Adobe Photoshop CS5: aktualizace a možnosti pro tablety - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky

Adobe Photoshop CS5: aktualizace a možnosti pro tablety

adobe_bryan_100px

28. listopadu 2011, 00.00 | Zúčastnili jsme se aktuální a dynamické prezentace, ve které produktový manažer Bryan O'Neil Hughes představil některé aktualizace programu Photoshop CS5 a Photoshop CS5 Extended. Zaměřil se hlavně na dvě oblasti: na editační nástroje, které zjednodušují a urychlují úpravy snímků, řeší určitá náročná zadání nebo rozšiřují naše tvůrčí možnosti, a druhou oblastí byla práce s iPady a tablety.

Úvod přirozeně patřil celkovému představení nejnovějších aktualizací, ale také krátkému shrnutí dvaceti let inovací programu Adobe Photoshop. A nechybělo ani připomenutí, že kromě aktualizace Photoshopu CS5 jsou k dispozici také nejnovější verze dalších programů Adobe: Photoshop Lightroom 3.6 Beta nebo Camera RAW 6.1/6.2/6.5 s podporou pro přibližně 400 fotoaparátů, s možností jemných korekcí pro objektivy a citlivé eliminace jasového šumu v obrazu. A v rámci Adobe Labs je k dispozici Pixel Bender, Configurator 2.0, Lens Correction Profiler Beta 3, DNG Profile Editor/Codec nebo FXG/PS extension (Flash Catalyst integration).

U samotného Photoshopu CS5 Bryan O'Neil Hughes připomněl, že je v současné době ve srovnání s verzí CS4 výrazně stabilnější a až 15× rychlejší. Aktualizace programu představují mimo jiné asi 140 oprav jádra, úpravy uživatelského prostředí, nové možnosti zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem HDRI – High Dynamic Range Imaging a s prostorovým efektem – 3D, ale také řadu možností pro kreslení nebo pro další oblasti využití, například v oblasti designu a reklamy.Velký prostor byl věnován také bezplatné aktualizaci Photoshop CS5/12.0.4 pro všechny stávající majitele verze CS5, umožňující využívat dotykové aplikace, které se těší rostoucímu zájmu uživatelů – ruku v ruce s vývojem nabídky zařízení typu iPad a tablet, a to pro operační systémy Mac i Windows. Tyto aktualizace umožňují využívat nové vazby mezi programem Photoshop CS5 a zařízením iPad/tablet pro aktivaci editačních nástrojů, míchání barev nebo malování.V první části praktického předvedení vybraných inovativních funkcí Bryan O'Neil Hughes vyzdvihl aplikaci Mini Bridge, přizpůsobitelný ovládací panel, umožňující velmi rychle vyhledat a otevřít požadovaný obrázek ve Photoshopu CS5 a nabízející také přístup k novým funkcí Photoshopu, například Sloučit do HDR Pro. Samotné zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem předvedl mimo jiné na černobílé fotografii – viz strom v protisvětle. A zmínil, že tato funkce je určitou alternativou filtrů.Postupně se zabýval dalšími vybranými inovativními funkcemi. Na dvou fotografiích předvedl snadné, rychlé a kvalitní retuše a „odstranění“ nežádoucích objektů a artefaktů z obrazu, a to včetně technologicky pokročilé retuše s využitím štětečků a masek. Jako příklad jsme vybrali černobílou fotografii, u které cvičně odstranil rušivý kabel se zachováním pozadí včetně jeho členitých částí.Na fotografii pořízené v poměrně silném protisvětle – dívka sedící na lavičce a hledící do krajiny – předvedl opravu obrazu ve stínech.Na snímku černošského domorodce, který pózuje s dlouhým rohem, předvedl některé možnosti pro modelaci objektu, když aktivoval „hybné“ body na vybraná místa postavy a ty mu umožnily měnit postoj, otočit postavu, naklonit, zvednout ruku – metoda umožnila snadno vyčlenit vybraný objekt od pozadí a upravovat ho, jak je potřeba, anebo jak si uživatel přeje.

Předvedl také snadné spojování dílčích snímků do panoramatických obrazů – opět za pomoci vybraných aktivních bodů, tentokrát umístěných do rohů dílčích snímků, přičemž ukázal, jak program kritická místa spojení „dokreslí“, vyretušuje, i jak srovná horizont.

Ukázal také, jak nástroj s volbou Zachování detailů chrání detaily obrazu a nástroj Selektivní zaostření při úpravě zaostření vybraných částí obrazu používá nedestruktivní metody. Při výrazných úpravách je destrukci vidět až při velmi velkém zvětšení. A samozřejmě – pro ještě kvalitnější výsledek doporučil postupovat přes editaci souboru RAW.Ukázal automatickou korekci vad objektivu, jako je geometrické zkreslení, barevná odchylka a vinětace. Vysvětlil, jak lze díky intuitivní formě mřížky opravit zkreslení rychle a tak, aby fotografie vypadala realističtěji, kupříkladu při použití nástroje pro kompenzaci a narovnání zakřiveného horizontu nebo při nápravě zkreslené perspektivy, což je často potřeba při fotografování architektury, ale také třeba v oblasti produktové fotografie. Postupy a výsledky předvedl mimo jiné u snímku pořízeného objektivem s extrémně širokým úhlem záběru a u panoramatického obrázku.

Představil také aplikaci Pixel Bender, která při použití ve Photoshopu CS5 umožní dát editovaným obrázkům jedinečný vzhled. Inovativní plug-in je k dispozici ke stažení na Adobe Labs a obsahuje několik nových hardwarově akcelerovaných filtrů.

Ve druhé části programu se Bryan O'Neil Hughes zabýval aplikacemi pro tablety. Představil Adobe Eazel, doplněk pro Photoshop iPad, umožňující ovládat potřebné funkce a nástroje prsty nebo dotykovými pery – stylusy, a to včetně malování („prstem se štětcem“, „mokré“ a „suché“ barvy, ...), použití stylů vrstev a režimů prolnutí pro dosažení požadovaných výsledků. Při tvorbě je možno používat pět prstů, a to díky unikátnímu vícedotykovému řešení této aplikace. Například je možné ovládat barvu pomocí ukazováčku, velikost štětce prostředníkem a další funkci jiným prstem. Samozřejmě je možné poslat kresby přímo do Photoshopu CS5 z jakéhokoli místa, anebo všechny obrazy v aplikaci sdílet prostřednictvím e-mailu.Prakticky představil, jak si v aplikaci Color Lava „namixovat“ vlastní barvy pro iPad – připravit si jedinečné barevné vzorníky a následně je použít ve Photoshopu CS5. A opět je možné použít pro namíchání barevných tónů prsty, stejně jako pro pět vybraných, nejčastěji používaných „témat“. Jak je vidět i z připojených snímků pořízených během prezentace, pro nastavení odstínu, sytosti a jasu lze použít metodu dvojitého klepnutí na libovolnou barvu a upravit ji pomocí kruhu s nabídkou barevných odstínů, anebo lze na toto „barevné kolečko“ přetáhnout čtverce vzorníku. Vytvořit je možno „knihovnu vzorníku“, kde jsou snadno vyhledatelné a použitelné barvy třeba pro akvarelové efekty, pro úpravy portrétů včetně make-upu a jiné umělecké sady. Maximem je 300 témat a 1 500 barev. A je-li uživatel připojený na Photoshop, může klepnout na libovolnou barvu v knihovně a použít ji. A opět lze vše sdílet i prostřednictvím e-mailu.

Ukázal, jak funguje Adobe Nav, umožňující kupříkladu procházet otevřené dokumenty z iPadu, který je spojen s počítačem, a používat pomocí tabletu nástroje Photoshopu CS5. Uživatel si může vybrat nástroje, které pro svou činnost potřebuje, a uspořádat je tak, jak mu nejlépe vyhovuje. Přizpůsobení panelu nástrojů umožňuje mít pohotově k dispozici sadu vybraných nástrojů, které jsou potřeba nejčastěji – na liště je možné mít až 16 voleb v podobě velkých ikon.

Na tomto sekundárním displeji také lze procházet otevřené dokumenty, vidět tabulku se soubory Photoshopu, prohlížet je, vybírat, ale také je třeba prezentovat. Otevřené dokumenty a soubory jsou ukládány do mezipaměti Photoshop pro iPad. Soubory v Adobe Nav jsou ve vysokém rozlišení a ve skutečné velikosti a lze je také přibližovat a oddalovat.Při ukázkách využití všech možností vzdáleného ovládání pomocí tabletu v praxi posloužil také vzorový příklad, kdy na tabletu kontrolujeme e-magazín nebo e-book a ve Photoshopu na vzdáleném počítači můžeme upravit fotografie nebo jiné grafické prvky. Je to určitá obdoba „spolupráce“ s programem InDesign, ale jednodušší a zábavnější, vhodná pro urychlení práce v tomto uspěchaném světě.

Speciálních aplikací pro tablety je samozřejmě mnohem více, nechybí například nástroje pro tvorbu koláží (viz Adobe Photoshop Touch, Adobe Carousel). Podrobnější informace a ukázková videa najdete především na webu Adobe Systems, ale i na jiných stránkách. Na závěr proto připojujeme výběr zajímavých odkazů, které nám Bryan O’Neil Hughes ve své živé prezentaci nabídl: Blogs.Adobe.com, zaměřený na samotnou aktualizaci CS5 (a Camera RAW 6), další Blogs.Adobe.com, zaměřený na prezentaci Bryana O'Neil Hughese, dále Feedback.Photoshop.com, Youtube Channel, krátká videa, a zde je kompletní hodinová prezentace v HD kvalitě od Adobe MAX 2011.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Novinky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: