Canon IXUS 125 HS a 500 HS – nové stylové ultrakompakty - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Canon IXUS 125 HS a 500 HS – nové stylové ultrakompakty

canon_ixus125a500hs_100px

19. ledna 2012, 00.00 | Dva nové kovové kompaktní fotoaparáty IXUS zaujmou na první pohled pestrobarevností. Malý, tenký stylový elegán 125 HS je nabízen ve stříbřitém, růžovém, červeném, modrém a zeleném provedení, „kapesní ultrazoom“ s dnes nezvykle pravoúhlými liniemi 500 HS je k dispozici ve čtyřech barvách, černé, stříbřité, červené a modré. Oba přístroje ale zaujmou i svými technickými parametry.

Oba fotoaparáty ale především umožňují snadné a pohodlné fotografování nebo natáčení videoklipů. Nový program expozice řízený umělou inteligencí, Canon Smart Auto, detekuje 58 různých scén a automaticky nastavuje optimální parametry. S inteligentním automatickým režimem expozice spolupracuje nová funkce Face ID – identifikace obličeje. Umožňuje zadat do paměti fotoaparátu ke každému obličeji jméno a věk vybraných osob a při fotografování režim Smart Auto automaticky detekuje obličeje a s ohledem na věk a další faktory provede nejvhodnější nastavení.

Například pokud identifikuje spící dítě, vypne blesk a všechny zvuky fotoaparátu a zesvětlí obraz. Anebo jestliže detekuje hrající si děti za jasného svitu slunce, systém předvídá pohyb, zapne režim rychlého souvislého snímání a Servo AF. Navíc je snadnější také třídění jednotlivých alb, hlavně u rodiny a přátel, neboť každý snímek je spojen se jmény zadaných tváří – konkrétních osob.Výrobce také oznámil, že vylepšil systém vyvážení bílé, aby snímky byly vizuálně přirozené, bez nežádoucího barevného nádechu, i když scénu osvětlují různé světelné zdroje, například portréty osvětlené smíšeným světlem elektronického blesku a wolframové žárovky.

A oba nové fotoaparáty samozřejmě nabízejí sadu zábavných digitálních efektů. K efektům, které už používaly předchozí modely, byly přidány další dva: volba Hladká kůže vyhladí lidskou pleť tak, aby byly odstraněny i drobné nedostatky, a Měkké přiblížení napodobuje efekt měkce kreslícího objektivu se třemi úrovněmi intenzity pro retrospektivně nebo romanticky působící portréty.Canon IXUS 125 HS
se vejde takřka do každé kapsy a uživatel ho tak může mít vždy a všude s sebou a připravený k pohotovému použití. Jeho kovové tělo má přibližné rozměry 9 × 6 × 2 cm a včetně baterie váží 135 g. Je vybaven systémem „HS“, tedy obrazovým snímačem typu BSI-CMOS s úhlopříčkou 1/2,3 palce, rozměry aktivní plochy 6,17 × 4,55 mm a s rozlišením 16,1 milionu efektivních pixelů a elektronickým obvodem s novým procesorem DIGIC 5.

Poměr stran obrazu může být 4:3, 3:2, 16:9 a 1:1. Kromě snímků ve formátu JPEG je možno natáčet monofonní Full HD video s kódováním H.264. Maximální rozlišení videa je 1920 × 1080 px při snímkové frekvenci 24 obr./s. Při snížení rozlišení na 1280 × 720 px je snímková rychlost 30 obr./s, stejně jako při rozlišení 640 × 480 a 320 × 240 pixelů, kdy je ovšem možno navíc nastavit rychlost 120, respektive 240 obr./s. K dispozici je také efekt Miniatury a funkce iFrame Movie. Při natáčení videa je funkční optický zoom. Vylepšená funkce Movie Digest zachytí na video s rozlišením HD/720 p čtyřsekundovou sekvenci před vytvořením každé fotografie a z jednotlivých kratičkých klipů lze následně vytvořit film. Pořízená data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.Objektiv je pětinásobný optický zoom 4,3–21,5 mm 1:2,7–5,9 IS. Jeho rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm kinofilmový formát odpovídá 24–120 mm. Jak je zřejmé z označení „IS“, nechybí systém optické stabilizace obrazu, a to „tříapůlkrokový“, tedy umožňující použít časy expozice až o 3,5 kroku delší, než bychom museli nastavit, kdyby k dispozici nebyl. Jedná se o nový inteligentní systém, vhodný pro fotografie i video, který analyzuje objekty ve scéně a automaticky volí nejvhodnější ze sedmi různých režimů stabilizace.

Pokud používáte digitální zoom, pak oceníte, že máte k dispozici technologii Canon ZoomPlus. Ta rozšiřuje zoom za maximální ohniskovou vzdálenost objektivu a na rozdíl od běžných digitálních zoomů zachovává detaily obrazu ostré, prokreslené. V případě IXUS 125 HS rozšiřuje pětinásobný optický zoom až na desetinásobný.

Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu s využitím obrazového senzoru. Kromě vícebodového (devítibodového) ostření umožňuje i bodové ve středu záběru, k dispozici je funkce sledování vybraného objektu a také detekce tváří v záběru, kromě ostření po jednotlivých snímcích je možné použít také režim se souvislým ostřením, přičemž souvislé snímání má rychlost 2 obr./s. Nejkratší zaostřovací vzdálenost v makrorežimu je 3 cm.

Exponometrický systém umožňuje měření vícebodové, vyvážené na střed a bodové. Ekvivalent citlivosti ISO má volby 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200. Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky připraveno šest přednastavených režimů a možné je také vyvážení uživatelské. Pro fotografování je kromě inteligentní automatiky k dispozici výběr scénických režimů. Zabudovaný blesk má největší dosah asi 3,5 m a nabídku režimů, která je standardní pro tento typ stylových kompaktů, tedy Auto, On/Off, snížení efektu červených očí a „pomalá synchronizace“.Barevná obrazovka typu TFT LCD PureColor II G má délku úhlopříčky 3 palce, tedy něco přes 7,5 cm, a rozlišení 461 tisíc obrazových bodů. Pro připojení k počítači nebo fotografické tiskárně je přístroj vybaven rozhraním USB 2.0 (480 Mbit/s), pro připojení k HD TV má výstup mini HDMI. Jako zdroj energie slouží dobíjecí lithium-iontová baterie NB-11L, která, je-li plně nabita, umožňuje pořídit asi 230 snímků (podle standardů CIPA).Canon IXUS 500 HS
má kovové tělo s pravoúhlými liniemi, které byly charakteristické pro první modely IXUS, a v době svého oficiálního představení je nejtenčím kompaktem s 12násobným optickým zoomem na světě. Měří 8,7 × 5,4 × 1,9 cm a i s baterií váží 155 g. Je vybaven systémem „HS“, který tvoří obrazový snímač typu BSI-CMOS s úhlopříčkou 1/3 palce, rozměry aktivní plochy 4,8 × 3,6 mm a s rozlišením 10,1 milionu efektivních pixelů a elektronický obvod s novým procesorem DIGIC 5.

Poměr stran obrazu může být 4:3, 3:2, 16:9 a 1:1. Kromě snímků ve formátu JPEG je možno natáčet stereofonní Full HD video s kódováním H.264. Fotoaparát je vybaven stereofonním mikrofonem i reproduktory. Maximální rozlišení videa je 1920 × 1080 px při snímkové frekvenci 24 obr./s. Při snížení rozlišení na 1280 × 720 px je snímková rychlost 30 obr./s, stejně jako při rozlišení 640 × 480 a 320 × 240 pixelů, kdy je ovšem možno navíc nastavit rychlost 120, respektive 240 obr./s.K dispozici je také efekt Miniatury a funkce iFrame Movie. Při natáčení videa je funkční optický zoom. Vylepšená funkce Movie Digest zachytí na video s rozlišením HD/720 p čtyřsekundovou sekvenci před vytvořením každé fotografie a z jednotlivých kratičkých klipů lze následně vytvořit film. Pořízená data lze ukládat na paměťové karty microSD, microSDHC nebo microSDXC, které jsou primárně určeny pro chytré multifunkční mobilní telefony.

Objektiv je 12násobný optický zoom 4–48 mm 1:3,4–5,6 IS. Jeho rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 28–336 mm. Stejně jako model 125 HS, má i 500 HS systém optické stabilizace obrazu, umožňující použít časy expozice až o 3,5 kroku delší, než by bylo třeba použít bez stabilizátoru. Je to stejný nový inteligentní systém, který analyzuje objekty ve scéně a automaticky volí nejvhodnější ze sedmi různých režimů stabilizace. Pokud používáte digitální zoom, pak jek dispozici až čtyřnásobný a technologie Canon ZoomPlus zoom rozšiřuje až na 21×.Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu s využitím obrazového senzoru. Kromě vícebodového (devítibodového) ostření umožňuje i bodové ve středu záběru, k dispozici je funkce sledování vybraného objektu a také detekce tváří v záběru, kromě ostření po jednotlivých snímcích je možné použít také režim se souvislým ostřením, přičemž souvislé snímání má rychlost 2,8 obr./s. Nejkratší zaostřovací vzdálenost v makrorežimu je 1 cm.

Exponometrický systém umožňuje měření vícebodové, vyvážené na střed a bodové. Ekvivalent citlivosti ISO má volby 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200. Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky připraveno šest přednastavených režimů a možné je také vyvážení uživatelské. Pro fotografování je kromě inteligentní automatiky k dispozici výběr scénických režimů. Zabudovaný blesk má největší dosah asi 2,5 m a nabídku režimů, která je standardní pro tento typ stylových kompaktů, tedy Auto, On/Off, snížení efektu červených očí a „pomalá synchronizace“.Barevná obrazovka typu TFT LCD PureColor II G má délku úhlopříčky 3 palce (cca 7,6 cm) a rozlišení 461 tisíc obrazových bodů. Pro připojení k počítači nebo fotografické tiskárně je přístroj vybaven rozhraním USB 2.0 (480 Mbit/s), pro připojení k HD TV má výstup mini HDMI. Jako zdroj energie slouží dobíjecí lithium-iontová baterie NB-9L, která při plné kapacitě umožňuje pořídit jen asi 190 snímků (podle standardů CIPA).

V době uveřejnění tohoto článku nebyly prodejní ceny kompaktů Canon IXUS 125 HS a 500 HS pro český trh oficiálně oznámeny.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: