Nikon D610 v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Nikon D610 v testu

25. listopadu 2013, 17.22 | Během testování cenově dostupné plnoformátové digitální zrcadlovky Nikon D600 jsem dostal nabídku na vyzkoušení nové verze D610, kterou jsem přirozeně velmi rád přijal. Původně jsem uvažoval, že připravím přímou srovnávací recenzi obou modelů, ale záhy jsem si uvědomil, že přehlednější a praktičtější budou recenze dvě, propojené vzájemně linkem.

Základní představení obou modelů si můžete otevřít v nových oknech, zde článek o novém D610 a zde pro srovnání o původním modelu D600. Pro test jsem měl k dispozici základní objektiv AF-S Nikkor 50 mm 1:1,4G vhodný pro formát FX a pro několik speciálních testů jsem použil také nový, všestranně použitelný zoom AF-S DX Nikkor 18–140 mm 1:3,5–5,6G ED VR

 

Nikon D600 a D610 v testu

 

Pokud někdo čekal, že nový Nikon D610 bude výraznou inovací D600, byl zklamán. Jenže model D600 byl vcelku dobře koncipován a optimalizován, takže přibližně po roce od jeho představení nebyly pro jakoukoli podstatnou změnu důvody. O problémech s výraznějším znečišťováním snímače, které byly probírány na některých fórech, nemám žádné podrobné informace a při testování D600 jsem žádné problémy tohoto typu nezaznamenal. Někteří uživatelé možná doufali, že stejně jako výrobce vybavil novou poloprofesionální zrcadlovku D7100 vyšším typem systému automatického ostření s 51 zaostřovacími poli, zatímco autofokus modelu D7000 má 39 polí AF, mohl by stejně postupovat i v případě upgrade full-frame modelu D600 na D610. Nestalo se.

 

Nikon D610 a objektiv AF-S Nikkor 1,4/50G

 

Jiní uživatelé si zase možná přáli, aby nový model měl integrované moduly GPS a Wi-Fi, aby nemuseli používat externí jednotku GP-1 a pro přenášení snímků přímo do chytrých telefonů nebo tabletů mobilní bezdrátový adaptér WU-1b. Avšak kdo tyto funkce chtěl a chce či potřebuje používat, ten už má tyto externí moduly beztak zakoupeny. A i když použití jednotky GP-1 blokuje aktivní sáňky, takže není možno nasadit výkonný a flexibilně použitelný externí blesk, fotoaparát je vybaven výklopným bleskem. Ten sice nemá takové možnosti jako externí blesky, ale do určité míry je nahradí, zejména pokud uvážíme, že v případě jednotky GPS hrozí „kolize“ především (a možná výhradně) v exteriéru.

 

Nikon D600 a D610 - zadní stěny

 

Nikon D610 má inovovaný mechanizmus závěrky, mírně rychlejší rychlé souvislé snímání (místo 5,5 až 6 obr./s) a nový režim tichého souvislého snímání rychlostí cca 3 obr./s, který doplnil „pomalý režim“ s rychlostí od 1 do 5 obr./s. Třetí inovace se týká plně automatického vyvážení bílé barvy při umělém osvětlení a s citlivějším přístupem k tónům lidské pleti. A připojená ilustrace se zadními stěnami obou modelů ukazuje, že na pohled se nijak neliší, ale inovováno bylo zobrazení virtuální vodováhy, umělého horizontu. V případě D600 je jednoduchý dvouosý, D610 ukazuje také vychýlení či rovnoběžnost s oběma osami, ale vytváří obrazec evokující prostor a pohyb přístroje si lze lépe či snáze představit a výchylka je také lépe indikována jemnějším dělením na kruhu vodováhy.

 

Nikon D610 - bajonet a vybrané systémové prvky

 

Tělo bez objektivu a několik vybraných základních systémových modulů. Pro připojení výměnných objektivů slouží upevňovací bajonet Nikon F s AF propojením a AF kontakty. Obrazové pole formátu FX má rozměry 36 × 24 mm, snímky mají rozlišení 6016 × 4016 px. Nikon D610 je kompatibilní s objektivy AF Nikkor včetně typů G, E a D (objektivy PC s omezením), s objektivy DX (při použití obrazového pole formátu DX 24 × 16 mm, přepočtový koeficient 1,5×; maximem pak je 3936 × 2624 pixelů), AI-P Nikkor a s objektivy bez CPU vybavenými systémem AI (jen expoziční režimy A a M).

 

D610 - hledáček

 

Kvalitní TTL optický hledáček s optickým hranolem zobrazuje přibližně 100 % obrazového pole (v případě formátu DX cca 97 %) a má zvětšení obrazu cca 0,7×. Dioptrická korekce má rozsah od -3 do +1 m-1. Čirá zaostřovací matnice je typu B BriteView Clear Matte Mark VIII se značkami oblasti činnosti automatického zaostřování a možností zobrazení pomocné mřížky. Okulár hledáčku je opatřen standardní sejmutelnou měkkou očnicí DK-21. Kontrolu hloubky ostrosti lze provést stiskem tlačítka kontroly hloubky ostrosti, přičemž v manuálním režimu a programu s prioritou clony systém zacloní na hodnotu clonového čísla, kterou jsme předvolili a v ostatních režimech nastavenou fotoaparátem.

 

Nikon D610 - detail pravé horní strany

 

Pro snímání můžeme využít dva automatické režimy, jeden plně, druhý s vypnutým bleskem, k dispozici je sada scénických programů a samozřejmě flexibilní programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000—30 s, B a T) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Na otočném voliči režimů expozice jsou i dvě pozice pro uložení uživatelských nastavení pro rychlé, pohotové použití. 

 

Nikon D610 - scénické či motivové programy

 

Nabídka scénických programů má ve srovnání se semiprofi modelem Nikon D7100 jednodušší grafické řešení, nicméně je k dispozici a je bohatá: portrét, krajina, děti, sporty, makro, noční portrét, noční krajina, párty/interiérpláž/sníh, západ slunce, úsvit/soumrak, portrét zvířat, světlo svíčky, kvetoucí příroda, podzimní barvy, jídlo, silueta a simulace high-key a low-key techniky.

 

Nikon D610 - výklopný blesk

 

Integrovaný výklopný blesk má dosah asi 12 m při nastavení citlivosti ISO 100. Do aktivních sáněk pro externí příslušenství je možno připojit nejrůznější externí zábleskové jednotky. Synchronizační čas X sync je 1/200 s, mezi režimy nechybí „pomalá“ synchronizace a synchronizace s druhou lamelou závěrky, korekce zábleskové expozice má rozsah od -3 do +1 EV v krocích po 1/3, nebo 1/2 EV.

 

Nikon D610 - sada funkcí pro úpravy parametrů snímků

 

Velmi dobře je možno využít standardní sadu funkcí pro úpravy základních parametrů snímků. 

 

Nikon D610 - ADL

 

Při fotografování vysoce kontrastních motivů lze i v případě pohyblivých objektů využít funkci Active D-Lighting pro optimální zachycení detailů ve světlech a stínech. Při použití režimu vyvažovaného vyjasňovacího záblesku je upravován zábleskový výstup pro dosažení optimální expozice fotografovaného objektu.

 

Nikon D610 - HDR a další funkce

 

U objektů s velkými rozdíly jasů lze pro zachování detailů ve světlech a stínech snímku využít i funkci HDRI pro zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, která pořídí dva snímky po sobě s různou expozicí a tyto snímky poté inteligentně zkombinuje do jediného snímku. K dispozici je ale také velký výběr funkcí v menu retušování a úprav už pořízených snímků, a to včetně možnosti zpracovat soubory NEF (RAW). 

 

Nikon D610 - efekty, retušovací a hravě-tvůrčí funkce

 

Ještě jednou menu retušování a ukázka nabídky digitálních efektů či hravě-tvůrčích funkcí a možnost porovnávat vedle sebe změny upravovaných snímků.

 

Nikon D610 - menu retušování

 

Pro vyvážení barev můžeme použít barevný terč s kontrolou pomocí orientačních histogramů.

 

Nikon D610 - korekce vinětace

 

Praktických funkcí je ale celá řada, nechybí ani korekce vinětace, vícenásobná expozice, intervalové a časosběrné snímání a další.

 

Nikon D610 - dva sloty pro paměťové karty

 

Příjemnou samozřejmostí jsou dva sloty pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC, které rozšiřují všestrannost při fotografování a ukládání snímků, na jednu třeba můžeme ukládat statické snímky, na druhou videozáznamy, anebo na jednu snímky ve formátu JPEG a na druhou soubory NEF (RAW).

 

Nikon D610 - konektory

 

Pro připojení k počítači je fotoaparát vybaven rozhraním USB 2.0, pro připojení k HDTV má výstup mini HDMI typu C, umožňující zobrazení snímků a videosekvencí ve vysokém rozlišení, má také zdířku pro připojení kabelová spoušti MC-DC2, konektor mini jack o průměru 3,5 mm pro připojení externího stereofonního mikrofonu a zdířku pro připojení sluchátek. Dokoupit je možno mimo jiné modul GPS GP-1A pro záznam zeměpisných údajů do exif metadat nebo mobilní adaptér WU-1b, umožňující přenášet snímky na chytrá mobilní zařízení a poté je dále sdílet prostřednictvím sociálních sítí nebo webových stránek obecně. Chytrá zařízení lze využít i pro diskrétní dálkové fotografování. Použít je třeba aplikaci Wireless Mobile Adapter Utility, která je k dispozici zdarma ke stažení na webových stránkách Google Play a Apple App Store.

 

Nikon D610 - baterie

 

Jako základní zdroj energie slouží 7V lithium-iontový akumulátor EN-EL15 s kapacitou 1900 mAh, což představuje energii 14 Wh. Přístroj má inteligentní správu napájení plus optimalizaci výkonnosti a spotřeby energie. Akumulátor umožňuje na jedno nabití pořídit asi 950 snímků (podle norem CIPA). Uživatel si může dokoupit set s adaptérem (EH-5b + EP-5B) pro napájení z elektrické sítě a multifunkční bateriové madlo MB-D14 napájené jednou dobíjecí lithium-iontovou baterií EN-EL15, anebo šesti tužkovými (AA) napájecími články alkalickými, lithiovými nebo NiMH akumulátory.

 

Test kvality obrazu – výběr zkušebních snímků

 

Nikon D610 v testu - kvalita obrazu

 

Naprostou většinu snímků jsem pořídil s objektivem AF-S Nikkor 50 mm 1:1,4G a pokud jsem pro několik vybraných testů použil zoom AF-S DX Nikkor 18–140 mm 1:3,5–5,6G ED VR, je to v popisku uvedeno. Kvalita obrazu je za dobrých i horších světelných podmínek výborná. Podání struktur, kontrastu a zpracování jemných detailů obrazu je kvalitní. Čas expozice 1 s, clonové číslo 11 a citlivost 100 ISO.

 

Nikon D610 - hrany

 

Základní nastavení ostření je výborně optimalizované, třepení u šikmých hran je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných. Čas expozice 0,8 s, clonové číslo 11 a citlivost 100 ISO. 

 

Nikon D610 - ostrost - reálné prostředí

 

Ostrost a prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu na příkladu hřbetů knih různé barvy a textury. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/4 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/25 s). 

 

Nikon D610 - wb

 

Podání barev je v základním nastavení v exteriéru realistické, tonální přechody a homogenita barevných ploch vynikající. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s jemným posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný.

 

Nikon D610 - wb

 

Pro vyvážení bílé je kromě dvou typů plně automatických režimů připraveno pět základních režimů: přímé sluneční světlo, bleskové světlo, zataženo, stín, žárovkové světlo a zářivkové světlo, jehož je v paměti systému uloženo hned 7 typů. Samozřejmostí je také možnost jemného vyvážení bílé barvy, výběr barevné teploty v rozsahu od 2500 do 10 000 K a také manuální nastavení a uživatel může uložit až čtyři hodnoty pro pohotové využití. Nechybí ani Bracketing vyvážení bílé barvy.

 

Nikon D610 - šum

 

Obrazový šum má přirozený charakter, roste spolu s citlivostí, ale je velmi dobře optimalizován až do vysokých hodnot citlivosti. Výrazný je až u extrémních hodnot, zejména u nejvyšší v rozšířeném režimu. Základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–6400, v rozšířeném režimu pak od 50 do 25 600 ISO.

 

Nikon D610 - šum - reálné prostřední

 

Posouzení míry a charakteru šumu u snímku z reálného prostředí a při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,3 s), vpravo ISO 1600 (čas expozice 1/40 s), clonové číslo 11.

 

Nikon D610 - redukce šumu

 

Pro snížení obrazového šumu můžeme využít dvě standardní funkce: u dlouhých expozic je to "buď, anebo", u vysokých hodnot citlivosti lze ponechat funkci vypnutu, nebo volit mezi nízkým, normálním a vysokým účinkem redukce projevů obrazového šumu.

 

Nikon D610 - redukce šumu - testovací tabulka

 

První ukázka – výřez testovací tabulky. Citlivost byla na hodnotě ISO 25 600, čas expozice 1/250 s a clonové číslo 11.

 

Nikon D610 - redukce šumu - reálné prostředí

 

Druhá ukázka – výřez snímku z reálného prostředí. Citlivost opět ISO 25 600, čas expozice 1/640 s a clonové číslo 11.

 

Nikon D610 - svíčka I

 

Svíčka I. Čas 0,4 s, clona 11 a citlivost 125 ISO. Monochromatický režim se zeleným zbarvením.

 

Nikon D610 - svíčka II

 

Svíčka II. Čas 0,4 s, clona 11 a citlivost 125 ISO. Sépiově hnědé zbarvení.

 

Nikon D610 - svíčka III

 

Svíčka III. Čas 0,4 s, clona 11 a citlivost 125 ISO. Černobíle, respektive v šedé škále.

 

Nikon D610 - svíčka IV

 

Svíčka IV. Čas 0,3 s, clona 11 a citlivost 125 ISO. Normální podání.

 

Nikon D610 - interní blesk I

 

Drobný objekt a integrovaný blesk fotoaparátu. Ukázka, že výklopný blesk je možno použít se zábleskovou expozicí optimalizovanou tak, aby nevznikaly ostré rušivé stíny a snímek neměl nepříjemně vysoký kontrast. Zcela vlevo pro srovnání snímek bez blesku (čas 1/10 s a clona 5,6). Další už jsou s bleskem, barevnost neutrální. Nejprve poměr jasů a stínů co nejvíce blízký snímku bez použití blesku, pouze příjemné projasnění obrazu a hlavně drobného objektu. A postupně vpravo více projasněný obraz. Nejprve dvakrát čas 1/8 s, zcela vpravo pak 1/4 s. Clonové číslo vždy 5,6 a citlivost 100 ISO. Ohnisko 112 mm (ekv. 168 mm) – použil jsem zoom AF-S DX Nikkor 18–140 mm 1:3,5–5,6G ED VR.

 

Nikon D610 - interní blesk II

 

Drobný objekt, výklopný blesk a živé podání barev. Čas 1/4 s, clona 5,6, citlivost 100 ISO a ohnisko opět 112 mm (ekv. 168 mm; zoom AF-S DX Nikkor 3,5–5,6/18–140G ED VR.

 

Nikon D610 - ateliérové osvětlení

 

Drobný objekt v ateliéru s využitím studiového zábleskového osvětlení. Čas 1/200 s, clona 11, citlivost 100 ISO a ohnisko 50 mm – použil jsem „záklaďák“ AF-S Nikkor 50 mm 1:1,4G.

 

Nikon D610 - les I

 

Les I. Čas 1/160 s, clona 16 a citlivost 1000 ISO.

 

Nikon D610 - les II

 

Les II. Čas 1/200 s, clona 16 a citlivost 1000 ISO.

 

Nikon D610 - les III

 

Les III. Vlevo čas 1/160 s, vpravo 1/125 s; clona 16, citlivost 1000 ISO.

 

Nikon D610 - les IV

 

Les IV. Čas 1/125 s, clona 16 a citlivost 1000 ISO.

 

Nikon D610 - les V

 

Les V. Čas 1/80 s, clona 16 a citlivost 1000 ISO.

 

Nikon D610 - les VI

 

Les VI. Vlevo clona 16, vpravo 16; čas 1/125 s, citlivost 1000 ISO.

 

Nikon D610 - les VII

 

Les VII. Čas 1/80 s, clona 16 a citlivost 1000 ISO.

 

Městská krajina I

 

Městská krajina I. Čas 1/125 s, clona 11 a citlivost 160 ISO.

 

Městská krajina II

 

Městská krajina II. Čas 1/80 s, clona 11 a citlivost 160 ISO. Použil jsem objektiv AF-S DX 18–140 mm, ohnisko 90 mm v DX režimu odpovídá 135 mm.

 

Městská krajina III

 

Městská krajina III, HDRI – zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem. Čas 1/500 s, clona 11 a citlivost 200 ISO.

 

Městská krajina IV

 

Městská krajina IV. Čas 1/250 s, clona 10 a citlivost 360 ISO.

 

Městská krajina V

 

Městská krajina V. Čas 1/125 s, clona 16 a citlivost 160 ISO.

 

Městská krajina VI

 

Městská krajina VI. Čas 1/160 s, clona 16 a citlivost 1000 ISO.

 

Nikon D610 - vlak I

 

Vlak I. Čas 1/80 s, clona 16 a citlivost 160 ISO.

 

Nikon D610 - vlak II

 

Vlak II. Čas 1/60 s, clona 16 a citlivost 400 ISO.

 

Nikon D610 - vlak III

 

Vlak III. Čas 1/80 s, clona 16 a citlivost 160 ISO.

 

Nikon D610 - vlak IV

 

Vlak IV. Čas 1/80 s, clona 16 a citlivost 160 ISO.

 

Nikon D610 - vlak V

 

Vlak V. Čas 1/60 s, clona 13 a citlivost 400 ISO.

 

Co ukázal test

 

Nikon D610 přináší velmi lehký upgrade modelu D600 a stejně jako on to je výborně koncipovaný plnoformátový přístroj s ergonomicky tvarovaným, dobře stavěným a odolným tělem, který umožňuje pořizovat kvalitní fotografie i videoklipy. Základní systémy, jako je snímač, A/D převodník, procesor, systém automatického ostření, exponometrický systém, závěrka a clona, jsou spolehlivě funkční a výkonné. Ovládání fotoaparátu je výborně koncipované včetně pružné volby zaostřovacích bodů a jejich bloků i režimů měření světla.

 

Přístroj vyhoví i náročným fotografům včetně profesionálů, ale bezpochyby velmi oslovuje širší okruh amatérských tvůrců, kteří dosud používají zrcadlovky se snímači formátu DX/APS-C a nyní je láká plnoformátový přístroj nejen s vysokým rozlišením, ale také výborným dynamickým rozsahem a celkově velmi dobře optimalizovanou celkovou reprodukční charakteristikou, zvláště když jim nabízí výklopný blesk, režimy expozice včetně scénických programů, na něž jsou mnozí zvyklí, i různé hravě-tvůrčí a retušovací funkce. 

 

Z předností můžeme jmenovat velký a jasný hledáček s optickým hranolem a se 100% pokrytím obrazu, velký a kvalitní barevný displej stejně jako výborné vybavení funkcemi a možnost individuálního přizpůsobení, z funkcí pak Active D-Lighting a vůbec řešení pro kvalitní nastavení parametrů expozice a jejich vhodnou úpravu nebo automatické ostření včetně pomocného LED osvětlení a také další zdánlivé drobnosti, jako jsou dva sloty pro paměťové karty nebo nápadité zobrazení virtuálního obzoru na displeji. Kvalita snímků je výborná včetně vykreslení jemných detailů obrazu, dynamického rozsahu i barevného podání – tedy celková reprodukční charakteristika. Výborně optimalizovaný je i obrazový šum. 

 

 

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

šum

Autor: Obšák Muž

Založeno: 26.11.2013, 20:43
Odpovědí: 0

Dobrý den.
Mám kontrolní otázku: ty vertikální proužky , co jdou vidět na fotografii "nikon_d610_sum.jpg&
quot; v odstínu tmavější šedá (těsně před černou) a jsou vidět v rozsahu od 50-2000iso jsou na fotografované předloze, nebo to dělá foťák? Obávám se ale, že odpověď znám.
Předem děkuji za odpověď

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: