Nikon D600 v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Nikon D600 v testu

30. listopadu 2013, 22.31 | Model D600 velmi zajímavě rozšířil nabídku Nikon. Jeho zavedení přiblížilo výkonnou digitální zrcadlovku této značky s full-frame senzorem FX širšímu okruhu potenciálních uživatelů než tomu bylo do té doby. Letošní novinka, D610, přinesla jen mírnou inovaci, jak uvádím v prvním představení i v recenzi D610, která shodou okolností „předběhla“ recenzi původního modelu D600.

 

Základní představení obou modelů si můžete otevřít v nových oknech, zde D600 a zde pro srovnání nový model D610: první představení a recenze. Pro test D600 jsem stejně jako pro D610 měl k dispozici základní objektiv AF-S Nikkor 50 mm 1:1,4G vhodný pro formát FX a pro speciální testy jsem použil zoom AF-S DX Nikkor 18–140 mm 1:3,5–5,6G ED VR.

 

Nikon D600 s objektivem AF-S Nikkor 1,4/50G

 

Jak jsem uvedl v prvním představení D600 i v recenzi D610, výrobce fotoaparát celkově dobře koncipoval a optimalizoval, tudíž přibližně po roce od jeho představení nebyly důvody pro jakoukoli podstatnou změnu.

 

Nikon D600 a externí moduly Wi-Fi a GPS 

 

Také jsem zmínil, že někteří uživatelé by si možná přáli, aby fotoaparát měl integrované moduly GPS a Wi-Fi, aby nemuseli používat externí jednotku GP-1A a mobilní bezdrátový adaptér WU-1b. Externí Wi-Fi modul ovšem poslouží velmi dobře aniž by blokoval aktivní sáňky, tudíž jej lze používat i v případě, že se uživatel nechce či nemůže spokojit pouze s výklopným bleskem fotoaparátu, ale potřebuje výkonnější a flexibilněji použitelný blesk externí, případně speciální typ, anebo chce natáčet video a pro nahrávání zvuku použít externí stereofonní mikrofon ME-1.     

 

Nikon D600

 

Pro připojení výměnných objektivů slouží upevňovací bajonet Nikon F s AF propojením a AF kontakty. Obrazové pole formátu FX má rozměry 36 × 24 mm, snímky mají rozlišení 6016 × 4016 px. Nikon D610 je kompatibilní s objektivy AF Nikkor včetně typů G, E a D (objektivy PC s omezením), s objektivy DX (při použití obrazového pole formátu DX 24 × 16 mm, přepočtový koeficient 1,5×; maximem pak je 3936 × 2624 pixelů), AI-P Nikkor a s objektivy bez CPU vybavenými systémem AI (jen expoziční režimy A a M).

 

Nikon D600 - hledáček

 

Optický hledáček mají modely D600 a D610 shodný, s optickým hranolem, zobrazením přibližně 100 % obrazového pole (v případě formátu DX cca 97 %) a zvětšením obrazu cca 0,7×. Dioptrická korekce má rozsah od -3 do +1 m-1. Čirá zaostřovací matnice je typu B BriteView Clear Matte Mark VIII se značkami oblasti činnosti automatického zaostřování a možností zobrazení pomocné mřížky. Okulár hledáčku je opatřen standardní sejmutelnou měkkou očnicí DK-21. Kontrola hloubky ostrosti se provádí stiskem tlačítka kontroly hloubky ostrosti. V manuálním režimu a programu s prioritou clony systém zacloní na hodnotu clonového čísla, kterou jsme předvolili, v ostatních režimech automaticky nastavenou fotoaparátem.

 

Nikon D600 - pravá strana těla

 

Pro snímání můžeme využít dva automatické režimy, jeden plně, druhý s vypnutým bleskem, k dispozici je sada scénických programů a samozřejmě flexibilní programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000—30 s, B a T) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Na otočném voliči režimů expozice jsou i dvě pozice pro uložení uživatelských nastavení pro rychlé, pohotové použití.

 

Stejně jako v případě modelu D610, i u D600 můžeme velmi dobře využít standardní sadu funkcí pro úpravy základních parametrů snímků. Při fotografování vysoce kontrastních motivů lze i v případě pohyblivých objektů využít funkci Active D-Lighting pro optimální zachycení detailů ve světlech a stínech. Při použití režimu vyvažovaného vyjasňovacího záblesku je upravován zábleskový výstup pro dosažení optimální expozice fotografovaného objektu.

 

U objektů s velkými rozdíly jasů lze pro zachování detailů ve světlech a stínech snímku využít i funkci HDRI pro zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, která pořídí dva snímky po sobě s různou expozicí a tyto snímky poté inteligentně zkombinuje do jediného snímku. K dispozici je velký výběr funkcí v menu retušování a úprav už pořízených snímků, a to včetně možnosti zpracovat soubory NEF (RAW) a nabídky digitálních efektů či hravě-tvůrčích funkcí nebo možnosti porovnávat vedle sebe změny upravovaných snímků. Pro vyvážení barev můžeme použít barevný terč s kontrolou pomocí orientačních histogramů. Praktických funkcí je ale celá řada, nechybí ani korekce vinětace, vícenásobná expozice, intervalové a časosběrné snímání a další.

 

Nikon D600 - pravá část zepředu i s pomocnou multifunkční lampou

 

Pravá část zepředu s multifunkční lampou – pomocným světlem AF (pracovní rozsah je cca 0,5–3 m), indikací samospoušti nebo světlem pro snížení nežádoucího efektu červených očí. Integrovaný výklopný blesk má dosah asi 12 m při nastavení citlivosti ISO 100. Do aktivních sáněk pro externí příslušenství je možno připojit nejrůznější externí zábleskové jednotky. Synchronizační čas X sync je 1/200 s, mezi režimy nechybí „pomalá“ synchronizace a synchronizace s druhou lamelou závěrky, korekce zábleskové expozice má rozsah od -3 do +1 EV v krocích po 1/3, nebo 1/2 EV.

 

duální slot pro karty

 

Příjemnou samozřejmostí jsou dva sloty pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC, které rozšiřují všestrannost při fotografování a ukládání snímků, na jednu třeba můžeme ukládat statické snímky, na druhou videozáznamy, anebo na jednu snímky ve formátu JPEG a na druhou soubory NEF (RAW).

 

Nikon D600 - konektory

 

Pro připojení k počítači je model D600 stejně jako D610 vybaven rozhraním USB 2.0, pro připojení k HDTV má výstup mini HDMI typu C, umožňující zobrazení snímků a videosekvencí ve vysokém rozlišení, má také zdířku pro připojení kabelová spoušti MC-DC2, konektor mini jack o průměru 3,5 mm pro připojení externího stereofonního mikrofonu a zdířku pro připojení sluchátek.

 

Nikon D600 - baterie

 

Jako základní zdroj energie slouží stejná 7V lithium-iontová nabíjecí baterie EN-EL15 s kapacitou 1900 mAh, což představuje energii 14 Wh. Přístroj má inteligentní správu napájení plus optimalizaci výkonnosti a spotřeby energie. Akumulátor umožňuje na jedno nabití pořídit asi 900 snímků (podle norem CIPA). Uživatel si může dokoupit set s adaptérem (EH-5b + EP-5B) pro napájení z elektrické sítě a multifunkční bateriové madlo MB-D14 napájené jednou dobíjecí lithium-iontovou baterií EN-EL15, anebo šesti tužkovými (AA) napájecími články alkalickými, lithiovými nebo NiMH akumulátory.

 

Test kvality obrazu – výběr zkušebních snímků

 

Nikon D600 v testu

 

Téměř všechny snímky jsem pořídil s objektivem AF-S Nikkor 50 mm 1:1,4G, nový zoom AF-S DX Nikkor 18–140 mm 1:3,5–5,6G ED VR jsem použil jen pro několik speciálních testů, z nichž jsem do tohoto výběru vložil trojici snímků z testu expozice s bleskem s využitím výklopného blesku fotoaparátu, a v popisku to je uvedeno. Na kvalitu obrazu platí totéž, jako u modelu D610: za dobrých i horších světelných podmínek je výborná. Podání struktur, kontrastu a zpracování jemných detailů obrazu je kvalitní. Čas expozice 0,3 s, clonové číslo 11 a citlivost 125 ISO.

 

Nikon D600 - hrany

 

Základní nastavení ostření je výborně optimalizované, třepení u šikmých hran je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných. Čas expozice 1/4 s, clonové číslo 11 a citlivost 125 ISO.

 

ostrost - reálné prostředí

 

Ostrost a prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu na příkladu hřbetů knih různé barvy a textury. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/5 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/40 s). Clonové číslo bylo v obou případech 11.

 

wb

 

Podání barev je v základním nastavení v exteriéru realistické, tonální přechody a homogenita barevných ploch vynikající. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný.

 

auto wb: D600 vs. D610

 

Ve výčtu inovací v recenzi modelu D610 jsem uvedl i zlepšení plně automatického vyvážení bílé barvy při umělém osvětlení s citlivějším přístupem k tónům lidské pleti. Zde můžeme porovnat zkušební tabulky osvětlené žlutým žárovkovým světlem: vlevo D600, vpravo D610. Můžeme předpokládat, že nový firmware D600 bude také obsahovat vylepšený algoritmus vyvážení bílé. I se starší verzí firmware je ale možno dosáhnout přesně požadovaného vyvážení bélé barvy, respektive celkového barevného podání.

 

LCD WB

 

Pro vyvážení bílé jsou připraveny dva typy plně automatických režimů a pět základních režimů: pro přímé sluneční světlo, bleskové světlo, zataženo, stín, žárovkové světlo a zářivkové světlo (ovšem 7 různých typů). Vyvážení lze samozřejmě jemně doladit, použít je možno také Bracketing vyvážení bílé barvy. K dispozici je možnost volit barevnou teplotu v rozsahu od 2500 do 10 000 K a také ruční nastavení s tím, že můžeme uložit až čtyři hodnoty pro pohotové využití.

 

monochromaticky + barevné varianty

 

Využití monochromatického režimu ze sady základních předvoleb Picture Control plus několik ukázek možných barevných variant. Čas 0,3 s, clona 11 a citlivost 200 ISO.

 

obrazový šum

 

Obrazový šum má přirozený charakter, roste spolu s citlivostí, ale je velmi dobře optimalizován až do vysokých hodnot citlivosti. Výrazný je až u extrémních hodnot, zejména u nejvyšší v rozšířeném režimu. Základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–6400, v rozšířeném režimu pak od 50 do 25 600 ISO.

 

obrazový šum - reálné prostředí

 

Posouzení míry a charakteru šumu u snímku z reálného prostředí při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,3 s), vpravo ISO 1600 (čas expozice 1/25 s), clonové číslo 11.

 

obrazový šum - snížení I

 

Pro snížení obrazového šumu můžeme využít dvě standardní funkce: u dlouhých expozic je to "buď, anebo", u vysokých hodnot citlivosti lze ponechat funkci vypnutu, nebo volit mezi nízkým, normálním a vysokým účinkem redukce projevů obrazového šumu. První ukázka: výřez testovací tabulky. Citlivost byla na hodnotě ISO 25 600, čas expozice 1/500 s a clonové číslo 11.

 

obrazový šum - snížení II

 

Druhá ukázka – výřez snímku z reálného prostředí. Citlivost opět ISO 25 600, čas expozice 1/500 s a clonové číslo 11.

 

svíčka I

 

Svíčka I. Čas 0,8 s, clona 16 a citlivost 125 ISO. Černobílé podání.

 

svíčka II

 

Svíčka II. Čas 0,8 s, clona 11 a citlivost 125 ISO. Sépiově hnědé zbarvení plus HDRI.

 

svíčka III

 

Svíčka III. Čas 0,8 s, clona 11 a citlivost 125 ISO. 

 

blesk

 

Drobný objekt a citlivé použití integrovaného blesku fotoaparátu. Zcela vlevo pro srovnání snímek bez blesku a uprostřed je snímek se stejnými parametry expozice plus s využitím výklopného blesku. Čas expozice 1/10 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 100 ISO. Vpravo mírně změněn čas na 1/85 s, clona a citlivost stejné, tedy 5,6 a 100 ISO, plus navíc výraznější, „šťavnatější“, podání barev. Použil jsem zoom AF-S DX Nikkor 18–140 mm 1:3,5–5,6G ED VR: ohnisko 95 mm, ekv. 35mm formátu: 142 mm.

 

kotě I

 

Kotě, aneb použití výklopného blesku v běžné situaci. Čas 1/100 s, clona 8 a citlivost 250 ISO.

 

kotě II

 

Kotě v silném protisvětle. Čas 1/60 s, clona 8 a citlivost 250 ISO.

 

kotě III

 

Kotě dorážející na kočku, aneb „kočičí výjev“. Čas 1/60 s, clona 7,1 a citlivost 200 ISO.

 

marina I

 

Marina I. Čas 1/320 s, clona 16 a citlivost 200 ISO.

 

marina II

 

Marina II. Čas 1/500 s, clona 11 a citlivost 200 ISO.

 

mlha I

 

Mlha I. Čas 1/40 s, clona 7,1 a citlivost 200 ISO.

 

mlha II

 

Mlha II. Čas 1/20 s, clona 7,1 a citlivost 200 ISO.

 

ráno I

 

Ráno I. Čas 1/8 s, clona 11 a citlivost 250 ISO.

 

ráno II

 

Ráno II. Čas 1/13 s, clona 11 a citlivost 250 ISO.

 

ráno III

 

Ráno III. Čas 1/60 s, clona 11 a citlivost 250 ISO.

 

ráno IV

 

Ráno IV. Čas 1/13 s, clona 11 a citlivost 250 ISO.

 

ráno V

 

Ráno V. Čas 1/25 s, clona 11 a citlivost 1600 ISO.

 

vlak I

 

Vlak I. Čas 1/400 s, clona 10 a citlivost 400 ISO.

 

vlak II

 

Vlak II. Čas 1/400 s, clona 9 a citlivost 400 ISO.

 

vlak III

 

Vlak III. Čas 1/100 s, clona 16 a citlivost 200 ISO.

 

vlak V

 

Vlak IV. Čas 1/160 s, clona 16 a citlivost 200 ISO.

 

vlak VI

 

Vlak V. Čas 1/160 s, clona 16, citlivost 200 ISO, normální režim.

 

vlak VI

 

Vlak VI. Čas 1/160 s, clona 16, citlivost 200 ISO, režim HDRI.

 

vlak VII

 

Vlak VII. Čas 1/100 s, clona 13 a citlivost 250 ISO.

 

vlak VIII

 

Vlak VIII. Čas 1/60 s, clona 13 a citlivost 250 ISO.

 

Co ukázal test

 

Test D600 potvrdil to, co jsem uvedl v závěru recenze modelu D610, který přinesl velmi lehký upgrade. Jsou to výborně koncipované cenově dostupné plnoformátové digitální zrcadlovky s ergonomicky tvarovaným, dobře stavěným a odolným tělem, které umožňují pořizovat kvalitní fotografie i videoklipy. Na všechny základní systémy se můžeme spolehnout, samozřejmě pokud snímkovou techniku přizpůsobíme světelným podmínkám a dalším ovlivňujícím faktorům. Ovládání fotoaparátů je výborně koncipované včetně pružné volby zaostřovacích bodů a jejich bloků i režimů měření světla.

 

Mohu tudíž jen zopakovat, co jsem uvedl u recenze D610. Přístroje vyhoví i náročným fotografům včetně profesionálů, ale bezpochyby jsou velmi zajímavé pro potenciální zájemce o full-frame DSLR přístroje ze širšího okruhu amatérských tvůrců a "běžné" uživatele fotografických přístrojů, kteří dosud používají zrcadlovky se snímači formátu DX/APS-C a kteří zvažují pořízení plnoformátového fotoaparátu nejen s vysokým rozlišením, ale také výborným dynamickým rozsahem a velmi dobře optimalizovanou celkovou reprodukční charakteristikou, zvláště když jim nabízí výklopný blesk, režimy expozice včetně scénických programů, na něž jsou mnozí zvyklí, i různé hravě-tvůrčí a retušovací funkce. A očekávat můžeme i nějaké velmi zajímavé prodejní akce D600.

 

 

 

 

Přílohy:

 nikon_d600_3d_artefakty.jpg (5 096,33 kB)

 nikon_d600_3d_blitznuto.jpg (14 707,97 kB)

 nikon_d600_3d_hrany.jpg (3 994,29 kB)

 nikon_d600_3d_kote01.jpg (5 468,01 kB)

 nikon_d600_3d_kote02.jpg (8 487,46 kB)

 nikon_d600_3d_koteaamalka03.jpg (9 752,33 kB)

 nikon_d600_3d_marina01.jpg (15 511,48 kB)

 nikon_d600_3d_marina02.jpg (21 975,12 kB)

 nikon_d600_3d_mlha01.jpg (9 355,26 kB)

 nikon_d600_3d_mlha02.jpg (13 364,70 kB)

 nikon_d600_3d_monobarvus.jpg (8 836,66 kB)

 nikon_d600_3d_ost_knihy.jpg (41 011,45 kB)

 nikon_d600_3d_phoneviawifi1.jpg (599,44 kB)

 nikon_d600_3d_rano01.jpg (11 495,92 kB)

 nikon_d600_3d_rano02.jpg (12 926,12 kB)

 nikon_d600_3d_rano03.jpg (15 447,42 kB)

 nikon_d600_3d_rano04.jpg (11 667,06 kB)

 nikon_d600_3d_rano05.jpg (12 758,39 kB)

 nikon_d600_3d_sum.jpg (15 543,04 kB)

 nikon_d600_3d_sum_real.jpg (10 211,55 kB)

 nikon_d600_3d_sumu_redukce.jpg (12 688,37 kB)

 nikon_d600_3d_sumu_redukce_real.jpg (24 212,95 kB)

 nikon_d600_3d_vlak01.jpg (11 920,38 kB)

 nikon_d600_3d_vlak02.jpg (9 283,02 kB)

 nikon_d600_3d_vlak03.jpg (12 983,94 kB)

 nikon_d600_3d_vlak04.jpg (14 485,64 kB)

 nikon_d600_3d_vlak05.jpg (15 185,21 kB)

 nikon_d600_3d_vlak06hdri.jpg (16 937,00 kB)

 nikon_d600_3d_vlak07.jpg (11 947,42 kB)

 nikon_d600_3d_vlak08.jpg (13 727,52 kB)

 nikon_d600_3d_wb.jpg (11 777,17 kB)

 nikon_d600_a_d610_wb_versus.jpg (11 971,10 kB)

 nikon_d600_hledak1.jpg (565,67 kB)

 nikon_d600_svicka.jpg (3 033,62 kB)

 nikon_d600_svicka_cb.jpg (2 464,94 kB)

 nikon_d600_svicka_sepia_hdri.jpg (2 776,37 kB)

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: