Canon PowerShot S100 v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon PowerShot S100 v testu

15. srpna 2012, 17.37 | Třetí model v řadě kapesních, ale výkonných a dobře vybavených kompaktních fotoaparátů PowerShot S přímo navazuje na S95. Samozřejmě opět disponuje důmyslně řešeným ovládáním, má však nový objektiv, vylepšený „HS systém“ včetně nových základních systémů a nově má zabudovanou také jednotku GPS, kvůli níž je také ve srovnání s modelem S95 nepatrně vyšší.

Na pravé straně přední stěny přibyla drobná, spíše ozdobná zarážka prstů, aby uživatel mohl přístroj v pravé ruce lépe, bezpečněji držet. Na rozdíl od S95 je o trochu tenčí a nově řešená spoušť je větší a má lesklý stříbřitý povrch, a to u obou barevných variant fotoaparátu, černé i stříbřité, kterou jsem měl v testu. Kvůli GPS modulu bylo funkční tlačítko pro ovládací prstenec na objímce objektivu přesunuto z horní stěny na zadní, kde je elegantně a uživatelsky příjemně umístěno vedle typicky označeného tlačítka pro zahájení a ukončení snímání videozáznamu, které přibylo, a mezi novou tvarovanou zarážkou pro palec pravé ruky a multifunkční volič, který tvoří otočný prstenec a pětice tlačítek se středovým funkčním a potvrzovacím. A zcela dole je dvojice tlačítek pro vstup do menu a prohlížení snímků a klipů. 

 

Canon PowerShot S100 v testu

 

PowerShot S100: v čem se liší od předchozího modelu S95?

 

Oba mají obrazový snímač formátu 1/1,7 palce, avšak S100 má CMOS s rozlišením 12 Mpx a S95 CCD s rozlišením 10 Mpx. Oba modely umožňují používat poměry stran obrazu 4:3, 3:2, 16:9 a 1:1, ale S100 má ještě jeden navíc, a to 4:5. Nový model má nový, výkonnější obrazový procesor DIGIC 5, S10 má DIGIC 4. Zvětšil se rozsah ekvivalentu citlivosti ISO, a to z 80–3200 na 80–6400.

S100 má nový objektiv, 5× optický zoom 24–120 mm 1:2–5,9 a vestavěný filtr s neutrální hustotou. S95 má 3,8× optický zoom 28–105 mm 1:2–4,9 (ohniska jsou přepočtena na 35mm formát). S100 má také nový, vylepšený systém optické stabilizace obrazu s tzv. inteligentním řídícím programem.

S95 umožňuje souvislé snímání rychlostí 0,9 obr./s, S100 až 2,3 obr./s (a 9,6 obr./s pro řadu osmi snímků v režimu High-Speed Burst). Model třetí generace umí video formátu MOV s kompresí H.264 v plném vysokém rozlišení 1920 × 1080 px á 24 obr./s, S95 jen HD/1280 × 720 px á 24 obr./s. S100 má navíc samostatné tlačítko pro snímání videa, v režimu videosekvence umožňuje používat optický zoom a nabízí funkci velmi zpomaleného nahrávání videa 640 × 480 px @ 120 obr./s a 320 × 340 px @ 240 obr./s. 

S95 i S100 mají třípalcový TFT LCD s rozlišením 461 kpx, ovšem nový model má displej typu Pure Color II G. Výsuvný elektronický blesk je u nového modelu výkonnější: má efektivní dosah až 7 m, kdežto u S95 „jen“ do 6 m.

Úplnou novinkou u S100 je vestavěná jednotka GPS s funkcí záznamu přesné zeměpisné polohy pořízení snímku do exif metadat a s funkcemi GPS tagging a GPS Logger.

 

Canon PowerShot S100 en face

 

Snímač a procesor, snímky a video

 

Nový fotoaparát má vysoce citlivý snímač Canon CMOS s úhlopříčkou 1/1,7 palce s efektivním rozlišením 12,1 Mpx a elektronický obvod s obrazovým procesorem DIGIC 5 s technologií iSAPS. Snímač a procesor tvoří Canon HS System, který je optimalizován tak, aby umožňoval pořizovat snímky s nízkou hladinou šumu i za špatných světelných podmínek. V případě S100 kombinuje obrazový procesor DIGIC 5 a vysoce citlivý snímač CMOS, který v principu vychází z vývoje senzorů pro fotoaparáty Canon EOS. Samotný obrazový procesor DIGIC 5 analyzuje čtyřikrát více obrazových informací pro vytvoření každého obrazového bodu a zaznamenává více detailů a barev ze scény než předchozí verze, oproti které má také až šestkrát vyšší rychlost zpracování dat. Míra obrazového šumu je snížena až o 75 %.

 

Pořizovat je možno obrazové soubory RAW, snímky ve formátu JPEG (se dvěma stupni kompres, jemným a normálním), video je MOV (H.264, stereozvuk je Linear PCM). Přístroj také pořizuje záznam iFrame a záznam GPS log je NMEA 0183. Video má maximum Full HD/1920 × 1080 px á 24 obr./s, kromě snížení rozlišení je možné využít funkci Super Slow Motion Movie (L/640 × 480 px á 120 obr./s a M/320 × 240 px á 240 obr./s), možné je uplatnit efekt miniatury, k dispozici je funkce iFrame Movie. Souvislé fotografování má rychlost přibližně 2,3 obr./s a při použití funkce High-speed Burst HQ přibližně á 9,6 obr./s pro řadu až osmi snímků. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 

Canon PowerShot S100 shora

 

Objektiv a stabilizace obrazu

 

Objektiv s pětinásobným optickým zoomem 5,2–26 mm 1:2,0–5,9 odpovídá po přepočtu na 35mm kinofilm rozsahu 28–120 mm. K dispozici je také přibližně čtyřnásobné digitální přiblížení s digitálním telekonvertorem přibližně 1,5× nebo 2× a funkce Safety Zoom – bezpečný zoom. Kombinovaný zoom je přibližně 20×.

 

Součástí konstrukce objektivu je systém stabilizace obrazu s posunem členů – „čtyřkrokový“ inteligentní systém. Inteligentní stabilizace obrazu při fotografování a natáčení videa automaticky identifikuje scénu a zvolí nejvhodnější ze sedmi režimů stabilizace. Režim Panning IS je vhodný pro zachycení závodních akcí, protože spustí stabilizaci na ose kolmé k zaznamenávanému pohybu, nikoli v jeho směru, Makro IS využívá hybridní stabilizaci obrazu pro snímání zblízka, tedy při krátké předmětové vzdálenosti, režim Powered IS je vhodný pro natáčení vzdálených objektů při maximálním přiblížení a režim Tripod stabilizaci naopak vypne – je určen pro situace, kdy pracujeme s přístrojem na stativu nebo na stabilní ploše.

 

pomocné světlo AF

 

Fotoaparát je vybaven pomockým světlem autofokusu, které také indikuje aktivovanou samospoušť.

 

Zaostřování a měření expozice

 

Použitý TTL systém automatického zaostřování AiAF je devítibodový, nabízí i bodové ostření a funkci rozpoznávání a sledování obličeje v záběru. Na výběr jsou tyto režimy a funkce: po jednom snímku, souvisle, byť pouze v režimu Smart Auto, Servo AF/AE, Tracking AF – autofokus se sledováním objektu. Výběr AF bodů je ruční s použitím funkce FlexiZone AF/AE aje možno použít normální, nebo malou velikost. Možné je i ruční ostření a posouvání zaostření, nechybí pomocné světlo autofokusu. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 3 cm v režimu makro.

 

Měření expozice je poměrové, spojené s rámečkem AF a funkcí rozpoznáním obličeje, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové (střed, nebo svázané s AF detekcí obličeje nebo AF rámečkem). K dispozici je funkce kompenzace expozice, zdokonalená funkce i-Contrast pro automatickou korekci dynamického rozsahu a funkce autobracketingu.

 

Zadní stěna a příklady základního zobrazení

 

Barevná obrazovka

 

Napevno umístěný displej typu TFT LCD PureColor II G má úhlopříčku délky 3 palce (7,5 cm), rozlišení přibližně 461 tisíc obrazových bodů, přibližně 100% pokrytí obrazu a jas nastavitelný v pěti úrovních (Quick-bright LCD). Nechybí inteligentní snímač orientace, uživatel má během fotografování i přehrávání k dispozici funkci pro korekci červených očí, funkci tagování snímků Moje kategorie, může si zobrazit živý orientační histogram a zvětšit obraz při přehrávání pomocí funkce „lupa“ – přibližně 2× až 10×.

 

Canon PowerShot S100 výsuvný blesk

 

Elektronický blesk

 

Zabudovaný blesk s výsuvnou hlavicí má automatický režim, možnost ručně zvolit zapnutí/vypnutí, režim pomalé synchronizace, nejvyšší synchronizovaná rychlost závěrky je 1/2000 s, nechybí funkce pro snížení efektu červených očí, kompenzace expozice při fotografování s bleskem, režim FE s rozpoznáním expozice a bezpečné FE, ruční nastavení výkonu ve třech úrovních a synchronizaci na druhou lamelu závěrky. Dosah vestavěného blesku je maximálně 7 m (se zoomem v základní poloze). Dokoupit je možno výkonný externí blesk Canon HF-DC2.

 

Fotografování

 

Pro fotografování jsou připraveny režimy Smart Auto (s inteligentní detekcí 32 scén), pružná programová automatika, program s prioritou rychlosti závěrky (1/2 000–15 s), program s prioritou clonového čísla, režim s ručním nastavením parametrů expozice, jedna pozice pro uživatelské nastavení, široká nabídka scénických programů, mezi nimiž je například Samospoušť při mrknutí, Samospoušť při nové tváři v záběru, výše zmíněný High-speed Burst HQ, Noční scéna z ruky, Pod vodou, Vysoký dynamický rozsah, Efekt objektivu typu rybí oko, Miniatura, Fotoaparát na hraní, Monochrome, Mimořádně živé barvy, Plakátový efekt, Zdůraznění vybrané barvy a Záměna barvy.

 

Využití ovládacího otočného prstence na objímce objektivu

 

Využití ovládacího otočného prstence na objímce objektivu  výběr funkcí.

 

Pro video je k dispozici v pohodlném automatickém režimu řízeném umělou inteligencí Smart Auto detekce 21 scén a mnoho různých programů pro uživatelský výběr: Standard, Program AE, Portrét, Krajina, Miniatura, Monochrome, Mimořádně živé barvy, Plakátový efekt, Zdůraznění barvy, Záměna barvy, Pláž, Pod vodou, Listí, Sníh, Ohňostroj, iFrame Movie a režim super pomalého videa.

 

Panorama

 

Mezi tvůrčími programy uživatel najde i program pro snímání panoramatických obrázků.

 

Panorama - ilustrace

 

Samozřejmě nechybí tradiční fotografické efekty – sada Mé barvy: Živé barvy, Neutrální barvy, Sépiově hnědé podání, Černobíle, Pozitivní film, Světlejší barva pleti, Tmavší barva pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená a možnost nastavit barevné podání uživatelsky úpravou jednotlivých barevných kanálů R, G, B.

 

Důležité detaily

 

konektory

 

Přístroj má rozhraní USB Hi-Speed, A/V výstup a mini HDMI kompatibilní s CEC. Možný je samozřejmě přímý tisk. Využít je možno kompaktní fotografické tiskárny Canon SELPHY a inkoustové tiskárny Canon PIXMA – a další kompatibilní tiskárny s podporou rozhraní PictBridge.

 

baterie a paměťová karta

 

Jako zdroj energie slouží dobíjecí Li-ion bateriee NB-5L, která umožňuje na plné nabití pořídit přibližně 200 snímků. Uživatel si může pořídit sadu síťového napájecího adaptéru ACK-DC30. V krytu je odklopný plastový segment, který uzavírá otvor pro kablík tohoto adaptéru. V těsném sousedství prostoru pro baterii a chráněn stejným krytem je také slot pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC. Snímky také ukazují, že závit pro připojení fotoaparátu ke stativu je kovový, odolný, vhodný pro časté využití stativu, ministativu či speciálního držáku, a že je umístěn v ose objektivu, tedy v těžišti (což je ale dáno i malými rozměry přístroje a velikostí odklopného krytu baterie/karty).

 

Data z modulu GPS, zobrazení na mapě

 

GPS I

 

Základní zobrazení pořízených snímků v programu Zoner Photo Studio 14 včetně exif metadat, ve kterých nechybí ani údaje o zeměpisné poloze, kde byly snímky pořízeny, plus o nadmořské výšce těchto míst. 

 

GPS II

 

Přímo z programu Zoner Photo Studio je možno přejít na vybrané internetové mapy, na kterých jsou místa pořízení snímků zobrazena.

 

GPS III

 

Samozřejmě je třeba být připojen k internetu, což je ovšem v dnešní době naprostá samozřejmost. Pak stačí vybrat, jakou mapu chceme použít a zobrazení je otázkou okamžiku.

 

GPS IV

 

Vybraná služba Mapy.cz nabízí různé zobrazení včetně turistického nebo "z ptačí perspektivy". Samozřejmostí je možnost zobrazit fotografie vybraných míst, respektive významných budov, areálů nebo památníků. 

 

Test obrazové kvality a výběr ze zkušebních fotografií

 

artefakty

 

Kvalita obrazu je výborná, systém fotoaparátu nezvyšuje kontrast hran, minimalizované je i jejich třepení. Kvalitně je nastavena míra ostření a prokreslení detailů. Barevná odchylka v okrajových oblastech obrazu je minimalizovaná. Pro dosažení vyšší obrazové kvality můžeme využít soubory RAW, které zpracujeme pomocí dodávaného software Digital Photo Professional, anebo jiného vhodného programu.

 

ostrost - real

 

Snímek hřbetů knih různých barev a struktur dobře poslouží pro posouzení ostrosti a podání jemných detailů obrazu a vlivu různé hodnoty citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice byl 1 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/4 s). Clonové číslo bylo v obou případech 8, barevnost i další nastavení standardní, ohnisková vzdálenost 14,08 mm, což u 35mm formátu odpovídá 75,80 mm.

 

distorze obrazu

 

Optické zkreslení obrazu je u nejkratší ohniskové vzdálenosti výraznější, u nejdelšího ohniska je téměř neznatelné, víceméně zanedbatelné.

 

WB

 

Reprodukce barev byla ve standardním nastavení v exteriéru realistická. Žluté žárovkové světlo plná automatika vyvážila s minimálním posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl přesný.

 

LCD WB

 

Pro vyvážení bílé barvy lze použít plně automatický režim, který funguje i s funkcí detekce obličeje, vybrat jeden ze sedmi přednastavených režimů (denní světlo, zataženo, žárovka, 2× zářivka, blesk, pod vodou), možné je i vyvážení uživatelské a v režimu Smart Auto je k dispozici také korekce bílé pro více oblastí.

 

šum

 

Míra i charakter obrazového šumu jsou velmi dobře optimalizované v celém rozsahu citlivosti. Šum spolu s citlivostí přirozeně roste, ale podle mého subjektivního posouzení je mezní hodnotou ISO 800, více je vidět až od ISO 1600, použitelné jsou i hodnoty ISO 3200 a 6400, i když přirozeně na kvalitě obrazu již je patrný vliv šumu, více pak od středních po tmavé tóny (stíny). Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 80 až 6400. V režimu Nízké osvětlení (piktogram svíčka) může fotoaparát pracovat v rozsahu citlivostí ISO 320 až 12 800 při rozlišení cca 2,5 Mpx (1824 × 1368 bodů). V tomto režimu lze citlivost ISO a vyvážení bílé nastavit také ručně a získat tak ještě vyšší kontrolu nad snímáním slabě osvětlených scén.

 

šum - reálné prostředí

 

Šum u záběru z reálného prostředí. Vlevo citlivost 200 ISO (čas expozice 1 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/4 s). Nastavil jsem clonové číslo 8 (program s prioritou clony) a ohnisková vzdálenost byla 14,25 mm (ekv. 35mm formátu: 76,73 mm).

 

redukce šumu

 

Při použití vysokých hodnot citlivosti je k dispozici funkce, u které uživatel nastavuje míru snížení digitálního šumu. Má tři stupně: nízká, standardní a vysoká redukce.

 

redukce šumu - tabulka

 

Zde je část zkušební tabulky a ukázka, jak se projeví výše zmíněné tři stupně redukce šumu. Nastavil jsem citlivost ISO 6400, čas expozice byl 1/15 s, clonové číslo 7,1 a ohnisko 9,63 mm (ekv. 51,85 mm).

 

redukce šumu - reálné prostředí

 

A zde snímek z reálného prostředí. Citlivost byla opět ISO 6400, čas 1/15 s, clonové číslo 8 a ohnisko 14,25 mm (ekv. 76,73 mm).

 

LCD - možnosti obrazových úprav

 

Pro barevné úpravy můžeme použít sadu digitálních filtrů a také nástroj pro uživatelské úpravy. 

 

vlastní barvy

Můžeme upravovat kontrast a ostrost obrazu, sytost barev, byť ve velmi úzkém rozpětí, a dále upravovat jedotlivé základní barvy a k dispozici máme i funkci přímo zaměřenou na optimalizaci pleťových tónů. A samozřejmě nechybí ani funkce umožňující akcentovat vybrané barvy velmi výrazně a také zachovat jen určité barvy a ostatní barevné tóny nechat systémem fotoaparátu převést do šedé škály.   

 

barevné úpravy

 

První ze série ukázek, jak se projeví různé barevné úpravy obrazu: jemné posílení barevnosti pomocí filtru "živé barvy", nebo naopak omezená barevnost v sépiově hnědém podání a ukázka, jak si přístroj poradí s převodem barevných tónů do šedé škály. Různé časy expozice (1/4 s a 1 s), různá citlivost (ISO 1600 nebo 320), clonové číslo 8, ohnisková vzdálenost 14,08 mm (ekv. 75,80 mm) a 18,73 mm (ekv. 100,85 mm).

 

výrazné úpravy uživatelsky

 

Druhá ukázka demonstruje další možnosti úprav barevného podání systémy fotoaparátu, ...

 

výrazné změny barev

 

... třetí ukazuje extrémní možnosti, kdy je možno změnit vybrané barevné tóny a posunout původní zobrazení mimo realitu. 

 

selektivní barva + stupně šedé

 

Čtvrtá sada ukazuje, jak je možno zachovat jen vybrané barvy a ostatní barevné tóny nechat systémem přístroje převést do šedé škály.

 

vybraná barva

 

Totéž, avšak v plenéru.

 

efektové filtry - plenér

 

A zde záběry z městské krajiny upravené vybranými efektovými filtry. Jeden extrémně zvýrazní barevné podání, druhý vytvoří efekt miniatury, třetí simuluje záběr pomocí objektivu typu "rybí oko" a čtvrtý simuluje použití "fotoaparátu na hraní" nebo dírkové komory.  

 

efekt dírkové komory

 

Efekt dírkové komory ještě jednou s využitím drobného objektu: přístroj umožňuje posun k teplému, nebo chladnému barevnému podání. 

 

efekt

 

A ještě efekt "rybího oka" na drobném předmětu zblízka.

 

Městská krajina I

 

Městská krajina I. Zoom v základní poloze (5,20 mm/ekv. 28 mm), čas 1/320 s, clona 8 a citlivost 250 ISO. Program s prioritou clony.

 

Městská krajina II

 

Městská krajina II. Zoom na maximu (26 mm/ekv. 120 mm), čas 1/640 s, clona 8 a citlivost 250 ISO. Program s prioritou clony.

 

Městská krajina III

 

Městská krajina III. Zoom na maximu, detail domu z popředí prvního záběru. Čas 1/640 s, clona 8 a citlivost 250 ISO. Program s prioritou clony.

 

Noc I

 

Noc I. Zoom v základní poloze (5,20 mm/ekv. 28 mm), čas 1 s, clona 2,0 a citlivost 400 ISO. Scénický program Krajina.

 

Noc II

 

Noc II. Režim s ručním nastavením, zoom v základní poloze. Čas 15 s, clona 8 a citlivost 80 ISO. Je hezké, že "automat" využil výbornou světelnost objektivu a nastavil nejnižší clonové číslo. Ovšem když ručně nastavíme clonu 8, "rozzáříme" nejvýraznější světelné segmenty obrazu, který tak získá na působivosti. Jak vidno, ani moc nevadí, že rozsah clonových čísel je omezený, což je ovšem u kapesních kompaktů, byť této úrovně, standardní. 

 

Noc III

 

Noc III. Na výšku a zoom na maximu. Vlevo automatika nastavila ISO 1600, clonu 5,9 a čas 1/4 s. Vpravo jsem v ručním režimu nastavil citlivost 80 ISO, clonu 8 a čas 15 s.

 

Praha I

 

Praha I. Zoom v základní poloze, čas 1/125 s, clona 8 a citlivost 80 ISO. Režim s ručním nastavením.

 

Praha II

 

Praha II. Zoom v základní poloze a citlivost 80 ISO. Vlevo: čas 1/640 s a clona 4 – plná automatika. Uprostřed a vpravo jsem použil režim s ručním nastavením. Uprostřed byl čas 1/160 s a clona 8, vpravo čas 1/125 s a clona 8 (škoda, že nebylo možné použít kombinaci času 1/125 s clonového čísla 11).

 

Praha III

 

Praha III. Režim s ručním nastavením, zoom v základní poloze, čas 1/125 s, clona 8 a citlivost 80 ISO.

 

Praha IIIa

 

Praha IIIa. Režim s ručním nastavením, zoom na hodnotě 14,58 mm (ekv. 78,50 mm), čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 80 ISO.

 

Praha IV

 

Praha IV. Scénický program Krajina, zoom v základní poloze, čas 1/640 s, clona 4 a citlivost 80 ISO.

 

Praha V

 

Praha V. Na výšku. Zoom v základní poloze a citlivost 80 ISO. Vlevo: ruční expozice, čas 1/250 s a clona 8. Uprostřed Scénický program Krajina, čas 1/1000 s a clona 4. Vpravo ruční expozice, čas 1/250 s a clona 8.

 

Praha VI

 

Praha VI. Na výšku. Zoom v základní poloze. Vlevo využití základního clonového čísla 2,0 bez použití blesku: citlivost 800 ISO, čas 1/40 s. Vpravo naopak využití blesku k vyrovnání jasů: citlivost 160 ISO, čas 1/500 s a clona 4. 

 

Svítání I

 

Svítání I. Plná automatika, zoom v základní poloze, čas 1/500 s, clona 4 a citlivost 160 ISO.

 

Svítání II

 

Svítání II. Plná automatika, zoom na maximu, čas 1/250 s, clona 5,9 a citlivost 80 ISO.

 

Stručně na závěr

 

Pro Canon PowerShot S100 IS platí totéž, co jsem uvedl u jeho předchůdce, modelu S95, jehož je vylepšenou verzí. Uspokojí uživatele, kteří požadují kvalitní, výkonný a pružně použitelný kapesní přístroj s řadou možností při ručním ovládání, ale poslouží i pro snadné a zábavné fotografování – díky nabídce scénických programů a plné automatice řízené umělou inteligencí. Nabídka režimů, programů a funkcí je bohatá a nechybí ani možnost pořizovat a následně podle potřeby vhodně zpracovávat surová data RAW. 

 

Díky malým rozměrům a nízké váze jej lze mít snadno všude s sebou pro pohotové použití. Rozhodně není jen jakýsi „obrazový zápisníček“. Umožňuje realizovat promyšlenou digitální tvorbu, ale poslouží i jako rodinný přístroj a také pro pohodlné zábavné fotografování. Předností je také nápaditá a praktická koncepce ovládání, využívající kombinaci zadních tlačítek v multifunkčním voličem s otočným kroužkem a velkého otočného prstence na objímce objektivu, kterému lze přiřadit různé funkce. Přístroj nabízí poměrně slušné operační rychlosti, kvalitní je i souvislé snímání. Zajímavou novinkou je integrovaný GPS modul. Během testování všechny systémy fungovaly spolehlivě. Jen lze předpokládat, že uživatelé, kteří používají funkci ručního ostření, nebudou považovat za dostatečně kvalitní zobrazení náhledu pro opravdu přesné zaostření.

 

Fotoaparát poskytuje také výbornou obrazovou kvalitu, zvláště při použití nižších hodnot citlivosti. Faktem je, že nový obrazový snímač a procesor se podílejí nejen na lepších provozních časech, ale právě také na zlepšení kvality obrazu oproti modelům S95/S90. Lepší je také funkce pro snížení digitálního šumu. Zlepšení jsem nezaznamenal u funkce pro vyrovnání nejvyšších a nejnižších jasů pomocí HDR zobrazení. Naopak pochvalně můžu zmínit, že video lze pořizovat ve Full HD rozlišení (oproti HD u S95 a VGA u S90), že je možno během snímání videa používat optický zoom a že je k dispozici samostatné tlačítko pro zahájení a ukončení záznamu videa. Škoda, že nový zoom nezačíná u ještě kratšího ohniska se širším úhlem záběru. 

 

Doporučená prodejní cena S100 je necelých jedenáct tisíc korun i s daní. Uživatel si může dokoupit sadu síťového napájecího adaptéru ACK-DC30, měkké pouzdro DCC-1450, odolné pouzdro WP-DC43 vodotěsné do hloubky 40 m, výkonný externí blesk Canon HF-DC2 a samozřejmě také HDMI kabel Canon HTC-100. V balení je sada programů ZoomBrowser EX/ImageBrowser pro prohlížení a tisk snímků, PhotoStitch pro tvorbu panoram z dílčích snímků, Map Utility pro zobrazení dat z GPS modulu (funkce Logger GPS ukládá informace o celé cestě, které lze zpětně prohlížet právě pomocí tohoto softwaru Map Utility propojeného s Mapami Google) a Digital Photo Professional pro zpracování souborů RAW a editaci snímků.

 


_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z kompaktního fotoaparátu Canon PowerShot S100?

 

Přílohy:

 canon_s100is_back_fc_ring.jpg (1 236,08 kB)

 canon_s100is_panorama.jpg (2 166,93 kB)

 canon_s100is_panorama_lcd.jpg (1 292,94 kB)

 canon_s100is_art.jpg (1 229,45 kB)

 canon_s100is_direnka.jpg (2 779,88 kB)

 canon_s100is_distorze.jpg (4 853,00 kB)

 canon_s100is_farben.jpg (8 384,72 kB)

 canon_s100is_farben_filtern.jpg (4 031,14 kB)

 canon_s100is_filtren_plener.jpg (10 206,54 kB)

 canon_s100is_fisheye.jpg (3 242,60 kB)

 canon_s100is_gps01.jpg (567,14 kB)

 canon_s100is_gps02.jpg (1 034,17 kB)

 canon_s100is_gps03.jpg (1 105,65 kB)

 canon_s100is_gps04.jpg (4 391,26 kB)

 canon_s100is_night01_auto.jpg (3 738,65 kB)

 canon_s100is_night02_manu.jpg (4 544,15 kB)

 canon_s100is_night03.jpg (8 103,44 kB)

 canon_s100is_ost_real.jpg (4 957,69 kB)

 canon_s100is_plener01.jpg (4 252,79 kB)

 canon_s100is_plener02.jpg (4 908,83 kB)

 canon_s100is_plener03.jpg (3 361,54 kB)

 canon_s100is_prag01.jpg (3 451,94 kB)

 canon_s100is_prag02.jpg (7 655,89 kB)

 canon_s100is_prag03.jpg (4 154,77 kB)

 canon_s100is_prag03a.jpg (3 800,42 kB)

 canon_s100is_prag04.jpg (4 367,78 kB)

 canon_s100is_prag05.jpg (9 459,69 kB)

 canon_s100is_prag06.jpg (9 675,06 kB)

 canon_s100is_sum.jpg (6 295,55 kB)

 canon_s100is_sumu_redukce.jpg (3 645,42 kB)

 canon_s100is_sumu_redukce_real.jpg (10 460,07 kB)

 canon_s100is_svitani.jpg (2 887,10 kB)

 canon_s100is_svitani02.jpg (2 814,96 kB)

 canon_s100is_wb.jpg (3 697,91 kB)

 canon_s100is_barven_select.jpg (6 571,88 kB)

 canon_s100is_barvenj.jpg (6 788,97 kB)

 canon_s100is_filtren_plener1.jpg (10 206,54 kB)

 canon_s100is_select_plener.jpg (10 514,49 kB)

 canon_s100is_real.jpg (5 416,08 kB)

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: