Sony Cyber-shot DSC-RX100 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Sony Cyber-shot DSC-RX100

12. června 2012, 11.05 | Velmi výkonný a zajímavý kapesní kompakt využívá palcový obrazový snímač CMOS Exmor s rozlišením přes 20 milionů efektivních pixelů a výborně světelný objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T* s 3,6násobným optickým zoomem. Na objímce objektivu je otočný ovládací prstenec, který umožňuje pohotové nastavení expozice, zoomu, režimu Picture Effect. K dispozici je také funkční tlačítko pro rychlý přístup k často používaným funkcím. Samozřejmostí je široký výběr režimů, programů a funkcí.

Kompaktní fotoaparát Sony Cyber-shot RX100 má elegantní, lehké, ale pevné tělo z hliníkové slitiny a i když se vejde i do kapsy (měří přibližně 10 × 6 × 3,6 cm a váží asi 240 g i s baterií a paměťovou kartou Memory Stick Duo), je velmi výkonný a koncipovaný tak, aby umožňoval jednoduché použití na dovolené, výletu nebo prostě pro zábavu, ale také digitální tvorbu. Výborně poslouží na cestách, umožňuje pořizovat momentní záběry a portréty, záběry krajiny i snímat v různých interiérech. Samozřejmě umožňuje nejen fotografovat, ale také pořizovat videozáznamy v plném vysokém rozlišení. A nabízí pohodlné, intuitivním ovládání, ať už jeho majitel využije důmyslně koncipované automatické programy, anebo bude chtít co možná nejvíce parametry expozice sám ovlivnit.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX100 – klasický 3/4 pohled

 

Sony Cyber-shot DSC-RX100 – co je nové a důležité, stručně a přehledně:


Jedinečný senzor CMOS Exmor s úhlopříčkou 1 palec a s rozlišením přibližně 20 Mpx.
Snímač a technologie zpracování snímků BIONZ umožňují dosáhnout nízké úrovně obrazového šumu i při použití vysoké citlivosti ISO (nastavit je možno hodnotu až ISO 25 600).
Objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T* s 3,6× optickým zoomem a se základním clonovým číslem 1,8. Jedná se o nově vyvinutý objektiv typu AA – Advanced Aspherical.
Důmyslně koncipované intuitivní ovládání díky prvku Control Ring, otočnému ovládacímu prstenci na objímce objektivu.
Velký výběr režimů, programů a funkcí včetně Auto Portrait Framing, Creative Style a Picture Effect.
Možnost natáčet Full HD video s velmi nízkou úrovní obrazového šumu a vhodným ovládáním všech aspektů obrazu.
Nová dobíjecí baterie NP-BX1 má výdrž až na 330 snímků, nebo 80 minut videa na jedno nabití.

 

vlevo velký senzor RX100, vpravo pro běžné kompakty

 

Cyber-shot RX100 je vybaven obrazovým snímačem CMOS Exmor o velikosti jednoho palce, s rozměry 13,2 × 8,8 mm a rozlišením přibližně 20,2 efektivních megapixelů. Snímač vyvinula společnost Sony. Má plochu přibližně 4× větší než čip velikosti 1/2,3 palce, který se používá u běžných digitálních kompaktů. Díky svým parametrům lépe zachytí více světla, což je základní předpoklad pro získání kvalitních, detailně prokreslených snímků a Full HD videonahrávek s nízkou hladinou obrazového šumu.

 

Senzor je vhodně doplněn objektivem s výbornou světelností a optimalizovaným obvodem s obrazovým procesorem BIONZ. Díky tomu můžeme fotoaparátem snímat i za slabého osvětlení z ruky a bez použití blesku, přičemž nejvyšší hodnota citlivosti ISO je až 25 600 při využití technologie Multi Frame Noise Reduction. Přesněji: základní rozsah citlivosti je 125–6400 ISO s možností rozšíření na 100 a 80 ISO na jedné a 12 800 a 25 600 ISO na druhé straně s tím, že extrémně vysoké hodnoty jsou dosahovány kombinací technologií Superimposing a By Pixel Super Resolution. Ale zajímavé jsou i operační časy fotoaparátu včetně souvislého snímání, které nabízí rychlost až 10 obr./s v plném rozlišení, a vysokorychlostní autofokus zaostří za cca 0,13 s.

 

Přístroj umožňuje pořizovat snímky formátu JPEG a také nekomprimované soubory RAW. Základní poměr stran obrazu je „fotografický“, 3:2, s možností změny na 4:3, 16:9 nebo 1:1. Video lze natáčet ve formátu MPEG-4, nebo AVCHD. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Nejvyšší rozlišení videa je 1920 × 1080 px á 60 obr./s, nastavit je možno také 1440 × 1080 @ 30 obr./s, 1280 × 720 @ 30 obr./s a 640 × 480 @ 30 obr./s. Pořízené soubory je možno ukládat na paměťové karty SD/SDHC/SDXC nebo Memory Stick Duo/Pro Duo/Pro-HG Duo. Zajištěna je i kompatibilita s kartami typu Eye-Fi, které umožňují přenos dat pomocí technologie Wi-Fi.

 

Cyber-shot RX100 – pohled do nitra

 

Objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T* je 3,6násobný optický zoom 10,4–37,1 mm 1:1,8–4,9. Jeho rozsah po přepočtu na 35mm formát odpovídá 28–100 mm (při fotografování se základním poměrem stran obrazu 3:2). Optickou konstrukci tvoří 7 členů uspořádaných do 6 skupin, 4 členy jsou asférické, použito je sklo typu AA – Advanced Aspherical, díky čemuž má objektiv a také samotný fotoaparát své kompaktní rozměry a současně bylo možno vhodně optimalizovat optické vlastnosti.

 

Clona má 7 lamel a kruhový otvor, což spolu s možností použít velmi nízká clonová čísla usnadňuje vytváření působivých snímků s ostře zobrazeným fotografovaným objektem na výrazně rozostřeném pozadí. Optický zoom rozšiřuje funkce Clear Image Zoom s rozsahem až 7,2× a pro foto i video lze použít i digitální zoom s rozsahem cca 14×. Nechybí systém stabilizace obrazu Optical SteadyShot. Pro videonahrávky má tento systém režim Active s elektronickou kompenzací – ochranou proti naklánění.

 

Pevně uložený displej typu Xtra Fine TFT LCD s technologií TruBlack má délku úhlopříčky cca 7,5 cm (3 palce), poměr stran 4:3, rozlišení 1 229 000 obrazových bodů a poprvé je také vybaven novou technologií WhiteMagic, která pro zvýšení jasu využívá kromě RGB i „bílé“ pixely. Samozřejmostí je senzor orientace.

 

Cyber-shot RX100 – pohled do nitra a vyklopený blesk

 

Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu pomocí senzoru, k dispozici je celkem 25 bodů AF. Ostření může být vícebodové, středové, ve flexibilní oblasti plus se sledováním pružně vybrané oblasti – objektu Tracking AF a k dispozici je i funkce detekce a sledování obličeje. Základní režimy ostření: jednotlivé automatické (AF-S), průběžné automatické (AF-C), přímé manuální (DMF – Direct Manual Focus a normální manuální. Při ručním zaostřování je k dispozici funkce MF asistent, která zvětšuje obraz pro usnadnění jemné úpravy zaostření. Využít je možno také funkci Peaking, která na displeji zvýrazňuje přesně zaostřené oblasti obrazu. V makrorežimu je nejkratší zaostřovací vzdálenost 5 cm.

 

Pro měření světla jsou k dispozici tři základní režimy, vícesegmentové, vyvážené na střed a bodové. Kompenzace expozice má rozsah ± 3 EV (v krocích po 1/3 EV), přístroj disponuje i funkcí automatické řady snímků AE Bracketing (3 snímky v krocích á 1/3 EV, nebo 2/3 EV). Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 9 režimů a možnost provést vyvážení uživatelsky. Výklopný blesk nabízí základní režimy, automatický, vždy zapnutý/vypnutý a synchronizaci s pomalými časy závěrky.

 

Fotoaparát nabízí velký výběr fotografických režimů. Umožňuje zábavné, pohodlné a snadné fotografování pomocí programů Superior Auto a Intelligent Auto, výběr scénických programů (Scene Selection), nabízí panoramatické snímání (Sweep Panorama), ale také má Program Auto (včetně Program shift) a programy s prioritou závěrky (Shutter Priority; 1/2000—30 s) a priorita clonového čísla (Aperture Priority; od F1,8 – wide a F4,9 – tele) a režim s manuálním nastavením všech parametrů expozice. Poměrně široké možnosti ručního nastavení umožňují detailní doladění obrazu jak při fotografování, tak při natáčení videoklipů.

 

Cyber-shot RX100 v akci

 

Ovládání fotoaparátu usnadňuje ovládací prvek Control Ring – otočný prstenec na objímce objektivu, který umožňuje pohotové nastavení expozice, zoomu, režimu Picture Effect a dalších funkcí, podle priority toho kterého uživatele a podle momentální potřeby a situace. Užitečné je také funkční tlačítko (Fn), umožňující rychlý přístup k často používaným funkcím. A funkce Memory Recall ukládá až tři sady nastavení pro rychlé, pohotové vyvolání z paměti, kdykoli je třeba.

 

Tvůrčí možnosti rozšiřuje slušná nabídka uměleckých efektů a režimů. Režimy Picture Effect nabízejí úpravy snímků přímo ve fotoaparátu. Na výběr jsou tyto digitální obrazové efekty: Dětský fotoaparát (Toy Camera), Popové barvy (Pop Colour), Pasterizace (Posterisation), Retrospektivní fotografie (Retro Photo), Jemné světlé podání (Soft High-key), Zvýrazněná barva (Partial Colour), Jednobarevně – vysoký kontrast (High Contrast Monochrome), Měkké zaostření (Soft Focus), Velký dynamický rozsah – malba (HDR Painting), Jednobarevně – syté tóny (Rich-tone Monochrome), Miniatura (Miniature), Vodové barvy (Watercolour) a Ilustrace (Illustration).

 

Využít je možno také funkce jako je Automatická kompozice portrétu (Auto Portrait Framing), která usnadňuje pořizování portrétů příbuzných a přátel. Zahrnuje detekci obličejů i zmenšení fotografované scény, aby vypadala sevřeněji při zachování plného počtu pixelů, Detekce obličeje (Face Detection), Registrace obličeje (Face Registration), Detekce úsměvu (Smile Shutter), Duální záznam (Dual Rec), Pomocná mřížka (Grid Line), Digitální vodováha (Digital Level Gauge; naklopení a boční náklon), Vyvolání z paměti (MR – Memory Recall), Kreativní funkce (Photo Creativity) nebo Časosběrný záznam (Timelapse recording) a k dispozici je také jakýsi průvodce pro nezkušené uživatele – Tipy pro fotografování (Shooting Tips).

 

Sony Cyber-shot DSC-RX100

 

Pro připojení je fotoaparát vybaven rozhraním USB 2.0 a výstupem mini HDMI typu C. Jako zdroj energie slouží nový typ dobíjecí Lithium-iontové baterie NP-BX1. Na jedno nabití umožňuje pořídit až 330 snímků, anebo až 80 minut videozáznamu (AVCHD, MP4 – při natáčení v režimu nastaveném z výroby; údaje jsou získány podle standardů CIPA).

 

Kompaktní fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-RX100 bude na českém trhu v prodeji od poloviny července 2012. V době uveřejnění této zprávy ještě nebyla stanovena jeho maloobchodní cena v Kč. V balení má být kromě samotného fotoaparátu dobíjecí baterie NP-BX1 s adaptérem AC-UD10, mikro USB kabel, popruh na zápěstí, adaptér ramenního popruhu a návod k obsluze. Jako stylový a praktický doplněk bude nabízeno atraktivní přiléhavé pouzdro LCJ-RXA s ramenním popruhem, které je s fotoaparátem pevně spojeno.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z důmyslně řešeného digitálního kompaktu Sony Cyber-shot DSC-RX100?

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: