Canon imageFORMULA P-208 a Wi-Fi jednotka WU10 v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - skenery

Canon imageFORMULA P-208 a Wi-Fi jednotka WU10 v testu

30. srpna 2013, 09.33 | Velmi kompaktní vysokorychlostní dokumentový skener P-208 a zvláště pak ve spojení s Wi-Fi jednotkou WU10 je ideální řešení pro uživatele, kteří potřebují mít možnost digitalizovat na různých místech nejrůznější dokumenty, vizitky a průkazky a odesílat tato data obratem do své kanceláře a různých síťových řešení.

 

V domácnostech a malých kancelářích výborně poslouží pro vytváření digitalizovaného archivu různých dokumentů, složenek, účtenek nebo sbírek a díky podpoře skenování fotografií také pro rychlou a snadnou digitalizaci obrazových plošných předloh v rámci oblíbených zábavně-společenských internetových aktivit. A využít je možno také speciální funkci pro co nejvíce věrnou reprodukci starých fotografií. 

 

Canon imageFORMULA P208 v testu

 

Mnoho domácích uživatelů jistě ocení snadné, pohodlné a intuitivní ovládání "plug-and-scan", tedy jednoduchost a rychlost. Stačí skener připojit v režimu „AutoStart“ prostřednictvím kabelu USB k počítači s operačním systémem Windows nebo Mac a okamžitě se spustí vestavěný software Canon CaptureOnTouch Lite a ihned můžeme skenovat, aniž bychom potřebovali jakékoli další ovladače nebo programy.

 

Canon imageFORMULA P208 - podavač a posuvné vodicí lišty

 

Skener má automatický podavač dokumentů, který umožňuje skenovat až 10 listů formátu A4 v jedné dávce. Je osazen dvěma obrazovými snímači, můžeme tudíž využít vysokorychlostní oboustranné skenování, neboť systém naskenuje obě strany dokumentu při jediném průjezdu. Skenovat můžeme i plastové karty, jako jsou občanské nebo řidičské průkazy, embosované platební karty a také vizitky s tím, že díky dodávanému programovému vybavení můžeme obratem získat editovatelná data a operativně vytvářet potřebné databáze.

 

Canon imageFORMULA P208 v akci

 

Ve standardním nastavení skener uplatňuje řadu praktických funkcí, třeba korekci sklonu, automatickou detekci velikosti skenované předlohy, detekci dvojitého podávání nebo přeskočení prázdné stránky. Skenuje vysoce kvalitní snímky při rozlišení až 600 dpi a použitý obrazový algoritmus optimalizuje reprodukci fotografií, textů a barevných dokumentů. Skenovat můžeme nejrůznější plošné předlohy do formátu A4 a také dokumenty nepravidelných rozměrů, jako jsou embosované karty. S výhodou je možno využít funkce pro rychlé zpracování obrazu se zajištěním vysoké kvality obrazu, jako je automatická detekce barev, rozpoznání orientace textu a vylepšení textu, anebo komfortní plně automatický režim.

 

Canon imageFORMULA P-208 – základní údaje přehledně:

 

Typ: kompaktní stolní přenosný skener s automatickým podavačem

Snímač skenovací jednotky: dvouřádkový snímač CMOS CIS

Světelný zdroj: RGB LED

Optické rozlišení: 600 dpi

Čtení stran: přední/zadní/oboustranné

Rychlost skenování (A4, na výšku): černobíle a stupně šedi (200/300 dpi) á 8 str./min. (jednostranně; 16 stran oboustranně); barevně při rozlišení 200 dpi á 8 str./min. a při 300 dpi á 6 str./min. (a opět s možností využít oboustranné skenování během jednoho průjezdu skenované předlohy); skutečná rychlost skenování se liší podle konfigurace systému a specifikací počítače

Výrobcem doporučená zátěž: 100 skenů denně

Rozměry skenovaných předloh: šířka 50,8–216 mm, délka 70–356 mm

Gramáž: 52–209 g/m2 (tzn. tloušťka od 0,06 do 0,22 mm)

Skenování karet: 54 × 86 × 1,4 mm (podpora skenování embosovaných karet)

Metoda oddělování papíru: oddělovací podložka

Kapacita podavače: 10 listů s gramáží 64 g/m2

Výstupní rozlišení [dpi]: 150 × 150, 200 × 200, 300 × 300, 400 × 400, 600 × 600

Režimy skenování: černobíle, pokročilé vylepšování textu, 8bitové stupně šedé (256 úrovní), 24bitové barvy

Speciální funkce: automatická detekce velikosti stránky, korekce sklonu, korekce barev, automatická detekce barev, přednastavená křivka gama korekce, korekce stínů, vylepšování textu, skenovací panel, skenování náhledu, otočení obrazu, vynechání prázdné stránky, výběr strany skenovaného dokumentu, nastavení oblasti skenování, rozpoznání orientace textu, nepřetržité skenování, zvýraznění hran, potlačení moaré, ochrana před prosvítáním zadní strany/odstranění pozadí, úprava kontrastu, vyhlazení pozadí, oříznutí stínu, aplikace korekcí vhodných pro fotografie, detekce dvojitého podávání podle délky

Ovladače: pro OS Windows ovladač ISIS/TWAIN (Windows XP Pro/XP Home/Vista/7/8), pro OS Mac ovladač TWAIN

Software pro Win i Mac: CaptureOnTouch, CaptureOnTouch Lite, Presto! BizCard Reader, Evernote, SharePoint, Google Docs (plug-in instalovaný via internet)

Rozhraní: USB 2.0 Hi-Speed

Napájení: via USB (500 mA); příkon při skenování 2,5 W, v režimu spánku 1,5 W a při vypnutém napájení 0,5 W

Přibližné rozměry: 31 × 5,6 × 4 cm (zavřený)

Hmotnost: přibližně 600 g

 

Canon imageFORMULA P208 - transportní obal

 

Ultrakompaktní skener Canon imageFORMULA P-208 je dodáván s praktickým ochranným transportním obalem.

 

Canon imageFORMULA P208 - USB propojení

 

Dva detailní pohledy na USB připojení skeneru: vlevo zasunutý propojovací kabel a vpravo zdířka umístěná na boku zařízení.

 

Instalace, nastavení, zahájení skenování

 

Canon imageFORMULA P208 - USB propojení - úvodní screen

 

Instalace skeneru Canon imageFORMULA P-208 s využitím USB propojení je rychlá a bezproblémová. Jakmile je hotova, otevře se program CaptureOnTouch s velice jednoduchým uživatelským rozhraním.

 

Canon imageFORMULA P208 - základní nastavení I

 

Základní nastavení I. Zvolíme, pro jaké použití či účel sken použijeme, "co s ním chceme dělat", tedy uložit do souboru, tisknout, připojit k e-mailu, nebo poslat do určité aplikace, ale také jeho základní parametry a předvolby skenování, včetně barevné hloubky a rozlišení v dpi.

 

Canon imageFORMULA P208 - základní nastavení II

 

Základní nastavení II, další možnosti, například základní režim skenování stran, tedy jednostranně, oboustranně a s vynecháním "bílých" stran, tedy bez potisku/obrazu, ale také volby formátu. 

 

Canon imageFORMULA P208 - základní nastavení III

 

Základní nastavení III a volba formátu výstupu a místa uložení skenu. 

 

Canon imageFORMULA P208 - probíhající skenování

 

Probíhající a úspěšné dokončení skenování.

 

Canon imageFORMULA P208 - skenování přímo do Photoshopu

 

Skener imageFORMULA P-208 samozřejmě umožňuje skenování přímo do vhodného grafického programu s využitím rozhraní WIA – Windows Image Acquisition (resp. "Windows Imaging Architecture") pro komunikaci grafického software se skenery. Jako typický příklad jsem použil Adobe Photoshop CS6.

 

Využití programu Presto! BizCard – několik ukázek

 

Presto! BizCard I

 

Rozhraní WIA využívá i specializovaný program Presto! BizCard, umožňující naskenovat kupříkladu vizitky a prakticky, rychle a poměrně precizně převést data z grafické podoby do formátu editovatelného jako text, která následně ukládáme do databáze. Základní kroky jsou zachyceny na připojených screenshotech.

 

Presto! BizCard II

 

Volba typu předlohy plus možnost upravit parametry skenování. I když je v ukázce použita hodnota rozlišení 400 dpi, podle mých zkušeností vyhovuje 300 dpi. Záleží ale na druhu a kvalitě předlohy, nárocích a dalších faktorech. Nutno dodat, že skenovaná vizitka je na viuálně i hmatově velmi příjemném, lehce nažloutlém papíru s jemnou texturou a písmo je modré, nikoli černé, což jsou faktory, které skeneru jeho úlohu ztížily. Je třeba to vzít v úvahu i při posuzování skenu, který je připojen, viz níže.   

 

Presto! BizCard III

 

Fáze zpracování naskenovaných dat. Program si vcelku dobře poradil i s méně čitelnými písmeny, i když některá "slitá" určil špatně. Jak vidíte, jedno "c" zaměnil za "o". A napoprvé si neporadil s českou diakritikou. Ale roztřídění údajů provedl zcela správně a rychle. A na uživateli ponechá, aby si sám vybral vhodnou kategorii, do které dané naskenované údaje patří, anebo vytvořil novou.

 

Presto! BizCard IV

 

Navíc při krátkém následném "ohledání" naskenované předlohy správně identifikoval i háček nad "E". Celkově mohu říci, že funguje velmi dobře a je velkou pomocí, zejména pokud potřebujeme skenovat větší počet vizitek nebo karet a vytvářet databáze osob a firem, ať už se této činnosti věnujeme dlouhodobě, pravidelně, nebo "nárazově".    

 

Canon imageFORMULA P-208 a Wi-Fi jednotka WU10 v testu

 

Canon imageFORMULA P-208 a Canon WU-10

 

Jestliže chceme přenosný skener P-208 využívat na cestách a skenovat dokumenty přímo do chytrých telefonů a tabletů a samozřejmě také notebooků a stolních počítačů a posílat je přímo do firemního workflow, nebo do cloudových aplikací, jako jsou Evernote, Google Docs nebo SharePoint, pak je dobré pořídit si Wi-Fi jednotku WU10. Ta může být napájena z elektrické sítě nebo lithium-iontové dobíjecí baterie a s využitím Wi-Fi připojení a pomocí aplikace CaptureOnTouch Mobile pro zařízení s operačními systémy Apple iOS a Android umožňuje přímé skenování dokumentů do cloudových aplikací a jejich sdílení.

 

Canon WU-10 – základní údaje přehledně:

 

Kompatibilita s počítači: PC i Mac

Podpora mobilních zařízení: Android i iOS

Software pro Mac i Windows: Canon Scanner Wireless Connection Utility

Rozhraní pro připojení skeneru: USB 2.0 Hi-Speed, typ A

Bezdrátové připojení Wi-Fi – Wireless Fidelity: IEEE 802.11b/g/n; kmitočet 2,4 GHz

Kanály: 1—13; pracují s kmitočtem o rozsahu 2,412—2,472 GHz

Zabezpečení Wi-Fi: WPA-PSK (TKIP/AES), WPA2-PSK (TKIP/AES), WEP (64/128 bitů)

Podpora protokolu WPS („easy setting“)

Režimy připojení: ST = Station mode a AP = Access Point mode (přístupový bod)

Napájení: síťový adaptér, nebo nabíjecí 7,4V Li-ion baterie LP-E10 (kapacita 860 mAh, energie 6,36 Wh; počet skenování na jedno nabití: asi 400 – formát A4, barva, rozlišení 200 dpi)

Maximální výkon: 13,2 W

Rozměry: cca 125 × 71 × 31,7 mm

Hmotnost: bez baterie 125 g, s baterií 169,5 g (bez síťového adaptéru)

 

Canon WU10 - spodní část a Li-ion baterie

 

Wi-Fi jednotka WU10 má na spodní části kromě klasického štítku s výrobním číslem a dalšími povinnými základními údaji také druhý štítek s kódy SSID, pro Mac a QR pro načtení pomocí fotoaparátu a speciální aplikace v tabletu nebo chytrém mobilním telefonu. A samozřejmě je zde kryt, pod kterým je lůžko s lithium-iontovým akumulátorem LP-E10.

 

Canon WU10 - kabely: USB a síť

 

Na boku má jednotka zdířku pro USB kabel sloužící k připojení skeneru, zdířku pro síťový kabel, tlačítko pro zapnutí/vypnutí a přepínač režimů činnosti AP/ST. Režim AP = Access Point, přístupový bod, slouží pro bezdrátové připojení počítače k zařízení prostřednictvím Wi-Fi jednotky WU10, ST = Station je režim, kdy jednotka WU10 slouží jako základní stanice pro připojení k přístupovému bodu bezdrátové sítě. Samostatně je pak umístěno drobné tlačítko, sloužící jednak pro připojení k vhodnému přístupovému bodu služby WPS – Wireless Provisioning Services, dále pak pro inicializaci zařízení a pokud tlačítko přidržíme při zapínání přístroje, provedeme reset a vrátíme ho na výchozí tovární nastavení.

 

Canon WU10 - barevné indikační LED

 

Na boční hraně je řada čtyř barevných indikačních LED. První svítí modře a svým svitem hlásí, že jednotka je zapnuta. Trojice LED nad ní svítí nebo bliká zeleně, oranžově, nebo červeně. Spodní indikuje stav baterie, respektive jejího dobíjení, přičemž proces nabíjení z vybitého stavu do plně nabitého trvá okolo dvou a půl hodiny. Prostřední indikuje stav bezdrátového připojení, přičemž červený svit indikuje inicializaci nastavení, zelený svit pak úspěšné připojení v režimu AP s bezdrátovou sítí LAN a v režimu ST přes vhodný přístupový bod, zelený přerušovaný svit značí vytváření připojení, bliká-li LEDka červeně, „vloudila se“ nějaká chyba, error. Oranžový přerušovaný svit v režimu ST znamená, že stanice vyhledává přístupový bod. A pokud tato LED nesvítí ani nebliká, bylo připojení k bezdrátové síti LAN ukončeno. A čtvrtá LED svým zeleným přerušovaným svitem indikuje probíhající přenos dat.

 

Ze dvou nabízených režimů vybereme ten, který nám více vyhovuje, tedy – buďto se chceme připojit ke své Wi-Fi síti, nebo zvolíme vlastní „hotspot“ a pro připojení využijeme kód SSID – Service Set Identifier, jedinečný identifikátor dané bezdrátové počítačové sítě, a zabezpečovací klíč. Chceme-li použít přepínač režimů AP/ST, je třeba jednotku restartovat tlačítkem WPS/Reset. Jakmile máme zařízení nastaveno v naší bezdrátové síti, musíme otevřít Wireless Connection Utility s aplikací CaptureOnTouch Mobile a připojit se ke skeneru po síti. Pak se aktivuje uživatelské rozhraní CaptureOnTouch a funguje obdobně, jako když je skener připojen pomocí kabelu USB – Universal Serial Bus, všestranné sériové sběrnice.

 

Vše funguje dobře a CaptureOnTouch Mobile nám dává na výběr potřebná nastavení: můžeme zvolit skenování v barvách, nebo ve stupních šedé, nechat na systému, aby automaticky detekoval velikost skenované předlohy, anebo můžeme sami vybrat buďto Letter, nebo formát A4, zvolíme rozlišení 150, nebo 300 dpi, a také máme samozřejmě na výběr skenování jednostranné a oboustranné při jednom průchodu skenované předlohy, využít můžeme také funkce korekce sklonu nebo odstraňování/vynechání prázdných stránek.

 

Jakmile dokument naskenujeme, zobrazí se na obrazovce tabletu nebo smartphonu jeho náhled, pokud je naskenován vícestránkový dokument, můžeme tyto stránky postupně prohlédnout, obdobně, pokud skenujeme několik jednostránkových předloh, fotografie nebo vizitky. A samozřejmě, pokud se něco nepovedlo naskenovat podle našich představ, odstraníme skeny z náhledu a skenujeme se změněnými parametry. Je-li vše naskenováno korektně, můžeme skeny odeslat ve formátu JPEG nebo PDF, podle toho, pro jaké použití je chceme. Samozřejmě také můžeme využít e-mail.

 

Malý výběr z testovacích skenů

 

sken I - vizitka, přední a zadní strana; kliknutím jako vždy otevřete velký obrázek v novém okně

 

Vizitka, kterou jsem použil jako příklad pro představení programu Presto! BizCard. Přední strana s textem a zadní s QR kódem. Samozřejmě jako vždy platí, že kliknutím na tento i další obrázky vložené do textu si otevřete velkou verzi v novém okně.

 

drobný oboustranný tisk oboustranně naskenovaný

 

Protektorátní koruna. Drobná, oboustranně potisknutá plošná předloha bleskurychle oboustranně naskenovaná. Bez úprav, pouze lehce oříznuto.

 

Ašský týdeník

 

Ašský týdeník s datem vydání 11. listopadu 1854. Na rozdíl od našeho interaktivního týdeníku iZIN IDIF ideální plošná předloha k prověření kvalit skeneru i umu a trpělivosti skeneristy při následných úpravách. Faktem je, že to není typická předloha pro ultrakompaktní skener jako je imageFORMULA P-208, ale nutno říci, že si s ní testovaný skener poradil se ctí. V mých očích opravdu zabodoval. 

 

poctivá černobílá fotografie

 

A na závěr poctivá černobílá fotografie. Použil jsem ji jako ilustraci v úvodní kapitole své knihy Letecké spolenosti v Praze, a tak mám možnost srovnání s výstupem z profesionálního plochého skeneru. Rozdíl je zřejmý, přirozeně. Ovšem i když je imageFORMULA P-208 kompaktní dokumentový skener a digitalizaci fotografií pouze podporuje, opět mohu říci, že si nevedl vůbec špatně a kvalita obrázku rozhodně přesahuje parametry pro využití v rámci internetu.

 

Krátce na závěr

 

Pro Canon imageFORMULA P-208, a to i pro sestavu s Wi-Fi jednotkou WU10, platí motto „v jednoduchosti je síla“. Kombinace snadno přenosného vysokorychlostního dokumentového skeneru s jednoduchým ovládáním a výbornými provozními časy a Wi-Fi jednotky WU10 je ideální řešení pro uživatele, kteří potřebují mít možnost skenovat na různých místech nejrůznější dokumenty a odesílat je obratem do smartphonu, tabletu nebo notebooku, do své kanceláře, domácí sítě nebo různých síťových řešení. Pro „mobilní provoz“ je důležité i to, že WU10 obsahuje dobíjecí baterii, která napájí Wi-Fi jednotku i skener propojený přes USB.

 

Skener ale dobře poslouží nejen profesionálům, kteří potřebují mít možnost pohotově skenovat dokumenty na cestách, ale také v domácích a malých kancelářích pro skenování nejrůznější plošné předlohy včetně účtů, ale také vizitky a karty s tím, že pomocí programu BizCard mohou uživatelé snadno a rychle získávat editovatelné údaje pro své firemní a jiné databáze. Výborně poslouží všude tam, kde není třeba výkonný plochý skener a maximální formát předlohy je A4. Vyzkoušel jsem i pro skenování klasických černobílých fotografií ze svého archivu a pro základní digitalizaci za účelem archivace nebo využití na webu velmi dobře vyhoví a je použitelný i pro podklady v rámci desktop publishing pro přípravu tiskovin, byť tedy přirozeně limitovaného formátu.

 

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - skenery  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: