Olympus Mju II ZOOM 80 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Olympus Mju II ZOOM 80

11. června 2001, 00.00 | Chystáte se na dovolenou a vybíráte vhodný kompaktní fotoaparát, který by uměl "myslet" za Vás a nabídl
Vám komfort v podobě několika snadno nastavitelných expozičních režimů?

Chystáte se na dovolenou a vybíráte vhodný kompaktní fotoaparát, který by uměl "myslet" za Vás a nabídl Vám komfort v podobě několika snadno nastavitelných expozičních režimů? Připravili jsme pro Vás test kompaktního fotoaparátu Olympus Mju II ZOOM 80, který můžete zakoupit v sadě DELUXE KIT za 8.290,- Kč včetně DPH.

Olympus Mju II ZOOM 80

Předpokládané použití
Olympus Mju II ZOOM 80 je kompaktní kamera, která je ideálním zápisníkem zejména na cesty a dovolenou. Hodí se jak pro fotografování ve městě, tak ke snímání krajiny, kde se poměrně dobře uplatní rozsah zoomu a rovněž větší hloubka ostrosti. Protože je kamera vybavena optickým systémem ZOOM, získává poměrně univerzální použití a lze s ní fotografovat nejen krajinu, ale také portrét, skupinovou fotografii nebo předměty, se kterými se pojí příjemné vzpomínky na rekreaci.

Design a konstrukce fotoaparátu
Mju II Zoom 80 je moderní kompaktní přístroj, který se díky svému oblému, vejcovitému tvaru velmi příjemně drží. Navíc design fotoaparátů řady Mju patří mezi nejpovedenější na trhu, působí velmi elegatně a uspokojí i velmi náročné fotografky.
Další výhodou je jeho nízká hmotnost 185g. Fotoaparát má také rozumně vyřešenou krytku na objektiv, která současně slouží jako hlavní člen pro uvedení přístroje do chodu.Přestože je plášť přístroje plastový, působí dostatečně odolně a bezpečně. Na celkovém luxusním vzhledu se podílí jeho zlatá metalýzová barva. Ovládací tlačítka jsou přehledná, jednoduchá, příjemného tvaru na omak. Totéž se dá říci o malém displeji uprostřed kompaktu. Obdelníkový hledáček je čirý, bez optického zkreslení v krajích a podává překvapivě totožný obraz s výslednou fotografií. Jednou z dalších technických výhod je závit umístěný vespod přístroje, který umožňuje umístit kameru na stativ a bez problému snímat noční scenérii s uspokojivou kvalitou ostrosti snímku.

Objektiv
U pěti čočkového objektivu s proměnlivou ohniskovou vzdáleností 38-80 mm jsme byli zvědaví především na jeho perspektivní zkreslení a kresbu. Kresba objektivu je na poměry kompaktních přístrojů vcelku příznivá, neboť se na všech testovacích fotografíích jevila rovnoměrně ostrá jak v krajích snímku, tak uprostřed. Při 80mm ohniskové vzdálenosti nastavené na objektivu se dají velmi dobře snímat předměty či zátiší, aníž by došlo k výrazným posunům zkreslení perspektivy. Je to dobře vidět na obrázku 1. a 2., kde jsou patrné rozdíly ve snímání objektu z dvou různých perspektiv. První v rovině předmětu, druhý z nadhledu.

Obrázek č.1.
Obrázek č.1.
Obrázek č.2.
Obrázek č.2.

Funkční režimy
Druhou fází testu jsme se zabývali funkčními režimy. Zaujala nás především funkce "redukce červených očí", která se často stává terčem nespokojenosti uživatelů kompaktních přístrojů, ale také režim vyrovnávacího blesku, který má za ůkol vyrovnat ostré stíny na obličeji při fotografování portrétu za ostrého slunečního světla, nebo v protisvětle. Nemohli jsme opomenout funkci Noční scéna a funkci Noční scéna s redukcí jevu červených očí a konečně expoziční režim Krajinná fotografie, který slibuje výtaný efekt při snímání krajiny v podobě neostrého předmětu v popředí, neboť se systém automatického ostření neaktivuje.

Krajinná fotografie
Expoziční režim krajina umožňuje snímat nejen široký záběr fotografované scény, ale také blízké předměty v optické neostrosti, které můžou dát snímku určitou hloubku. Automatický systém ostření zde není aktivován, proto neovlivňuje ostření. Blesk je automaticky nastaven do režimu vypnutý blesk.

Obrázek č.3.
Obrázek č.3.

Vyrovnávací blesk
Režim vyrovnávacího blesku se dobře hodí při fotografování portrétu v protisvětle, nebo za ostrého slunečního světla, které vytváří ostré, kontrastní stíny pod nosem. Snímek č. 4 je fotografován bez použití blesku, zatímco u snímku č. 5 je aktivován režim "Vyrovnávací blesk". Oba snímky vykazují patrný rozdíl.

Obrázek č.4.
Obrázek č.4.
Obrázek č.5.
Obrázek č.5.

Korekce expozice
Nastavení v tomto režimu slibuje dosažení správné expozice i v případě, že je fotografovaný objekt v protisvětle. Systém měření expozice automaticky měří objekt v popředí, přičemž scéna za objektem (pozadí) je silně přeexponovaná. Výsledná fotografie č. 6 dokazuje, že používání této funkce při fotografování v protisvětle není vhodné ve srovnání se snímkem 7., kde je použita funkce vyrovnávacího blesku.

Obrázek č.6.
Obrázek č.6.
Obrázek č.7.
Obrázek č.7.

Redukce jevu červených očí
Tato funkce se u kompaktních fotoaparátů objevuje jako nejčastější problém a výsledky nebývají vždy nejlepší. Kompakt má vestavěný blesk přiliž blízko ose objektivu, což způsobuje zmíněné problémy. Při portrétování se na tuto funkci stoprocentně nespoléhejte, a pracujte více s modelem. Portrét je vždy lepší snímat mírně z profilu, nepříjemného efektu se tak zcela jistě zbavíte. Na obrázku č. 8 a 9 je použita redukce jevu červených očí. Bohužel bez valného výsledku. Modelka sedí proti objektivu a blesk je přímo v ůrovni očí, zatímco na obrázku č. 9 je portrétována mírně z profilu a výsledek vidíte sami.

Obrázek č.8.
Obrázek č.8.
Obrázek č.9.
Obrázek č.9.

Noční scéna
Tento režim je kombinací delší expozice s použitím vyrovnávacího blesku. Kameru je lepší umístit na stativ, aby se zabránilo neostrosti snímku. Na obrázku č. 10 je vidět, že fotoaparát Olympus Mju II dokáže proexponovat scenérii noční krajiny s objektem v popředí, který je osvětlen vyrovnávacím bleskem. Na obrázku č. 11 je použit stejný efekt v kombinací s redukcí červených očí.

Obrázek č.10.
Obrázek č.10.
Obrázek č.11.
Obrázek č.11.

Naše hodnocení
Sečteno a podtrženo - kompaktní fotoaparát Olympus Mju II ZOOM 80 bychom zařadili mezi "vyšší střední třídu". Většinu amatérských uživatelů osloví elegatním a propracovaným designem, kterému prostě není co vytknout. Navíc konstrukce je velmi odolná a zajišťuje jak ochranu objektivu, tak i blesku v klidovém stavu. Prostě fotoaparáty řady Mju vždy patřily mezi "kabelkové" mazlíčky.
Po technické stránce model ZOOM 80 nabízí v podstatě vše co bycom očekávali. Dostatek režimů práce blesku, plně automatickou expozici a kvalitní autofokus. Rozsah zoomu je dostatečný pro většinu aplikací, i když Olympus nabízí i "delší skla". Prostě Mju ZOOM 80 je velmi příjemný společník zejména na cesty. Pokud plánujete více fotografovat v interiéru, tak zvolte radeji verzi Mju ZOOM 80 WIDE.

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: