Výstava Josef Sudek / Otto Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Výstavy

Výstava Josef Sudek / Otto Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka

16. března 2022, 10.34 | Výstavu ke 125. výročí narození Josefa Sudka a 55. výročí smrti Otto Rothmayera připravilo UPM ve spolupráci s Muzeem města Prahy.

Na této výstavě se vydáme s fotografem Josefem Sudkem (1896–1976) na návštěvu k jeho velkému příteli Otto Rothmayerovi (1892–1966), slovy samotného Sudka k panu kouzelníkovi, nejprve na Pražský hrad, pak do architektovy břevnovské vily, hlavně však na její nevelkou zahradu, odkud Sudek vytěžil řadu kompozic. Autor je řadil do několika cyklů, například Procházka po kouzelné zahrádce, Vzpomínky, Malé vzpomínky či Poznámky. Expozice představí i další fotografie, často velice ceněné pigmenty, které si Sudek adjustoval mezi skla, což vymyslel pan architekt. V ukázkách připomeneme práce samotného hostitele. Vedle jeho exkluzivního nábytku vystavíme i ukázky školních prací a několik kresebných návrhů z pozdního období. Mezi exponáty nechybí práce architektovy manželky, textilní výtvarnice Boženy Rothmayerové Hornekové a jejich syna Jana. Opominuti nezůstanou ani slavný architekt Josip Plečnik a z okruhu společných přátel všestranný Josef Kaplický, sochař Bedřich Stefan, sklář René Roubíček a další spřátelení umělci různých epoch. Právě motiv přátelství, ale též zahrady, noci a snu jsou leitmotivem výstavy. A také připomínka, že i v těžkých časech mohou vznikat nadčasová díla.

 

Umělecký odkaz Josefa Sudka (1896–1976) tvoří velmi rozsáhlý a autonomní kontinent světové fotografie. V desítkách tisíc jeho prací mají zvláštní postavení soubory a cykly, v nichž zachytil jedinečnost konkrétních míst. Jak ukazují jeho rané snímky z pražské Invalidovny a Chrámu sv. Víta, později z vlastního ateliéru na Újezdě nebo bytu na Hradčanech, vždy dokázal i z mála vytěžit maximum. Sudek byl později přizván též na Pražský hrad do pracovny zemřelého prezidenta TGM, fotografoval v ateliérech řady malířů, sochařů, ale i v dílnách řemeslníků. Obdivoval divokou přírodu, ale zaujat byl i parky a zahradami, včetně té u svého ateliéru, uprášené sazemi.

 

Výstavu můžete navštívít v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze do 27.3.2022, 23:59.

 

Zdroj: https://www.kdykde.cz/calendar/kdykde/2326992-vystava-josef-sudek-otto-rothmayer-navsteva-u-pana-kouzelnika

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: