GIMP - 6. Simulace menší hloubky ostrosti - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zpracování

GIMP - 6. Simulace menší hloubky ostrosti

3. března 2008, 00.00 | Příliš velká hloubka ostrosti snímků značně znevýhodňuje současné digitální kompakty oproti zrcadlovkám. Některé náměty nesnesou „vše ostré“, na snímcích působí ploše a nepřirozeně. Nemyslím si, že by se výrobci fotoaparátů vzdali malých relativně levných a snadno vyrobitelných snímacích čipů, jimiž jsou kompakty až na vzácné výjimky vybaveny. Tam, kde nepomůže fotoaparát, může pomoci GIMP.

::GIMP - 1. Začínáme s úpravami fotografií
::GIMP - 2. Instalace, změna rozlišení, doostření
::GIMP - 3. Úrovně, převod barevné fotografie na černobílou
::GIMP - 4. Co přinesla verze 2.4
::GIMP - 5. Klonování a záplaty
::GIMP - 6. Simulace menší hloubky ostrosti
::GIMP - 7. Rámečky

Příliš velká hloubka ostrosti snímků značně znevýhodňuje současné digitální kompakty oproti zrcadlovkám. Některé náměty nesnesou „vše ostré“, na snímcích působí ploše a nepřirozeně. Nemyslím si, že by se výrobci fotoaparátů vzdali malých relativně levných a snadno vyrobitelných snímacích čipů, jimiž jsou kompakty až na vzácné výjimky vybaveny. Tam, kde nepomůže fotoaparát, může pomoci GIMP.

Princip vytvoření většího prostorového dojmu je jednoduchý. Stačí oddělit část scény, kterou chceme mít ostrou od části, která bude následně rozostřena. Rozdělení provedeme pomocí výběru a rozkopírování částí obrazu do různých vrstev. Moderní rastrové editory, mezi něž GIMP patří nabízí řadu možností, jak výběr provést. V minulém dílu seriálu jsme si předvedli „Volný výběr“ (Laso) a mnozí uživatelé jistě znají funkci „Přibližný výběr“ (Magická hůlka). Zkušenější upřednostní nástroj „Cesty“ a nejpokrokovější použijí nový nástroj "Výběr popředí“, který byl poprvé představen v nedávno vydané verzi 2.4. Každý z uvedených způsobů má svoje výhody a nevýhody. Pro jednoduchou, přesnou a poměrně efektivní práci je ale dle mého mínění nejvýhodnější postup s využitím rychlé masky.

Celý postup si předvedeme na momentce pořízené kompaktním fotoaparátem.

Počáteční stav

Vrstvy
Ještě než se do něj pustíme, bude užitečné, něco si říci o vrstvách. Jsou natolik důležité, že v minulosti byly rastrové editory kastovány na vyspělé, umožňující práci s vrstvami a na jednoduchá „kreslítka“.

Vrstvy si můžeme představit jako tabule skla položené na sobě. Pro úplné začátečníky bývá pochopení vrstev složité. Usnadněme si ho pomocí jednoduchého příkladu, který je k dispozici ke stažení. Obrázek obsahuje tři vrstvy, které jsem nazval obdélník, trojúhelník a kruh. Všimněte si, jakým způsobem se vrstvy na obrázku překrývají. Aktivní (můžeme do ní kreslit) je vrstva s modrým kruhem, jejíž prezentace je na panelu modře zvýrazněna. Posuvník „Krytí“ ovládá průhlednost vrstvy.

Vrstvy

Pomocí symbolu oka můžeme zapínat a vypínat viditelnost vrstvy. Upozorňuji, že aktivita a viditelnost vrstvy spolu nesouvisí. Začátečníkům se často stává, že si zvolí aktivní vrstvu s vypnutou viditelností a kreslí do ní. Nejprve je jim divné, že kreslicí nástroje nefungují, po „zviditelnění“ vrstvy je překvapí, že fungovaly správně. Ale to je už většinou pozdě.

Kontextové ikony umístěné na dolním okraji panelu „Vrstvy“ mají následující význam. První zleva vytváří novou vrstvu, další dvě umožňují měnit pořadí vrstev, další se symbolem dvou obrázků kopíruje aktivní vrstvu a poslední s jednoznačným symbolem koše ji maže.

Ikony panelu vrstev

Základní minimum práce s vrstvami máme zvládnuto, můžeme se vrátit k původní úloze. Před jejím započetím doporučuji uložení obrázku do interního formátu GIMPu – XCF. Pouze tento formát vám při uložení zachová vrstvy, kanály, pomocné linky atd. Uložení do běžně podporovaných formátů TIF nebo JPG provedeme až na konci práce. Začneme vytvořením kopie vrstvy „Original“ v obrázku z našeho příkladu, nazveme ji „Pozadí“. Poté vytvoříme novou prázdnou vrstvu s průhledným pozadím a nazveme ji „Popředí“.

Vrstvy popředí

Rychlá maska
Rychlou masku zapneme pomocí tlačítka v levém dolním rohu okna s obrázkem nebo pomocí příkazu „Vybrat – Přepnout rychlou masku“ a nebo efektivněji pomocí klávesové zkratky „Shift + Q“. Maska vypadá jako červeně zabarvená průhledná fólie a nápis „Qmask“ nás informuje o tom, že je maska aktivní.

Přepnutí rychlé masky

Vybereme si vhodný nástroj, například kruhový štětec s měkkým prolnutím, zvolíme bílou barvu a už můžeme začít ubírat masku. Pamatujme si, že malování bílou barvou masku ubírá, malování černou barvou, ji přidává. Pro změnu barvy s výhodou využijeme přepínání „Barvy popředí a pozadí“ v panelu nástrojů. Pro vyplnění větších ploch můžeme použít některý z výběrů a jím omezenou část plochy vybarvit příslušnou barvou pomocí funkce „Nástroje – Kreslicí nástroje – Plechovka“ nebo kliknutím na ikonu „Plechovky“ v panelu nástrojů.

Vykreslení rychlé masky

Po chvíli práce je zřejmá hlavní výhoda použití rychlé masky. Masku je možné libovolně přidávat a ubírat téměř do nekonečna. Máme masku připravenou? Přepneme se do záložky „Kanály“. Je vidět, že rychlá maska není ničím jiným, než specializovaným kanálem. Klikneme na její prezentaci v panelu pravým tlačítkem myši a vybereme funkci „Kanál do výběru“.

Kanál do výběru

Tím se z „Rychlé masky“ vytvoří ve výběr.

Výběr

Vybranou část obrázku začneme kopírovat pomocí klávesové zkratky „Ctrl + C“ nebo pomocí příkazu z roletového menu „Upravit – Kopírovat“. Zvolíme za aktivní vrstvu prázdnou předem připravenou vrstvu „Popředí“ a vložíme vybranou část obrázku pomocí klávesové zkratky "Ctrl + V" nebo pomocí příkazu z roletového menu „Upravit – Vložit“.

Popředí připraveno

Popředí máme připraveno, je nutné zapracovat na vrstvě „Pozadí“. Ačkoli výběr zmizel, rychlá maska je stále k dispozici na panelu kanálů. Zopakujeme si funkci „Kanál do výběru“. Poté aktivujeme vrstvu pozadí a pomocí klávesové zkratky „Delete“ nebo pomocí příkazu z roletového menu „Upravit – Vymazat“ vymažeme tu část obrazu, kterou jsme již dříve vložili do vrstvy „Popředí“. Nyní máme k dispozici tři vrstvy – „Original“ s kompletním obrazem, „Popředí“, ve které je hlava holčičky a „Pozadí“, ve které je vše vyjma hlavy holčičky.

Tři vrstvy

Pro další pokračování se nabízí několik možností. Nejjednodušší je rozostřit vrstvu „Pozadí“, pomocí příkazu „Filtry – Rozostření – Gaussovské rozostření“ s poloměrem 50 bodů a s „Metodou rozostření RLE“. Vyzkoušejte si různé způsoby rozostření – vedou k různě působícím výsledkům. Na závěr provedeme mírné doostření vrstvy v popředí a už se můžeme kochat výsledkem své práce.

Výsledek nejjednoduššího postupu

Možná vás napadne otázka, k čemu je vrstva „Original“? Zkuste ji zneviditelnit a bude vám jasné, v čem je nedostatek uvedené metody.

Rozostření zeslabilo vrstvu „Pozadí" na ořezovém okraji. Právě toto zeslabení částečně zastupuje neupravovaná vrstva „Original“. V případě našeho snímku, u nějž bylo pozadí velice mírně rozostřeno před započetím editace, jde o prakticky nepostřehnutelný problém. U jiných snímků by vzniklý přechod ostrosti mohl působit nepřirozeně. Zdokonalení postupu není složité, ale musí být provedeno ještě před rozostřením vrstvy „Pozadí“. Pomocí funkce „Nástroje – Kreslicí nástroje – Klonovat“, nabírejte pozadí a trochu ho přidejte za vyříznutou hranu. Nemusí jít o dokonale přesnou práci, následné rozostření vrstvy „Pozadí“ případné nepřesnosti přikryje.

Klonování pozadí

Výsledek je v tomto případě dokonalý – žádné chybějící pozadí, žádná potencionálně rušivá změna ostrosti.

Rozdělení pozadí a popředí snímku patří mezi často užívané postupy a otevírá mnohem větší možnosti manipulace s obrazem než předvedené rozostření pozadí. Ale o tom až někdy příště.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Základní postupy  

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

prosim

Autor: katchenka Muž

Založeno: 03.03.2008, 11:19
Odpovědí: 6

můžete mi někdo říct jak se to stahuje?? pošlete mi prosím přímý odkaz děkuju....informujte mě na emailu kacaba.bla@seznam.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: prosim

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 03.03.2008, 12:18

Vaše otázka není zcela jednoznačná. Předpokládám tedy, že se ptáte kde se dá stáhnout aktuální verze GIMPu pro Windows. Přímý link pro stažení verze 2.4.4 je http://downloads.sourcefo
rge.net/gimp-win/gimp-2.4
.4-i686-setup.exe. Odpověď píšu raději sem, link může být prospěšný dalším uživatelům GIMPu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prosim

Autor: dick Muž

Založeno: 03.03.2008, 16:38

a čím se to liší od Photoshopu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: prosim

Autor: charlie.ii Muž

Založeno: 03.03.2008, 19:12

je to zadarmo :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prosim

Autor: Jiří Muž

Založeno: 04.03.2008, 22:18

Pracuje Gimp také s raw formátem? Nějak se mi nepodařilo takovéto soubory otevřít.
Jiří

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: prosim

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 05.03.2008, 08:07

Zmínka o zpracování RAWů byla v prvním dílu seriálu - http://www.fotografovani.
cz/art/forec_soft/gimp-1-
zaciname-s-upravami-fotog
rafii.html včetně odkazu na seznam pluginem UFRAW podporovaných přístrojů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: prosim

Autor: izak Muž

Založeno: 11.05.2008, 20:26

Ufraw je velice darili program, ja ovsem, kompiluji vzdy posledni SVN verzi (vyvojova, denne aktualizovana)

Ufraw funguje jak samostatny program (gui+text), tak plugin pro gimp a cinepaint.

Pokud nekdo vyzaduje profesionalni program s ICC profily a moznosti manipulovat s bar. prostory, tak mi ufraw + gimp vyhovuje nejlepe.

Zkousel jsem radu RAW prevodniku a vzdy jsem zustal u UFRAWu

Odpovědět na příspěvek

GIMP a okna

Autor: SPSP Muž

Založeno: 04.03.2008, 00:23
Odpovědí: 1

Skoda jen toho bordelu kolem - GIMP nema okenni manazer.

Odpovědět na příspěvek

RE: GIMP a okna

Autor: Zdeněk Burda Muž

Založeno: 04.03.2008, 16:38

Nerozumím tvé poznámce... GIMP nemá okenní manažer, protože to je nástroj pro práci s grafikou a ne s okny. O okna se stará okenní manažer, který je závislý na použitém desktopovém prostředí nebo konfiguraci uživatele/správce.

Odpovědět na příspěvek

Červená linka

Autor: Petr Libosvár Muž

Založeno: 13.03.2008, 08:39
Odpovědí: 2

Nevím, čím to je, ale na rozhraní přední (ostré) a zadní (rozmazané) části obrázku mám pořád takovou červenou linku, jako kdyby tam zůstala část té rychlé masky. Setkali jste se s tím někdo? Popř. co s tím? Zkoušel jsem ubírat masku až k "hraně", naopak přidávat atpod. a pořád to stejné.

Odpovědět na příspěvek

RE: Červená linka

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 16.03.2008, 23:16

Uvedený postup občas používám a zatím se mi červená linka neobjevila. Nemáte vzájemně posunuté vrstvy? Zkuste si obrázek nejprve uložit do formátu XCF a poté třeba do JPG. Pokud na něm linku najdete, opravdu se stala součástí obrazu a máte někde chybu. Jestliže linka zmizí, může jít o chybu vykreslování GIMPu. Pak by ale mohla reagovat na zoom, změnu velikosti okna nebo na restart GIMPu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Červená linka

Autor: Petr Libosvár Muž

Založeno: 17.03.2008, 08:00

Už jsem na to přišel. Chyba byla v tom, že jsem místo kopírovat dával kopírovat viditelné (nějak jsem zpočátku zápasil s nastavením, kde musím být zrovna překliknutý a tak).
Už to funguje, díky za pomoc.

Odpovědět na příspěvek

výběr obrázku

Autor: anda Muž

Založeno: 25.06.2008, 11:00
Odpovědí: 1

dobrý den, jsem začátečník, tak se můj dotaz asi bude zdát hloupý, ale každý jsme jednou začínal. Zkouším si přesné postupy co jsou v článku ale nyní jsem se zasekla u Rychlé masky a následně u výběru obrázku. Mám obrázek květiny a chci její pozadí změnit třeba na černou barvu, ale mám problém s výběrem a následným použitím bílé barvy. Který výběr mám použít aby přesně kopíroval okraje květiny, tak aby to nebylo kostrbaté (např. při použití výběru od ruky)? Snažím se o to asi hodinu, ale nejspíš někde dělám chybu. Moc vám děkuji za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

RE: výběr obrázku

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 06.07.2008, 13:46

Je možné tvar vybrat "nahrubo" pomocí Volného výběru (symbol lasa) a následně malováním štětcem postupně ubírat nebo přidávat masku. Řekl bych, že právě postupná práce s možností jednoduché opravy patří mezi hlavní výhody použití Rychlé masky.

Odpovědět na příspěvek

neco delam spatne :(

Autor: sandra Muž

Založeno: 12.08.2008, 12:47
Odpovědí: 3

Nevim, co delam spatne, ale kdyz se prepnu do zalozky kanaly a pridam rychlou masku do vyberu, potom dam ctrl c, prepnu se potom na vrstvu popredi a dam ctrl v, vytvori se mi Plovouci vyber (Vlozena vrstva), kdyz dam ctrl V jeste jednou, tak se mi do vrstvy Popredi zkopiruje vyber, ale cely bilý a vrstva Pozadi zustane beze zmeny. Dekuji za odpoved.

Odpovědět na příspěvek

RE: neco delam spatne :(

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 28.08.2008, 21:37

Ještě předtím, než zadáte "Kanál do výběru" je nutné mít aktivní vrstvu tu, ze které chcete kopírovat. Jiný problém mě nenapadá.

Odpovědět na příspěvek

RE: neco delam spatne :(

Autor: Marek Muž

Založeno: 17.09.2008, 06:22

Ja mám ten istý problém

Odpovědět na příspěvek

RE: neco delam spatne :(

Autor: milan Muž

Založeno: 09.05.2010, 13:21

ne ne, problem je v tom, že v popisu je kopírovat, ale když dáte kopírovat zkopíruje se jen "bílo", musí se dát kopírovat viditelné... to je tam špatně uvedeno

Odpovědět na příspěvek

Proč tak ložitě?

Autor: scholastik Muž

Založeno: 06.12.2008, 21:59
Odpovědí: 0

Proč je to vůbec tak složité? Proč prostě nevybrat objekt, dát invertovat výběr a pak už jen gaus. rozostření a výsledek bude stejný nebo ne? Nebo jaký je důvod takového složitého postupu?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: