Citlivost Filmu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Citlivost Filmu

25. června 2001, 00.00 | Jaký typ filmu zvolit při cestě na zahraniční dovolenou? Která citlivost je ideální v určitém počasí?

Vážená redakce!
V nejbližších dnech odcestuji na dálný východ, kde budu trávit dovolenou. Proto se na vaši redakci obracím s dotazem, jak pořídit opravdu kvalitní snímky. Musím přiznat, že jsem fotoamatér. Zajímalo by mne, podle jakého hlediska se určuje citlivost filmu.

Tomáš Průcha, Praha

Krajina

Citlivost filmu se udává v hodnotách ASA, což je celosvětově nejpoužívanější měrná jednotka pro označení citlivosti fotografického materiálu na světlo. Najdete ji na každém, běžně zakoupeném filmu. Česká stupnice se udává v hodnotách DIN. Na geografické poloze fotografované krajiny nezáleží, technické podmínky jsou všude stejné. Pokud budete fotografovat krajinu za slunného počasí, použijte film s citlivostí 100 ASA - 21 DIN. U zataženého počasí pod mrakem je vhodnější použít citlivějšího filmu 400 ASA- 27 DIN.
Totéž platí u fotografování interieru při použití blesku. Na českém trhu je k dostání celá řada filmů v různých hodnotách citlivosti, jak amatérských, tak profesionálních. Filmy senzibilované pro vyšší citlivost jsou určeny pro fotografování za extrémních světelných podmínek. Tyto materiály jsou označeny hodnotamy citlivosti 800 ASA-30 DIN až 3200 ASA- 36 DIN. Můžete s nimi například fotografovat portrét, nebo reportáž v interiérech bez použití blesku. Tím docílíte přirozené světelné atmosféry na snímku. Každá moderní kamera má ve svém těle zabudovaný systém pro měření expozice. Pokud je váš přístroj vybaven systémem DX kódování, nastavením citlivosti filmu na přístroji se nemusíte zabývat. U starších zrcadlovek je třeba citlivost materiálu mechanicky nastavit na kameře.

Redakce fotografovani.cz

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: