Den ve znamení knih - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Den ve znamení knih

21. listopadu 2019, 19.07 | První ročník konference Book in Progress proběhl 11. listopadu, jejíchž součástí byla soutěž o papír a tisk vlastního knižního projektu.

 

Tento den byl věnován hlavně knihám a v Centru Architektury a Městského Plánování to vřelo celý den již od otevření dveří až do samotného ukončení. Bylo zřejmé, že knihy, jejich tvorba a vydávání zajímá stále velké množství odborné veřejnosti, která zavítala na konferenci. Celý den byl vyplněn bohatým programem přednášek ze světa knih a hlavně srdcaři, kteří tvoří knihy s láskou a vášní. Zlatým hřebem konference byla prezentace deseti finalistů soutěže, kteří bojovali o papír a tisk svého projektu.

 

Prvním řečníkem konference byl Pavel Coufalík, který představil své knižní projekty a vyprávěl o průběhu své badatelské práce o orientačních systémech české socialistické architektury. Během svého bádání narazil na mnoho vtipných situací, které návštěvníky pobavily a Pavel tak zaujal celé publikum, které se během jeho přednášky rozrostlo o další příchozí, až nestačily židle ve velkém sále.

 

Dalším vystupujícím byl skateboardový a snowboardový pamětník Honza Bouček, který se představil jako špatný řečník, ale svým příběhem o tom, jak si sám vydal knížku Prknem dolů, zaujal celý sál. Původní plán vydat knížku jen pro kamarády a nadšence, nakonec uskutečnil v tisícovém nákladu bez nakladatelství, a to si mohl dovolit díky crowdfundingové kampani.

 

Konference pokračovala dle harmonogramu a po obědě vystoupili společně Jan Kloss a Matěj Činčera, známé grafické duo ze studia Okolo. Jan s Matějem představili své knižní projekty, kterých je celá řada a bylo vidět, že jsou nabiti energií se o svou práci s posluchači podělit ve velkém.

 

Od grafické práce si posluchači mohli na chvilku odpočinout s nadcházející řečnicí. Kdo jiný by mohl vyprávět o krásných knížkách než tajemnice soutěže Nejkrásnější česká kniha roku. Za Památník národního písemnictví vystoupila Eliška Boumová, která představila samotnou soutěž a její organizaci.

 

Následovala krátká pauza na kávu, při které se připravovali finalisté soutěže Book in Progress na své prezentace před porotou a publikem. Z celkem 85 přihlášených knižních projektů porota vybrala deset finalistů (Barbora Sléhová, Hana Slaninová, Jana Hrádková, Jana Náhliková, Juliána Chomová, Katarína Kyselicová, Nikola Ivanov, Petra Josefína Stibitzová, Taro Karibe a Veronika Opatrná), kteří se představili na konferenci se svým projektem formou Pecha Kucha prezentace. Každý dostal 6 minut a 40 vteřin na 20 slidů své prezentace. Rychlé tempo bylo vražedné, ale zato dynamické a plný sál byl pro soutěžící výzvou.

 

Po prezentacích se porota, složená z Aleše Najbrta, Jindřicha Janíčka a Kateřiny Šlaufové, sešla ve vedlejším sále a vroucně diskutovali, který z finalistů si zaslouží vyhrát. Bylo to těžké, nekompromisní, spravedlivé a věcné. Po delších debatách nakonec porota rozhodla o prvních třech místech. Aleš Najbrt rozhodování zhodnotil výstižně: „Na závěr jsme to měli opravdu těžké, pět knížek se nám opravdu líbilo, ale museli jsme vybrat jen tři. Omlouvám se těm, kteří neuspěli". Po rozhodnutí poroty proběhlo očekávané vyhlášení vítězů, kteří byli obdarováni hlavními cenami od partnerů Book in Progress - papír PERGRAPHICA® od papírny Mondi a tiskem tiskárnou QUATRO PRINT.

 

 

3. místo - Taro Karibe - Saori
Soutěžící až z dalekého Japonska byl zastoupen v přednášce Davidem Gaberlem, se svou foto knihou mapující život se silikonovou pannou získal pro svoji knihu papír PERGRAPHICA®

 

Taro Karibe

 

 

2. místo - Veronika Opatrná - Starý lev a mladá opice
Studentka FUD UJEP okouzlila básnickou sbírkou svého dědečka v menším formátu se zajímavou stylizací a nárazem na generační rozdíly. Na svoji knihu vyhrála od společnosti Mondi papír PERGRAPHICA®

 

Veronika Opatrná

 

 

1. místo - Juliana Chomová a Klára Vlasáková - Spiritistky
Ilustrátorka Juliána Chomová a scénáristka Klára Vlasáková zaujali porotu komiksem pro dospělé publikum s názvem Spiritistky a vyhráli první cenu, papír PERGRAPHICA® a dohodnutý tisk v tiskárně QUATRO PRINT.

 

Juliana Chomová

 

Konferenci uzavřel velmi očekávaný řečník Vladimir 518 z labelu BiggBoss, který ukázal již vydané publikace z továrny BiggBoss, ale také připravované knihy. Díky tomuto nakladatelství vznikají projekty, které by třeba ani nespatřily světlo světa a proto byl skvělým řečníkem právě na konferenci Book in Progress.

 

Konferencí provázel moderátor František Polák, který bravurně zvládal obraty a věcné otázky směrem k řečníkům. Book in Progress rozvířil téma knih nejen na našem území České republiky, ale také na Slovensku a měl mezinárodní dosah, vzhledem k přihlášeným soutěžícím. Martin Göbl, za pořadatele Dipozitiv Studio, o konferenci závěrem zmínil: „Účast na konferenci byla překvapující a ukazuje zájem o knížky a self-publishing. Doba se mění a s ní i tento obor, díky internetu přichází nové trendy a možnosti.  Rád bych hlavně poděkoval partnerům Book in Progress Mondi PERGRAPHICA, QUATRO PRINT a Dipozitivu, za jejich podporu a možnost uskutečnit tuto soutěž a konferenci. Nemohu hovořit za ně, ale rádi bychom podobnou akci v budoucnu zopakovali, tak uvidíme".

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: