Adobe Photoshop – zpracování dávky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - software

Adobe Photoshop – zpracování dávky

16. května 2013, 12.40 | Z mnoha důvodů se může stát, že potřebujeme zpracovat nějaká data v dávce. Opakovat stále stejné příkazy v opakujících se sekvencích stále dokola na desítkách anebo stovkách souborů. V takovém případě má Adobe Photoshop velmi rychlé řešení. A praxe ukázala, že efektivní...

 

Mám rád návody, které vychází z praxe. Jistě, je v tom jistá míra lenosti, o tom nepochybuji. Na stranu druhou je ale vždy dobré, pokud je daný problém ozkoušen na skutečném přikladu, a to obsah dnešního návodu je.

 

Měli jsme se dvěma kolegy hodně rychle připravit jednu lékařsky pojmutou animaci, termíny hořely, kreativity v zakázce příliš nebylo, zato nejistoty v zadání více než dost (ve smyslu vizuálu, nikoli obsahu). Ve výsledku jsme ještě v neděli večer dokončovali to, co bylo na konferenci v pondělí ráno prezentované.

 

Animace byly připravené vždy ve dvou základních vrstvách, první vrstvou bylo jen přiblížení kamery ke 3D charakteru (bez animace), načež se na tomto charakteru objevily dutiny a v nich, jak jinak, hleny, nudle, prostě soply. Jak chcete. Následovala aplikace spreje, která problém vyřešila. Drama...

 

Jelikož se tedy míchaly dvě nekonzistentní stopy, bylo potřeba maskovat a kolega ode mne potřeboval masky jako jednotlivé sekvence. Z jistých důvodů mu nevyhovovaly alfa kanály uložené v sekvenci souborů *.psd. Má odpověď byla poměrně jednoduchá, není přeci problém si masky uložit a zpracovat dávkou. Je pravdou, že tohle umí Photoshop opravdu velmi dobře.

 

Dnešní návod se tedy věnuje otázce zpracování. Z uvedené animace jsem si vybral téma masek. Mám několik masek charakteru a také pass vlasů. Vše je zapotřebí sloučit do jednoho passu, například proto, abychom mohli upravit pozadí charakteru. Sloučit a uložit.

 

V návodu se tedy nejdříve naučíme jak pracovat s akcemi a následně jak akci použít na adresář – respektive jeho obsah. Ve výsledku vznikne sekvence obrázků, které by bylo vhodné přejmenovat. A tak je tedy přejmenujeme, k tomu můžeme použít další oblíbený nástroj, Total Commander. Ale on není jediný, samozřejmě.

 

A tím jsme v závěru našeho návodu. 

 

Adobe Photoshop – zpracování dávky

 

Video na Vimeo.com: Adobe Photoshop – zpracování dávky.

 

Pavel Zoch, Ph.D.

 

 

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: