Joby Ultra Fit Sling Strap – popruh na fotoaparát nové generace - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - příslušenství

Joby Ultra Fit Sling Strap – popruh na fotoaparát nové generace

30. května 2013, 09.03 | Jeden by si řekl, že u popruhů na fotoaparáty se už nic nového nedá vymyslet. Čas od času se ale objeví někdo, kdo přijde s novinkou i u tohoto zdánlivě „vymyšleného“ příslušenství.

 

 

 

Teprve na poslední kolínské Photokině jsem zaznamenal jakýsi výraznější trend popruhů na fotoaparáty, které se ale nenosí tradičně na krku, nýbrž popruh je šikmo přes hlavu na jednom rameni – jednoduše podobně jako třeba brašna. Že jde o zajímavé řešení, jasně ukázal čas. Ani dnes totiž obliba těchto tzv. Sling popruhů neklesá, naopak s nimi přicházejí na trh další a další výrobci.

 

My vám nyní chceme představit produkt s názvem UltraFit Sling Strap od firmy Joby, která je u nás známá především svými „ohebnými stativy“ Gorillapod.

 

Joby Ultra Fit Sling Strap – popruh na fotoaparát nové generace

 

S kladkostrojem v ceně

 

Co lze vymyslet na takovém popruhu, který má v „kontaktním“ místě příjemných pět centimetrů šířky elastického materiálu? Jednak si všimněte upevnění k fotoaparátu – využívá se vtipně stativového závitu (1/4" závit). Je to ostatně možná rozšířenější varianta těchto módních popruhů – pak existují ještě verze, které využívají jedno z klasických poutek fotoaparátu na běžný popruh (nikoliv tedy u Joby). Upevnění pomocí stativového závitu je rychlé, nepotřebujete žádné nářadí, ale… Má jednu nectnost – popruh překáží při focení na výšku. Pokud tedy často preferujete tuto stranovou orientaci, doporučuji před koupí si tento produkt raději vyzkoušet.

 

Až potud by to ale pořád byl jeden z mnoha podobných produktů. V Joby však vymysleli to, čemu právě v názvu říkají UltraFit – stručně by se tato funkce dala charakterizovat jako „uživatelsky nastavitelná proměnlivá délka“. Jde o to, že dvojice přezek – jedna u uchycení na stativovém závitu a druhá před očkem, navazujícím na „komfortní část“ popruhu – funguje spolu s tenčí částí popruhu na principu kladkostroje. Kladkostroje, který je ale tak trochu samosvorný, čili když popotáhnete za očko, čímž popruh zkrátíte, ten zůstane fixován ve své nové pozici.

 

JOBY UltraFit SlingStrap I

 

Když ale pro změnu uchopíte fotoaparát a natáhnete jej i s popruhem před sebe – obvykle v případě, kdy chcete fotit – sevření se povolí a popruh se natáhne na potřebnou délku. Nejlépe princip popruhu Joby UltraFit Sling Strap pochopíte z videa.

 

JOBY UltraFit SlingStrap - link na videoklip

 

Poklepem na ilustrační obrázek z kolekce JOBY spustíte v novém okně video uložené na YouTube.com. Další videoklipy, fotografie a informace jsou na webu Joby.com/camera-straps.

 

Nic však není dokonalé a také ona samosvornost „kladkostroje“ má svoje meze. Při aktivním pohybu, rychlé chůzi, neřkuli běhu se popruh pomalu povoluje a fotoaparát klesá dolů. Čím těžší sestava, tím rychleji samozřejmě. Když jsem na Sling Strapu měl nasazený Nikon D3 s telezoomem 70–300 mm, držel popruh sám o sobě skutečně jen v klidu. Výrobce ale počítá i s touto alternativou a umístil zde pojistnou páčku, která popruh zafixuje v požadované délce. A abych byl přesný, prodloužení se dá ovlivnit také na zadním konci, což uvítají hlavně fotografové menších postav – popruh je totiž celkově docela dlouhý.

 

JOBY UltraFit SlingStrap II

 

Žádný unisex – poctivá genderová vyváženost

 

Ještě jsem se vlastně nezmínil, že popruh na fotoaparát Joby UltraFit Sling Strap, který jsem testoval, byla verze „for Men“. Existuje totiž ještě dámské provedení „for Women“. To má asi o 7 mm užší ramenní část, která je navíc v místě hrudníku anatomicky tvarovaná. Popruh je také celkově asi o 15 cm kratší a očko o něco menší.

 

JOBY UltraFit SlingStrap III

 

Obě modifikace popruhu UltraFit Sling Strap se vyrábějí v jednotném černošedém barevném provedení a shodná je také doporučená prodejní cena 1290 Kč.

 

Zdroj: Olympus Czech Group, s.r.o. Více informací na webu GorillaPod.cz.

 

Petr Lindner

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: