Photoshop a Ortonův efekt "zasněné" fotografie - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zpracování

Photoshop a Ortonův efekt "zasněné" fotografie

31. října 2008, 00.00 | Ortonovův efekt je jednoduchá metoda úpravy fotografie, se kterou prvni přišel kanadský fotograf Michael Orton. Pomocí tohoto efektu můžete vaši fotografii zajímavě změkčit a jakoby "snově" rozostřit. Tato metoda je na světě už několik let, a tak je možné, že ji mnozí z vás už znají. Pokud ovšem patříte mezi ty, kteří o ní slyší poprvé, pak vám ukážeme, jak Ortonův efekt udělat ve Photoshopu a případně tak "okořenit" některý z vašich snímků.

Ortonovův efekt je jednoduchá metoda úpravy fotografie, se kterou první přišel kanadský fotograf Michael Orton. Ten jí původně vyvinul a začal používat při fotografování na kinofilm, ale dnes ji lze úspěšně simulovat i v fotografických editorech (schopných pracovat ve vrstvách), jako je zejména Photoshop. Používání Ortonova efektu se je v současnosti rozšířeno téměř po celém světě a zakládají se například různé skupiny lidí, kteří upravují fotografie touto metodou a sdílejí je pak na Internetu. Její princip je jednoduchý. Jedná se o určité prolnutí dvou fotografií; přeexponované fotografie (a následně rozostřené) s fotografií normálně exponovanou. Výsledkem této metody je fotografie se zvláštním kontrastem a změkčeným částečným rozostřením. Celkově může působit "mysticky" a "snově".

Fotografie před aplikací Ortonova efektu

Fotografie po aplikování Ortonova efektu

Jak na to?

Náš Photoshop tutorial pro "Ortonův efekt" je možné provádět - protože je relativně jednoduchý - ve Photoshopu cca od jeho sedmé verze (předpokládáme, že starší verze než je Photoshop 7 užívá jen zlomek uživatelů). Pokud jste připraveni a máte Photoshop k dispozici, můžeme začít.

Nejdříve si spustíme Photoshop a otevřeme si v něm Vaši fotografii, na které byste chtěli vyzkoušet Ortonův efekt. To provedeme přes menu "File" (Soubor) - příkaz Open (Otevřít), a ve Vašem počítači vyberete danou fotografii. Potvrdíte příkazem "OK".

V Photoshopu otevřeme námi vybranou fotografii

Poté, abychom si pro pozdější srovnání uchovali vzhled původního snímku, si duplikujeme daný snímek do nového souboru. V Menu "Image" ("Obraz") dáme příkaz "Duplicate" (Duplikovat) a potvrdíme pomocí "OK". Nyní máme otevřenou kopii snímku, na které můžeme aplikovat daný efekt, bez obav, že bychom si náhodou přepsali původní snímek při uložení

Duplikovani souboru

Přes menu "Image" duplikujeme soubor

V paletce "Layers" (Vrstvy), zkopírujeme vrstvu "Background" (Pozadí) přes menu "Layers", příkaz "Duplicate Layer" (Duplikovat vrstvu). Nebo můžeme použít klávesovou zkratku "CTRL-J".

Duplikovani souboru

V paletce "Layers" duplikujeme vrstvu "Background"

Provedeme simulaci přeexponování fotografie, například pomocí nastavení režimu prolínání vrstev na režim "Screen" (Závoj). Ten nalezneme nahoře v roletce prolínacích režimu vrstev v paletce "Layers" (Vrstvy). Obraz se nám výrazně zesvětlí.

Duplikovani souboru

Z roletky prolínacích režimů vrstev paletky "Layers" vybereme režim prolínání "Screen"

Provedeme sloučení obrázku do jedné vrstvy přes menu "Layers" (Vrstvy) a příkaz "Flatten image" (Sloučení obrázku). Dole v paletce "Layers" nám zůstane opět jen jedna vrstva "Background" (Pozadí).

Duplikovani souboru

V paletce "Layers" sloučíme příkazem "Flatten image" všechny vrstvy do jedné jediné

Nyní vrstvu "Background" duplikujeme (Pozadí). Použijeme výše uvedený postup nebo pro zrychlení můžeme použít klávesovou zkratku "CTRL-J".

Nyní přichází velmi důležitá součást postupu! Výše duplikovanou vrstvu rozostříme pomocí Gausovského rozostření. Půjdeme do menu "Filter" (Filtr), kde najedeme na položku "Blur" (Rozostřit) a vybereme "Gaussian blur" (Gaussovské rozostření). Míra rozostření je relativní. Závisí na velikosti snímku a jeho rozlišení. Obecně se doporučuje nevybočovat z intervalu hodnot rozostření 15 až 50 pixelů. Konkrétní nastavení je na Vás (je zde možné experimentovat), nicméně můžeme doporučit, abyste při optimálním rozostření zkusili trošku experimentovat. Jako vodítko Vám může být nápomocná rada, že při optimálním rozostření byste na snímku neměli vidět detaily, ale zároveň by zde měly být stále viditelné obrysy. My jsme subjektivně zvolili u ukázkové fotografie, s rozlišením 10 megapixelů, míru rozostření na 12 pixelů. Potvrdíme příkazem "OK". Vidíme, že se fotografie rozostřila.

Duplikovani souboru

V menu "Filter" a v položce "Blur", nalezneme příkaz "Gaussian blur

Detail

V okně příkazu "Gaussian blur" nastavíme dle svého uvážení a rozlišení upravovaného snímku hodnotu rozostření, v tomto případě jsme zvolili 12 pixelů

Teď jsme už jen krůček od hotového Ortonova efektu. V paletce "Layers" změníme režim prolnutí rozostřené vrstvy na režim "Multiply" (Násobit). Hotovo! Před sebou máme výsledek Ortonova efektu, fotografie je jakoby zajímavě změkčená, s poněkud temnějším kontrastem. Celkově působí upravená fotografie relativně "snovým" dojmem a étericky, s poněkud mystickou atmosférou.

volba režimu prolnutí vrstev

V roletce režimů prolínání vrstev paletky "Layers" zvolíme režim prolnutí "Multiply"

Po 
aplikaci Ortonova efektu

Výsledek naší práce s Ortonovým efektem úpravy fotografií, prováděným ve Photoshopu

Závěr

Samozřejmě je vhodné si uvědomit, že estetická hodnota toho efektu je relativní a plně závisí na kvalitách, druhu a atmosféře daného snímku. Tyto atributy, vedle konkrétního provedení a nastavení efektu v editoru, jsou klíčové pro to, aby se použitý Ortonův efekt stal buďto přidanou hodnotou nebo naopak tím, co fotografii "poškodí“. Vhodnost aplikace už ale záleží na Vás

Úkázky tvorby Michaela Ortona najdete zde

Další snímky upravené Ortonovým efektem naleznete například zde:

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Praxe  » Vzdělání  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: