Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Co by měl umět notebook na práci s fotografií?
10. srpna 2020, 07.31 | Cesta k dokonalým snímkům dnes již nekončí zmáčknutím spouště na fotoaparátu. Postprodukce v grafických programech se v tomto procesu dokonce často stává klíčovým krokem.
Ovšem pokud máte doma pomalý notebook, který načítá jedinou fotku několik minut a zasekává se při každém pohybu myší, může se editování stát spíše “nutným zlem”. Na co si dát pozor při výběru notebooku na úpravu fotografií, abyste neztratili nervy? Čtěte dál!
Výkonný procesor jako klíč k úspěchu
Bez výkonného procesoru se zkrátka neobejdete. Vybírat můžete mezi dvěma hlavními výrobci, kterými jsou Intel a AMD. Záleží na vašich preferencích či částce, kterou jste ochotni do této techniky investovat. Nechcete-li provádět náročnější úpravy, bude vám stačit aktuální řada Intel core i5. Avšak pro účely fotografů bude lepší volbou Intel core i7, který si bez problému poradí i se složitějšími úkony. U výrobce AMD byste neměli volit procesor z nižší řady než Ryzen 5, pro ideální práci s grafikou raději zvolte některý z typů řady Ryzen 7.
Operační paměť nepodceňujte
Ideální rychlost notebooku zajistí zejména správná kombinace procesoru a operační paměti, proto výběr v žádném případě nepodceňujte. Není vhodné volit menší paměť než 8GB RAM. Nicméně, pro práci s datově objemnějšími soubory, například s fotografiemi ve formátu RAW, bude lepší volbou 16 GB RAM. Rozhodně nic nezkazíte ani výběrem operační paměti s velikostí 32 GB.
Velká grafická karta není třeba
Ač bychom z názvu mohli usuzovat, že grafická karta bude při úpravě fotografií “hrát pré”, není tomu tak. Integrovaná grafická karta ve velikosti 2 GB je naprostý základ. Pro grafické účely je vhodné zvolit alespoň 4GB. Pokud chcete, aby váš notebook bez problému zvládal editaci videa nebo velmi složité grafické úkony, uvažte dedikovanou grafickou kartu, přestože snižuje výdrž baterie a klade vyšší nároky na chlazení. Takové karty se často instalují do větších, těžších notebooků (vhodným příkladem jsou některé modely značky notebooků DELL - pro editaci fotografií naprosto ideální).
HDD, SSD nebo Cloud?
Přestože HDD disky byly svého času špičkou na trhu, dnes se jedná spíše o zastaralé modely.
Vybírejte proto z SSD úložišť. U těchto disků opět platí: “čím více- tím lépe”, a to jak u velikosti tak i rychlosti.
Přestože rychlý a objemný disk ovlivňuje řadu procesů (např.: rychlost startování počítače, zamezení nepříjemného “hučení” během používání,...), vysoká investice není nezbytně nutná. Ušetřit můžete, pokud budete kombinovat SSD disk s externím nebo pokud jste zvyklí využívat cloudová uložiště.
Monitor pro obraz jako víno
Naopak na kvalitním monitoru rozhodně nešetřete, obzvlášť pokud své fotografie chcete tisknout.
Velikost obrazovky závisí na vašich preferencích. Ovšem v případě, že neplánujete s notebookem žádné velké cestování, sáhněte raději po větší úhlopříčce. Co se týká rozlišení, dnes se za standardní považuje 1920x1080 pixelů, neboli Full HD. Jestli si potrpíte na kvalitu, vyhovovat vám bude displej 4K, 3840×2160 pixelů.
Velmi důležitým aspektem u monitoru je schopnost zobrazení barev- barvový gamut. Pokud si můžete dovolit vyšší investici, určitě neváhejte nad koupí monitoru s technologií IPS a displeje v matném provedení.
Zatočila se vám hlava při ceně nových přístrojů? Začínáte s fotografováním, a vlastně ani nevíte, jestli vás tento koníček bude bavit? Chcete se vydat na dráhu profesionálního fotografa, drahý přístroj si však rozhodně nemůžete dovolit? Zkuste se porozhlédnout po repasovaných noteboocích. Obyčejně se jejich sestavování věnují skuteční odborníci, proto uživatel často ani nepozná rozdíl mezi novým přístrojem a tzv.: “ repasem ”. Pokud byste přeci jenom dali přednost novému zboží, mnoho obchodů nabízí počítače z výstav, které jsou téměř nepoužívané. Ať už se rozhodnete tak či onak, s těmito několika radami, už jistě nešlápnete vedle.
Tématické zařazení:
» Recenze
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014