Kodak představil čtyři filtry pro Photoshop, které usnadní fotografům práci - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky

Kodak představil čtyři filtry pro Photoshop, které usnadní fotografům práci

12. února 2007, 00.00 | Kodak díky svému vývojovému středisku Austin Development Center představil skupinu plug-inů pro Photoshop, které uživatelům pomohou s úpravou digitálních fotografií, ať již naskenovaných, nebo vyfocených přímo digitálním fotoaparátem. Plug-iny jsou nabízeny 4, z toho 3 ve verzích Pro a Standard. Jeden slouží pro vyhlazení pokožky pomocí tzv. airbrush efektu, druhý umí odstraňovat šum, třetí pomůže s vyvážením barev a čtvrtý zajistí optimalizaci expozice pomocí projasnění stínů a potlačení přepalů.

Kodak díky svému vývojovému středisku Austin Development Center představil skupinu plug-inů pro Photoshop, které uživatelům pomohou s úpravou digitálních fotografií, ať již naskenovaných, nebo vyfocených přímo digitálním fotoaparátem. Plug-iny jsou nabízeny 4, z toho 3 ve verzích Pro a Standard. Jeden slouží pro vyhlazení pokožky pomocí tzv. airbrush efektu, druhý umí odstraňovat šum, třetí pomůže s vyvážením barev a čtvrtý zajistí optimalizaci expozice pomocí projasnění stínů a potlačení přepalů.

DIGITAL GEM Airbrush Professional Plug-In
Tento plug-in slouží k automatickému vyhlazení nedokonalé pleti pomocí efektu takzvané stříkané retuše (airbrush effect). Díky této retuši můžeme zakrýt nedokonalosti pleti, jako jsou vrásky, zvětšené póry atd., aniž bychom narušili důležité prvky, jako jsou oči, řasy, vlasy a celkovou podobu tváře. To vše bez zdlouhavého ručního maskování a retušování.

K ovládání automatického procesu máme k dispozici několik parametrů, jež nastavujeme pomocí jezdců. U tohoto plug-inu ovládáme sílu efektu pomocí prolínání s původním snímkem (kromě míry nastavíme také režim prolínání) a míru vyhlazení. Pro nastavení míry vyhlazení zde máme tři jezdce, kteří nastavují míru zachování detailů. Rozděleni jsou podle velikosti (typu) detailů, jemnými "Fine" detaily jsou myšleny řasy, struktura látky atd. Hrubé detaily "Coarse" jsou větší skvrny, záhyby na šatech apod. "Medium" je pak někde mezi. V základním "default" nastavení je přednastaveno zachování jemných detailů a silnější vyhlazení těch "hrubých".
Pod obrázkem lze přepínat zobrazení stavu před a po, včetně zobrazení míry zachovaných detailů, což se zobrazí jako černobílý reliéf. Celkový efekt i využitelnost filtru jsou poměrně velké. To co by i pokročilý uživatel dělal retušováním několik minut, nebo desítek minut, je hotovo poměrně rychle. Pokud upravujeme snímek ve větším rozlišení a výsledek následně zmenšíme a doostříme, můžeme se dobrat poměrně uspokojivého výsledku, který postačí pro amatérské účely korekce domácích fotografií.

DIGITAL GEM Plug-In
Tento plug-in slouží pro redukování zrnitosti a digitálního šumu. Podobných nástrojů je na trhu relativně hodně a těší se velké popularitě. Nejvíce uživatelů zřejmě používá programy Noise Ninja nebo Neat Image, nehledě na to, že takřka stejný filtr je již ve Photoshopu nabízen. Tím pádem je tento plug-in o něco méně zajímavý, také kvůli tomu, že výše uvedené programy umí pracovat s radikálně širšími možnostmi nastavení a lepší výstupní kvalitou.

Kromě nastavení míry vyhlazení ve stínech a ve světlech zde můžeme také nastavit doostření snímku, což je krok, který je po redukci šumu logický, ale doostření by mělo být zcela posledním krokem při zpracování snímku, a tak je lepší doostřovat snímek až po případných finálních úpravách. Verze Professional se od verze Standard liší lepším algoritmem pro redukci šumu (dle výrobce), podporou 16 bitových předloh a možností náhledu výsledku.

DIGITAL SHO Plug-In
Opět zde máme náhradu toho, co je již ve Photoshopu k dispozici. Prosvětlování stínů se stalo velmi oblíbeným a kromě integrace této funkce přímo do digitálních kompaktů se s nimi můžeme stále častěji setkat u editorů digitálních fotografií. Vzhledem k horšímu dynamickému rozsahu se tato funkce hodí ještě více než v době klasické fotografie. Pomůže nám zachránit nejen špatně exponované snímky, ale také příliš kontrastní scény, kde se ve stínech "utopily" zajímavé detaily.

Verze Professional nabídne kromě podpory 16 bitových předloh navíc také záchranu detailů z přeexponovaných míst, což rozhodně nejde tak snadno jako u zesvětlování stínů, resp. výsledek je mnohem horší, protože z vypáleného místa nic nezískáme (kdežto ze stínu ano).
Nastavení opět provádíme pouze základní. Míru zesvětlení stínů a ztmavení přeexponovaných oblastí, váhu jednoho či druhého úkonu, pokud nastavíme oba najednou (zda-li se spíše zesvětlují stíny nebo ztmavují světlé oblasti). Dobrou pomůckou je poslední jezdec, který slouží pro nastavení saturace barev, protože hlavně funkce zesvětlování stínů může mít za výsledek barevně mdlé fotografie. Někdy ale zase musíme saturaci spíše snižovat, záleží na konkrétním snímku.
Kvalita tohoto filtru není příliš vysoká, hodí se spíše pro amatérské účely, ale pro ty co mají starší verze Photoshopu, kde tyto funkce nejsou, je to možnost, jak je získat. Pozor si musí uživatel dát na střízlivé nastavení intenzity efektu, protože potlačení přeexpozice může vyvolat nepěknou pasterizaci velkých ploch.

DIGITAL ROC Plug-In
Poslední dnes představený plug-in slouží pro automatické srovnání barev snímku. Použití najde nejen u neskenovaných klasických fotografií, ale i u snímků z digitálních fotoaparátů, u kterých bylo špatně nastaveno vyvážení bílé barvy. Jako jediný ze čtveřice pluginů nemá nastavení pro intenzitu efektu, a tak si musíme dávat pozor na to, na jakou fotografii filtr aplikujeme. Není vhodné jej aplikovat na každou fotografii, ale opravdu jen na ty vyloženě špatné. Ty dobré by mohly ztratit svou barevnost. Verze Professional umí navíc upravit i kontrast a jas a podporuje 16 bitové předlohy.

Závěr
Po automatickém nainstalování se plug-iny zobrazí v menu Photoshopu jako další filtry. Použít je můžeme nejen v Adobe Photoshopu od verze 5.0 a výše, ale i v Adobe Photoshop Elements. Cena Standard verzí je $49,95 a Proffesional $99,95 (Airbrush je pouze ve verzi Professional). Zkušební verze nabízejí plnohodnotné nastavení všech funkcí včetně náhledu efektu, ale po výsledné aplikaci filtru na snímek vloží nepěkný malý opakující se vodotisk "Unregistered".

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Oprava titulku

Autor: Milan Novák Muž

Založeno: 13.02.2007, 22:00
Odpovědí: 0

Dobrý večer, vzhledem k tomu, že tyto filtry jsou již na světě nějakou dobu (a také Vaše screenshoty mají v záhlaví verzi 2.0), navrhuji opravit titulek na "Kodak vydal nové verze atd... ".

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: