CeBIT 2004: Kodak nabízí DSLR s bajonetem Canon - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

CeBIT 2004: Kodak nabízí DSLR s bajonetem Canon

Kodak DCS Pro SLR/c

25. března 2004, 00.00 | Kodak zcela nečekaně na veletrhu CeBIT 2004 představil novou verzi své špičkové digitální zrcadlovky Kodak DCS Pro SLR s bajonetem pro objektivy Canon. Co znamená příchod verze /c pro trh?

Když na photokině 2002 Kodak představil svůj model 14n bylo to velké a nečekané překvapení, které bylo skvělou odpovědí na představení konkurenčního Canonu 1Ds. Nicméně tento konstrukčně zcela nový fotoaparát měl řadu mušek, a tak se na našem trhu prakticky ani nezačal pořádně prodávat. To by měl změnit na PMA 2004 představený model Kodak DCS Pro SLR/n. Ten však na rozdíl od 1Ds používá objektivy s Nikoním bajonetem, takže si oba fotoaparáty příliš nekonkurovaly. Je totiž obecně poměrně známým faktem, že uživatelé, kteří kupují fotoaparáty této kategorie, již ve většině mají vybavení jedné nebo druhé značky a jen výjimečně se rozhodnou pro kompletní přechod na konkurenční koncept. Zřejmě právě proto se Kodak rozhodl nabídnout alternativu i uživatelům z tábora Canonu.

Kodak DCS Pro SLR/c
Nový fotoaparát je zcela shodný s verzí /n a liší se od ní pouze použitým bajonetem, který podporuje širokou řadu objektivů konstruovaných pro Canon EOS.

Kodak podle našeho zjištění dokonce v obou fotoaparátech používá společný firmware! To znamená stejný snímač, stejný A/D převodník i stejné zpracování obrazu. Navíc ergonomie těla je také totožná, takže Kodaku se povedl docela pěkný husarský kousek. Vyrábí dvě varianty fotoaparátů s tak minimálním rozdílem, že tato dvojakost jen minimálně zvýší výrobní náklady.

Co na to trh?
Nabídnout dvě verze fotoaparátu s možností volby mezi Nikon a Canon bajonetem je na první pohled vynikající tah. Kodak tak jako jediný hráč na trhu nabízí možnost volby a může tak potenciálně uspokojit drtivou většinu profesionálních uživatelů. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit současný stav trhu. Kodak bude muset znovu přesvědčit zákazníky o kvalitě svých profesionálních DSLR, protože i přes brilantní tradici dokázal model 14n napáchat dost škod. Navíc konkurovat Canonu 1Ds bude výrazně těžší než soupeřit s Nikonem D1X. Jediným argumentem v tomto souboji, který by podle našeho názoru mohl fungovat, by byla radikálně nižší cena, pokud ji Kodak dokáže nabídnout. Uvidíme s jakou cenou na český trh přijde a jak na ni zareaguje Canon.


Kodak se na letošním CeBITu prezentoval především v souvislosti s tiskovým řešením

:: Zahraniční stránky výrobce

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: