CINEMA 4D R14 – import do Adobe Photoshop Extended - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - software

CINEMA 4D R14 – import do Adobe Photoshop Extended

26. října 2012, 09.21 | CINEMA 4D se nám proměnila opravdu v mnoha ohledech, ale jsou i takové změny, které jsou prvním pohledem snadno přehlédnutelné. Jako například možnost výměny dat s Adobe Photoshopem. Ne snad ve smyslu BodyPaintu 3D, tam o tom víme již mnoho let, ale ve smyslu importu 3D dat do Adobe Photoshopu.

 

Adobe Photoshop. Musím na jednu stranu přiznat, že jej jako aplikaci až tak moc v oblibě nemám. A nemůže za to vlastně ani tak apliakce samotná, jako PR společnosti Adobe. Pročpak? Důvody jsou poměrně jednoduché. Pokaždé, co vyjde nová verze aplikace, si říkám, zda už se konečně například rozšířila podpora práce s 32 bitem. Tím nemyslím jeho tvorba, ale interakce vrstev například a podobně. A pokaždé jsem zklamán. Však jsem o tom již psal. Přijde mi, že absence drobných příkazů, jako například inverze (nutno simulovat úrovněmi) a mnoha mnoha dalších jen proto, že jsme ve 32 bitu, mi přijde přinejmenším zvláštní. 

 

Na druhou stranu se Photoshop postupně snaží dobývat jiná území, než která mu přísluší, alespoň podle jména. Tím nechci říci, že to dělá špatně. Prostě jen to, že to dělá. A je na uživateli, zda to použije, anebo nikoli. 

 

Pravdou však je, že se technologické možnosti Photoshopu v této oblati docela zdárně rozvíjí a to může být k prospěchu jen jednoho, uživatele. Již ne jen ve smyslu texturování a UV, ale také osvětlení, renderingu, částečné kompozice (ve smyslu kompozičních možností objektů, je samozřejmostí, respektive je vlastně důvodem toho všeho, že 3D komponujeme s 2D), materiálů a dalších. Navíc má Photoshop integrovaný i výpočetní systém. 

 

Jak na to

 

Výměna dat do Adobe Photoshopu ze CINEMY 4D je možná pomocí pluginku, který ale není určen pro CINEMU 4D, ale naopak pro Photoshop. Musíme ale nejdříve trochu prozkoumat instalaci CINEMY 4D. V té najdeme mimo jiného i v základním kořenovém adresáři aplikace položku Exchange plugins. V té se, mimo jiného, skrývá i adresář pluginů pro 32- a 64bitové verze aplikace Adobe Photoshop (Win/MacOS). Najdeme si příslušný plugin (je zabalen) a přeneseme jej do adresáře pluginů Adobe Photoshopu. To je všechno...

 

Pojďme zpět do CINEMY 4D. Zde je třeba danou scénu exportovat a uložit pro další zpracování. Tento postup je poměrně snadný a potřeba je jen jednoho, využít uložení pro výměnu melange. To je vše...

 

import do photoshopu - směsice drobných předmětů

 

Photoshop

 

A i tady je to snadné a dalo by se říci „bez úskalí“. Photoshop totiž umí, bez dalšího, importovat naši scénu. A co více, můžeme ji tam velmi podrobně upravovat a také na konci renderovat. Navíc můžeme u jednotlivých objektů definovat drobné kompoziční vlastnosti a tím dosáhnout dalších zajimavých efektů (a dále kombinovat render s 2D elementy).

 

Že toho až tak moc Photoshop neumí? Že je renderer poměrně pomalý? S tím druhým souhlasím, ale ostatní už tak neplatí. Můžeme definovat projekce (ve myslu velikosti promítání), malovat detaily, nerovnosti, v základu animovat... Pro design se mi to jeví jako docela zajimavý nástroj. 

 

Navíc pro osvětlení můžeme používat IBL (Image based lightning) systém a textury a pak je to ještě zajímavější. Opět, na komplexní 3D to podle mého není, ale na doplnění workfloow je to více než zajímavé... 

 

CINEMA 4D R14 – import do Adobe Photoshop Extended

 

Ostatně, podívejme se na video. Pohyblivé obrázky řeknou více, než tisíc slov... 

 

Pavel Zoch, Ph.D.

 

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: