CINEMA 4D R15, evoluce – rychlý přehled, sculpting - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - software

CINEMA 4D R15, evoluce – rychlý přehled, sculpting

12. srpna 2013, 13.28 | Další oblastí, ve které byly Maxon připraveny poměrně významné změny, je sculpting. Sice máme jen jeden nový nástroj, ale nástroj podstatný, a mimo to se značně rozšířily možnosti nanášení. Vylepšené byly masky a dále máme další skvělé možnosti pro promítání povrchů a symetrii sculptu. Zanedbatelné? Ne, určitě ne.

 

Pojďme se tedy na tyto změny podívat poněkud podrobněji. Protože jsou opravdu širší, než by se mohlo na první pohled jevit.

 

První v řadě je určitě nástroj na zesílení intenzity obsahu sculptingu. Skvělá věc, moc mi tento nástroj chyběl a je dobře, že jej nyní máme k dispozici. Co mi ale stále poněkud chybí, je možnost duplikování celé vrstvy. Příkaz se v české verzi CINEMY 4D jmenuje Zesílit a dělá přesně to, co od něj očekáváme. Zvýrazňuje stávající obsah. Mimochodem všimli jste si? Je jiné pořadí jednotlivých nástrojů.

 

Když jsme u nástrojů, mimo původních možností nanášení klasicky volně, poloměrem a umístěním nyní můžeme nanášet také čarou, vyplňovat obdélníkem, polygonem a také lasem. Všechny tyto volby jsou poměrně podstatné z pohledu tvorby masek a samotného nanášení.

 

Masky jako takové jsou také doplněné, jsou zde dva nové nástroje, Skrýt maskované a Zobrazit maskované. Výhodou skrytí není jen zpřehlednění práce v editoru, ale také jeho zrychlení, protože samotné zobrazení samozřejmě závisí již jen na grafické kartě (analýza objektu na CPU), a tak méně polygonů v editoru znamená logické zrychlení. Mimochodem, pokud byste potřebovali, stále je k dispozici systém skrytí polygonů. Fungují oba.

 

Na 3D Coatu se mi líbila jedna podstatná drobnost. A to, že jsme měli možnost jako promítnout nějaký shader do sculptu. To nyní zvládá i CINEMA 4D. Je to sice maličko skrytý oddíl parametrů, leč plně funkční podle UV. A funguje velmi dobře.

 

Dalším zajímavým a poměrně zásadním prvkem je systém pro symetrii. Ano, Sculpting má symetrii, ale je dobré, pokud můžeme data symetricky zrcadlit i ve smyslu skutečného nástroje. Člověk zapomíná, zapomíná přepínat, zapínat, prostě vynechá jednu volbu a má jen jednu stranu a nikoli druhou. Navíc je pravda, že symetrickou editací se poměrně zpomaluje editor. Tedy jednostranná editace může být docela výhodná. Jenže jak pak přenést vytvořený obsah i na druhou stranu. Máme tedy i k tomuto tématu připravený nástrojový set. A dobře fungující.

 

Poslední, ale nikoli poslední co do významu, ba naopak, je systém pro retopologizaci a převedení sculptingu na jiný promítnutý objekt.

 

Představte si, že máte hotový objekt a ten nemá vhodnou typologii. Musíte ji upravit. Dobrá, klasickými postupy tedy upravíte zdrojový model, změníte topologii, tu přidáte, tu upravíte a získáte ten zcela nový objekt (ve smyslu struktury), který není kompatibilní s původním. Nyní by to chtělo přenést data sculptingu a celkového tvaru na tento objekt. Skvělé je, že to CINEMA 4D nyní umí. Tohle je opravdu jeden z klíčových momentů celé aktualizace. Svým způsobem drobný nástroj, který ale dokáže bezezbytku zachránit desítky hodin práce.

 

Co dále? Pár drobností, které nejsou uvedené ve videích. Podpora pracovních rovin u nástroje Zploštět, reorganizace palety a podobně. To podstatné, ale videa prezentují. Pojďme na ně.

 

Video na Vimeo.com: CINEMA 4D R15, evoluce – rychlý přehled, sculpting I.

 

Video na Vimeo.com: CINEMA 4D R15, evoluce – rychlý přehled, sculpting I.

 

Video na Vimeo.com: CINEMA 4D R15, evoluce – rychlý přehled, sculpting II.

 

Video na Vimeo.com: CINEMA 4D R15, evoluce – rychlý přehled, sculpting II.

 

Pavel Zoch, Ph.D.

 

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: