HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - skenery

HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One

13. února 2013, 15.18 | Vyzkoušel jsem druhé vícefunkční zařízení nové řady HP Deskjet Ink Advantage, umožňující tisk, skenování, kopírování a využití bezdrátové Wi-Fi komunikace a připojení na internet. Je výhodné pro jednoduchý, cenově dostupný bezdrátový tisk dokumentů, prezentací nebo grafů s použitím nízkonákladových originálních inkoustů HP, ale také pro tisk fotografií v laboratorní kvalitě.

 

HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One – stejně jako model "3525" – pracuje s maximálním formátem A4, sdružuje inkoustovou tiskárnu, plochý skener a kopírku a umožňuje bezdrátové připojení k internetu a vzdálený tisk s možností využít služby HP ePrint a Apple AirPrint. AirPrint je dostupný u zařízení se systémem iOS 4.2 nebo vyšším, ať už to je iPad, iPad 2, iPhone nebo iPod touch (3. generace a novější). Mobilní tisk HP ePrint, snadné připojení k síti pomocí HP Auto Wireless Connect a bezplatná aplikace umožňují bezdrátový tisk z mobilních telefonů. Bezdrátový provoz pomocí technologie Wi-Fi 802.11b/g/n je kompatibilní se směrovači s kmitočtem 2,4 GHz. Pro standardní kabelové připojení zařízení disponuje rozhraním USB 2.0.

 

HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One

 

Oproti modelu 3525 nabízí 5525 dotykovou obrazovku a čtečku paměťových karet, tudíž větší podporu samostatného využití bez počítače. Zařízení je obdobně kompaktní, s maximálními rozměry 43,6 × 57,5 × 41,5 cm a hmotností 5,05 kg, a řešené pro snadné, příjemné a rychlé použití. Zásobník papíru s výklopným krytem a nástavcem, který slouží pro uložení čistých papírů a dalších potisknutelných médií, typicky fotografických papírů, obálek nebo samolepicích štítků, je stejný a opět uložený v přední části.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: slot pro paměťové karty a ovládací panel

 

Panel s monitorem a dalšími ovládacími a kontrolními prvky je mírně předsunut a naklopen tak, aby byl dobře dostupný a "čitelný". Dotykový barevný grafický displej má délku úhlopříčky 6,74 cm (2,65 palce) a nepodporuje multitasking. Jeho použití je snadné, a to jak díky vhodné citlivosti na dotek prstu, tak i díky struktuře a provední samotných nabídek.

 

Integrovaná čtečka paměťových karet je umístěna v levé přední části a cháněna výklopným krytem – „dvířky“. Umožňuje používat paměťové karty typu Secure Digital/MultimediaCard a Memory Stick Duo. Zařízení disponuje vnitřní pamětí s kapacitou 64 MB. Zařízení je kompatibilní s operačními systémy Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP (SP2) nebo vyšší (jen 32bitový) a Mac OS X v 10.6, OS X Lion a OS X Mountain Lion.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: zprovoznění, kontrola, ovládání

 

Instalace a zprovoznění

 

Stejně jako v případě zařízení HP Deskjet Ink Advantage 3525 e-All-in-One, a ni v tomto případě nenastaly při instalaci ovladačů a uvedení zařízení do provozu žádné problémy. Opět jsem využil přiložené CD, ale k dispozici je samozřejmě veškerá potřebná podpora na webu HP. A také tato stránka podpory je přehledná a dobře uživatele vede k hledanému obsahu, ať se jedná o technické informace, uživatelské příručky, nebo o samotné ovladače a programy.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: Wi-Fi připojení

 

Žádný problém nenastal ani při střídání druhu připojení, kabelového s využitím rozhraní USB a bezdrátového. Jediný rozdíl je v tom, že pro volbu a nastavení bezdrátového připojení je třeba použít dotykový displej, který také zobrazuje aktuální hlášení, jak je vidět na připojené ilustraci. Tedy včetně toho, že momentálně probíhá připojování a jakmile je zařízení připojeno k bezdrátové síti, konstatuje tuto skutečnost, zobrazí piktogram i kvalitu připojení/signálu a další základní informace. Také konfigurace sítě a další operace se provádějí pomocí dotykového displeje.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: skleněná deska pro sken a pohled na tiskový stroj a inkoustové kazety

 

Tiskárna a tisk

 

Použita je technologie termálního inkoustového tisku HP se čtveřicí samostatných tiskových kazet s černým, azurovým, purpurovým a žlutým inkoustem. Jak je zřejmé z označení zařízení, tiskárna používá technologii Ink Advantage, díky níž šetří náklady na tisk, neboť tiskne 2× levněji. V tomto ohledu jsou modely 5525 a 3525 stejné a stejný je také postup při kontrole a výměně nových, objemnějších inkoustových kazet. Nejvyšší kvalita černobílého tisku je až 1200 × 600 dpi při tisku z počítače, nejlepší kvalita barevného tisku má optimalizované rozlišení 4800 × 1200 dpi, a to při barevném tisku z počítače na vybrané fotografické papíry HP a se vstupním rozlišením 1200 dpi. Tiskárna nemá automatické čidlo papíru.

 

Rychlost černobílého i barevného tisku je srovnatelná s laserovými tiskárnami a mírně vyšší ve srovnání s modelem 3525. Podle standardů ISO je v případě černobílého tisku až 11 str./min. a v případě barevného až 8 str./min. Rychlost barevného tisku v případě konceptu nebo fotografie formátu 10 × 15 cm je pouhých 19 s. Provozní zátěž je až 1000 stran formátu A4 za měsíc. Výrobcem doporučený počet vytištěných stran za měsíc je 300 až 400. Podrobné informace o testech jsou na webu HP.com/go/printerclaims. Informace o výtěžnosti v počtu stran najdete na webových stránkách HP.com/go/pageyield.

 

Pro podávání papíru slouží standardní vstupní zařízení pro manipulaci s papírem, které je současně výstupní. Vstupní zásobník má kapacitu 80 listů, výstupní zásobník je koncipován na počet 15 vytištěných listů. Tiskárna umožňuje standardní automatický duplexní tisk a fotografický tisk bez okrajů až do rozměrů 216 × 297 mm.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: vyjmutý zásobník na potisknutelná média

 

Zásobník je výsuvný a v přední části má dvoudílný výklopný nástavec pro zachycení potištěných papírů. 

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: madlo na výklopném krytu zásobníku na potisknutelná média

 

... víko lze snadno odklopit díky „vybrání“ na pravé straně, které slouží jako madlo.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: zásobník - výklopná plocha na výtisky se zarážkou

 

Zásobník je opatřen posuvnými vodicími lištami, které umožňují realizovat tisk fotografií formátu 10 × 15, 13 × 18 nebo 15 × 21 cm, ale i jiného podle individuální potřeby uživatele, a to všetně formátů širokoúhlých.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: tisk testovací tabulky formátu A4

 

Tiskárna podporuje mnoho formátů potisknutelných médií: A4 (210 × 297 mm), A5 (148 × 210 mm), A6 (105 × 148 mm), B5 (176 × 250 mm), C6 (114 × 162 mm), DL (110 × 220 mm), stejně jako typů: papír (běžný, inkoustový, fotografický), obálky, fólie, štítky, karty, různá média HP premium, nažehlovací fólie, média k tisku bez okrajů. Doporučené gramáže médií jsou u A4 75 až 90 g/m2, u obálek HP 75 až 90 g/m2, u karet HP až 200 g/m2 a u fotografického papíru to je až 300 g/m2.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: vložení fotopapírů formátu 10 × 15 cm

 

Ukázka vložení fotografických papírů formátu 10 × 15 cm a na druhém snímku výjezd jednoho z výtisků – probíhající tisk barevné fotografie formátu 10 × 15 cm.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: probíhající tisk fotografie formátu 10 × 15 cm

 

Obdobně jako u modelu 3525 není možný přímý potisk médií CD/DVD. Řešení jsme krátce zmínili už v recenzi 3525: použití speciálních samolepicích štítků, které lze na kompaktní disky nalepit. Výhodou je, že není třeba nakupovat média se speciální potisknutelnou horní plochou.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: potisknutelné samolepky na CD/DVD

 

HP toto řešení nabízí dlouhodobě, jak je zřejmé z připojené ukázky setu z roku 2006. Výborně se mi osvědčil. Používám podle potřeby a situace oba způsoby, tento, anebo přímý potisk vhodných disků. 

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: potisknutelné samolepky na CD/DVD

 

Sada obsahuje nejen samotné potisknutelné samolepky na CD/DVD, ale také jednoduchý návod či pracovní postup a několik praktických tipů.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: úzké madlo pro snazší otevření víka a přístup k desce pro skenování

 

Skener a kopírka

 

Plochý skener umožňuje skenovat plošné netransparentní předlohy, má 24bitovou hloubku a rozlišení optického skenování až 1200 dpi. Maximální velikost skenu (na ploše) je 216 × 297 mm. Použít je možno tyto formáty naskenovaných souborů: JPEG, TIFF, PDF, BMP a PNG. Uživatel má k dispozici standardní funkce digitálního odesílání, skenování do e-mailu, použít může jednoduché uživatelské rozhraní, anebo skenovat přímo do kompatibilního editačního programu, typicky Adobe Photoshop. Panty víka nejsou uzpůsobeny pro mírné vysunutí a oddálení plochy víka od skleněné desky, což by usnadnilo skenování tlustších předloh, jako jsou katalogy, časopisy nebo tabulky.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: copy

 

Kopírka poskytuje rozlišení kopií u černobílého textu i u barevného textu a grafiky až 600 dpi. Uživatel může snadno a rychle nastavit zmenšení/zvětšení kopie, a to v rozsahu od 25 do 400 %, a požadovaný počet kopií – maximem je 50 kopií v řadě.

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: scan bw photo rgb

 

Příklad naskenované černobílé fotografie formátu 13 × 18 cm. Zde přímo v režimu RGB (soubor formátu JPEG, rozlišení 300,13 dpi, rozměry 1681 × 1117 × 24 px, velikost souboru 1,2 MB, velikost dat 5,3 MB) ...

 

HP Deskjet IA 5525 eAiO: scan bw photo monochrome

 

... a zde skenováno ve stupních šedé a následně v programu Adobe Photoshop CS6 převedeno do režimu RGB (soubor formátu JPEG, rozlišení 300,13 dpi, rozměry 1682 × 1121 × 24 px, velikost souboru 1,3 MB, velikost dat 5,3 MB). Obraz je mírně tmavší, a to i vytištěný. Použil jsem inkjetový fotopapír HP Premium Plus.

 

HP Photo Creations – ukázky možností

 

HP Photo Creations -

 

HP Photo Creations můžeme použít "jen" pro usnadnění tisku, anebo pro jednoduchou digitální tvorbu s následným tiskem. Program ocení hlavně ti, kteří ještě nejsou zcela vyhraněnými uživateli "svého oblíbeného programu", typicky Adobe Photoshop – ať už je to CS6, nebo Elements 11, ale nejen ti. A nejde jen o to, že je snadno použitelný, ale také – a především – díky tomu, kolik možností nabízí, jak široký má záběr.

 

HP Photo Creations - základní nabídka možností

 

HP Photo Creations – základní nabídka možností je velmi široká. Zahrnuje prosté fotografie, anebo fotografie vložené do různých paspart, ...

 

HP Photo Creations - pohlednice, přání, šablony i vlastní tvorba

 

..., ale i pohlednice, přání, kalendáře, reklamní letáčky, koláže, ba i složené miniknihy. A kromě mnoha šablon je vždy prostor i pro plně vlastní tvorbu, což je pro mnoho uživatelů velmi důležité.

 

HP Photo Creations - parametry tisku

 

HP Photo Creations – parametry tisku. Zvolit a nastavit je možno všechny potřebné atributy, ať už je to volba tiskárny, výběr papíru a jeho rozměrů, stanovení velikosti obrázku nebo orientace papíru, ale také je možno použít virtuální paspartu s tím, že nabídka šablon je velmi bohatá. 

 

HP Photo Creations - příklady editace snímků

 

Možnosti, které program HP Photo Creations nabízí, a příklady editace snímků. Samozřejmostí jsou nástroje pro základní editaci od ořezu přes úpravy kontrastu/jasu a sytosti po retuš nežádoucích červených očí, které doplňují možnosti pro změnu barevného podání, ať už to je sépiově hnědé provedení nebo podání v šedé škále, anebo různé efekty rozostření nebo leštění a také virtuální airbrush.    

 

HP Photo Creations - použití sépiového airbrushe

 

Drobná ukázka použití sépiového airbrushe. Zjednodušeně řečeno "je to raz-dva" – a už lze obrázek odeslat k tisku. "Digitální sépiová vrstva" se nanáší tak, jak je dnes ve velké oblibě u dotykových displejů. Je to příjemná simulace airbrushe – virtuální americká retuš.    

 

HP Photo Creations - tisk

 

Rozvržení tisku, nastavení kvality tisku, výběr papíru, respektive potisknutelného média, a pak už následuje zadání tisku a samotný tisk. Z printscreenů je zřejmé, že vše je řešeno velmi jednoduše. Tak, aby si s tiskem i zábavně-tvůrčími nebo praktickými úpravami snímků poradil i méně zkušený uživatel a zcela nezkušený se pro tuto oblast digitální tvorby nadchl. Editační program je ale samozřejmě s výhodou využitelný i v rámci domácí kanceláře.  

 

HP Deskjet Ink Advantage: krátký rozhovor s představitelem HP

 

Obě nová vícefunkční zařízení, která jsme vyzkoušeli, tedy HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One a HP Deskjet Ink Advantage 3525 e-All-in-One, jsou postavena na využití nových inkoustových kazet Ink Advantage a na novém přístupu výrobce k této kategorii produktů. Na naše otázky odpověděl David Lev, Print Category Manager HP.

 

Díky čemu tiskárny HP a inkoustové kazety Ink Advantage vykazují vyšší efektivitu než technologie HP, kterou nahrazují?

V inkoustových kazetách Ink Advantage, černé i barevných, je ve srovnání s jejich předchůdci přibližně dvojnásobek inkoustu. Umožňuje to výtisk až dvojnásobného počtu stran – tzn. cena stránky výrazně klesá. Spíš jako perličku uvedu ještě, že pokaždé při použití nové kazety tiskárna vytiskne několik stránek, pomocí kterých se mimo jiné správně nastavují tiskové hlavy, aby byla dosažena maximální možná kvalita tisku. Na tyto zkušební výtisky se samozřejmě spotřebuje inkoust, ale celkové množstvíi inkoustu v kazetě je navýšeno tak, aby námi deklarovaný počet stran mohl zákazník použít na své vlastní výtisky, a nikoli na systémové nastavení tiskárny.

 

Do jaké míry bylo zlevnění inkoustových kazet (spotřebního materiálu) vykompenzováno zdražením samotných tiskáren, resp. multifunkčních zařízení (hardware)? A jakým způsobem tuto a související otázky HP komunikuje se spotřebiteli?

Řada tiskáren HP Ink Advantage obshahuje několik modelů. Zvýšení ceny HW se u jednotlivých modelů liší, ale pohybuje se v rozmezí od 15 do 20 %. HP koncept Ink Advantage komunikuje dvěma způsoby: jednak jako kompletní nabídku HW a spotřebního materiálu, tedy jako možnost, jak při zachování nákladů tisknout až dvakrát více. Zároveň se snažíme tam, kde je to vhodné, komunikovat nabídku Ink Advantage jako možnost nižších nákladů na vytištěnou stránku. Oba typy komunikace vycházejí z výpočtu reálných nákladů na tisk a neomezují náklady na tisk pouze na cenu tiskárny, jak někdy bývá chybně uváděno.

 

Černý inkoust je na bázi pigmentu, barevné inkousty mají bázi ředitelnou vodou. Je možno uvést podrobnosti? A třeba i poskytnout nějaké podrobnější chemické složení, fyzikálně-chemické vlastnosti a snad i obrazový materiál?

Černý pigmentový inkoust dodává větší sytost barev. Barevný inkoust na vodou ředitelné bázi zase jemnější barevné přechody. Základní rozdíl je ve velikosti barevných částic. Pigmentová částice je 50× větší. HP nicméně považuje chemické složení inkoustů za své know how, a tak nemohu uvést více informací.

 

Jsou k dispozici přesná čísla o spotřebě inkoustu při a) tisku normostrany A4 čb – jen text a na běžný kancelářský papír, b) bezokrajového tisku fotografie v nejlepší kvalitě a barevně, buď A4, nebo 10 × 15 cm, anebo u obého?

Přesná čísla o spotřebě inkoustu na stránku nejsou k dispozici. Jde o poměrně komplexní problematiku a doposud není stanovena jednotná, nezávislá metodika, která by nemohla být snadno nesprávně použita a interpretována.

 

Na tiskové konferenci bylo také uvedeno, že nové inkoustové kazety mají "mimořádnou spolehlivost" a snižují riziko (a náklady) v souvislosti s poškozením tiskárny a nutnosti opětovného tisku kvůli úniku barvy či ucpaným kazetám, což jsou ovšem hlavní problémy neoriginálních inkoustových kazet. Je možno nějak blíže specifikovat? Hodnocení "mimořádná spolehlivost" poukazuje na to, že produkt je oproti referenčnímu velmi výrazně lepší. Pokud to platí jen ve srovnání s určitými noname náhražkami originálních výrobků, nemá ovšem smysl více se otázkou zabývat.

Maximální spolehlivosti inkoustových kazet se dosahuje jejich správným používáním. Pak zákazník defacto nenarazí na vadnou kazetu. Kazeta je navržena a vyrobena na jedno originální naplnění ve výrobě. Jakékoli další naplňování kazet kvalitu a spolehlivost výrazně snižuje. Tím vzniká riziko, že se takto v rozporu s konstrukčním a výrobním záměrem znovu naplněná  kazeta stane zdrojem problémů i pro tiskárnu. Koncept Ink Advantage zvýšením obsahu jednou originálně naplněného inkoustu zvyšuje spolehlivost kazety. V konečném důsledku nejde tedy jen o snížení ceny vytištěné stránky, ale i zvýšení životnosti tiskárny.

 

A na závěr dotaz na zaměření HP v dané oblasti: Do jaké míry opouští HP výrobu samostatných inkjetových tiskáren a zaměří se na multifunkce?

HP neopouští výrobu jednoúčelových tiskáren. Nabízíme široké portfolio pro uživatele se speciálními požadavky, např. na tisk na větších formátech papíru. Přestože jde o menší segment trhu, tak náš tržní podíl i celkový obchodní výsledek je v tomto segmentu pozitivní a budeme se mu nadále věnovat.

 

Děkujeme za odpovědi!

 

HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One zepředu

 

Stručně na závěr

 

Vícefunkční zařízení HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One se od modelu „3525“ liší hlavně ve způsobu ovládání, větší flexibilitou pro použití bez připojení k počítači, neboť disponuje slotem pro paměťové karty, listy formátu A4 tiskne rychleji (u čb tisku až 11 str./min. oproti 8 stranám za minutu a u běžného barevného až 8 str./min. versus 7,5 strany za minutu; barevná fotografie formátu 10 × 15 cm je oběma modely vytištěna za 19 sekund) a výrobce předpokládá jeho častější zapojení do síťí včetně bezdrátových, tudíž není přibalen USB kabel, který v prodejním balení modelu „3525“ nechybí, byť je jen metrový instalační.

 

Pro test kvality tisku fotografií jsem opět použil především fotografické papíry HP, hlavně Premium Plus, a pro porovnání ILFORD Galerie a Galerie Prestige. Výsledek je obdobný jako u modelu „3525“, tedy – kvalita barevného tisku je celkově výborná, obraz má dobře prokreslené jemné detaily, plynulé tonální přechody, výbornou homogenitu barev na velkých plochách, u přesnosti reprodukce barev se projevuje mírný posun k teplejšímu, pestřejšímu podání. Černobílý tisk, respektive škála šedých tónů, je téměř neutrální, i když zde je onen konstatovaný mírný posun k teplejšímu podání přeci jen více patrný.

 

Ovládání a použití je snadné a příjemné, díky dotykovému displeji více intuitivní. Předností jsou přirozeně poměrně široké možnosti využití. Zařízení se výborně uplatní v malé moderní domácí kanceláři, která preferuje bezdrátovou komunikaci, ve které je třeba tisknout dokumenty i fotografie, rychle kopírovat a skenovat a kde lze využívat připojení k internetu, a to i s ohledem na potřebu archivovat, zálohovat a rozesílat dokumenty, prezentace, pozvánky, tisknout adresy na obálky. Skener je určen hlavně pro digitalizaci dokumentů, ale skenovat lze i fotografie, zejména pro účely dokumentace, ale i pro použití na internetu.

 

Stejně jako u modelu 3525 lze také u 5525 vyzdvihnout snadné a rychlé uvedení do provozu, ať už pomocí USB připojení, anebo s využitím bezdrátové komunikace, mobilní tisk s podporou služby HP ePrint a také podporu tvorby a snadného tisku pomocí jednoduše koncipovaného programu HP Photo Creations.

 

Prodejní balení multifunkčního zařízení HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One obsahuje kromě samotné multifunkce úvodní černou, azurovou, purpurovou a žlutou inkoustovou kazetu HP 655, napájecí kabel, CD s ovladači, softwarem HP Photo Creations a manuálem, pokyny k instalaci a příručku Začínáme. Kabel USB přibalen není, ten je třeba zakoupit samostatně. HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One má stanovenu prodejní cenu 2478 Kč s DPH. Inkousty a tiskové kazety HP 655 lze zakoupit po 197 Kč s DPH za kus (barevné inkousty i černý pigmentový).

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fototiskárny  

 » Recenze  » Recenze - skenery  

 » Recenze  » Recenze - software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: