Profesionální tisk velkoplošných fotografií - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Tisk a zpracování

Profesionální tisk velkoplošných fotografií

3. června 2009, 00.00 | Každý fotograf dříve či později zatouží po opravdu důstojné prezentaci svých fotografií. A co naplat, jediná skutečně důstojná metoda, jak předvést fotografie více divákům po delší dobu, je velkoplošná fotografie. Navštívili jsme proto pro vás jednu takovou profi fotolaboratoř - firmu Fotonova - a podíváme se velkoplošnému tisku tzv. pod sukně.

I když prezentace fotografií prodělala v poslední době velký rozvoj, stále je opravdu důstojná prezentace kvalitních fotografií oříškem. Prezentace na obrazovce počítače, či na papíře 13x18 cm, je sice dobrá a rychlá, zdaleka ale nedokáže vytvořit zážitek podobný prohlížení obrazu. Ani dnes již masově dostupné LCD či plazmové televize, kde rozměr 1 metr na šířku není žádný problém, ani dataprojekce problém neřeší - obraz to prostě nenapodobí. Co naplat - chcete-li opravdu kvalitně prezentovat své fotografie po delší dobu (výstava, vernisáž, výzdoba bytu atd.), potřebujete prostě velký papír.

Vyrobit papírovou fotografii, která pověšena na zdi se vrací ke kořenům klasických obrazů, je relativně snadné. Minilaby většinou nemají problém vyrobit fotografie do rozměru 20x30 cm, někdy i mírně větší, a fotografii není problém umístit do klipu, který je k dostání leckde a v nejrůznějších rozměrech. Jenže ouha - kdo to zkusil, tak rychle zjistil, že to sice jde, je to levné, snadné a rychlé, ale má to spousty úskalí a nedostatků.


"S fotografií pracuji od roku 1986, tehdy přirozeně výhradně s filmy či diapozitivy", říká pan Brát, majitel firmy Fotonova. Sídlo firmy Fotonova a laboratoř zpracovávající filmy a diapozitivy je v Hronově, digitální fotolaboratoř je v Praze.

Sklo na povrchu klipu se vždy leskne (i když výrobci klipů se holedbají antireflexními vrstvami) a fotografie pod sklem se vždy po čase zkroutí. Z původně pěkného obrázku se po chvíli stane levně vypadající a vybledlý kus, který jen stěží dělá čest autorovi. Odstraníte-li sklo z klipu (pokud to vůbec lze), tak se o to více fotografie kroutí (vliv teploty a vlhkosti) a povrch fotografie se bohužel také leskne. Zkrátka - není to ono. Navíc běžně dostupné rozměry fotografií formátu A4, v lepším případě A3, jsou prostě na většinu zdí a míst příliš malé.


Ukázka reálné fotografie vyrobené firmou Fotonova. Jedná se o fotografii Křenovického rybníka nedaleko Sedlčan, nyní umístěnou ve vinárně Bresto ve Štěpánské 31 v Praze. Formát 1,25 x 3 metry, lesklý papír, kapa, matná laminace, rám Nielsen, snímek Noblex PRO 6 x 12 cm, bubnový skener, 600 MB dat. Autor Jiří Heller.

Na trhu je proto již dlouho ověřená a spolehlivá technologie, která umožní vyrobit z fotografie opravdu skvěle vypadající a trvanlivý obraz velkých rozměrů, který pověšený na zdi, může skutečně dlouhodobě zdobit. Princip této metody je v nalepení fotografie na vysoce kvalitní a stálou desku (asi nejrozšířenějším materiálem v ČR je tzv. kapa koncernu Alcan), která drží rozměry a znemožňuje fotografii se jakkoliv kroutit a krabatit.


Desek kapa, ale i různých jiných materiálů, je na trhu velké množství. Jsou i samolepicí verze (kapa fix), na kterou je možné fotografii prostě nalepit. V domácích podmínkách je to ale poměrně těžké, protože rády vznikají bublinky. Profesionálně se to proto dělá na speciálním lisu a lepidlo se nanáší na fotografii.


Kapa je lehká a přitom poměrně pevná. Liší se mimo jiné tloušťkou, praktická tloušťka je kolem 10 mm.

Pro hrubou představu - kapa je vzdáleně podobná polystyrénové desce s hladkým povrchem. Je tvarově stálá a úžasně lehká, takže se s fotografií snadno manipuluje. Je k dispozici v různých tloušťkách, pro fotografie o rozměrech cca 50 x 50 cm a větší je nejvhodnější tloušťka 10 mm. Posledním krokem je potom laminace povrchu fotografie, která zvýší její odolnost na doteky a otěry a případně zarámování, které dojem obrazu dokončí.

Firma Fotonova - profesionální fotolaboratoř
Zatoužíte-li po podobných fotografiích, tak je otázkou, kde a jak je pořídit. Běžný minilab velké rozměry fotografie, podlep, laminaci atd. pravděpodobně nenabídne, a tak je třeba se podívat po firmách zaměřených na profesionální velkoplošný tisk Jednou z takových firem je Fotonova pana Milana Bráta, mající pracoviště v pražských Kunraticích a v Hronově. Fotonova se zaměřuje právě na velkoplošný tisk, laminaci, podlep a rámování či paspartování fotografií.


Firma Fotonova sídlí za těmito vraty v pražských Kunraticích. Již 23 let se zabývá profesionální výrobou fotografií pro různé fotografické výstavy, studenty UMPRUM atd. a to v ČR i v celé Evropě.

1. Velkoplošný tisk
Pod velkoplošným tiskem rozumíme fotografie o rozměru např. 40x60 cm a větší, které velikostí již připomínají běžný obraz. Mohlo by se zdát, že v dnešní době je tisk vyřešená záležitost, jenže kdo to zkusil ví, že to tak jednoduché není. Na výběr je:

  1. Digitální plotr (digitální tisk)
  2. Chemický tisk

V dobách digitální fotografie asi každého napadne, že digitální tisk na plotru je to pravé ořechové. Jenže subjektivní srovnání velké chemické fotografie s fotografií z plotru jednoznačně nahraje "staré" chemii. Je to prostě o něčem jiném - od barev, po jemné přechody, detaily kresby i celkový dojem sametovosti a opravdovosti fotografie. Samozřejmě záleží na námětu - některým spíše grafickým námětům (například mapy) digitální tisk sluší, klasická fotografie je ale jednoznačně hezčí chemická.

DPI versus PPI
Řada lidí v běžné mluvě zaměňuje termíny PPI a DPI, a přitom právě v jejich rozdílu je ukryt kvalitativní rozdíl mezi chemickým a digitálním tiskem.

PPI (Pixels Per Inch) označuje počet pixelů fotografie na palec (palec = 2,54 cm) a tedy hustotu pixelů. Pixelem se přitom rozumí jeden plnobarevný bod fotografie. Má-li osvitová jednotka schopnost osvítit fotografický papír s hustotou 300 PPI, vytvoří skutečně 300 plnobarevných bodů na každý palec fotografie.

DPI (Dots Per Inch) označuje počet tiskových bodů na palec. Tiskový bod u inkoustových tiskáren, plotrů i laserových tiskáren však nemůže mít libovolnou barvu, ale jen barvu danou 4 nebo 6 inkousty. Všechny ostatní barvy se skládají z existujících inkoustů a vytvoření jednoho plnobarevného pixelu tedy vyžaduje hodně tiskových bodů - dots. Má li tiskárna např. 1200 DPI a tiskne-li fotografii mající 300 PPI, tak každý barevný pixel je tvořen 4 body inkoustů. A 4 body inkoustů nedokáží zcela plynule namíchat miliony barev, které může kódovat každý pixel.

Jak probíhá chemický tisk
Firma Fotonova se specializuje právě na chemický tisk, a to jak z klasických negativů, tak z digitálních dat. Pro většinu čtenářů bude zajímavý spíše tisk z digitálních dat a tak si tento systém popíšeme podrobněji. Na začátku celého procesu je osvitová jednotka. Firma Fotonova vlastní osvitovou jednotku firmy ZBE s názvem Chromira 50. Ta dokáže z digitálních dat naexponovat (osvítit) fotografický papír v roli o maximální šířce 125 cm (tj. 50 palců).


Osvitová jednotka vypadá jako velký plotr nebo mandl. Má za úkol osvítit fotografický papír z role a opět jej v naprosté tmě osvícený namotat na roli.

Role fotografického papíru jsou běžně v délce 50 metrů, což je i teoretický limit délky fotografie. Z praktických důvodů je ale problém s tak velkou fotografií manipulovat (ale i to výjimečně lze), a proto je délka omezena na rozumných 4 až 5 metrů. Běžně lze tedy vyrobit fotografii o rozměru 1,25 x 5 metrů.


"Dokážeme vytisknout fotografie šíře 1,25 metru a téměř neomezené délky. V praxi je manipulace s délkou nad cca 5 metrů obtížná, ale ne vyloučená. Nejběžnější zakázky jsou ale velikosti kolem 50x80 cm atp.", říká pan Brát z firmy Fotonova.

Princip osvitu je velmi podobný plotru, jen místo hlavy s inkousty jezdí nad papírem uzavřeným v úplné tmě hlava s LED diodami, která osvítí po řádcích klasický barevný positivní fotografický papír. Chromira 50 dokáže pracovat s rozlišením až 425 PPI a s barevnou hloubkou 36 bitů (12 bitů/kanál). Chromira si papír pomalu posouvá z role na roli, postupně svítí a to vše pochopitelně v úplné tmě. Rychlost osvitu je asi 1 metr exponované role papíru o šíři 125 cm za minutu.


"Dlouho jsem váhal mezi laserovou a LED technologií osvitu. Nakonec jsem zvolil LED, protože mně přišla více o fotce a méně o pixelech. I na pixely chudé snímky se díky ní dají hodně zvětšovat.", říká pan Brát u své osvitové jednotky Chromira 50.

Chromira 50 v sobě skrývá výkonné PC, které provádí tzv. RIP (Raster Image Processing). Ten z běžných digitálních vstupních dat od fotografa vypočítá vše potřebné pro osvit LED hlavou včetně pro konkrétní hlavu a stroj vhodného rozlišení, přepočtu vektorů, fontů, vhodné doostření atp. Po síti LAN je na tento RIP napojen operátor a může tak RIP proces ovládat.


Součástí osvitové jednotky je RIP, který ovládá operátor z konzole (běžné PC) po síti LAN.

Po expozici fotografického papíru, který Chromira opět namotá na roli, je třeba v úplné tmě papír z Chromiry vyjmout a nasadit do druhého stroje Autopan, což je klasická fotografická chemická laboratoř. Obsahuje 65 litrů vývojky, 65 litrů ustalovače, tři vodní lázně na praní a sušičku. Výstupem z ní je již suchá a použitelná fotografie. Jak říká pan Brát z firmy Fotonova: "Chemie je živá. Na výsledek má totiž vliv teplota lázní s přesností na 1 desetinu stupně (!), jak dlouho chemie stála, kolik dm2 papíru skrze ní již projelo atd."


Chemická laboratoř Autopan schopná vyvolávat a sušit barevný fotografický papír v roli o šíři 125 cm.


I přes značný pokrok digitálních tisků je zatím chemický tisk ( i když vypadá někdy "odpudivě") nepřekonatelný. Jak říká pan Brát: "Důležité je, co vidím na fotce a ne, co říkají digitální data. A rozdíl plotr/chemie je obrovský."


Z tohoto panelu se řídí kompletní chemické pochody chemické fotolaboratoře Autopan.

I přes velmi přesné regulace chemie ve stroji a automatické doplňování chemie ze zásobníků začíná den podle pana Bráta výjezdem kalibračního obrázku (tzv. referenčního klínu), což je vzorník barev a hlavně stupňů šedé. Tento referenční obrázek je vložen do densitometru, který vyhodnotí případné posuny kalibrační stupnice a podle těchto zjištěných posunů upraví křivky osvitové jednotky. Tím se celý proces od osvitu až po chemické vyvolání zkalibruje a barvy, včetně neutrální šedé, dokonale sedí. Po řádné kalibraci je proces dokonce tak přesný, že i ryze černobílé fotografie se tisknou na barevný fotopapír a jsou prostě černobílé.


Densitometr je v principu jednoduché zařízení připojené k PC a schopné změřit referenční obrázek. Na základě toho potom PC spočítá korekce pro osvitovou jednotku tak, aby všechny chyby byly korigovány.


Výsledná korekční křivka pro osvitovou jednotku tak, jak ji spočítalo PC na základě měření densitometrem. Proces připomíná kalibraci monitoru.

2. Podlep a laminace
Druhým krokem pro vznik profesionální fotografie "na zeď" je podlep na již zmíněnou desku např. typu kapa, která patří v ČR k nejpoužívanějším. Jak říká pan Brát: "Nalepit fotku umíme v podstatě na všechno, co je rovné a dá se odmastit. Dražší ale velmi stálou a pevnou možností je nalepit fotku například na hliníkovou desku Dibond."

Dalším typickým krokem je laminace, což je nanesení speciální ochranné fólie na přední část fotografie. Zvýší se tím mechanická odolnost snímku (který není chráněn sklem) proti dotekům či mechanickému poškození nehtem atp. Současně se mírně prodlouží stálost, např. vlivem svitu slunce na snímek.


Laminování a podlep probíhá na lisu ve dvou krocích. První protažení lisem zalaminuje fotografii a umístí na ni samolepicí fólii, v druhém se na lepicí fotografii nalepí kapa. Celý proces probíhá za studena, čímž je vyloučeno poškození fotografií teplotou.

3. Rámování
Posledním krokem je rámování, kdy se kolem fotografie na míru uřízne rám podle výběru a vkusu objednatele. Rámů je opět velké množství a liší se jak designem, tak i cenou. Nejsou-li to vysloveně speciální rámy, tak se většinou prodávají jako tyče o délce 3 metry, které se speciální pilou řežou na míru podle velikosti fotografie. Součástí rámu je potom i úchyt na zeď.


Rámy Nielsen patří v ČR k nejrozšířenějším. Nabídka je velmi široká včetně různých profilů i dřevěných a netradičních rámů. K dispozici jsou i nejrůznější úchyty a spojky podle konkrétního provedení a potřeby.


Rámy v rozích musí perfektně sedět, a proto je třeba je velmi pečlivě řezat profesionální pilou (obdoba pokosové pily).

Firma Fotonova - Milan Brát
Zabývá se fotografií od roku 1986, tehdy samozřejmě výhradně tvořenou filmy a diapozitivy. Po rozmachu digitální fotografie pořídila osvitovou jednotku na digitální RGB data, která je společně s navazující chemickou laboratoří v Praze. Vedle profesionálního tisku fotografií se zabývá i laminací, kašírováním, rámováním, paspartováním a skenováním. V Praze je i velký ateliér o ploše 130 m2 a výšce 6 metrů, kde není problém fotografovat a svítit třeba automobily.

Některé reference:

Jak posílat podklady?
Zájemci o velkoplošné fotografie se mohou ptát, jak prakticky posílat podklady pro tisk. Nejsnazší je zaslat je ve formátu TIFF, nebo jako nízkokomprimovaný JPEG v běžném windowsím sRGB. Rozlišení je ideální kolem 200 až 250 ppi, pokud nemáte dostatek pixelů, tak obraz nepřepočítávejte. RIP jednotka si přepočet velmi inteligentně a s ohledem na potřeby osvitu provede sama a většinou lépe než vy. Pokud je zakázka náročná, je možné se domluvit a přijít se podívat na malé náhledy a po případných korekcích teprve vyjet velké snímky. Data lze zaslat i přes FTP server.

Kontakt a ceny
Kompletní ceník lze nalézt zde, pro rychlou orientaci je kusová cena tisku snímku o velikosti 60x80 cm 800,- Kč bez dph (952,- Kč s daní). Při větším množství se samozřejmě celý proces vyplatí více, a proto se cena snižuje o 10 až 20 %. Podlep deskou kapa mount 10 mm vyjde u snímku 60x80 cm na 350,- Kč (420,- Kč s daní). Cena rámu je silně závislá na typu rámu ale startuje na ceně od 132,- Kč/m. Nepočítáme-li tedy rám, fotografie 60x80 cm vyjde asi na 1300,- Kč s daní, při větší zakázce kolem 1000,- Kč. Běžný termín zhotovení fotografií je 7 až 14 dnů.

Milan Brát - Fotonova
Náměstí presidenta Masaryka 92
148 00 Praha - Kunratice (dá se snadno parkovat)
tel: +420 608 116 664
www.fotonova.cz

Případnou návštěvu nutno dohodnout předem.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jak velký je rozdíl oproti inkoustu??

Autor: Kamil Muž

Založeno: 03.06.2009, 13:34
Odpovědí: 7

Docela by mě zajímal rozdíl oproti inkoustovému tisku. Já objednávám zhotovení na plotru 60x90cm za 400,- Kč včetně tisku, laminace a 5mm desky. Cenově tedy méně než třetina. Je to skutečně takový rozdíl v kvalitě?

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak velký je rozdíl oproti inkoustu??

Autor: mk Muž

Založeno: 03.06.2009, 14:01

Odkaz by nebyl? Kdyžtak na mail, viz web.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak velký je rozdíl oproti inkoustu??

Autor: MD Muž

Založeno: 04.06.2009, 09:14

Taky bych mel zajem. Muzete rict kde?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak velký je rozdíl oproti inkoustu??

Autor: Kamil Muž

Založeno: 04.06.2009, 09:24

www.google.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jak velký je rozdíl oproti inkoustu??

Autor: MD Muž

Založeno: 04.06.2009, 09:57

Tohle neni televize, zadnou pokutu platit nebudete, ja nevim proc se tu kdo boji rict jmeno firmy???

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jak velký je rozdíl oproti inkoustu??

Autor: Kamil Muž

Založeno: 04.06.2009, 14:36

Jakékoli pokuty včetně veřejných činitelů mám u zadní části těla.

Já si myslím, že když zadáte do googlu tisk fotek, tak to ihned najdete.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Jak velký je rozdíl oproti inkoustu??

Autor: Jan Hunek Muž

Založeno: 04.06.2009, 16:52

Já, nevím těch firem jsou fakt mraky, já třeba tisknu u http://www.natisk.cz. Sice nemaj kamenou prodejnu, ale dá se s nima v poho domluvit, i u nich v kočárkárně :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak velký je rozdíl oproti inkoustu??

Autor: GrofVonHof Muž

Založeno: 29.02.2012, 10:31

Obrovský a nenahraditelný!
Od napsání článku uplynulo několik let, inkoustový tisk se stále zdokonaluje a zlevňuje a stejně: pokud chcete velkou skutečnou fotku - máte v ČR pouze dvě možnosti kam zajít, z nichž já volím jedině a pouze cestu k panu Brátovi. Jestliže už chcete něco pověsit na zeď a mít ze zvětšeniny radost pokaždé, když jdete kolem není jiné řešení.
Je to asi jako nechat si udělat bytelnou skříň z dobrého dřeva od truhláře fachmana a nebo koupit ve Sconto dřevotřískovo papírový nábytek z lamina - taky to má police, dveře, dají se do toho dávat komínky z triček a na tyč věšet ramínka, ale jde o dvě zcela odlišné věci.
Trvanlivost, jemnost, barevná hloubka, jemnost přechodů i ušlechtilost materiálů - vyzkoušejte, poznáte rozdíl a třeba příště nebudete chtít šidit sebe nebo své klienty.

Odpovědět na příspěvek

konecne

Autor: lamik Muž

Založeno: 03.06.2009, 16:43
Odpovědí: 0

konecne zase zaujimavy a erudovany clanok. Pan Pihan, castejsie, pls. :-)

Odpovědět na příspěvek

WEb

Autor: R. Muž

Založeno: 03.06.2009, 21:01
Odpovědí: 4

Tak zcela a úplně nepřehledný web někoho kdo se zaobírá DTP jsem dlouho neviděl. Cenové PDF je pomsta největší a složitá struktura ceníků přímo vybízí nechat si udělat interaktivní kalkulátor ceny....

Odpovědět na příspěvek

RE: WEb

Autor: MD Muž

Založeno: 04.06.2009, 09:18

Tak to jste asi jeste nevidel stranky www.foto-vavruska.cz :-))
Ne, vazne, fotonova je taky sila

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: WEb

Autor: Kamil Muž

Založeno: 04.06.2009, 09:26

Ale na tyhle stránky to nemá! http://standanovak.borec.
cz/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: WEb

Autor: MD Muž

Založeno: 04.06.2009, 10:51

:-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: WEb

Autor: nikdo Muž

Založeno: 21.07.2010, 21:50

ten web je hroznej, ale ty fotky ještě horší, kuknul sem na vítání občánků a takový hrůzy by nafotila i moje přítelkyně kompaktem - to má být jako profi fotograf?

Odpovědět na příspěvek

*

Autor: marek Muž

Založeno: 06.06.2009, 23:48
Odpovědí: 0

Niekedy sa preklepy ozaj podaria :-)

Zájemci o velkoplošné fotografie se mohou ptát, jak prakticky posílat poklady pro tisk.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Tohle neni televize, zadnou pokutu platit nebudete, ja nevim proc se tu kdo boji rict jmeno firmy???


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: