Canon EOS 450D live! Jaké jsou první dojmy? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Canon EOS 450D live! Jaké jsou první dojmy?

28. ledna 2008, 00.00 | Společnost Canon představila nástupce povedené amatérské DSLR EOS 400D. Novinka nese kódové označení 450D a nabídne kromě 12 MPix CMOS snímače s anti-prachovým filtrem nebo podpory 14-bitového RAWu také například možnost živého náhledu pomocí funkce - Live View. A jaké byly z novinky naše první dojmy?

V pátečním článku jsme již informovali, že společnost Canon představila na právě proběhnuvší tiskové konferenci (24.1. na letenské Spartě) mimo jiné také zbrusu novou amatérskou zrcadlovku EOS 450D - nástupce povedené DSLR 400D. Novinka nabídne kromě 12 MPix CMOS snímače s anti-prachovým filtrem nebo podpory 14-bitového RAWu také například možnost živého náhledu pomocí funkce - Live View. Zde přinášíme první dojmy a živé fotografie nejnovějšího přírůstku do rodiny DSLR...


foto: Martin Hájek

Kabát
"Co měnit na těle, které se osvědčilo?" Pravděpodobně něco podobného si řekli designéři při návrhu pláště a designu u nového EOSu. Po stránce vzhledové tedy nedoznalo 450D příliš mnoho změn. Subjektivně se mi úchopový grip zdál o něco málo větší (robustnější) než u předchůdce - což by vysvětlovalo jedno tlačítko navíc (na horní straně), ale neměřil jsem to. Rozměry jsou o pár mm větší (než u 400D) a sice: 129 x 98 x 62 mm, hmotnost je 475 g (bez akumulátoru a paměťové karty). Nejmarkantnější změnou je nárůst displeje, který si vynutil změny ohledně rozmístění ovládacích prvků. Ty se přesunuly z vertikálního umístění v levém kraji zadního panelu do levého horního rohu (klávesa Menu a Disp) a pravého dolního rohu (přepínání režimů fotografování/prohlížení a Koš). Také ovládání pomocí křížového multifunkčního ovladače doznalo pár změn. Jednou z podstatných inovací je však kryt pro paměťový slot. Ten je na první pohled výrazně menší, neboť ve svých útrobách ukrývá SD (SDHC) karty. Compact Flashky již zde podporovány nejsou. Stejný systém představil před cca rokem také Nikon u svého modelu D40/D40x.


foto: Martin Hájek

Technické parametry
Použitý snímač typu CMOS (formát APS-C o velikosti 22,2 x 14,8 m) má efektivní rozlišení 12,2 MPix (fyzické je zde 12,4 MPix) a je navíc vybaven anti-prachovým filtrem se samočistící jednotkou, což má na starost "sklepání" prachu při každém vypnutí/zapnutí přístroje. Můžeme fotografovat s rozlišením 4272 x 2848 bodů (v dalších rozměrech 3088 x 2056 nebo 2256 x 1504 bodů). Měření expozice probíhá buďto celoplošně - pomocí TTL měření na 35-zónách ve snímané scéně (rozsah 1,0 - 20 EV), dále se zdůrazněným středem, poměrově, nově přibylo též bodové měření expozice. Citlivost se pohybuje od ISO 100 do 1 600. Další podstatnou změnou je obrazový procesor nové generace DIGIC III, který má poskytnout lepší algoritmy obrazového zpracování. Výsledná data můžete ukládat buď do JPEGu, nebo do RAWu - s podporou 14-bitů (možná je také kombinace - RAW+JPEG). Sériové snímání pracuje rychlostí 3,5 snímku/sek. (o 1/2 sn./sek. rychleji než u 400D), uložit můžeme buď až 53 JPEG snímků (dvojnásobek než u 400D), nebo 6 RAW snímků. Autofocus je zde 9-bodový a funguje na principu TTL měření. Manuálně ostřit lze samozřejmě také. Canon EOS 450D je kompatibilní se všemi Canon objektivy EF a EF-S a ze sérií zábleskových systémů EX-Speedlite. Musíme zde však samozřejmě počítat s ořezovým faktorem (vzhledem k velikosti snímače), který je zde 1,6x. Časy závěrky se pohybují v rozsahu 30 - 1/4000 sekundy (nechybí režim Bulb), clonové číslo lze nastavit (v závislosti na použitém sklu) od F1 do F91.


foto: Martin Hájek

Ergonomie a ovládání
Další praktickou změnou jsou dvě nová tlačítka s možností přímé volby pro změnu nastavení citlivosti ISO a vyvážení bílé barvy WB (obě funkce se u předchůdce ovládaly pomocí křížového ovladače). Klávesa ISO (pro nastavení citlivosti) leží na horní straně - hned za rolujícím kolečkem. Oproti tomu zmizely dvě klávesy pro sériové snímání a tisk/sdílení (jejichž volba nastavení se pro změnu přesunula na multifunkční křížový ovladač). Ovládání je zpracováno příjemně, na všechny klávesy člověk (pokud nemá místo rukou skutečné lopaty) dosáhne v pohodě.


foto: Martin Hájek

Osobně mě potěšilo umístění klávesy ISO - na horní straně fotoaparátu, což je praktičtější než u předešlého modelu. Multifunkční křížový ovladač navíc umožňuje nově měnit barevné filtry (pohybem dolů). Systém menu je zpracován podobně jako u všech EOS modelů (značná podobnost je zde například s 40D) - práce s ním by tedy neměla činit "canonistům" žádné potíže. Co se týče samotného fotografování, k dispozici je kromě plné automatiky také dále PAvTvM režimy (program, priorita clony, priorita času a Manuální režim) a nechybí ani 6 asistenčních programů (portrét, krajina, makro, sport, noc, bez blesku).


foto: Martin Hájek

Displej a hledáček
Nejmarkantnější změnou je samozřejmě displej, který se pyšní úhlopříčkou 3,0". Údaje na něm jsou tak ještě o něco větší a samotná orientace podle displeje - stejně jako nastavování parametrů, je samozřejmě příjemnější a pohotovější záležitostí. Rozlišení má displej 230 000 bodů, obsahuje antireflexní filtr, pozorovací úhel obsáhne 160° (do všech stran), k dispozici je možnost korekce jasu (v sedmi krocích) nebo přiblížení (v 10 krocích). Hledáček zobrazuje 95% snímané scény se zvětšením 0,87x. Nechybí samozřejmě ani dioptrická korekce, kterou lze regulovat od -3,0 do +1 dioptrie.


foto: Martin Hájek

Pod hledáčkem je senzor, reagující na přiblížení hledáčku k oku (automatické vypnutí displeje). V hledáčku se zobrazují všechny důležité informace včetně nově také ISO - citlivosti (nechybí čas závěrky, clona atd.). Na displeji dále máte okamžitý přístup k informacím ohledně AF, času závěrky, clony, zámku expozice, ISO, kompenzace expozice, způsob měření expozice, blesku, WB atd. Osobně se mi jeví rozměrnější displej i přehlednější a větší hledáček příjemnou změnou, dopomáhající k lepšímu komfortu v případě ovládání fotoaparátu.


foto: Martin Hájek

Live View
Rozhodně očekávanou a praktickou funkci představuje možnost živého náhledu scény. Tzv. režim Live View umožňuje sklopení zrcátka a následné promítnutí obrazu ze snímacího čipu přímo na obrazový snímač - potažmo displej (místo do hledáčku fotoaparátu). Stejný systém už Canon použil například u svého nedávno uvedeného modelu vyšší řady - EOSu 40D. V tomto případě máte k dispozici 100% náhled scény v reálném čase a se zobrazením optického zoomu (v případě možnosti též se zobrazením i živého histogramu). Živý náhled funguje ve dvou režimech - v Normálním a Úsporném, je však nasnadě, že každá sranda něco stojí a v tomto případě lze předpokládat nárůst spotřeby. Pokud nebudete chtít tuto funkci využívat, samotné Live View lze také úplně deaktivovat (pomocí aplikace EOS Utility 2.0). Je to ale rozhodně příjemné, zejména při nutnosti pořizování snímků nad hlavou, pod úrovní hlavy a podobně. Fotografování pomocí Live View je celkově pohodlné a praktické, displej sice má lehké zpoždění, ale ne větší, než na které jsme již zvyklí z kompaktních fotoaparátů.


foto: Martin Hájek

Funkce, menu a výdrž
Canon EOS 450D obsahuje také pár dalších vychytávek (které jsme stihli během letmého seznámení zaregistrovat). Například funkce, která se snaží co nejvíce eliminovat přepálená místa na snímku (Lighting Optimiser). Napájení zajišťuje lithium-Iontová baterie LP-E5 (7,4 V, 1050 mAh + lithium-Iontová baterie CR2016 pro zálohu - datum, čas). Volitelně lze objednat přídavný ACK-E5 AC adaptér kit. Canon EOS 450D nabídne uživatelům vyšší výdrž akumulátoru, výrobce uvádí až 600 snímků na jedno nabití, za předpokladu fotografování při pokojové teplotě a bez blesku. Tento údaj představuje zhruba 50% nárůst oproti EOS 400D, kterým jste pořídili cca 400 snímků za stejných podmínek. Našince potěší určitě menu s podporou češtiny (rozhraní je zde velice podobné nedávno představenému Canonu EOS 40D), lze si strukturu menu také "personalizovat" a snadněji tím zpřístupnit častěji používané funkce.


foto: Martin Hájek

Ostatní
Blesk je typu auto pop-up (se systémem měření E-TTL II), se směrným číslem 13 a synchronizačním časem (X-Sync) 1/200 sec. Pracuje v režimech: Auto, Manual Flash On/ Off, Red-Eye Reduction a kompenzaci lze nastavit v rozsahu +/-2,0 EV (po 0,3 nebo 0,5 EV krocích). Vyvážení bílé barvy pracuje v režimech: Auto, Den, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Blesk, Manual. K dispozici spolu s přístrojem je také softwarové vybavení Zoom Browser EX / ImageBrowser, PhotoStitch, EOS Utility (zahrnuje Remote Capture), Digital Photo Professional (Windows / Mac).


foto: Martin Hájek

Závěr
Současní uživatelé EOSu 350D nebo 400D rozhodně nemají důvod k rozčarování. Nový Canon EOS 450D nelze brát jako revolučního nástupce, ale jako startovací DSLR amatérský přístroj, který je určen pro nově příchozí do světa digitálních zrcadlovek. Po vizuální stránce je aparát (téměř) totožný se svým předchůdcem, po funkční stránce doznal celou řadu drobných vylepšení. Výrobce bude dodávat novinku od března 2008, a to zatím ve dvou provedeních - samotné tělo a kit - se setovým objektivem EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS. Zaváděcí cena novinky by se měla pohybovat okolo 18 tisíc (za tělo), popřípadě 20 tisíc za set (se základním sklem).

::. Technická specifikace

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: