Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Výstavy
Digiforum - další svátek fotografie právě proběhl
2. června 2006, 00.00 | Předposlední květnový den - 30.5. 2006 proběhlo v pořadí již osmé Digiforum, významná akce spojující fotovýstavu, veřejnou konferenci a fotografické workshopy. Nyní tedy nastal čas ohlédnout se zpět. Co všechno bylo k vidění a jak dopadlo zatím poslední Digiforum?
Předposlední květnový den - 30.5.2006 byl jakýmsi nepsaným svátkem pro všechny milovníky digitální fotografie. Ten den totiž proběhlo Fórum digitální fotografie, nebo-li Digiforum. Tuto akci pořádá IDIF a to již od roku 2002. Letošní jarní běh byl v pořadí již osmým kolem tohoto fotografického maratonu. Jak se stalo za ta léta tradicí, i 8. Digifórum se konalo (jako všechny předchozí) v prostorách prvního patra Kongresového centra Praha, bývalého Paláce kultury. Pojďme se nyní podívat na to, co všechno bylo k vidění a slyšení.
foto: Martin Hájek
Co to vlastně Digiforum je?
Jak nejlépe charakterizovat tuto výstavu do pár vět? Nejde o výstavu v pravém slova smyslu. Spíše se jedná o jistý druh "přehlídky", která se skládá ze tří hlavních částí - výstavy, workshopů a odborných přednáškových bloků. A toto je právě hlavní devízou celé akce. Návštěvníci tak mají všechno přímo "pod nosem" a opravdu každý si zde může najít to své. Můžete si prohlédnout a vyzkoušet jak nové produkty z oboru (digitální fotoaparáty, příslušenství, tiskárny atd.), tak můžete absolvovat některou z bohaté nabídky odborně zaměřených přednášek na téma digitální fotografie (fotografování, zpracování, editování, tisk, problematika a podobně) a v neposlední řadě máte možnost se na vlastní oči přesvědčit a vyzkoušet si vše v praxi - prostřednictvím tématicky zaměřených workshopů. Fórum digitální fotografie je tedy hlavně největší a nejkomplexnější veřejnou konferencí, zaměřenou na problematiku fotografie.
foto: Martin Hájek
Průběh a náplň akce
Fórum digitální fotografie oficiálně začalo v 9:00 (úvodním vystoupením v sále 1) a zakončilo jej okolo 17:30 slosování soutěže o hodnotné ceny (1. místo - mobilní telefon Nokia N80, 2. místo - tiskárna Lexmark P450 a 3. místo - poukazy na vzdělávací kurzy Institutu digitální fotografie v hodnotě 3 000 Kč). Výstava jako taková skýtala bohatou nabídku fotografické techniky, příslušenství, odborných publikací a vůbec všeho, co s digitální fotografií souvisí. Představeno zde bylo více jak 60 značek a to na 125 prezentačních místech. Návštěvníci měli možnost si techniku nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet v praxi a v případě dotazů či nejasností se obrátit přímo na zástupce českých zastoupení a dovozců. Klasické expozice již tradičně na Digiforu nahrazují prezentační pulty, kde je veškerá technika vystavena a připravena k vyzkoušení. Pro profesionály či náročnější amatérské uživatele nechyběla ani profesionální studiová fotografická technika, špičkové LCD displeje, programové vybavení, tiskárny, skenery a mnoho dalšího. Vedle toho zde zájemci měli možnost se například také seznámit s dalšími nejnovějšími zpracovatelskými řešeními (například samoobslužné kiosky) a nebo získat kontaktní místa zpracovatelů fotografií či fotobank. Kromě techniky a služeb byla k dispozici také široká škála tištěných odborných publikací z oboru. Zájemci o autogram Ondřeje Neffa se mohli zastavit kolem 14. hodiny na stánku IDIFu, kde probíhala autogramiáda. V zadním křídle 1. patra byl také k dispozici VIP salónek s občerstvením.
foto: Martin Hájek
foto: Martin Hájek
Přednášky
Na letošním Digiforu byly přednáškové bloky rozděleny celkem do čtyř částí. Samostatné tématické bloky byly tentokrát orientovány na ucelený výklad a kladly mnohem větší důraz na praktické postupy. Dva bloky se zabývaly úpravou digitálních fotografií a tím pádem především grafickými editory, druhé dva měly co nejlépe osvětlit všem zájemcům fenomén digitálních jednookých zrcadlovek (DSLR). Vezměme si to pěkně popořadě, ale odzadu. Novinkou oproti předchozímu - 7. Digiforu, byl tentokrát čtvrtý samostatný sál (posledně byly k dispozici jen 3 sály), ve kterém vystoupila v rámci čtvrtého bloku pětice předních českých fotografů (Jan Šibík, Kamil Rodinger, Jiří Havel, Adolf Zika a Jan Saudek), kteří hovořili jak o svých fotografiích, tak i o vlastních praktických zkušenostech. Moderátorského postu tohoto bloku se ujal Jiří Heller. Třetí blok se zaměřil na zpracování fotografií v Adobe Photoshopu, v rámci kterého proběhla prezentace pěti ucelených postupů pro úpravu digitálních fotografií.
foto: Martin Hájek
Přednáškový program druhého bloku byl zaměřen na vážné zájemce o digitální fotografii uvažující o koupi či vlastnící digitální zrcadlovku (DSLR). Lektoři se ve svém výkladu zaměřovali zejména na volbu správného systémového příslušenství jako jsou objektivy, filtry či externí blesky a pokročilé fotografické techniky. Nechyběla řada praktických rad pro fotografování ve zhoršených světelných podmínkách, při sportu či například v protisvětle. Přednášeli na toto téma páni Roman Pihan a Jan Březina. První blok byl určen především začátečníkům s digitální fotografií a všem, co si chtěli oživit základy úprav fotografií na PC. Přednáškový program se soustředil hlavně na správné ukládání, třídění a archivaci fotografií, úpravy, retuše a korekce a případný tisk snímků. Vše bylo prezentováno praktickou, srozumitelnou a názornou formou pány Ondřejem Neffem a Janem Březinou, kteří přednesli své prezentace o tom, jak dělat základní úpravy fotografií, jak na drobné neduhy, čarování s barvami a základy retušování snímků. Kromě toho přednesl Pavel Štědrý něco ohledně "Tipů a triků pro Zoner. Podstatná část přednášek zaměřených na úpravy fotografií, byla věnována editacím v Adobe Photoshopu, kde jste se mohli dozvědět něco o práci s výběrem (Pavel Kočička), maskách (Jiří Podhorecký), magických barvách a monochromatické fotografii (Karel Pobříslo), RAW formátu (Marko Zekič) nebo kreativní práci s fotografií (Martin Zhouf).
foto: Martin Hájek
foto: Martin Hájek
Workshopy
Jak je však dobře známo, teorie a praxe jsou dvě naprosto rozdílné věci, a proto, aby veškeré naše snažení přineslo kýžené ovoce, museli jsme kromě bohaté teoretické přípravy poskytnout také možnost praktického zúročení všem vámi nabitých znalostí. A přesně k tomuto účelu sloužily čtyři tématicky zaměřené praktické workshopy s lektory IDIFu. K dispozici bylo u všech workshopů komplexní vybavení: zábleskové systémy, ateliérová světla, fotografické stoly (makro, produkt), stojany, stativy, objektivy, blesky a samozřejmě digitální zrcadlovky Nikon (D70, D70s a D200). Každý návštěvník měl navíc v případě zájmu (a po dohodě s lektorem pochopitelně) možnost vyzkoušet si svůj vlastní fotoaparát v kombinaci s ateliérovou výbavou. Hlavní a nejviditelnější workshop představovala bezpochyby "Ateliérová portrétní fotografie" (rozprostírající se na ploše skoro 400 m2) s kompletním vybavením (technika Fomei, aplikace Corel, ink tiskárny Epson, DSLR Nikon) a dvěma modelkami, kde měl každý návštěvník možnost, vyzkoušet si fotografii portrétu, včetně následné úpravy a tisku. Kromě toho paralelně probíhaly další tři - komorněji pojaté workshopy, zaměřené na aktovou, produktovou a makro fotografii.
foto: Martin Hájek
foto: Martin Hájek
Aktový workshop měl celý pod patronátem Olympus, odehrával se v salónku s omezenou kapacitou (cca 20 lidí po 30 minutových cyklech) a vzhledem k velkému zájmu bylo nutné se předem zapsat u vstupu na konkrétní čas. K dispozici byla studiová technika Profoto a digitální fotoaparáty Olympus. Produktový workshop byl umístěn v hlavním prostranstvím (kousek od vstupních eskalátorů), prováděl jím lektor Vít Mádr a k dispozici byly jak produkty na fotografování, tak i technika Fomei a digitální zrcadlovka Nikon. Čtvrtý workshop byl věnován neméně populárnímu oboru a sice makrofotografii. K dispozici byl opět DSLR přístroj Nikon D70s s makro objektivem a světelné vybavení od firmy FlashCentrum. Zkušený makrofotograf pan Wisniewski byl po celou dobu k dispozici jak pro dotazy, tak v případě odborné pomoci. K dispozici bylo mimo jiné i profi vybavení od společností Hasselblad, Phaseone, Leica a Sekonic. Vyzkoušet jste si mohli i digitální DSLR zrcadlovky Olympus E-Systém a vybavení Velbon, Lowepro a Hahnel.
foto: Martin Hájek
foto: Martin Hájek
Závěrem
Předně bychom rádi poděkovali všem partnerům 8. Digifora v čele s generálními partnery společnostmi - Olympus a NOKIA, a hlavním mediálním partnerem - časopisem DIGI FOTO, bez jejichž pomoci a podpory by se tato akce nikdy nemohla uskutečnit. Osmé digiforum proběhlo celkově velice příjemně, v klidu a bez nějakých výraznějších technických či jiných komplikací. Ačkoli počasí nám příliš nepřálo, celý den se na nás mračilo a všechny příchozí nemilosrdně zkrápělo krůpějemi vody, tak i přesto se nám podařilo vytvořit příjemnou a přátelskou atmosféru. Počet návštěvníků dosáhl čísla 1 568 a my jen doufáme, že všichni, kdo přišli, odcházeli spokojení, nabiti vědomostmi a plni samých pozitivních dojmů a zážitků. A stejně tak doufáme, že se zase všichni sejdeme na dalším - devátém Fóru digitální fotografie, které chystáme již na podzim tohoto roku.
Odkazy:
:: On-line registrace návštěvníků
:: Seznam vystavovatelů
:: Program přednášek
:: Informace o workshopech
:: Osobnosti na Digiforu
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014