Větší fotografii jste asi ještě neviděli! Fotonadšenci pořídili 70gigapixelové panoráma Budapešti - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Větší fotografii jste asi ještě neviděli! Fotonadšenci pořídili 70gigapixelové panoráma Budapešti

5. srpna 2010, 00.00 | Padl další rekord v oblasti rozlišení panoramatických fotografií. Skupina fotografických nadšenců v Maďarsku totiž pořídila 70gigapixelovou panoramatickou fotografii Budapešti. Více viz náš článek.

Poslední dobou začínají v oblasti rozlišení kompilovaných snímků padat rekordy jako na běžícím páse. Není to ani pár měsíců, kdy jsme vás na našich stránkách informovali o vytvoření tehdy 40gigapixelové fotografie Dubaje a přitom můžeme již dnes prohlásit, že tento rekordní počin byl již pokořen.

Panoramatická fotografie s 70gigapixelovým rozlišením umožňuje neuvěřitelné zvětšeniny detailů v zachycené krajině

Zásluhu na tom má skupina maďarských fotografů, počítačových odborníků a designérů, kteří fungují pod označením 360world. V „osidlech“ této instituce se tak zrodil smělý nápad vytvořit nový rekord v oblasti rozlišení panoramatické fotografie. Místem „činu“ se stala stará observatoř Jánský vršek v blízkosti maďarské metropole Budapešti, kde bylo během cca 2 dnů pořízeno celkem 20 000 testovacích záběrů, ze kterých bylo finálně vybráno 5 040 zdrojových snímků.

Dané fotografie byly pořízeny dvojicí fullframe digitálních zrcadlovek Sony Alpha A900, které již samy o sobě disponují vysokým rozlišením cca 24,6 Mpix. Duo těchto přístrojů bylo uchyceno vedle sebe na speciálním stativu. Snímalo se skrze teleobjektivy Minolta AF 400mm f/4.5 APO G, jejichž výkon byl zesílen použitím telekonvertorů 1,4x.

Tvůrci rekordního počinu v akci...

Z těchto dílčích fotografií bylo pak na počítači Dell Precision T7500 Workstation (tento počítač obsahoval dvojici 4jádrových procesorů Intel Xeon, 24 GB operační paměti, 6 TB diskového pole) a za asistence softwaru Autopano Giga sestavena 360stupňové panoramatická fotografie s neuvěřitelným rozlišením 70 gigapixelů (cca 590 000 x 121 000 pixelů; 200 GB dat). Předchozí rekord z Dubaje byl tak překonán o celých 30gigapixelů (!).

Vznikla tak monstrózní fotografie, zachycují neuvěřitelné množství detailů, jak se koneckonců můžete přesvědčit na odkazu níže. Teoreticky by se z takto vysokého rozlišení snímku dala vytisknout fotografie o šířce cca 156 metrů a výšce cca 31 metrů (při tiskovém rozlišení 300 dpi). Autoři celého projektu však z pochopitelných důvodů nechali vytisknout na zařízení Epson Stylus Pro 11880 mnohem „menší“ verzi snímku, která disponuje šířkou pouze 15 m. Všem milovníků digitálních zvětšenin proto přejeme příjemné „Gigapixelování“...

Zdroj: Photographyblog.com a 70-billion-pixels-budapest.com

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: