Panasonic Lumix DMC-GH3 v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-GH3 v testu

22. prosince 2013, 10.44 | Při prvním představení GH3, následovníka modelu GH2, jsem jako dvě hlavní přednosti zdůraznil video a zabudovaný Wi-Fi modul. Celkově lze GH3 charakterizovat jako výkonný a univerzálně použitelný foto-videoaparát s výměnnými objektivy pro náročné uživatele, kteří kladou důraz i na kvalitu a tvůrčí možnosti videozáznamů.

 

Faktem je, že koncept řady Lumix GH je od začátku zaměřen právě tímto směrem. A model Lumix GH3 je nejvýkonnější a nejvíce univerzální foto-video přístroj Lumix typu DSLM – Digital Single Lens Mirrorless s výměnnými objektivy mikro 4/3 systému a snímačem 4/3 standardu. A jedním z nejlepších takto koncipovaných fotoaparátů vůbec.

 

Panasonic Lumix DMC-GH3 v testu

 

Umožňuje záznam videa v plném vysokém rozlišení (Full-HD, 1080p) ve formátu AVCHD (á 28 Mb/s) a MOV1/MPEG4 s kodekem H.264. V případě MOV1 natáčí rychlostí 50 okének za sekundu s datovým tokem až 72 Mb/s ve standardu All-Intra (ALL-I), což je v kategorii běžně dostupných přístrojů skutečná rarita. Maximální rozlišení je 1920 × 1080 px s možností nastavit snímkovou frekvenci 60, 50, 30, 25 a 24 obr./s, nebo lze použít nastavení HD/1280 × 720 px á 60, 50, 30 nebo 25 obr./s, anebo VGA/640 × 480 pixelů s rychlostí 30, nebo 25 obr./s. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní.

 

Lumix GH3 a externí mikrofon DMW-MS2

 

Ovšem – přístroj má konektor pro externí mikrofon a sluchátka. Externí stereofonní mikrofon DMW-MS2 jsem měl pro test k dispozici, avšak tato recenze je zaměřena na kvalitu obrazu při fotografování.

 

Zde si můžete v novém okně otevřít první článek, který představuje Lumix GH3 a přináší všechny základní informace. Recenze je zaměřena především na kvalitu obrazu, ovladatelnost, vybavení a na vybrané funkce.   

 

Lumix GH3 - zepředu s objektivem a bez

 

Lumix GH3 zepředu s objektivem a bez. Fotoaparát má připojení a bajonet pro objektivy mikro 4/3 systému. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti je třeba použít koeficient 2×.

 

Přístroj se pohodlně a bezpečně drží díky tvarování madla pro pravou ruku a výborně ovládá, ať už použijeme klasické ovládací prvky, anebo dáme přednost více intuitivnímu ovládání s využitím dotykového displeje, které je výborné hlavně v režimu se živým náhledem na výklopném a otočném OLED monitoru. 

 

Lumix GH3 shora

 

Vlevo je menší otočný volič způsobů snímání: po jednom snímku, souvislé a rychlé souvislé snímání a samospoušť. Napravo je spoušť, přední otočný volič, samostatná tlačítka pro volbu režimu vyváření bílé, citlivost ISO a korekci expozice (± 5 EV), tlačítko Fn1 s individuální volbou funkce a otočný volič režimů expozice, pod nímž je páčka pro zapnutí a vypnutí přístroje. Co se týče uživatelsky nastavitelných funkčních tlačítek, tak zatímco GH2 má tři, GH3 má ještě o dvě více a možností volby je celkem 38.

 

scénické programy

 

Volič nabízí samočinný režim řízený umělou inteligencí (iA), k dispozici je samozřejmě sada scénických programů, které vybíráme v menu (Čistý portrét, Hebvábná pleť, Měkké podsvícení, Jasné podsvícení, Relaxační ladění, Sladký dětský obličej, Zvýraznění krajiny, Jasné modré nebe, Romantický západ slunce, Sytá záře západu slunce, Lesknoucí se vodní hladina, Jasné noční nebe, Chladná noční obloha a také Třpytivé osvětlení – efekt zářících hvězdiček), flexibilní programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000–60 s + čas B až cca 60 min.) a režim s plně ručním nastavením všech parametrů expozice. Uživatel má také možnost uložit si až tři vlastní, nejčastěji používaná nastavení pro jejich pohotovou, rychlou volbu.

 

styly snímků - úpravy parametrů snímků

 

Přístroj samozřejmě disponuje sadou Styly snímků. Její součástí je vedle výběru stylů samotných (Standardní, Živý, Přirozený, Jednobarevný, Krajina, Portrét) také vlastní, uživatelské nastavení s možností upravit kontrast, sytost a barevné podání obrazu, přičemž tyto parametry můžeme upravovat i u přednastavených stylů, a také uživatelská funkce pro snížení projevů digitálního obrazového šumu, byť v rozsahu velmi malém.

 

tvůrčí efekty - digitální filtry

 

A na otočném voliči je také přístup k tvůrčím efektům, tedy sadě digitálních filtrů a funkcí pro snadnou a výraznou úpravu snímků. Obsahuje položky jako Pohyblivý obraz, Expresivně, Retro, High key, Low Key, Sépie, Dynamicky jednobarevně, Impresionistický styl, Vysoká dynamika, Cross process, Efekt fotoaparátu na hraní, resp. dírkové komory, Efekt miniatury, Měkké zaostření a One Point Color.

 

další praktické funkce

 

Ukázka nabídky dalších funkcí včetně vyvážení jasů a stínů obrazu a funkce HDR.  

 

Ovládací prvky jsou řešeny tak, aby většinu hlavních voleb bylo možno vybrat nebo nastavit přímo pomocí tlačítek a otočných příkazových koleček, ale samozřejmě je možno využít i Rychlou nabídku (Q.Menu) na displeji a dotykové ovládání. Na zadní stěnu bylo z horní plochy přemístěno tlačítko pro nahrávání videosekvencí. Je zde multiovladač s otočným voličem a čtveřicí tlačítek a v horní části je v dosahu palce vodorovně uložený zadní volič.

 

velikost a poloha bodu AF

 

Systém automatického zaostřování využívá metodu detekce kontrastu, má celkem 23 zaostřovacích bodů a kromě vícebodového režimu nabízí i bodový s výběrem libovolné pozice a různé velikosti bodu AF.

 

režimy AF

 

Disponuje režimy po jednom záběru i pro souvislé snímání, funkcí pro sledování vybraného objektu Tracking AF, detekcí tváří v záběru, ostřením v režimu živého náhledu a protože přístroj má dotykovou obrazovku, lze ostřit i poklepem na ni v jakémkoli místě záběru. 

 

body AF v režimu Live View

 

Volba a posun oblastí autofokusu dotykem prstu v režimu Live View. 

 

Lumix GH3 - pomocné světlo autofokusu

 

Nechybí pomocné světlo pro správnou činnost autofokusu při nízké hladině osvětlení, které také slouží pro indikaci aktivované samospoušti. Možné je samozřejmě také ruční zaostřování otočným prstencem na objektivu.

 

Lumix GH3 - okulár elektronického hledáčku

 

Okulár elektronického hledáčku je opatřen násuvnou měkkou očnicí. Pod okulárem je umístěn senzor detekce přiblížení oka pro automatické přepínání mezi hledáčkem a displejem. Otočný ovladač dioptrické korekce je na horním pravém okraji okuláru a mírně vyčnívá z obrysu očnice. Rozsah korekce je slušný: ± 4 dioptrie. Digitální hledáček využívá OLED panýlek s rozlišením 1,744 milionu pixelů, poskytuje 100% obrazové pole a zvětšení obrazu je 1,34× (u 35mm formátu odpovídá 0,67×). 

 

Lumix GH3 - displej

 

Velký dotykový displej OLED  má délku úhlopříčky 7,6 cm (3 palce), rozlišení 614 tisíc pixelů, poměr stran 3:2, široký pozorovací úhel a je umístěn na výklopném a otočném panelu. Uživatel může zvolit, zda využije ovládání pomocí doteků na displej, anebo tradiční, pomocí ovládacích prvků. Samozřejmostí je možnost nastavení parametrů zobrazení monitoru: jas (7 úrovní), barva (7 úrovní), 11 úrovní červeno-zeleného a stejně tak modro-žlutého nádechu.

 

Lumix GH3 - umělý horizont

 

Displej nabízí různé funkce a různá zobrazení včetně tří linek pro usnadnění přesné kompozice obrazu a jednoduchého elektronického horizontu, virtuální vodováhy. Nechybí ani detekce snímání "na výšku", tedy s přístrojem ve svislé poloze.

 

Lumix GH3 - výklopný blesk

 

Výklopný blesk má maximální dosah 12 m, nabízí všechny základní režimy a funkce včetně synchronizace s dlouhými časy, základní synchronizační čas „X sync“ je 1/160 s.

 

Lumix GH3 - externí blesk Lumix DMW-FL360L

 

Aktivní sáňky lze použít k připojení dedikovaného externího příslušenství. Kromě steromikrofonu jsem měl k dispozici také výkonnou a pružně použitelnou zábleskovou jednotku Lumix DMW-FL360L se směrným číslem 36 (m/100 ISO).

 

Lumix GH3 - synchrozdířka

 

Lumix GH3 má navíc také zdířku pro připojení zdířky synchronizačního kabelu. Možné je tudíž i připojení externích zábleskových jednotek bez použití aktivních sáněk – s využitím přípojné lišty uchycené ke spodní části fotoaparátu pomocí šroubu a závitu primárně určeného pro připevnění přístroje ke stativu.

 

nastavení blesku

 

Nabídka různých nastavení pro elektronický blesk včetně kompenzace zábleskové expozice v rozsahu ± 3 EV.

 

Lumix GH3 - slot pro paměťovou kartu

 

Snímky a videozáznamy lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC kompatibilní se standardem UHS-I.

 

Lumix GH3 - napájení I

 

Jako základní zdroj energie slouží 7,2V lithium-iontový akumulátor DMW-BLF19E s kapacitou 1860 mAh (a energií 14 Wh), který na jedno plné nabití umožňuje pořídit až 540 snímků (podle norem CIPA).

 

Battery Grip DMW-BGGH3

 

Dokoupit můžeme jednoduše řešené bateriové madlo s ovládacími prvky pro fotografování na výšku DMW-BGGH3 ...

 

Lumix GH3 - napájení II

 

... a také set adaptéru DMW-DCC12 a kabelu DMW-AC8 pro napájení přístroje z elektrické sítě. To je výhodné, kdykoli fotografujeme nebo natáčíme video tam, kde je dostupná síťová zásuvka, tedy ve studiu, ale v domácích podmínkách třeba při pořizování videozáznamů z rodinných oslav nebo při table-top tvorbě. 

 

Lumix GH3 - konektory

 

Přístroj nabízí zdířky pro celou řadu konektorů: USB 2.0 High Speed, výstup mini HDMI typu C, 2,5mm vstup dálkového ovládání, 3,5mm vstup pro externí mikrofon a 3,5mm výstup pro sluchátka.

 

wifina

 

Integrovaná jednotka Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n pracuje v rozsahu kmitočtů od 2412 do 2462 MHz (11 kanálů) a nabízí Wi-Fi, WPA/WPA2 a režim infrastruktury. "Inteligentní" Wi-Fi modul umožňuje bezdrátově přenášet a zobrazit veškerý obsah prostřednictvím domácí sítě na obrazovce televizoru nebo na monitoru počítače a k ovládání fotoaparátu lze použít chytrý telefon, tablet (app pro Android a iOS) nebo laptop. Panasonic také nabízí vlastní cloudové řešení LUMIX CLUB Cloud Service Sync.

 

 

Panasonic Lumix GH3 s nasazeným zoomem Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4,0–5,8 Aspherical/Mega O.I.S. s tvarovanou sluneční clonou, který jsem při testu preferoval.

 

Test kvality obrazu – výběr zkušebních snímků

 

Panasonic Lumix DMC-GH3 v testu - kvalita obrazu

 

Obrazová kvalita je celkově výborná, a to i díky tomu, že přístroj má dobře optimalizovaný dynamický rozsah. Ohnisko 25 mm (51 mm po přepočtu na formát šíře 35 mm, resp. údaj z exif metadat – prostým přepočtem, tedy „krát 2“, přirozeně vychází 50…), čas expozice 1/6 s, clonové číslo 8 a citlivost 125 ISO.

 

Lumix GH3 v testu - hranová ostrost

 

Podání hran a struktur je dobré, zvýšení kontrastu hran je minimální a neprojevuje se rušivým zvýšením jasu. Více se projevuje třepení hran, méně moaré a barevná odchylka směrem do krajů obrazu. Ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. 35mm formátu: 29 mm), čas 1/5 s, clona 8 a citlivost 125 ISO.

 

Lumix GH3 v testu - hřbety knih, různá citlivost

 

Snímky hřbetů knih pro posouzení ostrosti a prokreslení jemných detailů obrazu při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,8 s), vpravo 1600 ISO (1/10 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 25 mm (ekv. 51 mm).

 

Lumix GH3 v testu - wb

 

V exteriéru je podání barev poměrně realistické, s jemnými tonálními přechody a dobrou homogenitou. Žluté žárovkové světlo vyvážil plně automatický režim s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka má naopak podání mírně chladnější.

 

wb

 

Pro vyvážení bílé barvy můžeme využít plnou automatiku, vybrat jeden z pěti přednastavených režimů (Slunečno, Oblačno, Stín, Žárovka, Blesk) a u všech těchto voleb máme možnost nastavení jemně doladit. Nastavit ale můžeme i barevnou teplotu v Kelvinech, a to v rozsahu od 2500 do 10 000 K, vyvážení můžeme uskutečnit ručně a uložit můžeme dvě různá nastavení pro pohotové operativní použití a k dispozici je i funkce Bracketing WB.

 

Lumix GH3 v testu - digitální šum

 

Digitální šum je zřejmý, barevný je výraznější než jasový a více viditelný je od středních jasů po tmavé oblasti. Roste spolu s hodnotou citlivosti ISO až do hodnoty 6400 ISO bez velkých skoků. U hodnoty 12 800 ISO už je velmi výrazný a v rozšířeném režimu u ISO 25 600 je šum velmi vysoký, omezující.

 

citlivost

 

Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je v rozšířeném režimu 125 až 25 600.

 

Lumix GH3 v testu - šum - reálné prostředí, různá citlivost

 

Šum na snímcích z reálného prostředí při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,8 s), vpravo 1600 ISO (1/10 s); clona 8 a ohnisková vzdálenost 41 mm (ekv. 35mm formátu: 85 mm).

 

Lumix GH3 v testu - redukce šumu I

 

Ukázka účinnosti funkce redukce digitálního šumu u testovací tabulky při citlivosti 25 600 ISO, cloně 8 a rychlosti závěrky 1/800 s. Ohnisko bylo 14 mm (ekv. 29 mm).

 

Lumix GH3 v testu - redukce šumu II

 

Funkce redukce šumu na snímku z reálného prostředí. Citlivost 25 600 ISO, clona 8, čas 1/160 s a ohnisko 25/51 mm.

 

drobný objekt různě, včetně blesku

 

Sada snímků drobného předmětu s ukázkami různých barevných stylů, digitálních efektových filtrů a také zkouška, zda je možno při použití výklopného blesku a externího blesku Lumix DMW-FL360L vhodně upravit zábleskovou expozici tak, aby nedošlo ke znehodnocení snímků ostrými stíny a přílišným kontrastem. Citlivost 400 ISO, clony 4,7 a 5, časy expozice 1/8 a 1/10 s.

 

miniatura I

 

Efekt miniatury I. Ohnisko 54 mm/112 mm, čas 1/125 s, clona 5,6 a citlivost 250 ISO.

 

miniatura II

 

Efekt miniatury I. Ohnisko 41 mm/85 mm, čas 1/100 s, clona 5,3 a citlivost 200 ISO.

 

městská krajina I

 

Městská krajina I – celkový záběr. Ohnisko 14 mm/29 mm, čas 1/200 s, clona 5,6 a citlivost 200 ISO.

 

městská krajina II

 

Městská krajina II – vybraný a přiblížený dům z předešlého záběru. Ohnisko 140 mm/290 mm, čas 1/320 s, clona 5,8 a citlivost 500 ISO.

 

městská krajina III

 

Městská krajina III – detail domu z popředí celkového záběru. Ohnisko 140 mm/290 mm, čas 1/320 s, clona 5,8 a citlivost 250 ISO.

 

městská krajina IV

 

Městská krajina IV. Ohnisko 14 mm/29 mm, čas 1/200 s, clona 5 a citlivost 200 ISO.

 

městská krajina V

 

Městská krajina V. Ohnisko 140/290 mm, čas 1/320 s, clona 5,8 a citlivost 640 ISO.

 

noc I

 

Noc I. Ohnisko 14/29 mm, čas 4 s, clona 11 a citlivost 800 ISO.

 

noc II

 

Noc II. Ohnisko 140/290 mm, čas 2 s, clona 5,8 a citlivost 200 ISO.

 

noc III

 

Noc III. Ohnisko 140/290 mm, čas 2,5 s, clona 5,8 a citlivost 200 ISO.

 

noc IV

 

Noc IV. Ohnisko 140/290 mm, čas 30 s, clona 18 a citlivost 200 ISO.

 

noc V

 

Noc V. Ohnisko 54/112 mm, čas 4 s, clona 11 a citlivost 800 ISO.

 

noc VI

 

Noc VI. Vlevo: ohnisko 48/99 mm, čas 3,2 s, clona 5,6 a citlivost 200 ISO. Vpravo: ohnisko 58/120 mm, čas 10 s, clona 18 a citlivost 800 ISO.

 

svítání I

 

Svítání I. Ohnisko 54/112 mm, čas 1/125 s, clona 5,6 a citlivost 320 ISO.

 

svítání II

 

Svítání II. Ohnisko 140/290 mm, čas 1/320 s, clona 5,8 a citlivost 400 ISO.

 

Co ukázal test

 

Panasonic Lumix GH3 má sice kompaktní, ale dobře tvarované a odolné tělo se šasi z hořčíkové slitiny a umožňuje používat postupně se rozšiřující nabídku výměnných objektivů mikro 4/3 systému ať už z dílny Panasonic, respektive Leica DG, anebo dalších výrobců Micro Four Thirds objektivů, a také různé příslušenství modulárního systému, jehož je součástí a z něhož jsem mohl vyzkoušet bateriové madlo DMW-BGGH3E s ovladači pro pohodlné snímání na výšku, flexibilní a výkonný externí blesk Lumix DMW-FL360L, externí stereofonní mikrofon Lumix DMW-MS2 a také adaptér pro napájení z elektrické sítě DMW-DCC12. A dokoupit je možno i dálkový ovladač DMW-RSL1.

 

Lumix GH3 má ve srovnání s modelem GH2 vylepšenu ergonomii a lépe vyřešenu koncepci ovládání. Výrobce vsadil na širokou přizpůsobivost různým nárokům, potřebám a představám různých uživatelů. A tak můžeme využít mnoho klasických ovladačů, ale také přiřazením vybraných funkcí tlačítkům s volitelnou funkčností přizpůsobit ovládání přístroje svým individuálním prioritám, anebo momentálním potřebám podle toho, co, jak a proč právě fotografujeme – tedy přizpůsobení zvolené snímkové technice.

 

Fotografovat nebo pořizovat videozáznamy je možno s využitím digitálního hledáčku. OLED panýlek přinesl zlepšení, nicméně kvalita zobrazení má k dokonalosti daleko, a to včetně ne zcela korektního barevného podání. Anebo můžeme s výhodou využít kvalitní displej umístěný na výklopném a otočném panelu. Je dotykový, takže pokud chceme, můžeme přístroj ovládat zcela intuitivně dotyky, a to včetně volby oblasti či bodu zaostření i expozice.

 

Můžeme se spolehnout na funkčnost základních systémů včetně měření světla nebo systému automatického ostření. Autofokus je i dostatečně rychlý, umožňuje pořizovat momentní snímky a výjevy a je vhodně optimalizován také pro natáčení videoklipů. Obrazový snímač Live MOS 4/3 standardu s rozměry 17,3 × 13 mm a rozlišením 16 Mpx vhodně podporuje procesor Venus Engine VII FHD, takže snímky mají nižší digitální šum než u modelu GH2. Snímky mají základní poměr stran 4:3, ale ten můžeme změnit na 3:2, 16:9, nebo 1:1. Snímky mohou být v nekomprimovaném formátu RAW, v grafickém formátu JPEG s volbou dvou úrovní kvality, jemné a standardní, a 3D snímky jsou ve formátu MPO.

 

Přístroj nabízí bohatý výběr režimů expozice včetně ručního nastavení parametrů, a to i pro video, ale také možnosti pro úpravu parametrů obrazu a sadu hravě-tvůrčích digitálních filtrů, můžeme zvýšit dynamický rozsah a použít HDR režim, ale pokud si to uživatel přeje, může využít pohodlný samočinný režim iAuto.

 

Řada uživatelů u fotoaparátů ocení zabudované moduly GPS a Wi-Fi. Lumix GH3 má integrovanou jednotku Wi-Fi pro bezdrátovou komunikaci a ovládání včetně komplexního řešení využití této moderní záležitosti. Systém umožňuje bezdrátové ovládání z notebooku, tabletu či chytrého mobilu včetně základního nastavení fotoaparátu a ovlivnění expozice i zaostření, samozřejmostí je Wi-Fi automatické stahování souborů do počítače nebo jejich nahrávání na webové stránky.

 

Kvalita obrazu je velmi dobrá, u videoklipů výborná. U vyšších hodnot citlivosti ISO je třeba počítat zejména se zvýrazněním barevného šumu. Funkce redukce šumu při použití vysoké citlivosti není příliš účinná a efektivní. Automatické vyvážení bílé barvy funguje v celkem dobrých limitech, při umělém osvětlení je vhodné jemně doladit, což je velmi dobře možné, anebo lze použít přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech, případně ruční vyvážení.

 

Při důsledné preferenci obrazové kvality je přirozeně vhodné pracovat se soubory RAW a zpracovat pomocí přiloženého programu SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE, anebo ve vhodném programu, který používáme. Pro úplnost dodejme, že přibalen je samozřejmě i základní program Panasonic PHOTOfunSTUDIO 8.5 PE pro Windows, QuickTime a uživatel si také může z webu instalovat trial verzi LoiLoScope, což je rychlý editor videa mimo jiné i ve formátech AVCHD a HDV, který umožňuje také vytvářet prezentace z fotografií.

 

 

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: