Jak na Close Ups bez použití makro objektivu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Jak na Close Ups bez použití makro objektivu

5. prosince 2019, 16.57 | Mnoho fotografů má dojem, že pokud nemáte makro objektiv, nemůžete pořizovat detailní makrofotografie. To ale není pravda.

 

Pokud jste ctižádostivý profesionál nebo jen fanda, který chce rozšířit své portfolio a zkusit si různé styly, ale nemá to správné vybavení,pak to neznamená, že se nemůžete pokusit o makro fotografie.

Makrofotografické čočky mohou být drahé. Pro amatéry, kteří se nemusí nutně specializovat, ale mohli by chtít experimentovat s touto detailní prací, může být obtížné racionalizovat utrácení tolika peněz za takové vybavení. Naštěstí existuje jednoduchý trik, který můžete použít, pokud máte zájem o extrémní záběry, ale nemáte přístup ke specializovaným objektivům a kamerovému vybavení.

 

Jak pořizovat fotky bez makro objektivu

Chcete-li dosáhnout velkého detailního záběru, stačí otočit běžný objektiv. Když otočíte objektiv na těle fotoaparátu, zaostřovací vzdálenost se posune mnohem blíže a při sestavování snímku budete mít mnohem větší zvětšení.

Někteří fotografové raději namísto převrácení fotografují tento typ záběru bez objektivu fyzicky připojeného k jejich zařízení a místo toho se rozhodnou pro „volný objektiv". Chcete-li to zkusit takto, budete muset držet objektiv před kamerou namísto připevnění.

Pro větší přesnost a pro snížení rizika, že se vám objeví světelné pruhy na fotce, je bezpečnější použít část zařízení, která se nazývá reverzní kroužek, aby trochu připevnila objektiv k fotoaparátu. Tímto způsobem bude vaše druhá ruka (která by jinak musela držet objektiv na místě) volně provádět úpravy při sestavování záběru.

 

closeups

 

Jaký fotoaparát byste měli použít pro makrofotografii?

Existují některé foťáky, které jsou pro makrofotografie lepší. Základní fotoaparáty mohou fungovat, pokud je to vše, k čemu máte přístup, i když většina makrofotografů se rozhodne pro reflexní foťák s jedním objektivem.

Reflex s jedním objektivem vám umožňuje připojit objektivy specifické pro fotografování na makrofotografie. Takže pokud tyto čočky nemáte, máte zde mnohem větší svobodu pracovat s jakýmkoliv foťákem, ke kterému máte přístup.

 

S jakým nastavením fotoaparátu byste měli začít?

Obecně platí, že nejlepší nastavení fotoaparátu pro makrofotografie jsou taková, která udrží malou hloubku ostrosti. Začínáme, zkuste clonu mezi f / 5,6 a f / 11. Nastavení, jako jsou tato, vám pomohou zajistit, aby všechny složité detaily vašeho objektu byly udržovány ve velmi dobrém zaostření, a případně přidají na pozadí pěkné jemné rozostření.

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: