Sony Cyber-shot DSC-RX10 s ultrazoomem a Wi-Fi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Sony Cyber-shot DSC-RX10 s ultrazoomem a Wi-Fi

21. října 2013, 15.53 | Nový univerzálně použitelný kompaktní fotoaparát je postaven na palcovém snímači BSI-CMOS Exmor R, novém procesoru Bionz X a na výkonném ultrazoomu Carl Zeiss Vario-Sonnar T * 24–200 mm 1:2,8 po přepočtu na formát šíře 35 mm. Je ideální na cesty i díky odolnému, ale lehkému tělu, jehož konstrukce kombinuje hořčíkovou slitinu a kompozitní materiál a jež je utěsněno proti prachu a vlhku.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10 s ultrazoomem a Wi-Fi

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10 představuje výzvu pro ty potenciální uživatele, kteří chtějí všestranně použitelný fotoaparát s kvalitním zoomem nahrazujícím hned několik výměnných objektivů, neboť nechtějí měnit objektivy ani je s sebou nosit a vozit. Používá obrazový snímač typu BSI-CMOS Exmor R formátu 1 palec srozměry 13,2 × 8,8 mm a rozlišením 20,2 milionu efektivních pixelů, který podporuje nový procesor Bionz X, který pracuje asi 3× rychleji než předešlý model a má také upravenu funkci snižující obrazový šum.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10

 

Nejvyšší rozlišení snímků je 5472 × 3648 pixelů, základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na „fotografický“ 3:2, širokoúhlý 16:9, nebo naopak čtvercový 1:1. Snímky je možno ukládat jako nekomprimované obrazové soubory RAW formátu Sony ARW 2.3, nebo v grafickém formátu JPEG v jemné, nebo standardní obrazové kvalitě. Video může být formátu MPEG-4 a AVCHD, nastavit je možno 1920 × 1080 @ 60p, 60i, nebo 24p, 1440 × 1080 @ 30p nebo 640 × 480 @ 30p. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Připojit je možno i externí mikrofon via 3,5mm stereo-minijack a sluchátka. Data lze ukládat na paměťové karty SD/SDHC/SDXC a Memory Stick Duo/Pro Duo/Pro-HG Duo.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10 - OFF/ON + plně vyzoomováno

 

Objektiv je 8,3násobný optický zoom Carl Zeiss Vario-Sonnar T* 8,8–73,3 mm 1:2,8 a jeho rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 24–200 mm. Příjemné je, že objektiv nabízí otočný prstenec pro ruční nastavení clonového čísla. K dispozici je také systém optické stabilizace obrazu. Pokud používáte digitální zoom, pak RX10 tuto funkci má, a to s maximem 6,6×.

 

Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu, má celkem 25 bodů, uživatel vybírá režim ostření vícebodového, bodového ve středu záběru, nebo s možností volby bodu, ostření po jednotlivých snímcích, nebo souvislé, k dispozici je funkce detekce tváří v záběru, pomocné osvětlení autofokusu a možné je i ruční ostření.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10 v akci

 

Pro měření světla je na výběr trojice základních režimů, vícesegmentové, středově-vyvážené a bodové měření. Ekvivalent citlivosti ISO má základní rozsah od 125 do 12 800, který je rozšiřitelný na hodnoty ISO 80/100 a s funkcí Multi-Frame NR až na ISO 25 600. Expozici je možno kompenzovat v rozsahu ±3 EV, a to otočným kolečkem zcela vpravo nahoře, k dispozici je ND filtr, funkce automatických expozičních řad snímků AE Bracketing a výklopný blesk s dosahem něco málo přes 10 m. Přístroj má i aktivní sáňky – vícefunkční rozhraní pro připojení externích blesků a dalšího příslušenství. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 9 režimů a možné je i ruční vyvážení.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10 - zadní strana: LCD a EVF

 

Fotoaparát má digitální hledáček Tru-Finder Plus s 0,39“ OLED panýlkem s rozlišením 1,44 Mpx, 100% zobrazením snímaného záběru a zvětšením obrazu 0,7×. Barevný displej na zadní stěně je typu TFT LCD Xtra Fine/WhiteMagic s délkou úhlopříčky 3 palce (asi 7,5 cm) a s rozlišením 1 228 800 obrazových bodů. Displej je umístěn na výklopném panelu. Dolů jej lze vyklopit až o cca 84 úhlových stupňů, dolů asi o 43 stupňů. Displej není dotykový. RX10 má po vzoru semiprofi SLR a SLT přístrojů také stavový displej na pravé horní straně a otočný volič režimů expozice přesunutý nalevo od bloku s elektronickým hledáčkem a bleskem.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10

 

Fotografovat je možno pohodlně s využitím plně automatického režimu, k dispozici je sada scénických programů (Portrét, Krajina, Makro, Sportovní akce, Západ Slunce, Noční portrét, Noční scéna, Stmívání z ruky a Proti „rozmáznutí“ pohybem), flexibilní programová automatika, program s prioritou času expozice (1/3200–30 s), program s prioritou clonového čísla a režim s ruční volbou všech parametrů expozice. A na otočném voliči režimů expozice nachybí ani tradiční program pro snadné souvislé pořizování panoramatických snímků.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10

 

Fotoaparát má rozměry 12,9 × 8,8 × 10,2 cm, i s baterií a kartou Memory Stick PRO Duo váží 813 g a jako zdroj energie používá lithium-iontový akumulátor NP-FW50, který na jedno nabití umožňuje pořídit až 420 snímků (dle CIPA). Pro připojení k počítači lze využít rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV výstup mikro HDMI a přístroj má integrovanou Wi-Fi jednotku s podporou funkce NFC – Near Field Communication a možností použít pro dálkové ovládání tablet nebo smartphone díky PlayMemories Mobile app.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10 - nabídka příslušenství

 

Univerzální kompaktní fotoaparát typu „vše v jednom“ Sony Cyber-shot RX10 má být v Evropě v prodeji od poloviny listopadu 2013, ale už nyní si ho můžete předobjednat na webu Sony.co.uk. Na internetu také najdete podrobnosti o poměrně slušné nabídce různého příslušenství, které je pro tento přístroj dostupné.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: