Uchovejte svá digitální data po milion let - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Uchovejte svá digitální data po milion let

15. března 2014, 13.02 | Vědci z nizozemské univerzity Twelve přišli s novým typem digitálního disku, který dalece překonává všechny konvenční současné technologie, sloužící pro uchování vašich digitálních dat! Tento super-disk uchová záznam po dobu neuvěřitelných milion let...

 

Před několik lety byla uvedena na trh zajímavá technologie DTD: Data Tresor Disc - české společnosti Northern Star, jejímž výsledkem jsou disky s garantovanou data-stálostí 100 let. Nizozemští vědci v čele s Jeroenem de Vriesem z univerzity Twente šli ještě mnohem dál a před nedávnem představili zbrusu nový typ digitálního disku, jenž umí uchovat záznam neuvěřitelných milion let!

Technologie budoucnosti

Nový typ kruhového disku je tvořen wolframem a pokryt nitridem křemičitým. Data se na disk zaznamenávají v podobě čtverečků s tím, že finální datový soubor má formu QR kódu, který lze snadno přečíst. Uvnitř každého políčka viditelného QR kódu, vědci umístili další, menší QR kódy! Jde tedy o mozaikovitě uloženou, vrstvenou informaci. Nová technologie je zatím na počátku své cesty, tudíž ještě nelze počítat s nijak vysokými kapacitami, nicméně stále jde o mnohem větší množství informací, než lze zapsat do běžného QR kódu.

Vydržím přes 1 milion let

Čím však nové disky vynikají a dalece předčí všechny současné technologie ukládání dat, to je trvanlivost zapsané informace. Disk udrží zapsanou informaci více než milion let! Během vývoje disku vědci simulovali efekt stárnutí, k čemuž použili oblíbenou metodu “zahřívání”. S rostoucí teplotou látky podléhají tzv. Arrheniovu zákonu na jehož základě lze spočítat rychlost a míru chemické degradace materiálů. Vědci spočítali, že hodinové vystavení disku teplotě 188st C odpovídá milionu let při teplotě 27st C!

Závěrem

Dnes máme běžná (levná) CD/DVD, která vydrží sotva pár let, na druhé straně se nyní již pracuje na discích s výdrží přes milion let! K čemu nám mohou být dobré? Po praktické stránce přílši využití nenaleznou, ovšem z technologicko-vědeckého hlediska představují velký krok kupředu. Ať tak či tak, jde o nově vytyčený směr a dobrý základ na němž můžeme dále stavět. Podíváme-li se na to optikou autorů sci-fi románů: Co tu po nás zbude za miliony let, až na naši matičku Zemi (pokud ještě vůbec bude existovat), navštíví cestovatelé po hvězdách? Právě “nezničitelné” disky by mohli být perfektním – a jediným hmatatelným odkazem dávné lidské civilizace.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Trendy  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: