Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Výstavy
Výstava - Vojtěch Lanna, Mecenáš muzea
8. ledna 2020, 19.06 | Vojtěch Lanna mladší (29. května 1836 v Praze – 31. prosince 1909 v Meranu) byl nejslavnějším členem svého rodu, který přišel do Čech v 18. století z Horního Rakouska.
Jeho otec, Vojtěch Lanna starší (1805-1866) patřil k zakladatelům českého průmyslu, zabýval se obchodem se dřevem, dopravními stavbami, splavňováním řek a stavbou železnic. Rozvinutím těchto aktivit vybudoval Lanna mladší postupně jednu z nejvýznamnějších stavebních firem v Rakousku-Uhersku. Podílel se na výstavbě a úpravě většiny hlavních, dodnes zachovaných železničních tratí a vodních cest. Ústředí firmy sídlilo v Lannově paláci v pražské Hybernské ulici, kde rodina bydlela. Úspěchy v podnikání dodnes připomínají také dvě reprezentativní vily, které Vojtěchu Lannovi sloužily především k odpočinku. První byla postavena v nedaleké Bubenči, druhá v rakouském Gmundenu.
Značnou část nemalých zisků věnoval Lanna rozsáhlé filantropické činnosti a podpoře veřejných institucí. Oceněním jeho záslužné činnosti byla nejen všeobecná vážnost, ale také povýšení do šlechtického stavu a jmenování do řady významných funkcí. Vojtěch Lanna ml. byl například doživotně jmenován členem Panské sněmovny parlamentu Rakouska-Uherska.
Vojtěch Lanna je jedním ze zakladatelů tohoto muzea. Jeho zájem na vzniku uměleckoprůmyslového muzea vycházel z jeho sběratelské vášně a zaujetí pro zvelebení kulturních a hospodářských poměrů v Čechách. Ještě před oficiálním založením UPM v roce 1885 Lanna zprostředkoval jako zkušený znalec nákup řady exponátů pro vznikající muzejní sbírky. Zejména v prvních letech mladého ústavu tvořily zápůjčky z jeho soukromé sbírky páteř vznikající expozice. Po desetiletí zastával funkci předsedy správního výboru a byl rádcem a kolegou prvních ředitelů muzea, především Karla Chytila a Františka Borovského. Často zprostředkoval nákup celých sbírek, které poznal během svých cest po Evropě. Každoročně pak muzeu věnoval desítky sbírkových předmětů. Poté, co se UPM rozrostlo a přesídlilo z pražského Rudolfina do vlastní budovy, propůjčil mu roku 1905 k vystavení svoje sbírky, jež zaplnily čtyři sály druhého patra novostavby. Vrcholným mecenášským gestem se stal jeho dar více než tisíce kusů vzácného historického skla, kterým Vojtěch Lanna v roce 1906 oslavil své sedmdesáté narozeniny.
Kurátor: Filip Wittlich
Konání: Uměleckoprůmyslové museum v Praze od 9. ledna 2020
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014