Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Fotografování přes sklo

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Fotografování přes sklo

Autor: xy

0:29:41 15.11.2005

Zatemnenie okolia a vyssie iso aspon mne takto vychadzaju dobre fota akvarii.

Citovat příspěvek

Autor: Razoo

16:04:19 13.11.2005

to mochomurka and yasyas : asi takhle :-)

Citovat příspěvek

Autor: petr55

12:12:17 13.11.2005

Tady jsem zkoušel blesknout shora. http://aviaservis.cz/soukrome/soukrome_soubory/akvarium/ipage00083.htm

Citovat příspěvek

Autor: Pavel.

20:21:24 12.11.2005

Když jsem byl v USA, tak jsem v jednom velkém domě plném přerozmatitých akvárií z holé nouze fotil z ruky, bez blesku!!! na "noční režim" u DF a ajta - většina fotek vyšla mimořádně pěkně. Kromě těch, kde se ryby rychleji pohybovaly.

Citovat příspěvek

Autor: Blizzy

13:45:38 12.11.2005

Dík za info - nenapadlo mě, že okna v letadle jsou z plexi - ted už vím, proč to kolegovi házelo s novým polarizákem tu brutální duhu :)).
K focení rybiček - co blýsknout SHORA přes hladinu? nepomohlo by to?

Citovat příspěvek

Autor: Vrrr

16:05:44 10.11.2005

Ach taak! No to kdybych vedel, ze se jedna o plazy v terariu a ne rybky v akvariu, tak to bych rovnou rekl, porid si stativ a nespekuluj. Obyceja lampicka pak udela divy.

Asi se budu muset naucit lepe cist... Omlouvam se tedy za sve nevhodne vsuvky o akvaristice.

Citovat příspěvek

Autor: zko

12:47:07 10.11.2005

Plazy môžeš fotiť aj bez blesku s pevnou rukou alebo oporou, alebo statívom, väčšinou pózujú dokonale, hlavne treba ísť blízko skla, nech nevidíš odrazy v skle. Pripájam fotku cez sklo terária v Olomouckom skleníku, čas 1/6 s, zoom cca 3x.

Citovat příspěvek

Autor: yasyas

8:28:48 10.11.2005

No, evidentne je uvnitr malo svetla a chtelo by to ostrit manualne. Nebo proste klasicky zaostrit a domacknout... Fotis to doma? Nemuzes to nejak nasvitit uvnitr a za strany zvenku prisvitit odraznou desnou? Staci polystyrenova...

Citovat příspěvek

Autor: kedar

19:03:45 09.11.2005

a ještě

Citovat příspěvek

19:02:42 09.11.2005

a další

Citovat příspěvek

19:00:40 09.11.2005

Mockrát vám děkuji za odpovědi a mám tady nějaké ukázky.fotky jsou bud tmavé,nebo neostré a někdy foták dokonce namohl zaostřit.

Citovat příspěvek

12:13:52 09.11.2005

To Vrr: Skvela fotka!
Mochomurka: Myslim, ze Nemo je oranzovejsi, teda - ne, jako v tom kreslenem filmu, ale malinko vic, nez na te fotce...

Citovat příspěvek

Autor: mochomurka

21:43:53 08.11.2005

No v úvodu je napsáno, že jde o terária nikoli o akvárium. Většina zvířat bývá v průřezu oválná a tedy osvětlení shora hází stíny dole, takže se musí svítit zepředu a shora.

Citovat příspěvek

21:03:04 08.11.2005

Jo a to jsem jeste zapomel dodat, ze pri foceni s polarizakem se musis modlit, aby nebylo akvarko z plastu. Protoze plast/plexi dela krasne barevne duhy a odlesky pri pohledu pres polarizak (pouziva se ke studiu vnitrniho pnuti v plastech). Proto se vzdy smeju, kdyz nejaky rozumbrada radi pouzivat PL v letadle ci pres plastove bariery/okna atd. To je pak opravdu velka nahoda, kdyz to vyjde.

Citovat příspěvek

20:59:12 08.11.2005

yasyas: Ona je to vec osobnich moznosti.
Polarizak znamena snizeni svetelnosti, coz u rychlych rybek vetsinou implikuje nutnost pouziti blesku. To ma zase za nasledek odrazy na rybkach, v ocich a zakaleni obrazku. A nepomuze ani guma, ci ruka mezi bleskem a objektivem. Sklo akvaria neni zrovna neco, co by vyrabel Zeiss a stejne tak spina ve vode pri primem zasahu blesku na pruhlednosti neprida.

Proto bych techniky seradil tak nejak takto:
1) Nejlepsi je nasvitit dostatecne silnym a rozptylenym svetlem z vrchu ci ze stran a to co mozna nejdale od objektivu (nejlepe jeste svetlo zanegrovat, aby nebyla primo osvetlena sklenena plocha, na niz je fotoaparat) - na to ale potrebujes vybaveni a akvarko k dispozici
2) Fotit se zrcadlovkou na citlivou emulzi/vysoke ISO bez pouziti blesku, pouze s pouzitim osvetleni akvaria (nejde pres sklo, takze je mnohem "cistsi").
3) Cvakat (to je asi nejblize panu Neffovi) kompaktem, ktery by na vyssi ISO sumel bez vlastnictvi slusnych svetel/blesku. Pak asi cloveku asi opravdu nezbude, nez fotit na nizke ISO=s vestavenym bleskem = nutna ruka/guma mezi = modlit se, ze se to zlepsi s polarizakem.

PS: Jeste tu take nebylo receno, ze je treba fotit ze tmy, tudiz u domaciho akvaria je treba poseckat na noc a svitit jen uvnitr akvaria.

Citovat příspěvek

19:35:42 08.11.2005

yasyas: Neradil taky treba pan Neff fotit s polarizakem i z toho letadla?.... :(

Citovat příspěvek

15:58:37 08.11.2005

TAk ja byl chvili na nejake diskusi s panem Neffem a on rikal zhruba nasledujici:
1. polarizacni filtr
2. Pritisknout na sklo, jako v letadle
3. Pokud mozno pritemnit rukou
Nejaky clovek se ho ptal na foceni z vlaku...
Idealni je, pokud je venku vetsi svetlo, nez uvnitr a blesk se prakticky pouzivat neda... Snad jedine, pokud bys prikryl objektiv na strane blesku dlani... ?

Citovat příspěvek

15:56:13 08.11.2005

...polarizak se mi moc neosvedcil.
...rybam desne svitej oci pri blejskani a taky na sobe maji casto spoustu lesklych plosek, ktere taky nepridaji, takze se mi lepe foti na vysoke ISO a bez blesku.
...Pokud by to melo byt domaci akvarko, tak poradny softboxy po obou stranach a objektiv zastineny gumou.

neco abstraktnejsiho z akvaria v priloze...

Citovat příspěvek

Autor: zko

8:22:09 08.11.2005

Myslím že sa odporúča trochu vysunúť zoom, pri krátkom ohnisku budú silné farebné chyby ku krajom.

Citovat příspěvek

Autor: mochomurka

7:44:58 08.11.2005

Polarizak bere světlo, zkus gumovou clonu (vyrábí tuším HAMA) nebo si něco podobného vyrob (lepší větší a širší než clona od Hamy), připlácni to na sklo, aby nemohlo kolem pronikat světlo z okolí. Když budeš mít "clonu" dostatečně velkou a poddajnou, můžeš fotit i pod úhly. Osvětlení externím bleskem nejlépe nasměrovat na focený objekt, ale pozor na vržené stíny, proto je lepší blesk mimo tělo fotoaparátu. Záleží co chceš fotit, respektive jak je to rychlé. Pokud je to pomalé, lepší fotit bez blesku ale stále kontrolovat stíny.

Citovat příspěvek

Autor: Pavel STaněk

20:39:48 07.11.2005

jojo chce to polarizak...hama za 400 TO RESI :D

a nebo mozna fotit ze tmy do světla....?

Citovat příspěvek

Autor: evolt

20:37:07 07.11.2005

Nepoužívat blesk, používat polarizační filtr.

Citovat příspěvek

Autor: Neo

20:33:19 07.11.2005

Dej sem nějakou ukázku, a pak múžeme poradit.

Citovat příspěvek

Fotografování přes sklo

Autor: Kedar

19:34:19 07.11.2005

Zajímám se o teraristiku a zajímalo by mě jak bych měl mět nastavený foták ,aby byli fotky co nejlepší.Mám Kodak DX 6490 a fotky se mě moc nedaří.Prosím poradte.Díky

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: