Canon představil dlouho očekávanou novinku EOS-1D X - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Canon představil dlouho očekávanou novinku EOS-1D X

canon_eos1dx_100px

18. října 2011, 14.00 | Na nástupce Canonu EOS-1Ds Mark III se čekalo celý letošní rok. Řada fandů Canonu spekulovala o tom, kam až může Canon zajít s rozlišením své další špičkové DSLR a padala horentní čísla až o stovkách megapixelů. A jakou variantu zvolili japonští konstruktéři? Místo honby za rozlišením dali přednost univerzálnosti fotoaparátu a vznikl model EOS 1D X.

1D X by se měl počátkem příštího roku stát nástupcem hned dvou modelů ze současné řady. Nahradí jak již zmíněný 1Ds Mk. III, tedy model s maximálním rozlišením, tak i model 1D Mk. IV, určený pro reportážní fotografy. Canon se tedy rozhodl udělat univerzální model pro všechny profesionály a reaguje tak na nářky řady uživatelů a srovnání s konkurenčním Nikonem. Výsledkem je rychlá zrcadlovka (až 14 sn./s) s vysokým rozlišením (18 Mpx). Vývojáři dali přednost lepší citlivosti (51 200/204 800 ISO) před extrémním rozlišením. Navíc fotoaparát zaznamenal vylepšení ve všech smysluplných parametrech a opravdu se dá hovořit o nové generaci. Dva procesory DIGIC 5+ se starají o zpracování obrazu, nový AF/AE systém nabízí vyšší přesnost, rychlost a mimochodem používá vlastní procesor DIGIC 4. Vylepšeno bylo ovládání, přibyl ethernetový port, těšit se můžeme na 3,2“ LCD a desítky dalších vylepšení.Jediné, co může fandy Canonu se záluskem na takovýto produkt zamrzet, je fakt, že si na něj budeme muset ještě chvíli počkat. První vzorky by se měly v ČR objevit snad v průběhu listopadu a první prodejní kusy jsou plánovány až na přelomu roku. Canon dokonce opatrně uvádí uvedení na trh až v roce 2012. V tomto okamžiku vám nabízíme další informace v podobě tiskové zprávy, kterou dnes Canon zveřejnil, a k podrobnějšímu hodnocení se vrátíme, jakmile bude k dispozici testovací vzorek.Tisková zpráva Canon:

Společnost Canon 18. října 2011 představila EOS-1D X, profesionální digitální zrcadlovku nové generace. EOS-1D X nabízí bezkonkurenční kombinaci rychlosti, rozlišení a kvality obrazu. Profesionální fotoaparát je vhodný i pro natáčení videa ve Full HD. Novinka je určena všem profesionálním fotografům bez ohledu na to, jestli pracují ve studiu nebo fotí například sportovní akce. EOS-1D X je nová vlajková loď mezi profesionálními digitálními zrcadlovkami Canon. EOS-1D X patří do jubilejní 10. generace profesionálních systémů Canon EOS a je to doposud nejvyspělejší model.

EOS-1D X je vyvrcholením 40letého vývoje a výzkumu profesionálních fotoaparátů Canon a představuje novou éru systému EOS. Novinka nahrazuje předchozí úspěšné modely EOS-1D Mark IV a EOS-1Ds Mark III. Kombinace nového 18,1megapixelového full-frame snímače, vylepšeného autofocus (AF) systému a zcela nové technologie měření expozice s dvojicí nových procesorů DIGIC 5+ umožňuje zachycení scén s větší přesností a rychlostí než kdykoli předtím.

,,EOS-1D X je ideální fotoaparát pro všechny typy fotografů," říká Kieran Magee, Professional Marketing Director, Canon Europe. ,,Profesionálové pracují často pod velkým tlakem a musí fotit i za podmínek, které se rychle mění. Pečlivě jsme naslouchali uživatelům a vytvořili jsme všestranný a výkonný fotoaparát, který splňuje požadavky více fotografů než kdy dříve."Nový standard fotografování

Zrcadlovka EOS-1D X obsahuje řadu nových technologií. Nově vyvinutý 18,1megapixelový full-frame CMOS snímač nabízí výjimečnou flexibilitu a umožňuje fotografům zachytit širokou škálu objektů a scén ve vysokém rozlišení. Vylepšená architektura nabízí jedinečný rozsah ISO 100-51200 a možnost rozšíření až na 204 800. Dvojice procesorů DIGIC 5+ nabízí dvojkrokovou redukci šumu, což usnadňuje zachycení snímků ve vynikající kvalitě s nízkou hladinou šumu i v extrémně špatných světelných podmínkách.

Nový 61bodový širokoúhlý AF systém je ještě citlivější, přesnější a rychlejší. S 41 body křížového typu, včetně pěti duálních, poskytuje AF systém špičkovou přesnost v celém záběru. Nové AF předvolby jsou speciálně navržené pro fotografování každodenních situací a zajišťují mimořádnou spolehlivost i za velmi náročných podmínek. Fotoaparát EOS-1D X je rovněž vybaven novým RGB systémem měření expozice (RGB metering system), který poskytuje velmi vysokou úroveň přesnosti. 100 000 pixelový RGB snímač měření expozice je propojen s AF systémem a obsahuje vlastní procesor DIGIC 4. Vylepšení se dočkala i funkce AF tracking, takže detekce obličejů a barvy je spolehlivá a zajišťuje dobrou expozici i při focení velmi náročných scén.Extrémní výkon

EOS-1D X je vůbec první fotoaparát nové generace s dvojicí procesorů DIGIC 5+, který nabízí výkon až třikrát rychlejší než standardní procesor DIGIC 5. Procesory zpracovávají samostatně velké množství obrazových dat a zároveň redukují šum ve snímcích. V kombinaci s 16kanálovým čtením ze snímače umožňují snímání rychlostí až 12 snímků/s v plném rozlišení s 14bitovou A/D konverzí, což dělá z EOS-1D X nejrychlejší digitální zrcadlovku, která je v současné době na trhu[i]. Super vysokorychlostní režim zvyšuje rychlost snímání až na 14 snímků/s[ii]. Nová závěrka a mechanismus zrcadel snižují zpoždění závěrky a odlesky. Poskytují tak trvale vysoký výkon při vysokorychlostním snímání.

Natáčení videa digitální zrcadlovkou

EOS-1D X je ideální pro všechny profesionály, kteří chtějí využít objektivy a příslušenství pro systém EOS, ať už jde o fotografování nebo pořizování HD videí. Uživatelé mohou nahrávat Full HD (1920x1080p) video pomocí full-frame snímače. K dispozici je celá řada manuálních nastavení expozice, zaostření a frekvence snímků[iii]. Hlasitost lze zobrazit a nastavit přímo na LCD displeji, což zajišťuje plnou kontrolu nad všemi aspekty natáčení.

Výkon, který poskytuje dvojice procesorů DIGIC 5+, také zajišťuje snížení moiré. Systém EOS Movie nyní umožňuje delší nahrávání a automatické vytvoření nového souboru po dosažení 4GB limitu. Nový intra frame video kodek udržuje nejvyšší možnou kvalitu obrazu a snižuje kompresi obrazových dat, takže uživatelé mají dostatečně kvalitní data pro postprodukční úpravy. Natáčení videa digitální zrcadlovkouNavržen pro profesionály

Fotoaparát EOS-1D X přináší vylepšený design klasické řady EOS-1. K dispozici jsou větší a lépe takticky umístěná tlačítka, která uživatelům usnadňují nastavení i ovládání v extrémních podmínkách, kde je například potřeba mít rukavice. Dva multiovladače a dotykové ovládací kolečko pro použití ve video režimu slouží pro jednodušší změnu nastavení. Tlačítka lze navíc snadno přizpůsobit a přiřadit jim jednotlivé funkce a předvolby tak, aby vše vyhovovalo individuálním potřebám uživatele.

100% záběr hledáčku umožňuje snadné vytvoření scény, inteligentní funkce hledáčku zobrazuje v případě potřeby mřížku. Velký 8,11cm (3,2") Clear View II LCD panel nabízí rozlišení 1014k bodů, pozorovací úhel 170 ° a anti-reflexní povrch zabraňuje odrazu světla a odleskům při prohlížení obrázků za jasných podmínek. Tvrzené sklo displeje je odolné proti nárazům a poškrábání.

Menu nabízí celkově propracovanější uživatelské rozhraní. Obsahuje pomocné funkce pro rychlejší, přehlednější a jednodušší ovládání. Navíc nová AF záložka umožňuje rychlý přístup a přizpůsobení AF předvoleb pro různé fotografické situace. Uživatelé se tak mohou soustředit na zachycení scény, aniž by museli složitě upravovat nastavení fotoaparátu.

Odolná konstrukce

Canon EOS-1D X má velmi odolné a lehké tělo z vysoce kvalitní hořčíkové slitiny, která poskytuje ochranu před nárazy při každodenním používání. Nejnovější Canon EOS snímač využívá integrovanou samočisticí jednotku převzatou z objektivů Canon. Vlnové vibrace, podobné těm z ultrazvukových motorů, efektivně setřesou ze snímače případný prach nebo nečistoty.

Vylepšený mechanismus závěrky je více odolný a poskytuje až 400 000 cyklů závěrky. Fotografové se tak na fotoaparát mohou spolehnout i při opakovaném náročném focení. Fotoaparát EOS-1D X nabízí ochranné těsnění kolem ovládacích prvků a spojů krytu, což činí fotoaparát odolný proti prachu. Odolný vůči vodě je v případě, že je kombinován s voděodolnými objektivy Canon EF. EOS-1D X je ideální fotoaparát pro focení za každého počasí. Vylepšené možnosti připojení umožňují fotografům posílat snímky rychle a bezpečně do počítače. Integrovaný Gigabit Ethernet port zaručuje rychlý a spolehlivý přenos snímků přímo z místa focení bez použití adaptéru.EOS – neomezená kreativita

EOS-1D X je součástí oceňovaného systému EOS, a je tak kompatibilní s řadou objektivů, blesků Speedlite EX a dalším příslušenstvím. Fotoaparát je ideálním vylepšením pro stávající uživatele EOS-1D Mark IV a EOS-1Ds Mark III, kteří mají příslušenství EOS. Nové tělo se bez problémů vejde do brašny na řadu EOS-1.

Kromě EOS-1D X představil Canon také nový kompaktní Wi-Fi vysílač WFT-E6, který je určený pro přenos snímků v situacích, kdy není možné data přenášet kabelem. Podpora standardu 802.11n WiFi a Bluetooth nabízí možnost připojení k externímu GPS zařízení. WFT-E6 umožňuje bezpečný přenos snímků a videí na FTP server nebo zobrazení obsahu přes DLNA[iv] připojení na kompatibilní obrazovce.

Fotoaparát EOS-1D X je také kompatibilní s novým GPS přijímačem GP-E1. Umožní tak uživatelům přidávat informace o aktuální pozici do EXIF dat a zaznamenat místa pořízení jednotlivých snímků. GP-E1 je užitečný zejména pro focení divoké přírody.Canon EOS-1D X – hlavní vlastnosti:

 • Full frame snímač CMOS s rozlišením 18,1 megapixelu
 • Fotografování rychlostí 12 snímků za sekundu a 14 snímků za sekundu
 • Rozsah citlivosti ISO 100–51 200 s možností rozšíření až na 204 800
 • Systém automatického zaostřování se 61 body
 • 100 000pixelové RGB AE měření expozice s vlastním DIGIC 4
 • Full HD EOS Movie 1080p
 • Dvojice procesorů DIGIC 5+
 • Clear View II LCD 8,11 cm (3,2 palce) a 1040 kpx
 • Ethernet port


 • Canon současně s představením své nejnovější profizrcadlovky také oznámil, že poté, co na konci října překročil počet vyrobených objektivů řady EF hranici 70 milionů, nyní byl vytvořen další rekord – vyrobeno bylo 50 milionů zrcadlovek řady EOS.

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Novinky  

   » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

  Diskuse k článku

   

  Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

   

  fofr

  Autor: mk Muž

  Založeno: 18.10.2011, 18:10
  Odpovědí: 2

  Trvalo vám to jen 9 hodin :)

  Odpovědět na příspěvek

  RE: fofr

  Autor: mk Muž

  Založeno: 18.10.2011, 19:30

  Shrnul jsem všechny poznatky, novinky, zajímavosti apod. ohledně 1D X do článku:
  http://www.mar
  tinkozak.com/?p=10503

  Odpovědět na příspěvek

  RE: fofr

  Autor: lukas_highenergy.cz Muž

  Založeno: 19.10.2011, 08:35

  Jsem si taky říkal, jestli někdo trochu zaspal, nebo to prostě ignorují :-D

  Odpovědět na příspěvek

  A co 5D nástupce?

  Autor: Jan Strakoš Muž

  Založeno: 19.10.2011, 10:32
  Odpovědí: 2

  Tak nějak mě sklamal nástupce profesionální třídy. Čekal jsem, že Canon narukuje s novým 5Dčkem, ale vypadá to, že si budeme muset počkat ještě rok :-(

  Odpovědět na příspěvek

  RE: A co 5D nástupce?

  Autor: mk Muž

  Založeno: 19.10.2011, 10:39

  A já jsem naopak nadšen a prakticky na něm nevidím chybu (no, snad jen výklopný displej bych bral). Záleží, co od něj člověk čekal, co fotí...

  Odpovědět na příspěvek

  RE: A co 5D nástupce?

  Autor: funay Muž

  Založeno: 19.10.2011, 13:59

  Urcite nebudte sklamany, v oktobri je photokina, a do tedy bude urcite i nastupca 5d.

  Odpovědět na příspěvek

  Srovnání

  Autor: Tomáš Adamec Muž

  Založeno: 19.10.2011, 10:58
  Odpovědí: 0

  Pěkný přehled Martine!
  Přikládám malé srovnání s aktuálními modely:
  http://tomasadam
  ec.com/blog-canon-eos-1d-
  x

  Odpovědět na příspěvek

  extra moduly jsou mi záhadou

  Autor: kaiman Muž

  Založeno: 19.10.2011, 11:29
  Odpovědí: 3

  Kvituji soustředění inovací na skutečné potřeby fotografů (vedle zdokonaleného ostření atd. také třeba dvojice programovatelných tlačítek na přední stěně). Ovšem trčící moduly pro wifi a GPS jsou mi záhadou nejzáhadnější. Že by se do tak rozměrného těla nevešly? Snad i za cenu zřejmě nevýznamného zvětšení rozměrů základního body. Co vy na to?

  Odpovědět na příspěvek

  RE: extra moduly jsou mi záhadou

  Autor: RUM Muž

  Založeno: 20.10.2011, 22:10

  Duvod je jednoduchy, do plne kovoveho tela blbe lezou ty radiove vlny.

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: extra moduly jsou mi záhadou

  Autor: kaiman Muž

  Založeno: 20.10.2011, 23:03

  Jako "důvod" jistě pozoruhodné. Jako příležitost pro nápadité, integrální a elegantní konstrukční řešení ještě pozoruhodnější :-)

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: extra moduly jsou mi záhadou

  Autor: Xiao Xiao Muž

  Založeno: 23.10.2011, 00:08

  No tak to je pěkná kravina...

  Odpovědět na příspěvek

   

   

  Vložit nový příspěvek

  Jméno:

  Pohlaví:

  ,

  E-mail:

  Předmět:

  Příspěvek:

   

  Kontrola:

  Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

  Kód pro ověření

   

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: