Epson L800 v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fototiskárny

Epson L800 v testu

27. října 2012, 08.11 | Měl jsem jedinečnou příležitost testovat L800 dlouhodobě. U fotografické tiskárny s integrovanými velkokapacitními nádržkami inkoustu to je ostatně na místě. Vyzkoušel jsem nejen výdrž zásobníků inkoustu, ale i nejrůznější druhy papíru. Testoval jsem hlavně tisk fotografií, ale také potisk disků a vyzkoušel jsem tisk dokumentů s barevnými obrázky i pouze s černým textem.

Stolní inkoustová fotografická tiskárna Epson L800 je díky důmyslnému integrovanému systému velkoobjemových inkoustových nádržek ideální pro uživatele, kteří tisknou velké množství fotografií, tedy často a rádi. A i když je tento model koncipován primárně pro tisk fotografií, výborně poslouží samozřejmě i pro tisk nejrůznějších dokumentů, prezentací, přání, štítků a pro realizaci jakýchkoli jiných tisků, pro které je možno použít tisk inkoustový. A umožňuje i potisk disků o průměru 12 i 8 mm. A výsledek testování? V nabídce inkoustových tiskáren do formátu A4 řadím L800 mezi nejlepší z hlediska cenové relace, kvality tisku a také ovladatelnosti.

 

Epson L800

 

 

Technologie Epson Micro Piezo a šest inkoustů

 

Tiskárna je vybavena tiskovou hlavou s technologií Epson Micro Piezo. Tisková hlava nanáší inkoustové kapičky na povrch papíru nebo jiného potisknutelného média tak, že elektricky nabíjí piezoelektrické prvky. Kapičky inkoustu jsou vystřelovány deformováním těchto piezoelektrických prvků, a ne zahříváním inkoustu jako u jiných inkoustových tiskáren. Technologii lze používat i k nanášení tekutých materiálů citlivých na teplo. Tisk je kvalitní, rychlý a spolehlivý. 

 

Epson L800 - nádržky se speciálními víčky a inkousty

 

Technologie tisku používá šest inkoustů v samostatných zásobnících. Je to černý, azurový, purpurový, žlutý, světle azurový a světle purpurový inkoust (T6731, T6732, T6733, T6734, T6735, T6736), dodávaný v šesti samostatných PET lahvičkách o objemu 70 ml. Je to přirozeně originální inkoust Epson, dedikovaný pro danou tiskárnu. Není to ani DURABrite Ultra Ink, ani Claria Photographic Ink, nicméně poskytuje standardní kvalitu.

 

Epson L800 - nádržky se speciálními víčky a inkousty

 

Tisková hlava má 90 trysek pro každou barvu a technologie proměnlivé velikosti kapiček inkoustu generuje kapičky o minimálním objemu 1,5 pl. Toto řešení se podílí na minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí, neboť využívá inkoust efektivně a umísťuje kapičky inkoustu přesně, což brání vzniku chyb a plýtvání inkoustem i papírem. Rozlišení tisku je až 5760 × 1440 optimalizovaných dpi na vhodných médiích s použitím technologie regulace výkonu rozlišení RPM – Resolution Performance Management.

 

Epson L800 - pohled do nitra

 

Rychlost tisku, formáty a druhy papírů plus další základní údaje

 

Tiskárna dokáže vytisknout až 37 stránek formátu A4 za minutu, pokud je tisk černobílý (černý text na bílém podkladu), a až 38 stránek formátu A4 za minutu v případě tisku barevných dokumentů. Fotografii formátu „americké pohlednice“, tedy 10 × 15 cm, vytiskne za přibližně 12 sekund.

 

oboustranný tisk s názornými piktogramy

 

Oboustranný tisk je i díky názorným návodným piktogramům snadný i pro nepříliš zkušeného uživatele.

 

Tiskárna má jeden zásobník papíru v zadní horní části. Zásobník je opatřen posuvníkem, kterým lze vhodně srovnat vložené papíry právě použitého formátu – od 9 × 13 cm, byť ten dnes už asi chce málokdo, po A4, tj. cca 21 × 30 cm. Kapacita je 120 listů obyčejného papíru formátu A4 (75 g/m2), nebo 20 listů fotografického papíru typu Premium Glossy Photo. Použitelné jsou tyto formáty médií: A4, Letter, Legal, 13 × 20 cm, 13 × 18 cm, 10 × 15 cm, 9 × 13 cm, A5, A6, B5, široký formát 16:9, formát definovaný uživatelem plus obálky č. 10, DL a C6. Možný je tisk s okraji i bezokrajový prostřednictvím uživatelského nastavení v ovladači tiskárny. Tiskárna také umožňuje snadný a rychlý potisk disků CD/DVD, a to jak velkých, o průměru 12 cm, tak i malých, o průměru 8 cm. 

 

Epson L800 v akci

 

Tiskárna z lehkého nadhledu "v akci". Vidět je i posuvný segment pro zarovnání různých formátů papíru v zásobníku. Přední kryt prostoru pro "výjezd" výtisků a jejich výsuvnou podložku je třeba před tiskem manuálně otevřít a vysunout, neotevře se automaticky, jak je tomu u některých jiných modelů tiskáren. 

 

Pro připojení k počítači má tiskárna vysokorychlostní rozhraní USB, kompatibilní se specifikací USB 2.03. Tiskárna je napájena z elektrické sítě, v režimu tisku má spotřebu energie přibližně 13 W, v úsporném režimu asi 1,2 W (splňuje podmínky programu Energy Star). Hlučnost je 5,2 B/A (podle ISO7779 s použitím papíru Epson Premium Glossy Photo v režimu Photo RPM); 39 dB (A; podle normy ISO9296). Tiskárna má rozměry přibližně 54 × 29 × 19 cm a hmotnost  6,2 kg.

 

Podporované operační systémy: Windows XP/XP Professional ×64 Edition, Vista, 7 a ovladače pro Mac OS 10.5.8 nebo novější a pro Linux lze stáhnout na webu Epson. Prodejní balení tiskárny obsahuje napájecí kabel, 6 samostatných lahviček o objemu 70 ml s inkousty, balíček fotopapíru Epson Photo Paper, záruční dokumenty a návod k instalaci plus software na CD, a to Epson Easy Photo Print a Epson Print CD a k dispozici je webová podpora myPortal software Epson. USB kabel je třeba zakoupit zvlášť.

 

Epson L800  - schéma CISS řešení

 

Výhody koncepčního řešení L800

 

Velkokapacitní inkoustový tisk Epson CISS – Continuous Ink Supply System používá místo standardních náplní velkoobjemové inkoustové tanky. V jednom tanku je 70 ml inkoustu Epson. Tiskárna s tímto speciálním, plně integrovaným inkoustovým systémem je koncipována  tak, aby instalace i samotné používání byly snadné a bez problémů, aby výtisky byly kvalitní a hlavně – aby náklady na tisk byly nízké.

 

Fototiskárna L-800 je určena primárně pro ekonomický domácí tisk fotografií, grafiky a potisk disků CD/DVD. Její řešení se samozřejmě hodí hlavně domácnostem, ve kterých se tiskne často a hodně fotografií, ale protože i L800 je tiskárna univerzální, umožňuje také tisk nejrůznějších dokumentů (a jsou-li v domácnosti studenti a studentky, je těch dokumentů třeba tisknout opravdu hodně). A je vhodná i pro domácí obchodní tisk, poslouží také v malé kanceláři, ve fotostudiu, nebo ve škole či výukovém centru.

 

Obecně všude tam, kde je dostačující maximální formát inkoustového tisku A4 a kde se hodí základní výhody tohoto systému, tedy velkoobjemové náplně pro vysokoobjemový tisk, méně častá výměna inkoustových náplní a díky tomu vyšší produktivita. A poněvadž jsou náplně i levné, jsou celkově nižší tiskové náklady. Několik základních čísel: V eShopu Epson pořídíte 70ml lahvičku inkoustu za 267,24 Kč včetně DPH s tím, že v rámci České republiky není účtováno poštovné a přepravné. A na jedny inkoustové náplně lze vytisknout až 1800 fotografií formátu 10 × 15 cm. Naopak pořizovací cena tiskárny je vyšší, než běžné: 6190 Kč.

 

L800 s velkokapacitními zásobnáíky inkoustu nabízí jednoduché a spolehlivé řešení tisku s využitím technologie FIT – Fast Ink Top-up pro rychlé a čisté doplňování inkoustů, jejíž součástí jsou také speciálně navržená vzduchotěsná víka a filtry, které minimalizují únik inkoustu, uspořádaným systémem hadiček pro přívod inkoustů a se škrtící klapkou pro regulaci přívodu inkoustu z tanků do tiskárny.

 

Řešení je založeno na integrovaných inteligentních velkoobjemových inkoustových tancích, které minimalizují možnost vytečení i vypařování inkoustu. Vzduch přichází do tanku přes speciální vzduchový filtr. Vodní hlava udržuje správnou pozici inkoustu při doplňování inkoustu, kdy jsou tanky vyklopeny.

 

Epson L800 - škrtící ventil

 

Detailní záběr na ovladač škrtícího ventilu, který řídí průtok inkoustu a zabraňuje vracení inkoustu. Přívod inkoustu lze i zcela zastavit, což umožňuje tiskárnu snadno a bezpečně přepravovat nebo přenášet.

 

Výrobce pro tuto šestibarevnou inkoustovou tiskárnu dodává sice obyčejný, ale kvalitní inkoust na bázi barviva. A doporučuje používat jen tento originální inkoust Epson ze tří důvodů: kvůli samotné kvalitě tisku, technické podpoře, ale také kvůli řešení lahviček se speciálním utěsněným víkem, které umožňuje případné uskladnění nepoužitého inkoustu, i když většinou spíše všechen inkoust nalijeme do velkokapacitního tanku a prázdnou lahvičku vyhodíme. Pro uživatele je také důležitá možnost stejné kontroly stavu inkoustu jako u běžných inkoustových tiskáren Epson, a to i v průběhu tisku, a kompletní servisní zajištění a podpora ze strany výrobce.

 

Obdobně také Epson doporučuje používat své papíry a potisknutelná média. Logicky, neboť nabízí optimalizované kompletní tiskové řešení – tiskárnu, inkoust i papír. Konkrétně je to fotopapír Premium Glossy, tedy prvotřídní lesklý fotografický papír pro inkjetový tisk. Má gramáž:255 g/m2 a je k dispozici ve formátech A4, 13 × 18 cm a 10 × 15 cm. Dále je to prvotřídní pololesklý fotografický papír pro inkjetový tisk, primárně určený pro vysoce kvalitní fotografie a grafiku. Má gramáž 251 g/m2 a je k dispozici ve formátech A4 a 10 × 15 cm. A jako třetí příklad lze uvést fotografický papír pro každodenní použití, který má gramáž 190 g/m2 a je k dispozici ve formátech A4, 13 × 18 cm a 10 × 15 cm.

 

Já jsem ale se zcela uspokojivými výsledky používal také fotografické inkjetové fotopapíry Ilford Galerie, a to Gold Fibre Silk s gramáží 310 g/m2, Smooth Gloss a Smooth Pearl s gramáží 290 g/m2 a oboustranně potisknutelný papír Smooth Lustre Duo s gramáží 280 g/m2. A dokonce jsem stihl vyzkoušet i nejnovější fotopapíry Ilford Galerie Prestige pro umělecké tisky, které jsem si přivezl z mezinárodní výstavy Photokina 2012, a to Fine Art Textured a Fine Art Smooth s gramáží 220 g/m2 a Gold Cotton Textured a Gold Cotton Smooth s gramáží 330 g/m2.  

 

Uvedení do provozu

 

Epson L800 - nalití barev

 

Na začátku je třeba přelít šest inkoutů ze speciálních 70ml PET lahviček do nádržek v kazetě, která je připojena k samotné tiskárně. Je to takřka tak snadné, jak uvádí výrobce. Přeci jen ale záleží i na šikovnosti uživatele. Ale i základní zručnost stačí k tomu, aby člověk inkoust nerozlil, a proces lze zvládnout tak, že si ani kapičkou inkoustu neumažeme byť jen konečky ukazováku a palce. Jednotlivé tanky jsou jasně a zřetelně označeny, stejně tak lahvičky, čímž je takřka nemožné, aby člověk nalil jinou barvu inkoustu do nádržky určené pro jinou barvu. Víčka zásobníků z měkkého polyethylénu perfektně těsní. Během dlouhodobého testování jsem nezaznamenal byť jen náznak problému. Máme-li inkoust nalit a tanky pečlivě "zavíčkovány", zavřeme kazetu a uvedeme ji do základní polohy. Do zásobníku papíru vložíme běžné kancelářské papíry s gramáží 75, nebo 80 g/m2. Otočíme páčkou škrtícího ventilu a nastavíme polohu pro tisk, tedy s plným průtokem. 

 

Epson L800 - instalace I

 

Následuje instalace ovladače tiskárny do počítače, instalace dodaných programů (Epson Easy Photo Print, Epson Print CD a napojení na službu myPortal software Epson) a zprovoznění samotné tiskárny. Výhodou je použití operačních systémů Microsoft Windows, ty mají nejširší podporu.

 

Epson L800 - instalace II

 

Instalace tiskárny byla snadná. Celé její zprovoznění proběhlo zcela bez problémů a bylo i poměrně rychlé, a to přes skutečnost, že je třeba začínat naplněním šesti zásobníků inkoustem a že označení jednotlivých inkoustů s jejich výrobními čísly je třeba zanést do tabulky. Uživatel má ale okamžitě zpětnou vazbu pro kontrolu, zda vše probíhá a bylo dokončeno korektně.

 

Epson L800 - firemní podpora

 

Epson má velmi dobře propracovaný a pro uživatele příjemný systém podpory, od průvodce přes objednání inkoustů (případně i papírů) až po technickou podporu.

 

Nastavení tisku

 

údržba tiskárny - čištění hlavy

 

Hned na začátku je bezpochyby na místě zkontrolovat trysky i čistotu a nastavení tiskové hlavy. Všechny nástroje pro údržbu tiskárny jsou řešeny jednoduše, pro snadné použití i méně zkušenými uživateli. Vložený běžný kancelářský papír využijeme pro tisk základních kontrolních výtisků. Čeština je samozřejmostí, stejně jako případné rady a "průvodce" jednotlivými úkony. Kontrolu čistoty a nastavení a případné čištění hlavy je dobré čas od času uskutečnit i v průběhu používání tiskárny, ovšem hlavně tehdy, když ji nějaký čas nepoužíváme, anebo delší dobu jen pro tisk černého textu na bílém kancelářském papíru, třeba pro tisk klauzurní, bakalářské nebo jiné školní práce a podobně. Během testování jsem jen dvakrát musel přistoupit k čištění trysek, z toho jednou k hloubkovému, a to právě po delším období, kdy jsem netiskl fotografie.

 

nastavení parametrů tisku I

 

Rozhraní pro základní předvolby tisku i další individuální nastavení je přehledné, snadno použitelné.

 

nastavení parametrů tisku II

 

Kromě dělení a přístupu k jednotlivým nástrojům pomocí jasně označených záložek a "oken" nechybí ani orientační zobrazení aktuálního množství jednotlivých inkoustů.

 

Epson L800 - správa barev

 

A k dispozici je i správa barev s vloženými ICC profily pro vybrané fotografické papíry pro inkoustový tisk z nabídky Epson a možnost rozšířit nabídku o další papíry, které používáme.

 

Tisk s využitím programu Epson Easy Photo Print

 

Epson L800 - tisk via Epson Easy Photo Print I

 

Přibalený program Epson Easy Photo Print je standardní a v rámci recenzí inkoustových tiskáren Epson jsme si ho už několikrát představili. Nicméně je na místě ukázat si alespoň na základních příkladech, jak jej lze snadno využít pro tisk fotografií a případně grafiky ve spojení s tiskárnou L800.

 

Epson L800 - tisk via Epson Easy Photo Print II

 

Chceme-li, nebo je to vhodné, můžeme využít integrovaný editor fotografií pro použití bezprostředně před zadáním samotného tisku. Osobně tuto možnost využívám jen během testování, abych viděl, jaké program nabízí možnosti. Tisknu-li fotografie, mám je komplet připravené předem. A to i jejich přesné rozměry. Na tomto příkladu je vidět, že ani větší snímek, než je formát A4, není problém, program umožňuje velikost přizpůsobit. Bylo by možno nastavit i bezokrajový tisk, zde jsem zvolil "falešnou paspartu" a možnost ručně vyladit pozici obrázku na ploše papíru.  

 

Epson L800 - tisk via Epson Easy Photo Print III

 

Zde je vidět zadání tisku a grafické provedení kontroly jeho průběhu včetně možnosti zjistit momentální množství inkoustu v zásobnících jako u běžných inkoustových tiskáren Epson i v průběhu tisku.

 

Epson L800 - tisk via Epson Easy Photo Print IV

 

Ukázky testovacích tabulek a fotografií, které dlouhodobě používám. Umožňují mi posoudit všechny základní parametry výtisků počínaje kontrolou míry neutrality podání šedé škály tónů (a sépiově hnědého podání), přes korektnost barevné tonální reprodukce a základních barev RGB a CMYK až po ostrost kresby a podání jemných detailů obrazu.

 

Tisk s využitím programu Adobe Photoshop CS6 Extended

 

Epson L800 - tisk via Adobe Photoshop CS6 Extended

 

Standardní je také možnost využít pro zadání tisku program Adobe Photoshop CS6 Extended, včetně volby, zda svěříme řízení barevného podání tiskárně, nebo Photoshopu. 

 

Potisk disků CD/DVD

 

Potisk disku je třeba nejprve připravit. S výhodou můžeme použít jednoduchý program Epson Print CD, který je součástí balení a který jsme si už také několikrát představili, stejně jako Easy Photo Print.

 

Epson L800 - potisk disků II

 

Na výběr máme celou řadu obrázků na pozadí, a to nejen na samotné disky, ale také na booklety, a také předpřipravené, často různě zdobené nápisy, znaky a symboly.

 

Epson L800 - potisk disků III

 

Použít můžeme také své vlastní fotografie a obrázky. A mnoho možností máme i při použití písma, počínaje druhem a řezem, velikostí a barvou až po různé efekty včetně deformací.

 

Epson L800 - potisk disků IV

 

A nechybí ani snadno použitelné efekty, jako je uživatelsky ovlivnitelné zesvětlení hran, buď obou, nebo jen vnější, anebo jen vnitřní.

 

Epson L800 - dvě

 

Máme-li potisk disku připrevený, musíme připravit na realizaci jeho potisku tiskárnu. Otevřeme přední kryt tiskárny a vyjmeme "přední zásobník". Na pravé straně vidíme mezi dvěma drážkami piktogramy a šipky, které jsou jednoduchým a jasným návodem. Ty dvě drážky slouží pro vložení podložky, "předního zásobníku" s výsuvným segmentem pro zvětšení plochy. Vložíme-li podložku do spodní drážky, slouží pro přijímání výtisků, vložíme-li ji do horní, vytvoříme základní platformu pro potisk disků CD/DVD.

 

Epson L800 - potisk 12cm disku

 

Poté vložíme vhodné CD/DVD médium do přihrádky na disky, a to etiketovací, tedy potisknutelnou stranou směrem nahoru, a přihrádku zasuneme do vyznačené "dráhy" a tak hluboko do nitra tiskárny, až jsou bílé šipky ("rysky") na přihrádce a na podložce přesně proti sobě. Výrobce ještě doporučuje před vložením disku zkontrolovat, zda v přihrádce nejsou žádné cizí částice nebo substance, které by mohly způsobit poškození nebo zašpinění disku. Samozřejmostí je zasunutí přihrádky do základny předního zásobníku a nitra tiskárny zcela bez použití síly.

 

Epson L800 - potisk 8cm disku

 

Ukázka vložení 8cm disku CD/DVD s využitím adaptéru, který je součástí balení. A použití je velice jednoduché: adaptér vložíme do vyznačeného prostoru na přihrádce pro potisk disků. Kulaté i hranaté zarážky na hraně adaptéru musí přesně zapadat do vlisu přihrádky. Vložíme 8cm disk a pak už postupujeme stejně jako u disků s průměrem 12 cm.

 

potisk disku - realizace

 

A máme-li připraven jak potisk disku, tak i tiskárnu s vloženým diskem, můžeme nastavit a spustit samotný tisk. Výrobce zcela logicky doporučuje použít nižší sytost barev než při tisku na speciální papíry Epson. Sytost dokonce automaticky snižuje samotný systém, který je spolu s tiskárnou dodáván. Je to kvůli tomu, že potisknutelná vrstva disků bývá méně "savá", hůře inkoust absorbuje než speciální fotografické papíry pro inkoustový tisk. A samozřejmě: potištěný povrch disku musíme nechat pořádně zaschnout, než se ho dotkneme nebo disk použijeme.

 

Krátce na závěr

 

Inkoustová šestibarevná tiskárna Epson L800 s integrovanými 70ml nádržkami inkoustu dokáže tisknout kvalitní fotografie do formátu A4 s okraji i bez okrajů v realistických barvách a s dobrým prokreslením detailů a nabízí také jednoduchý přímý potisk disků CD/DVD, což uživateli umožňuje vytvářet originální digitální fotoalba. Samozřejmě ale poslouží i pro tisk barevných nebo černobílých dokumentů nebo k potisku obálek a podobně. Hlavní předností je důmyslné a precizní řešení s integrovanými velkokapacitními nádržkami na inkousty, díky kterému jsou náklady na tisk nižší a doplňovat inkoust je třeba méně často. 

 

Vytištěné testovací obrazce a fotografie, které dlouhodobě pro své testy používám, mě překvapily. Barevný tisk vykazuje velmi dobrou kvalitu, na které má svůj podíl šest inkoustů, kdy základní barvy plus černou doplňuje ještě dvojice světlých inkoustů ("light"), azurového a purpurového. Příjemným překvapením bylo téměř neutrální podání šedé škály a skutečnost, že i když tiskárna má pouze jeden černý inkoust, výstup tím není výrazně negativně ovlivněn. Samozřejmě nelze srovnávat s tisky, kterých lze dosahovat u tiskáren vyšších kategorií a s využitím jiných druhů a jiného složení inkoustů. Ovšem L800 tiskne barevné a dokonce i černobílé fotografie velice dobré kvality za tak příznivých cenových podmínek, že jich lze „bez mrknutí oka“ tisknout mnohem více, než při použití tiskárny stejné kategorie, ale se standardními nízkoobjemovými nádržkami inkoustu. L800, to je řešení tisku s velmi zajímavým poměrem ceny a užitné hodnoty (či výkonu, chcete-li).

 

A i když je L800 primárně určena k tisku fotografií a grafiky, lze ji s výhodou využít i k tisku barevných i černobílých dokumentů. Řešení, které nabízí, pak uživatel obzvlášť ocení, má-li v domácnosti studenta(y), nebo je sám studentem, anebo potřebuje tisknout pracovní dokumenty a jiné tisky. Tiskárna mu poslouží k naprosté spokojenosti. V této souvislosti mohu vyzdvihnout i skutečnost, že usnadňuje oboustranný tisk. Nabízí dva režimy. Standardní, kdy se nejdříve vytisknou liché stránky. Po jejich vytištění listy znovu vložíme do zásobníku a na druhé strany listů se vytisknou sudé stránky. A režim složené brožury umožňuje přímo vytvářet jednou skládané brožury, když se nejprve vytisknou vnější stránky (po složení stránky) a stránky na vnitřní straně brožury se vytisknou po opětovném vložení papíru do tiskárny.

 

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fototiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: