Canon EOS 5D Mark III s vylepšeným výkonem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Canon EOS 5D Mark III s vylepšeným výkonem

5. března 2012, 00.00 | EOS – Electro Optical System byl představen v březnu 1987 a Canon jeho čtvrtstoletí na trhu oslavil novým modelem cenově dostupné digitální zrcadlovky s plnoformátovým snímačem. EOS 5D Mark III má vyšší rozlišení, lepší operační rychlosti a výpočetní výkon a rozšířené možnosti pro tvůrčí fotografování i natáčení Full HD videa.

S novým fotoaparátem jsme se mohli krátce seznámit a dokonce i pořídit několik prvních zkušebních snímků. Samozřejmě ihned vznikla diskuse, zda je Canon EOS 5D Mk. III revoluční, anebo evoluční přístroj. Budeme-li objektivní, pak je to jednoznačné: je výsledkem vývojového procesu, určité syntézy, když výrobce pro fotoaparát „5D“ třetí generace využil prvky nejen z této řady, neboť přímo navazuje na model 5D Mk. II, byť přináší vylepšení prakticky ve všech podstatných oblastech, ale také určité prvky jiných vhodných modelů. Nejvýraznější je to v případě systému autofokusu, neboť používá sofistikovaný 61bodový systém použitý u nejnovějšího profimodelu EOS-1D X.

 

 

Má 63zónové měření expozice a nejnovější procesor DIGIC 5+, který se mimo jiné podílí na vylepšení videofunkcí a nahrávání zvuku. Ale bez zajímavosti není ani nově vyvinutý 22megapixelový plnoformátový snímač. Výrobce omezil počet pixelů – dal přednost větším rozměrům a výhodné struktuře snímacích buněk. Také zlepšil efektivitu snímání světla, když jednotlivé mikročočky na sebe navazují přímo, „bez rámečků“. Díky tomu jsou opravdu použitelné i snímky, které jsme museli pořídit s nastavenou velmi vysokou citlivostí. A další předností jsou vynikající operační rychlosti.

 

Celkově je 5D Mark III koncipován jako velmi všestranný, opravdu univerzálně použitelný profesionální fotoaparát. A to je dáno nejen tím, jaké možnosti nabízí pro natáčení ozvučených videoklipů. Nabízí vysoký výkon, velkou uživatelskou pružnost a důmyslné ergonomické řešení pro příjemné a pohotové ovládání. Samozřejmostí je odolnost. Je robustní, má šasi z hořčíkové slitiny, je voděodolný a prachotěsný, a to obdobně jako Mark II. Má však zesílenou konstrukci závěrky, která je testována na životnost 150 000 pracovních cyklů. Fotoaparát nabízí nový tichý režim, s tišším chodem závěrky a zrcadla, což je ideální pro diskrétní situace, typicky na svatbě, v divadle, na baletu. A zvolit lze i permanentní tichý režim, což je ideální pro fotografování plachého života v přírodě.

 

 

Přístroj má vylepšený inteligentní hledáček, který byl poprvé představen v EOS 7D. Poskytuje prakticky 100% pokrytí záběru, zvětšení obrazu 0,71× a zobrazuje mřížku na LCD panelu – zaostřovací matnice je pevná, nevýměnná. Barevný monitor je obdobně jako u EOS-1D X typu TFT LCD Clear View II s úhlopříčkou 3,2 palce (asi 8,11 cm) a rozlišením 1040 tisíc pixelů. Poskytuje vysoce kvalitní zobrazení, aby bylo možno provádět kontrolu zvětšených snímků včetně ostrosti, umožňuje snadné ovládání, kontrolu nad scénou, prohlížení snímků a všech podmínek a také účinně eliminuje odrazy a má vrstvu chránící před poškrábáním. Samozřejmostí je senzor orientace.

 

Snímač a procesor, fotografie a video
Canon EOS 5D Mk. III používá obrazový snímač CMOS s aktivní plochou odpovídající rozměrům políčka kinofilmu, 36 × 24 mm, a s rozlišením 22,3 milionu efektivních pixelů. Má rychlé osmikanálové čtení dat, 14bitový A/D převodník pro kvalitní tonální gradaci a jemné přechody mezi barvami a obvod s nejnovějším procesorem DIGIC 5+. Nejvyšší rozlišení snímku je 5760 × 3840 obrazových bodů. Poměr stran obrazu je samozřejmě 3:2, stejně jako fakt, že kromě snímků ve formátu JPEG s výběrem dvou základních kvalitativních úrovní, jemné a normální, je možno pořizovat soubory RAW (RAW, sRAW1, sRAW2; 14bitové soubory Canon RAW 2. vydání) a také simultánně ukládat RAW + JPEG.

 

 

Nově vyvinutý full-frame snímač poskytuje lepší rozlišení, jemnější detaily než předchozí modely a díky tomu také rozšířenou nabídku tvůrčích možností. Kromě kvality obrazu se základní systémy přístroje podílejí také na vyšší rychlosti souvislého snímání. Ta je při nejvyšším rozlišení až 6 snímků za sekundu pro řadu až 18 souborů RAW nebo více než 16 000 snímků ve formátu JPEG. Pokročilá architektura snímače umožňuje nativní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO 100 až 25 600 s možností rozšíření na 50 až 102 400. Integrovaný režim HDR kombinuje tři různé expozice a umožňuje použít jednu z pěti přednastavených tonálních map. Na fotografiích jsou pak vidět jemné detaily i při snímání kontrastních scén.

 

Vylepšený výkon procesoru DIGIC 5+ umožňuje také použít různé nástroje pro zvýšení kvality obrazu, jako je korekce periferního osvětlení objektivu, korekce chromatické aberace objektivu (laterální a axiální) nebo potlačení šumu při vysoké citlivosti ISO. Použití těchto funkcí neovlivňuje výkon, tudíž nedochází k nepříjemnému zpožďování při fotografování. Přímo ve fotoaparátu lze také pomocí speciálního tlačítka ke snímkům připojit hodnocení, a tak je lépe třídit při editaci.

 

Zpracování souborů RAW je možné přímo ve fotoaparátu, stejně jako různé úpravy snímků, anebo je možno použít přibalený program Digital Photo Professional. Jeho nová verze, 3.11, přináší novinku – Digital Lens Optimizer, který přesně napodobuje výkon objektivu řadou složitých matematických funkcí a rekonstruuje jednotlivé fáze cesty světla přes optiku. Pomocí této informace může napravit řadu typických optických aberací a ztrátu rozlišení, kterou způsobuje nízkopásmový filtr fotoaparátu. K dispozici je ale také více možností pro nastavení velikosti souboru.

 

 

Nový obrazový snímač v kombinaci s vysoce výkonným procesorem se projeví i u kvality videozáznamů. Zlepšuje ovládání hloubky ostrosti, prakticky odstraňuje moaré, falešné barvy a další nežádoucí efekty. Speciální tlačítko pro přepínání z fotografování na natáčení videa nabízí snadnější a rychlejší, pohotovější ovládání. Videoklipy mají kódování H.264 a maximální rozlišení 1920 × 1080 px s možností volby frekvence 29,97/25/23,976 obr./s. Možné je snížení rozlišení na 1280 × 720 px á 59,94/50 obr./s a 640 × 480 px á 25, nebo 30 obr./s. Mikrofon i reproduktor jsou monofonní.

 

Samozřejmostí u videa je ruční ovládání expozice a rozšířený rozsah vysoké přenosové rychlosti s možností komprese videa. Z doplňkových videofunkcí lze uvést podporu metod intraframe (ALL-I) a interframe (IPB). Větší flexibilitu umožňuje variabilní nastavení rychlosti snímání 24 až 60 snímků za sekundu a podpora časového kódu SMPTE. Uživatelé mohou také zkontrolovat a upravit zvuk při nahrávání přímo na displeji pomocí funkce Quick Control. Fotoaparát má výstup na sluchátka pro lepší kontrolu hlasitosti. Přímo ve fotoaparátu je možné zkrátit délku pořízených klipů.

 

Snímky a videoklipy lze ukládat na paměťové karty Compact Flash typu I (kompatibilní s UDMA 7) a SD, SDHC i SDXC. Snímky lze ukládat na obě karty současně, nebo lze mezi kartami automaticky přepínat, je-li jedna karta zaplněna, využít jednu kartu pro soubory RAW, druhou pro JPEG, nebo pro videoklipy. Možné je také soubory kopírovat z jedné karty na druhou přímo ve fotoaparátu.

 

 

Autofokus, měření expozice, fotografování
Canon EOS 5D Mk. III má stejný 61bodový širokoúhlý systém automatického zaostřování jako EOS-1D X, který je vysoce citlivý, přesný a rychlý. Pracuje metodou detekce kontrastu, využívá 41 bodů křížového typu a 5 duálních bodů křížového typu. Systém je možno jako u EOS-1D X přednastavit a přizpůsobit pro větší efektivitu v náročných situacích, zejména může-li se snímaný objekt nečekaným způsobem pohybovat. Kromě vícebodového ostření lze použít bodové ostření s pružným výběrem bodu, možné je ostřit po snímcích i souvisle, k dispozici je funkce detekce obličeje a režim pro fotografování s živým náhledem na displeji. K dispozici není pomocné osvětlení autofokusu pro snímání za špatného osvětlení, použít je třeba dedikované externí zábleskové jednotky Speedlite.

 

Pro určení správné expozice slouží exponometrický systém Canon iFCL se 63zónovým dvouvrstvým snímačem, který je spojen s každým bodem systému automatického zaostřování. Informace získané z autofokusu jsou analyzovány společně s barvou a jasem ze senzoru. Na výběr jsou čtyři režimy měření, vícebodové, vyvážené na střed, bodové a částečné. Funkce kompenzace expozice má rozsah ± 5 EV a využít je možno funkci automatické expoziční řady – AE Bracketing. Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky připraveno šest přednastavených režimů, možné je realizovat vyvážení uživatelsky, nebo lze použít automatickou řadu snímků s úpravou vyvážení bílé – WB Bracketing a nechybí možnost nastavit barevnou teplotu v Kelvinech.

 

 

Pro fotografování je připraven pohodlný plně automatický režim Auto+, pružná programová automatika, program s prioritou rychlosti závěrky (1/8000–30 s), program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, který je dostupný i pro natáčení videoklipů. K dispozici jsou také tři paměti pro uložení nejčastěji používaných parametrů expozice. Blesk fotoaparát nemá, použít je třeba blesky externí – k dispozici jsou nejen aktivní sáňky, ale také konektor pro synchronizační kabel.

 

Fotoaparát má nové tlačítko Kreativní fotografie. To umožňuje rychle zvolit styl fotografie a zachytit snímky s vícenásobnou expozicí, nebo přímý přístup k režimu HDRI – High Dynamic Range Imaging. Jeho stiskem v režimu přehrávání se aktivuje nová funkce pro srovnání snímků. Zobrazí dva snímky vedle sebe, které lze prohlížet, zvětšovat, lze porovnat kvalitu různých expozic v průběhu focení. A nechybí ani možnost uzamknout multiovladač.

 

 

Výběr z prvních před-zkušebních snímků
Měli jsme možnost nový fotoaparát krátce, velice krátce vyzkoušet. K dispozici jsme měli fotoaparát z předprodukční série a objektiv EF 28 mm 1:2,8 IS USM. Oproti původním předpokladům není možné uveřejnit "úplná data" pořízených zkušebních souborů. O to víc se těšíme na "ostrý test" 5D Mk. III. Během kratičkého vyzkoušení jsme se zaměřili na vysoké a extrémně vysoké hodnoty citlivosti a také na nově koncipovanou funkci zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem.

 

 

První sadu snímků jsem pořídil jako srovnávací s ekvivalentem citlivosti ISO 1600, 2500 a 3200 (clonové číslo jsem nastavil na 8, časy expozice vycházely 1/15 a 1/25 s).

 

 

Druhá sada už využívá tři nejvyšší hodnoty citlivosti ISO: 25 600, 51200 a 102 400. Clonové číslo bylo stejné, tedy 8, časy expozice bylo možno zkrátit na 1/250 s, 1/400 s a u nejvyšší citlivosti dokonce na 1/800 s. Funkce snížení šumu byla vypnuta.

 

 

U této sady jsem zvolil režim nízkého snížení šumu při použití vysoké citlivosti. A přidal jsem hodnotu 10 000 ISO. Clonové číslo bylo opět 8 a časy expozice 1/200 s, 1/500 s, 1/1000 s a 1/2000 s.

 

 

Zde jsou alespoň dva snímky, na nichž lze vidět, co udělá vysoká citlivost s lidskou pletí. Vlevo citlivost 25 600 ISO, čas 1/640 s, clona 8. Vpravo 102 400 ISO, 1/2500 s a také 8.

 

 

A zde několik ukázek funkce HDR. Systém fotoaparátu pořídí tři snímky s různě nastavenými parametry expozice, ze kterých vytvoří jeden obraz s optimalizovanými jasy a také tonálním podáním. Navíc uživatel má na výběr několik hravých tvůrčích možností: kromě základního, tedy normálního podání s vysokým dynamickým rozsahem, třeba reliéf nebo živé barevné podání. Výsledky můžete posoudit na prvních snímcích. Pro úplnost: citlivost byla 25 600 ISO, čas expozice 1/200 s a clonové číslo 8.

 

Další podrobnosti, nové příslušenství, prodejní ceny
Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně má fotoaparát konektor USB 2.0, pro připojení k HD TV výstup mini HDMI. K dispozici je zdířka pro kabelový dálkový ovladač a zdířka pro sluchátka. Možné je používat i bezkabelovou dálkovou spoušť. Jako zdroj energie slouží lithium-iontová dobíjecí baterie LP-E6. Na plné nabití umožňuje pořídit až 950 snímků (podle standardů CIPA). Fotoaparát měří 152 × 116 × 76 mm a i s baterií váží 950 g.

 

 

Spolu s 5D Mk. III byl představen nový vysoce výkonný TTL blesk Speedlite 600EX-RT s bezdrátovým rádiovým připojením, anebo ve verzi bez této funkce. Model „RT“ je první blesk Canon s bezdrátovým rádiovým připojením. Blesk 600EX/600EX-RT na trhu nahradí model Speedlite 580EX II.

 

 

Pro EOS 5D Mark III je připraven bateriový grip BG-E11. Díky možnosti použít dvě baterie LP-E6 lze používat fotoaparát dvojnásobně dlouhou dobu. Také je ale možno použít tužkové napájecí články nebo akumulátory, třeba jako záložní zdroj. Madlo má samozřejmě také ovládací prvky pro plnohodnotné snímání na výšku: k dispozici jsou prvky pro ovládání autofokusu, pro výběr bodu ostření a blokování expozice plus multiovladač – joystick a ovládací kolečko. Také grip je stejně jako šasi fotoaparátu vyroben z odolné, ale lehké hořčíkové slitiny, a odolává špatným povětrnostním podmínkám.

 

 

K dispozici je také nový bezdrátový rádiový vysílač Speedlite ST-E3-RT, umožňující propojit až patnáct blesků 600EX-RT a ovládat je do vzdálenosti až 30 m. To představuje velký potenciál pro kreativní osvětlovací techniky a efekty. Současně Canon představil také bezdrátový vysílač WFT-E7 a GPS přijímač GP-E2. To vše, samozřejmě spolu s širokou nabídkou nejrůznějších výměnných objektivů a příslušenství pro ně, ještě více rozšiřuje možnosti využití fotoaparátu. A to je skutečně velmi všestranné a zahrnuje portréty ve fotostudiu i fotografování v terénu.

 

 

Canon EOS 5D Mark III bude v prodeji od 22. března 2012. V první fázi bude k dostání samotné tělo za doporučenou prodejní cenu 79 tisíc korun a sada s objektivem EF 24–105 mm za 99 tisíc korun. Později má být k dispozici i kit s objektivem 24–70 mm. I když navazuje na oblíbený model 5D Mark II, na trhu budou oba fotoaparáty minimálně ještě po celý letošní rok nabízeny vedle sebe. Nový externí blesk Speedlite 600EX-RT má stát 22 tisíc korun a v „normální“ verzi 21 tisíc.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: