Glamour girl v modrém sametu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Výstavy

Glamour girl v modrém sametu

2. května 2002, 00.00 | Byly záhadné, osudové, jejich magický pohled bez úsměvu vábil muže do osidel, z nichž se nedařilo uniknout ... Slávu glamour girls, filmových bohyň i luxusních nočňátek 30. let se pokusil oživit mladý fotograf Lukáš Hušek. Více než desítku jeho snímků v retro stylu vystavuje Blue Velvet Café.

Styl „glamour“ vládl módním trendům 30. let minulého století v Evropě i v USA. I mnoho současných mužů by přísahalo, že tehdy byly dámy nejženštější a filmové divy nejmondénnější. Třpytivý a svůdný svět, jehož snad nejmarkantnějším symbolem se stala chladná krása plavé bohyně Marlene Dietrich s neodmyslitelnou dlouhou cigaretou, uhranul i mladého fotografa Lukáše Huška (*1976), jehož žánrové glamour snímky můžete právě nyní vidět v galerii Blue Velvet Café.

Jedná se již o třetí výstavu tohoto absolventa výtvarné školy Václava Hollara, jenž se v letech 1995--1996 věnoval také studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, a který fotografuje již od svých šestnácti let. Žánrové fotografie, a to především ve stylu módních časopisů, např. Vogue, jakož i portrétní fotografie vůbec, jsou jeho doménou; kromě nich se zabývá hlavně snímky historických částí Prahy a divadelní fotografií. V současné době upřednostňuje fotografii barevnou a podle průvodního slova připravuje výstavu svých barevných zvětšenin. K profilu tohoto umělce patří i úspěšné umístění v několika soutěžích, pořádaných odbornými fotografickými časopisy (např. Magazín Fotografie).

V Blue Velvet Café uvidíte více než desítku Huškových černobílých dívčích portrétů. Zvláštního efektu fotograf dosahuje kombinací zcela moderního typu modelky s aranžováním a dokonce i osvětlením zcela v duchu fotografií ze třicátých let. Nejedná se tedy o kopírování ani o prosté napodobení glamour stylu, nýbrž o zcela svébytný počin, který přes svou inspiraci historií vlastně popírá možnost absolutního návratu proti proudu času. Modelka není v žádném případě dietrichovská femme fatale, osudový vamp, stojící mimo rozměry tohoto světa. Je to mladá dívka, připravená právě pro tuto roli, již si však dokážeme s úspěchem představit i v civilní podobě.

Lukáš Hušek se, kromě příkladného využití předností černobílé fotografie, dobře vyrovnává s nástrahami fotografování v interiéru, který má na snímcích také sehrát svou roli. Většinou se jedná o prostředí baru či odosobněného prostoru s geometricky strohými tvary, na nichž umělec nechává doznívat hru světla a stínu, uplatňovanou na modelu. Snadno dosahuje svého záměru: modelka přitáhne velkou většinu divákovy pozornosti, neuniknou mu však ani zdánlivě nepodstatné detaily snímaného prostředí.

S jistotou volí nejpůsobivější úhel pohledu, a přes inspiraci dobovými fotografiemi vytváří variace zcela nové. Celkovému dojmu, ať už se jedná o detail či celek, dominuje čistota a střídmost, které ruku v ruce s Huškovým evidentně vytříbeným vkusem dělají ze záběrů malé skvosty.

Fotografie Lukáše Huška procházejí napříč časem. Mohou se líbit milovníkům retro stylu, bez povšimnutí je však jistě neminou ani obdivovatelé moderních směrů či osoby s konzervativnějším názorem na výtvarné umění. Samozřejmě není účelem zalíbit se všem, to je nad schopnosti kterékoli lidské bytosti. Řekla bych však, že jedním z největších úspěchů je uznání i od těch, jejichž „šálek kávy“ se nepodaří uvařit jen tak každému.

(Lukáš Hušek: FOTOGRAFIE, Blue Velvet Café, Čerchovská 4, Praha 2, po-pá 10-23, so a ne 15-23, do 3. 5.)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Novinky  » Výstavy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: