Sharp představil novou technologii LCD displeje, která přinese větší úsporu energie - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Sharp představil novou technologii LCD displeje, která přinese větší úsporu energie

14. července 2009, 00.00 | Společnost Sharp nedávno představila světu novou technologii LCD displejů, která by údajně měla přinést až 130x nižší energetickou spotřebu ve srovnání se standardními LCD monitory. Více viz náš článek.

K jedněm z nejvíce energeticky náročných zařízení v digitálním fotoaparátu patří, kromě například motorku autofokusu, či internímu blesku, také LCD displej. Zvlášť dnes, když zejména v oblasti kompaktních aparátů začíná být optický hledáček vzácnou raritou, se stává LCD displej monopolním zobrazovacím zařízením, které je během fotografování prakticky permanentně v provozu. Stinnou stránkou tohoto trendu jsou nemalé energetické nároky, které zkracují operační dobu fotografování s aparátem. Člověk se tak mnohdy může „řečnicky“ zeptat, zda jsou díky technickému pokroku na obzoru nějaké nové technologie LCD displejů, které by mohly snižovat jejich nemalou energetickou náročnost.

Prototyp monochromatického LCD displeje Sharp, který využívá obrazové body vybavené pamětí

V tomto kontextu nás před časem zaujalo oznámení společnosti Sharp, která představila novou technologii v oblasti LCD displejů. Tato technologie by mohla v optimálním případě přinést určitou úsporu elektrické energie, ve srovnání se standardními LCD displeji.

Schéma standardního LCD displeje

V čem spočívá princip této technologie? Vtip nových LCD displejů Sharp zhruba spočívá v tom, že každý pixel má v sobě zabudované miniaturní obvody, ve kterých je uložena paměť. V této paměti jsou uchovávána obrazová data, která daný pixel předtím zobrazil. Díky tomu nemusejí jednotlivé pixely měnit svůj obsah snímek po snímku během obnovovací frekvence, kterou taktuje řídící jednotka LCD displeje. Pixely mohou tedy po určitou dobu zobrazovat obrazová data, která se ve srovnání s předchozím zobrazením nezměnila i bez zapojení řídící jednotky.

LCD displej je mimo jiné napojen na jednotku, která určuje jeho obnovovací frekvenci

K úspoře energie by tedy mělo dojít například v těch případech, kdy si na fotoaparátu přehráváme pořízené fotografie. Tím, že po dobu zobrazení fotografie se nemění obsah obrazových dat v jednotlivých pixelech, tak díky zabudované paměti v každém obrazovém bodu nemusejí být tato data zbytečně přepisována obnovovací frekvencí (u dnešních displejů se používá obnovovací frekvence v rozsahu cca 50 – 60 Hz).

Nová technologie by mohla ve spojení s organickým displejem typu OLED přinést ještě větší energetickou úsporu

Výhodu tohoto řešení Sharp demonstruje ve své tiskové správě na parametrech spotřeby u 1,35palcové displeje. Zatímco u standardního displeje se stejnou velikostí jednotlivé pixely spotřebovávají cca 2 miliwatty energie, tak u nových displejů by měla spotřeba pixelu činit pouhých 15 mikrowattů.

Další ilustrativní pohled na vypreparovaný OLED displej

Pravdou ale zůstává, že implementace této technologie je ještě pro oblast LCD displejů digitálních fotoaparátů věcí vzdálenou, neboť Sharp zatím představil pouze monochromatický LCD s miniaturním rozlišením 96 x 96 pixelů (takto velké černobílé displeje by se daly využít pouze pro malé spotřebiče – například hodinky, či mobilní telefony apod.). Rovněž tato technologie neřeší spotřebu elektrické energie, kterou vygenerují jednotlivé podsvětlovací trubice LCD displejů.

Nicméně v blízké budoucnosti by se tato technologie mohla stát nadějným řešením (například v kombinaci s OLED technologií) i pro oblast digitální fotografie (své využití by mohla najít nejen na samotných fotoaparátech, ale i například na digitálních rámečcích).

Zdroje:
Dcviews.com
Shutternews.com
Slashgear.com
Eetimes.com

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: