Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Poraďte vazelínu na promazání kovového MF objektivu

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Poraďte vazelínu na promazání kovového MF objektivu

Autor: jbenak

9:56:30 11.09.2006

H.: Díky za radu.

Citovat příspěvek

Autor: Honza

4:22:58 11.09.2006

Pro jemne mechaniky jednoznacne doporucuji taktez vazelinu na bazi molybdenu, ci lithia. Tyto vazeliny maji zarucenou stalou viskozitu pri sirokem rozsahu provoznich teplot, minimalni zasychani a vzlinani. Ja osobne pouzivam lithiovku od michelinu, da se poridit v cykloservisech kolem 200,-

H.

Citovat příspěvek

0:12:00 11.09.2006

Díky za radu, molybdenové vazelíny se prodávají.

Citovat příspěvek

Autor: goha

23:42:07 10.09.2006

Napadá mě nějaká vazelína na homokinetické klouby u polonápravy. Ještě mám doma také přes 20 let plechovku....tenkrát mi ji kamarád přivezl ještě z bývalé Jugoslavie. Obsahuje nějaký práškový kov, tuším molybden. Jestli vzlíná jsem nezaznamenal, ale má výborné mazací účinky a vymezuje vůle, což je u tohoto kloubu dost důležité.
g.

Citovat příspěvek

23:16:03 10.09.2006

Nakonec jsem ostřící vícechodý závit objektivu Nikkor 50-300 ED promazal hodně odleželým
vápnitým plastickým mazadlem NH2 (na valivá ložiska a kluzné plochy).
Našel jsem v dílně 20 let starou pootevřenou plechovku s tímto mazivem. Tuk byl jako nový,
neměl žádné zaschlé vrstvičky nebo části. Těkavé složky by se za tu dobu asi vypařily.

Ostření teď jde hladce, bez vůle a klade při otáčení lehký, měkký odpor.
Jen doufám, že tuk zůstane jen tam kde má být :)

Citovat příspěvek

21:05:22 28.08.2006

McB: Opravoval jsem několik obřích triedrů Somet Binar 25x100.
Ve všech byla zatuhlá vazelína v excentrech pro úpravu rozestupů
okulárů. V jednom se navíc odpařené složky usadily zevnitř na optice.

Právě proto se ptám, nerad bych použil nějaké těkavé a nestabilní mazadlo :)

Citovat příspěvek

15:13:16 28.08.2006

Terej: Díky za radu :)

Na oplátku taky fígl. Jestli máš ruský 20x60, tak tam se dá zkrácením závitu středového ostření
(pokud se pamatuji, tak se tam otáčely dva závity v sobě protichůdně) dosáhnout toho, že zaostření
funguje již asi od 6 metrů (jinak asi přes 20m). Taky se doporučovalo do okulárů vestavět v obrazové rovině clony pro ohraničení zorného pole. Zrak pak ostří obraz podle ostrých okrajů clon a neunavuje se.
Subjektivní pocit při pozorování je pak o mnoho lepší.
20x60 je opticky výborný (byl ?), jenže mi tento upravený ukradli a tak jsem místo něj koupil Dekarem 10x50 :)

Citovat příspěvek

Autor: McB

15:08:47 28.08.2006

jbenak:
Důležitá je i dlouhodobá stabilita použitéhé vazeliny. Mám velmi špatné zkušenosti se starými mikroskopy Zeiss. Když se delší dobu nepoužívaly, tuk použítý výrobcem zatuhnul natolik, že se některými díly nakonec nedalo vůbec pohybovat a skončilo to rozebráním postižených dílů (např. clon). I při občasném používání se pohyb časem stával obtížnějším. V současné době používají servisáci nějakou silikonovou vazelinu. Bohužel, typ nevím, ale vakuový tuk to určitě nebude. Každopádně i tento požadavek je nutné vzít v úvahu při volbě vazeliny.
M.

Citovat příspěvek

Autor: Terej

14:09:39 28.08.2006

Měl jsem podobný problém u ruského dalekohledu - velká vůle v závitu u zaostřování, navíc se závit zadíral. Zkoušel jsem silikonovou vazelinu s označením "Silikonová pasta" - dá se koupit v obchodech s elektronickými součástkami. Samotná vazelina však neměla mazací schopnost - závit se dál zadíral .Zkusil jsem přidat do vazeliny trochu bílého mazacího tuku a touto směsí lsem namazal šroub zaostřování.
Po cca 5 letech je zaostřování dalekohledu bez problémů - v létě i v zimě jde stále lehce. Vzlínání vazeliny jsem žádné nepozoroval.
Nedávno jsem zaostřování rozebral a překvapilo mě že směs silikonové a klasické vazeliny byla stále stejně konzistentní - nijak se léty nenarušila. Dá se tedy předpokládat u tohoto ošetření delší životnost

Citovat příspěvek

11:59:30 28.08.2006

Díky za radu. Zatím jsem našel nějaké odkazy, kde se silikonová vazelína
nedoporučuje právě pro sklon ke vzlínání.
Aby nevzlínala, tak prý musí obsahovat dost plnidla.
Opravdu potřebuji spíše ztlumit pohyb a vyplnit vzduchové mezery mezi závity než mazat.
Pošlu mail s dotazem do servisu Nikon.
Pokud mi odpoví, tak se o informaci podělím :)

Citovat příspěvek

Autor: gp

11:53:53 28.08.2006

Existuje silikonova vazelina pro vakuove aparatury, ta urcite nevzlina a je teplotne stala. Navic je dost husta, takze by prijemne tlumila chod. Jen nemam tuseni, jake ma vlastne mazaci ucinky :-) Ale neni to lozisko u soustruhu, takze by to mozna slo.

Citovat příspěvek

Poraďte vazelínu na promazání kovového MF objektivu

11:43:17 28.08.2006

Mám starý kovový MF objektiv Nikkor, který běhá při ostření nasucho.
Potřeboval bych nějakou vazelínu která by nevzlínala, a zůstala vazká v širokém rozsahu teplot.

Poraďte prosím.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: