nedostatky.

 

Externí

Důkladná kontrola fotoaparátu nebo objektivu vám poskytne dobrou představu o tom, jak moc byl předmět použit a zda byl opotřebovaný a zbitý. Stáří položky není vždy úměrné tomu, jak opotřebovaná vypadá, ale rychlé vyhledání sériového čísla (u většiny hlavních značek) vám může poskytnout přesný rok a měsíc, kdy byl objektiv vyroben. Může být také užitečné kontrolovat počet snímků u fotoaparátů, ale pokud byl mechanismus závěrky vyměněn, nebude to přesné měřítko toho, jak staré je všechno ostatní. Obecně je nejdůležitější zkontrolovat, zda nejsou škrábance, zkontrolovat uvolnění gumové rukojeti kroužku zoomu a zda všechna tlačítka, prsteny, číselníky a další provozní body fungují perfektně.

 

Funkce

Je velmi důležité vyzkoušet, zda vše ve fotoaparátu nebo objektivu funguje dobře a bude i nadále fungovat dobře. Při nákupu použitých fotoaparátů je důležité otestovat funkce fotografií i videa a zjistit, zda jde vše správně, dokonce až do okamžiku zápisu na paměťovou kartu a přehrávání. Je také důležité vzít v úvahu, jak rychle se baterie vybije, protože možná budete muset pořídit nové, což by znamenalo další náklady. Pořizování rychlých nepřetržitých snímků a pár minut videa vám také může pomoci s představou o tom, zda existují problémy s odolností nebo teplem.

Interní inspekce

 

Je také velmi důležité kontrolovat vnitřnosti, jak jen můžete. Zkontrolujte, zda na snímači fotoaparátu není patrné poškození, prach, který je třeba vyčistit, nebo jakýkoli růst plísní, který je třeba odstranit. Totéž platí pro skleněné prvky v objektivu. Růst hub v nesprávně uloženém zařízení může být velkým problémem, protože může zničit kvalitu snímků, které pořídíte. Mohlo by být také velmi nákladné nechat je odstranit v závislosti na tom, jak velká byla napadení. V některých případech musí být skleněné prvky zcela nahrazeny zkušeným technikem a náklady na servis i na součásti budou značné.

 

Na závěr zvažte vše ostatní, co je součástí balíčku. Přicházejí s krabicí? Existují další doplňky, jako jsou sáčky, řemínky, pouzdra nebo další baterie?

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: