Canon imageFORMULA P-215 v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - skenery

Canon imageFORMULA P-215 v testu

15. června 2012, 12.36 | Skener P-215 je malý, lehký, snadno přenosný a velmi rychlý – nejrychlejší kompaktní skener napájený přes USB. Je ideální doplněk vybavení malé a domácí kanceláře, uvítají ho ti, kdo „pracují na dálku“, ale obecně je vhodný pro kohokoli, kdo potřebuje snadno a rychle digitalizovat dokumenty, prezentace, případně i fotografie, a nechce si pořizovat „velký skener“.

Kompaktní skener imageFormula P-215 je primárně určen pro digitalizaci dokumentů. Ale můžeme ho použít pro skenování fakticky jakýchkoli plošných netransparentních předloh, které projdou jeho slotem. Poslouží tedy i pro digitalizaci různých prezentací, grafů, reklamních letáků a případně i fotografií. Samozřejmě záleží, k jakému účelu, pro jaké následné použití. Třeba pro použití na internetu, jako náhled, pro archivaci nebo dokumentaci – obecně pokud nepotřebujeme digitální obraz špičkové kvality. Mějme na paměti, že tento skener má digitalizovat především rychle, snadno a pohodlně a má být maximálně přenosný – mobilní.

 

P-215

 

A je skutečně velmi kompaktní, měří 28,5 × 9,5 × 4 cm. To je ideální nejen v případě, kdy jej potřebujeme vozit s sebou třeba na služební cesty, ale také, chceme-li řešení pro kancelář nebo domácnost s důrazem na mimořádnou úsporu místa. Skener lze velmi rychle zprovoznit, a to i bez instalace ovladačů nebo softwaru. Má jednoduché a nenáročné napájení pomocí portu USB a funguje jako snadno a rychle použitelné zařízení typu „připoj a skenuj“, a to díky vestavěnému softwaru CaptureOnTouch Lite. Program umožňuje zařízení používat i při připojení k počítačům jiných osob. Obsahuje také ovladače ISIS+TWAIN pro uživatele Windows a TWAIN pro uživatele Mac. K dispozici jsou také ovladače pro Linux, avšak ty si uživatel musí stáhnout z webu. Ovladače zajišťují standardní připojení a kompatibilitu s různými aplikacemi.

 

P-215 v akci

 

Je také poměrně výkonný. Za minutu umožňuje naskenovat až 15 stran a také skenovat při jednom průjezdu obě strany. Obsahuje automatický podavač až na 20 listů papíru, který šetří cenný čas při skenování vícestránkových dokumentů. Obsahuje i speciální podavač karet pro skenování silných plastových ID a embosovaných karet. To je užitečné třeba pro oblast pojišťovnictví a finanční služby, kde je doklad o ID vyžadován při registraci nových klientských účtů a uzavírání obchodů. Optické rozlišení skenování je až 600 dpi a k dispozici jsou i pokročilé funkce pro zpracování obrazu: automatická detekce velikosti stránky, automatické vyrovnání zešikmení, automatická orientace textu a detekce barvy. Softwarové vybavení přenosného skeneru umožňuje lepší zpracování obrazu než předchozí modely a skenování do různých formátů, jako jsou PDF, PDF/A, TIFF, JPEG a PowerPoint. PageManager (Mac) a PaperPort (PC) spolu se softwarem BizCard usnadňují efektivní správu digitalizovaných dokumentů.

 

Canon imageFormula P-215 – podrobnější pohledy

 

P-215 - otevření skeneru


V přední horní části je "tlačítko", kterým odemkneme složené víko skeneru.

 

otevření - 2. fáze

 

Dva pohledy na skener po otevření víka.

 

detail výklopné horní části podavače

 

Víko současně plní funkci zásobníku a podavače skenovaných předloh. Zde detailní pohled na výklopné horní části, které zvětší plochu zásobníku-podavače a bezpečně podepřou listy papíru formátu A4, takže ani ty s nízkou gramáží se neohýbají. 

 

vodicí lišty 

 

Detailní pohledy na výklopné vodicí lišty. Jsou současně posuvné a umožňují snadno a rychle vycentrovat papíry různých formátů a další skenované předlohy a pomáhají s jejich navedením do slotu skeneru. Samozřejmostí je označení základních formátů (Letter, A4, B5, A5) s vyznačením jejich hranic v rámci podavače, také piktogram, který připomíná orientaci skenované strany ("lícem dolů") a nechybí ani výstražné piktogramy, varující před vložením dokumentů, které obsahují více listů sepnutých kancelářskou sponkou nebo spojených napevno kovovou sponou pomocí "sešívačky". Skener navíc disponuje nástroji pro automatické rozpoznání velikosti stránky, narovnání šikmo naskenovaných dokumentů a rozpoznávání textu a barev.

 

detail průchodu papíru

 

Detail přední části. Po celé šíři je slot pro průchod skenovaných listů papíru. Skener je tak kompaktní, že nemá žádný segment pro "zachycení" naskenovaných předloh. Ani výsuvný, ani výklopný, ani "přípojný". Je dobré mít před skenerem dostatečný volný prostor, do něhož mohou listy papíru a další skenované materiály ze slotu skeneru volně "vyjet". Zato v pravé části je speciální část slotu s čtečkou vizitek nebo jiných identifikačních karet (je označena malou šipkou, ovšem gumová kolečka pro posuv skenovaných podkladů jsou dostatečně výrazný "orientační prvek").

 

Skenování vizitek, business cards, a ID karet je samostatnou kapitolou a pro jednoduchou a rychlou realizaci je opět připraven speciální software – BizCard. Po vsunutí karty do čtečky skeneru je karta pomocí programu OCR "přečtena" a digitalizované údaje rozdělí do skupin podle jména, firmy, telefonu, e-mailu. Vzniká tak databáze či kartotéka. Program "umí" i česky a i když se v některých případech a s některými diakritickými znaménky vyskytl drobný problém, výhody zcela převažují.

 

zadní část - konektory

 

Celkový pohled zezadu a dole detail panelu se zdířkami konektorů: vlevo vedle přepínače pro automatické skenování je mini USB pro datový přenos, zcela vpravo pro napájení, a to v základu pomocí USB připojení, ale lze dokoupit i síťový napaječ s adaptérem.

 

první scan

 

Ihned po připojení k počítači/notebooku je možno realizovat první skenování. Zde využito jednoduché ovládací rozhraní CaptureOnTouch Lite. Dominuje mu piktogram "tlačítka" pro zahájení skenování, stejné tlačítko dominuje horní části základního tělesa skeneru.

 

první scan

 

Naskenovaný list papíru formátu A4. Uživatel může vybrat vhodný formát naskenovaného souboru (PDF, TIFF, JPEG, PPTX/PowerPoint a BMP), kam bude soubor uložen (typicky Obrázky, Dokumenty, Plocha, nebo může vybrat speciální vytvořenou složku), ale také může zvolit, že soubor bude odeslán k tisku, odeslán jako příloha e-mailu, uložen do určité aplikace, uložen do GoogleDocs nebo odeslán do cloudového úložiště.

 

Uživatelské rozhraní je velice jednoduché, využívá snadno rozlišitelné piktogramy – "tlačítka". Přijde-li uživateli základní program CaptureOnTouch až příliš triviální, je možno použít PaperPort, který umožňuje nastavit parametry skenování detailněji. Rychlost skenování je opravdu poměrně rychlá, barevný dokument – list formátu A4 byl naskenován v rozlišení 300 dpi do 10 s.

 

scan čb fotografie

 

Ačkoli skener není určen pro skenování fotografií, skenovat je lze, jen je třeba dodržet rozumný limit gramáže fotografického papíru. A také záleží na formátu. Podle našich zkušeností není při skenování fotografie do formátu přibližně 20 × 30 cm problém u papíru s gramáží do 160 g/m2. Zde jako příklad černobílá fotografie vytvořená klasickou metodikou. A na ovládacím rozhraní je zde kromě voleb zmíněných výše vidět i využití funkce otočení naskenovaného obrázku.

 

digitalizované foto ve photoshopu CS6

 

Zatímco třeba u dokumentů, které potřebujeme zdigitalizovat, abychom je odeslali e-mailem, nebo uložili do digitálního archivu, budeme často používat formát *.pdf, a pokud budeme potřebovat dále pracovat s textem, následně využijeme OCR program Sprint ABBYY FineReader, abychom obratem získali soubor vhodný pro zpracování textovým editorem, fotografie zdigitalizujeme do grafického formátu *.tif nebo *.jpg a pro následné úpravy použijeme – kupříkladu Adobe Photoshop CS6.

 

naskenovaná fotografie

 

 

Canon imageFormula P-215 – základní údaje:


Technologie skenování: senzor CMOS CIS
Zdroj světla: RGB LED
Maximální optické rozlišení: 600 dpi
Rychlost snímání: černobíle (200/300 dpi): při použití USB 3.0 15 str./min./30 obr./min.; při použití USB 2.0 12 str./min./14 obr./min.; barevně 200 dpi: USB 3.0 – 10 str./min./20 obr./min.; USB 2.0 – 10 str./min./10 obr./min.; barevně 300 dpi: USB 3.0 – 6 str./min./12 obr./min.; USB 2.0 – 6 str./min./6 obr./min.
Doporučené zatížení: přibližně 500 stran za den
Kompatibilní dokumenty: šířka 50,8–216 mm, výška 70–356 mm, tloušťka 52–128 g/m2 (0,06–0,15 mm); dlouhý dokument až 1000 mm; skenování karet: 54 × 86 × 1,4 mm (podpora skenování embosovaných karet)
Oddělování papíru: pomocí separační podložky
Podavač dokumentů: kapacita 20 listů
Funkce: automatická detekce velikosti stránky, sklon, trojrozměrná korekce barev, vypuštění barev (RGB), automatická detekce barev, korekce stínů, vylepšování textu, MultiStream, přednastavená křivka gama, skenovací panel, skenování náhledu, otáčení obrazu, vynechání prázdné stránky, výběr strany skenovaného dokumentu, nastavení oblasti skenování, orientace textu, nepřetržité skenování, zvýraznění hran, potlačení moaré, ochrana před prosvítáním zadní strany / odstranění pozadí, úprava kontrastu, posunutí barev, vyhlazení pozadí, oříznutí stínu, automatické nastavení rozlišení
Rozhraní: USB 3.0 Super Speed/USB 2.0 High Speed
Rozměry: se zavřeným zásobníkem 28,5 × 9,5 × 4 cm a s otevřeným 28,5 × 25,7 × 20 cm
Hmotnost: cca 1 kg

 

Co je v balení


Prodejní balení kromě samotné hlavní jednotky skeneru obsahuje USB kabel pro přenos dat a USB napájecí kabel. Dokoupit je možno i síťové napájení, avšak při testu jsme používali pouze napájení přes USB rozhraní, a to bez negativního vlivu na funkčnost skeneru.

 

Přibaleny jsou také dva kompaktní disky s ovladači a programy. Základní DVD s ovladači obsahuje: 1) Pro Windows to je ISIS + Twain Driver Verze 1.0, CaptureOnTouch Verze 2.0, CaptureOneTouch Lite, Nuance PaperPort Verze 11, Nuance OmniPage, Presto! BizCard Reader (BizCard 6), softwarový modul pro Evernote, Google docs, Sharepoint. 2) Pro Mac: Twain Driver Verze 1.0, CaptureOnTouch Verze 1.0, CaptureOneTouch Lite, Presto! PageManager 9 a Presto! BizCard Reader (BizCard 5). Obsahuje i softwarový modul pro Evernote, GoogleDocs, SharePoint a iPhoto – a umožňuje skenovat přímo do těchto cloudových aplikací. A na samostatném disku je k dispozici speciální edice Intelligent OCR ABBYY pro tyto skenery Canon, a to Sprint ABBYY FineReader 9.0.

 

ABBYY soft

 

Podporované operační systémy: Windows – ovladače ISIS/TWAIN (XP Pro, XP Home, Vista, 7); Mac – ovladač TWAIN (Mac OS X 10,4.x, Mac OS X 10,5.x, Mac OS X 10,6.x); Linux. Firemní IT oddělení a nezávislí výrobci softwaru mohou vytvořit vlastní způsob připojení k firemnímu řešení a workflow díky softwaru pro vývojáře „Software Development Kit“, který je k dispozici pro CaptureOnTouch i CaptureOnTouch Lite.

 

Co říci na závěr?


Canon imageFormula P-215 je praktický, jednoduše použitelný kompaktní skener, ideální pro pracovníky na cestách nebo pro domácí kancelář, případně jako doplnění vybavení střední kanceláře. Jeho využitelnost je ale samozřejmě mnohem širší. Lze ho využít pro skenování fakticky všech plošných netransparentních předloh, které projdou jeho slotem, kladem je koncepce pro skenování karet a vizitek, rychlé skenování včetně oboustranného na jeden průjezd. A samozřejmě také bohaté softwarové vybavení. Návod není v češtině, stejně jako základní pracovní rozhraní, ale vzhledem k jednoduchosti použití to není žádný problém. Pořizovací cena je relativně vysoká. V českých eShopech je minimem přibližně 6300 Kč, ale není výjimečná ani cena přes 7500 korun (ceny jsou s DPH).

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - skenery  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: