Expirovaný fotografický materiál - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Expirovaný fotografický materiál

9. července 2001, 00.00 | Chtěla bych se zeptat, zda-li je možné fotografovat na materiál, který má prošlou expirační lhůtu jeden rok?

Vážená redakce!
Chtěla bych se zeptat, zda-li je možné fotografovat na materiál, který má prošlou expirační lhůtu jeden rok? Občas také narazím na prodejnu s fotografickou technikou, kde jsou tyto prošlé filmy výrazně levnější.
Za odpověď předem děkuji, Petra


Na prošlé materiály fotografovat samozřejmě můžete, ale na vlastní riziko. Pokud se nezabýváte profesionální fotografií a neriskujete ztrátu klienta, tak to můžete zkusit, ale výsledky nebudou příliš valné. Snížená cena prošlého materiálu za to rozhodně nestojí. Nejrizikovější materiály s nižší trvanlivostí jsou barevné filmy, které jsou náročnější na skladování oproti materiálům černobílým, které vydrží podstatně déle. Barevné, ale i černobílé filmy se skladují v lednici při teplotě 5 až 10 C. V obchodech s fotografickým zbožím se používají speciální chladící boxy, v privátě se dá využít klasické domácí ledničky - pozor! V žádném případě filmy nedávejte do mrazícího boxu! Při skladování v ledničce je vhodné zabalit filmy do igelitového sáčku, pevně uzavřeného, aby chránil před jakoukoliv vlhkostí. Ještě k prošlým materiálům. Barevné filmy ztrácí stářím především optimální barevné podání. U materiálů negativních tento problém není tak markantní, neboť se barevný posun může zkorigovat na minilabu použitím jiné filtrace, narozdíl od barevného diapozitivu, u kterého korekci provádět nelze. Pro zajímavost můžu dodat, že barevné diapozitivy AGFA stářím vykazují posun barev do purpurového tónu.

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Trendy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: