Samsung GALAXY NX s Androidem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Samsung GALAXY NX s Androidem

23. června 2013, 22.29 | Na londýnské prezentační akci Samsung Premiere 2013 Galaxy & ATIV měla světovou premiéru první „bezzrcadlovka“ s operačním systémem Android a konektivitou prostřednictvím sítí 3G/4G LTE – GALAXY NX. Nový systémový DSLM – Digital Single Lens Mirrorless fotoaparát propojuje přednosti kompaktních přístrojů GALAXY a modulárních foto-videopřístrojů řady NX.

Samsung GALAXY NX představuje nový mezník digitální konvergence v oblastech zobrazování, mobilní komunikace informačních technologií. Je to pružně a snadno použitelný foto-videopřístroj určený hlavně pro ty uživatele, kteří chtějí pořizovat snímky ve vysoké kvalitě a pohotově je kdykoli a kdekoli sdílet. Jak uvedl Myoung Sup Han, senior viceprezident a ředitel divize Digital Imaging společnosti Samsung Electronics: „GALAXY NX je ideální volbou pro ty, kdo se chtějí rychle, snadno a odkudkoli vyjádřit pomocí zachycených okamžiků.“

 

Samsung GALAXY NX na londýnské show

 

Základem pro vysokou kvalitu obrazu je možnost použít nejvhodnější výměnné objektivy včetně výborně optimalizovaných modelů s pevnou ohniskovou vzdáleností a dobrou světelností a obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 23,5 × 15,7 mm a rozlišením 20,3 Mpx. Kromě snímků ve formátu JPEG je možno pořizovat i obrazové soubory RAW. Základní poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na 16:9 a 1:1. Jako obrazový procesor slouží DRIMe IV.

 

Samsung GALAXY NX

 

Video formátu MPEG4 s kodekem H.264 má maximum 1920 × 1080 px se snímkovou frekvencí 25 obr./s. Další možná nastavení jsou: 1920 × 810 px á 24 obr./s, 1280 × 720 px á 50 obr./s, 1280 × 720 px á 25 obr./s, 640 × 480 px á 50 obr./s, 640 × 480 px á 25 obr./s a 320 × 240 px á 25 obr./s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Přístroj má 16GB vnitřní paměť a slot pro miniaturní paměťové karty microSD s maximální kapacitou 64 GB.

 

Samsung GALAXY NX - displej

 

Fotoaparát má elektronický hledáček s panýlkem o rozlišení SVGA a s robustním, snadno použitelným ovladačem dioptrické korekce a velký dotykový displej typu HD TFT LCD s délkou úhlopříčky 4,8 palce, tedy přibližně 12,12 cm.

 

Pokročilý hybridní systém automatického zaostřování využívá přesnost a rychlost metod fázové detekce a detekce kontrastu. Na výběr je několik režimů a funkcí včetně ostření (a následné expozice) dotykem na displej a detekce tváří v záběru. Nabídka režimů a funkcí a také volby hodnot clony, času expozice (1/6000–30 s), citlivosti, výběru režimů vyvážení bílé jsou řešeny obdobně jako u kompaktu GALAXY a nového modelu Galaxy S4 Zoom, jenž je více mobilním telefonem s digitálním foto-videopřístrojem a desetinásobným optickým zoomem.

 

Samsung GALAXY NX - zboku a shora

 

Pro měření expozice je možno použít jeden ze tří základních režimů: měření vícesegmentové, středově vyvážené a borové. Nastavení expozice můžeme kompenzovat v rozsahu ± 3 EV. Citlivost ISO nabízí rozsah 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12 800 a 25 600. Výklopný blesk disponuje plně automatickým a „chytrým“ režimem, má také ruční nastavení, použít lze nucený a výplňkový záblesk, ponechat blesk vypnutý, nechybí režim snižující efekt červených očí a volba synchronizace s první, nebo druhou lamelou závěrky. Pro externí zábleskové jednotky a případné další externí příslušenství přístroj nabízí aktivní sáňky. Souvislé snímání je možné rychlostí až 8,6 snímku za sekundu.

 

Samsung GALAXY NX - objektivy

 

Samsung také zajímavě rozšiřuje výběr výměnných objektivů NX. Na výběr jsou tenké a lehké objektivy, mimořádně širokoúhlý objektiv typu „rybí oko“, delší objektivy s pevnou i proměnlivou ohniskovou vzdáleností a u přístroje GALAXY NX můžeme využít i technologii True 3D Creator, která umožňuje zachytit fotografie a videoklipy s prostorovým efektem pomocí 2D/3D objektivu Samsung s ohniskovou vzdáleností 45 mm. Přepočtový koeficient ohniskové vzdálenosti na formát šíře 35 mm je 1,5×.

 

Samsung GALAXY NX - zepředu a zezadu

 

Použitý operační systém Android 4.2 Jelly Bean zvyšuje uživatelský komfort, neboť rozšiřuje možnosti foto-videopřístroje o funkce chytrého mobilního telefonu. Uživatelé si mohou vybírat z mnoha aplikací pro Android a přizpůsobit fotoaparát svým potřebám a představám, pořízené snímky mohou upravovat, přidávat speciální efekty a být stále v kontaktu se svými blízkými, přáteli, spolužáky.

 

Mají na výběr přes 30 chytrých režimů pro optimální nastavení v různém prostředí, za různých situací a podle svých tvůrčích požadavků. Třeba funkce Multi Exposure spojuje dohromady dva různé záběry v jeden, Animovaná fotografie spojuje po sobě jdoucí snímky do sekvence trvající až 5 s – pohyblivý soubor GIF, funkce Zvuk a foto ukládá při pořizování snímku také zvuky a pomocí funkce Camera Studio umožňuje snadno upravit nastavení nejčastěji používaných aplikací nebo fotografických režimů.

 

Pro bezdrátovou komunikaci slouží technologie 3G/4G LTE. Umožňuje rychlé sdílení pořízených fotografií, ale pomocí funkce Photo Suggest se uživatelé mohou také připojit ke knihovně snímků pořízených jejich přáteli a najít a sestavit kompozici nejlepších snímků kdekoli na světě. Funkce Fotopříběh zase nabízí možnost připomenout si zajímavé momenty zobrazením vybraných snímků na jedné časové ose. Tyto fotografie lze zvětšovat a zmenšovat, vkládat do rámečků a vytvářet z nich fotoknihy, které lze zobrazovat a sdílet na dalších zařízeních Samsung.

 

Samsung GALAXY NX na londýnské show

 

Přístroj má čtyřjádrový procesor s taktem 1,6 GHz a 2 GB RAM. Podporuje sítě 4G LTE [kategorie 3100/50 Mb/s; 800/850/900/1800/2100/2600 (podle konkrétní země)] a 3G (HSPA+42 Mb/s; 850/900/1900/2100). Bezdrátovou konektivitu zajišťuje technologie Wi-Fi a/b/g/n s výběrem mezi kmitočty 2,4 a 5 GHz a Bluetooth 4.0 (LE). K dispozici je Samsung Link a Samsung ChatON, S Voice a S Překladač, Group Play: Sdílení hudby (MP3), Sdílení obrázků (JPEG, GIF), Sdílení dokumentů (PDF, PPT), Hraní her, Trip Advisor. Služba Google Mobile nabízí k využití Chrome, Downloads, Google Maps, Gmail, Google Search, Google Settings, Google Plus, Google Local, Google Play Store, Google Messenger, Google Navigation, Youtube, Google Talk, Voice Search, Google Play Movie & TV, Google Play books, Google Play Music, Google Play Magazine. Přístroj také umožňuje přijímat a zaznamenávat GPS údaje a podporuje A-GPS – GLONASS. Dále má tyto senzory: akcelometr, geomagnetický senzor, senzor přiblížení, gyroskop a světelný senzor. Zajímavý je také softwarový bundle, který obsahuje programy Samsung Kies (pro Windows & Mac) a Adobe Photoshop Lightroom.

 

Samsung GALAXY NX - klasické konektory

 

Pro klasické připojení k počítači nebo fotografické tiskárně má přístroj rozhraní USB 2.0 a pro připojení k HDTV výstup HDMI. Jako zdroj energie je použita nabíjecí lithium-iontová baterie typu B735EE s kapacitou 4360 mAH. Více informací přinesu po testu, použitá baterie během předváděcí akce byla ještě „not for sale“. Přístroj má rozměry 136,5 × 101,2 × 25,7 (37,65) mm. Bez baterie váží 410 g a 495 g se standardní baterií. V České republice se Samsung GALAXY NX dostane do prodeje v průběhu letních prázdnin. Za jakou cenu bude prodáván, to zatím nebylo oficiálně stanoveno.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: