Samsung NX300 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Samsung NX300

4. ledna 2013, 11.34 | Společnost Samsung Electronics představila svůj letošní první nový fotoaparát. NX300 je systémový kompakt s výměnnými objektivy, využívá nový 20Mpx senzor CMOS formátu APS-C, nabízí výklopnou dotykovou obrazovku, automatické ostření Hybrid AF s rychlou a přesnou fázovou detekcí a detekcí kontrastu, závěrku s rychlostí až 1/6000 s a souvisle snímá rychlostí 8,6 obr./s.

 

Nový obrazový snímač typu CMOS je opět formátu APS-C s rozměry 23,5 × 15,7 mm a má rozlišení 20,3 milionu efektivních pixelů. Senzor není součástí systému pro stabilizaci obrazu. Elektronický obvod je vybaven obrazovým procesorem Samsung DRIMe IV, u něhož se výrobce zaměřil na zlepšení operační rychlosti i kvality zpracování obrazových dat, zejména lepší reprodukce barev a snížení šumu, a podporuje také nahrávání 2D a 3D Full HD videa v kombinaci s novým 2D/3D objektivem s ohniskovou vzdáleností 45 mm. 

 

Samsung NX300

 

Základní poměr stran obrazu 3:2 lze změnit na širokoúhlý 16:9, nebo čtvercový 1:1. Nejvyšší rozlišení snímku je 5472 × 3648 px. Pořizovat je možno snímky ve formátu JPEG s výběrem ze tří úrovní kvality (normální, jemné a superjemné) a nekomprimované obrazové soubory RAW. Video je formátu MP4 (MPEG4, AVC/H.264, audio AAC), má nejvyšší rozlišení 1920 × 1080 pixelů a nastavit lze i 1280 × 720, 640 × 480 nebo 320 × 240 px. Mikrofon je stereo, reproduktor monofonní. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC (UHS-1).

 

Pro připojení výměnných objektivů slouží bajonetový systém Samsung NX. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát 35mm kinofilmu je třeba použít koeficient 1,5×.

 

Samsung NX300 - výklopný dotykový displej

 

Hodně potenciálních uživatelů jistě zaujme velký dotykový displej AMOLED umístěný na výklopném panelu. Obrazovka typu Active Matrix OLED má délku úhlopříčky 3,31 palce (84 mm) a rozlišení WVGA/768 tisíc obrazových bodů. Obrazovka usnadňuje fotografování a natáčení videosouborů a následné prohlížení fotografií a přehrávání videoklipů. Ovládání pomocí hybridní dotykové obrazovky a pěticestného tlačítkového rozhraní je jednoduché a intuitivní. Nastavitelný displej usnadňuje pořizování fotografií z nadhledu i ze „žabí perspektivy“.

 

Systém automatického ostření Hybrid AF pracuje s rychlou a přesnou fázovou detekcí (s využitím senzoru) a také s detekcí kontrastu. Zaostřovat je možno i ručně. Pro měření expozice lze použít režim vícebodový, vyvážený na střed a bodový. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ±3 EV. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12 800 a 25 600. 

 

Samsung NX300

 

NX300 má jednoduché provedení v retrostylu a bude k dostání buď v černo-stříbřité verzi, nebo v bílém provedení a opět se stříbřitým proužkem. Také jeho ovládání je jednoduché. Už jeho základní koncepce zjednodušuje a usnadňuje pořizování fotografií. Výrobce akcentoval jednoduchost do té míry, aby i spotřebitel s minimálními technickými znalostmi a s vynaložením minimálního množství času k nastavení parametrů mohl pořizovat technicky kvalitní snímky.

 

Při použití režimu Smart lze vybírat ze 14 různých nastavení, jako je kreativní snímek, krajina, přesvětlená scéna nebo zastavení pohybu, které automaticky upraví potřebné parametry, především clonu a rychlost závěrky, aby bylo za dané situace možno získat pokud možno nejlepší snímek. Přístroj nabízí funkci i-Depth, kterou se pomocí jedinečného systému i-Function snadno nastaví hloubka ostrosti, aniž by uživatel musel přerušit kompozici záběru.

 

Fotoaparát není vybaven elektronickým bleskem, použít je možno externí zábleskovou jednotku, pro jejíž připojení jsou k dispozici aktivní sáňky. Ty lze využít i pro připojení dalšího externího příslušenství, kupříkladu hledáčku, GPS jednotky GPS10 nebo stereofonního mikrofonu. Lze předpokládat, že miniaturní externí blesk bude opět přímo součástí prodejního balení.

 

Samsung NX300 - detail

 

Jak je vidět na ilustraci, otočný volič režimů obsahuje i režimy, které umožňují nastavovat parametry expozice podle potřeby uživatele – P, A, S, M, tedy flexibilní programovou automatiku, programy s prioritou clonového čísla (podle použitého objektivu) nebo rychlosti závěrky (1/6000–30 s) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Režim souvislého snímání nabízí rychlost až 8,6 snímků za sekundu. Režim SMART nabízí programy odstraňování nedokonalostí, krajina, makro, zastavení pohybu, sytý tón, panorama, vodopád, silueta, západ slunce, noc, ohňostroj, přesvětlená scéna, kreativní snímek, výběr nejlepších záběrů u skupinek osob. Možné je i fotografování a nahrávání v trojrozměrném režimu – s prostorovým efektem. 

 

Samsung NX300 - zepředu s nasazeným bleskem

 

Wi-Fi konektivita umožňuje okamžitě a bezpečně přenášet fotografie mezi fotoaparátem a chytrým telefonem nebo tabletem. Pro připojení chytrého telefonu k fotoaparátu si uživatel musí do svého chytrého telefonu nebo tabletu jednoduše stáhne aplikaci Samsung SMART CAMERA, která je k dispozici pro operační systém Android i pro iOS, a vytvoří bezkabelové připojení k fotoaparátu.

 

NX300 rozpozná chytrý telefon a automaticky se k němu připojí, je-li aktivována kterákoli z funkcí aplikace Smart Camera. Funkce AutoShare na chytrý telefon automaticky odešle do úschovy všechny fotografie ve vysoké kvalitě a funkce Mobile Link umožňuje vybírat a přesouvat obrázky nebo alba z fotoaparátu přímo na mobilní telefon podle vlastních preferencí. Aplikace Smart Camera u NX300 nabízí také funkci Remote Viewfinder („vzdálený hledáček“) pro ovládání fotoaparátu z chytrého mobilu nebo tabletu. Vylepšená Wi-Fi konektivita u NX300 umožňuje sdílet fotografie přes stránky sociálních sítí přímo z fotoaparátu, a to pomocí klávesy DIRECT LINK. Případně lze fotografie prostřednictvím AllShare Play automaticky zálohovat nebo ukládat v cloudu. 

 

K dispozici je připojení přes Wi-Fi/DLNA s podporou duálního pásma IEEE 802,11b/g/n (Smart Camera 2.0); k dispozici jsou funkce AutoShare, Cloud, Auto Backup, Remote Viewfinder, MobileLink, Wi-Fi Direct (playback), AllSharePlay a Social Sharing. Fotoaparát je dodáván spolu se software iLauncher a Adobe Lightroom. Pro „klasické“ připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně je k dispozici rozhraní USB 2.0 (480 Mbit/s), pro připojení k HDTV výstup HDMI 1.4a. Jako zdroj energie slouží dobíjitelná lithium-iontová baterie BP1130 s kapacitou 1130 mAh. Fotoaparát má rozměry 122 × 63,7 × 40,7 mm a hmotnost 280 g (i s baterií). Za jakou cenu bude v prodeji a v jakých prodejních kitech, to v době uveřejnění tohoto článku výrobce neoznámil.

 

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoZjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Samsung NX300.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: