CeBIT 2004: Nové digitální kompakty Olympus - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

CeBIT 2004: Nové digitální kompakty Olympus

Novinky Olympus CeBIT 2004 antireflexní sunshine 460Zoom C-160 C-60

23. března 2004, 00.00 | Při příležitosti letošní výstavy CeBIT bylo uveřejněno poměrně málo novinek z oblasti digitální fotografie. Mezi ně patří i nové digitální kompakty společnosti Olympus. Jaký trend můžeme na těchto modelech pozorovat?

Stálé zlepšování technologie přináší pronikání snímacích čipů s vysokým rozlišením i do amatérské oblasti digitální fotografie. Důkazem toho je i nový fotoaparát Olympus Camedia C-160, nabízející naprostým začátečníkům snímač s efektivním rozlišením 3 miliónů bodů. Pro další dvě novinky C-60Zoom a C-460Zoom del Sol je pak společné užití nové LCD obrazovky s lepší čitelnosti na přímém slunci. Co nám všechny tři novinky přináší?

Konstrukce
Camedia C-160 se stává novým nejjednodušším digitálním fotoaparátem společnosti Olympus, čemuž odpovídá i jeho konstrukce. Zaoblené tělo o rozměrech 110x62x37,5 je o malinko menší než jeho předchůdce C-150. Také hmotnost samotného těla se snížila na 154 g. Přístroj se zapíná pomocí posuvných dvířek na přední straně, pod kterými je ukryt objektiv fotoaparátu spolu s interním bleskem, LED indikující běh časovače a také otvor průhledového hledáčku. Na horní straně přístroje nalezneme pouze spoušť, zbylá ovládací tlačítka jsou na zadní straně vedle displeje.

Fotoaparát C-460 del Sol je prakticky shodný předchozím modelem C-460. Jeho tělo má stejné rozměry 108x57,5x36,5 i hmotnost 165 g. Také on má posuvný kryt přední strany, pod nímž je ukryt výsuvný objektiv, interní blesk, LED a průzor hledáčku. Spoušť a ovládání optického zoomu nalezneme na horní straně, další ovládací tlačítka pak na stěně zadní.

Největšího zlepšení se dočkalo celokovové tělo modelu C-60Zoom, které má rozměry 99,1x56,4x41,5 mm a hmotnost 198 g. Došlo u něj k přesunutí kruhového ovladače ze zadní na praktičtější horní stranu přístroje, čímž se vytvořilo místo pro větší displej. Ovládání optického zoomu již není řešeno pomocí prstence okolo spouště, nýbrž samostatnou páčkou vedle ní. Pod krytem na přední straně přibylo čidlo hybridního autofokusu a mikrofonní otvor. Kromě interního blesku, LED indikující běh časovače a průzoru hledáčku je vedle objektivu umístěno i infračervené čidlo dálkového ovládání.

Technologie
Začněme popisem technologicky nejvyspělejší novinky - Camedií C-60Zoom. Jejím jádrem je nový CCD snímač s netradiční úhlopříčkou 1/1,76" a efektivním rozlišením 6,1 miliónů bodů. Tak je možné pořizovat snímky s rozlišením až 2816x2112 obrazových bodů při volitelné citlivosti od 64 do 400 ISO. Ty se ukládají ve formátu JPEG či TIFF na xD paměťovou kartu.
Objektiv fotoaparátu je složen ze sedmi členů uspořádaných v šesti skupinách a nabízí třínásobný optický zoom v rozsahu 38 až 114 mm při světelnosti 2,8 - 4,8. Pro další přiblížení je k dispozici až čtyřnásobný digitální zoom. Optická soustava je schopna zaostřit od 20 cm v makro režimu, supermakro pak nabízí vzdálenost 2 cm. Duální autofokus pracuje na principu detekce kontrastu na snímači v kombinaci s informací o fázovém posunu z externího čidla.
Po expoziční stránce se jedná o přístroj nabízející všechny automatické i manuální režimy včetně scénických programů. Měření expozice je buď bodové či digitální ESP, výslednou hodnotu je možno korigovat v rozsahu +- 2 EV po krocích 1/3 EV. K dispozici je i aretace expozice, expoziční bracketing a zobrazení reálného histogramu. Závěrka pracuje s rychlostí 8 s až 1/4000 s.
Vyvážení barev překvapivě nenabízí možnost ručního nastavení, k dispozici je jen automatické vyvážení či volba jedné ze čtyř předdefinovaných hodnot. Interní blesk se směrovým číslem 8 nabízí 6 režimů, intenzitu jeho záblesku je možné korigovat podobně jako samotnou expozici.
Rychlý procesor s technologií označovanou TruePic Turbo dokáže zaznamenat až 5 snímků v sérii s rychlostí 1,5 sn./s či ozvučenou videosekvenci v rozlišení 320x240 bodů ve formátu QuickTime Motion JPEG (její délka je omezena pouze volnou kapacitou paměťové karty). Dále se stará například o redukci šumu či nastavení kontrastu a ostrosti snímku.
Další novinkou tohoto fotoaparátu je použití nové technologie LCD monitoru o úhlopříčce 4,5 cm a rozlišení 134 000 bodů. O napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor. Pro připojení k PC či k tiskárně (přístroj podporuje standardní protokol PictBridge) slouží rychlé USB 2.0 rozhraní. K dispozici je i A/V výstup a napájecí konektor.

Zásadním vylepšením fotoaparátu C-460Zoom del Sol oproti nedávno představenému modelu C-460Zoom je použití nové antireflexní obrazovky s úhlopříčkou 4,5 cm a rozlišením 130 000 bodů. Technologie tohoto displeje spočívá v tom, že se dopadající světlo neodráží o jeho krycí vrstvu, ale pronikne hlouběji k emitujícími prvkům. Společně s podsvětlením displeje pak po odrazu vytváří obrazovou informaci, která je pak dobře patrná i na přímém světle. Navíc je automaticky regulována míra podsvícení displeje. V ostatních parametrech se fotoaparát neliší od modelu C-460. Jedná se tedy o přístroj s CCD snímačem o rozlišení 4,0 miliónů bodů a úhlopříčkou 1/2,5". Jeho citlivost je nastavitelná v rozsahu 50 až 400 ISO.
Objektiv složený z pěti členů uspořádaných ve třech skupinách pracuje s přepočteným ohniskem 35 až 105 mm a světelností 3,1 až 5,2. Zaostřit dokáže od 20 cm, v supermakro režimu pak od 7 cm. Expoziční logika nabízející automatické a scénické režimy pracuje s časy 1/1000 až 2 s, kompenzace expozice je možná v rozsahu +- 2 EV s kroky po 1/2 EV. Fotoaparát je opět osazen procesorovou technologií TruePic Turbo, zajišťující dosažení lepší obrazové kvality. Vyvážení barev je automatické či předdefinované, směrné číslo blesku nabízejícího 4 režimy je 7,6. Fotoaparát kromě statických obrázků ve formátu JPEG či TIFF exponuje i sekvenčně s rychlostí 1,3 sn./s při počtu maximálně 8 záběrů a pořizuje ozvučenou videosekvenci s rozlišením 320x240 bodů v délce omezené volnou kapacitou paměti. O napájení se stará dvojice tužkových článků. Přístroj podporuje přímý tisk na kompatibilních tiskárnách protokolem PictPridge, připojuje se pomocí rozhraní USB 1.1či A/V konektorem.

Model C-160 patří do kategorie fotoaparátů pro začátečníky. Těm nabízí rozlišení 3,2 miliónů bodů efektivních, získaných z CCD snímače s úhlopříčkou 1/2,7" při automatické citlivosti 50 až 150 ISO. Objektiv s pevným ohniskem 33 mm a světelností 2,8 zaostří v makro režimu od 20 cm. Absence optického přiblížení je kompenzována 2,5násobný digitálním zoomem. Aparát nabízí kromě automatiky čtyři scénické režimy (portrét, autoportrét, noční snímek, krajina) a čtyři předdefinované hodnoty vyvážení bílé barvy (slunečno, zamračeno, zářivka a žárovka). Rychlost závěrky pracuje s časy od 1/800 do 2 s. Měření expozice je automatické s možností korekce v rozsahu +-2 EV s krokem 1/2 EV. Interní blesk nabízí čtyři základní režimy (automatika, zakázaný, vynucený a redukce červených očí) a dosah 3 m. Podobně jako výše popisované modely i tento aparát nabízí další funkce, jako je čb. či sépiový režim či tvorba panoramatických fotografií. Dokonce umožňuje i záznam videosekvence v rozlišení 320x240, jehož délka je omezena pouze volnou kapacitou paměťové karty. Napájení je řešeno pomocí dvou tužkových článků případně pomocí externího zdroje, k počítači či k tiskárně (i zde je podpora protokolu PictBridge) se připojuje pomocí USB 1.1 rozhraní. A/V výstup není k dispozici. Jako všechny nové fotoaparáty značky Olympus, i tento ukládá data na xD paměťovou kartu.

Závěr
Olympus v představených novinkách jasně ukazuje, kam směřuje trend digitální fotografie. Za stejnou pořizovací cenu se nabízí uživateli lepší technické vybavení, tj. vyšší rozlišení snímače a rychlejší zpracování dat. Což spolu s čitelnějším displejem na slunci přináší vyšší uživatelský komfort. Což je spolu se stylovostí hlavní doménou těchto fotoaparátů. To jenom potvrzuje u modelu C-460Zoom del Sol opalovací krém a plážová osuška, která je součástí balení.
Ti z vás, kteří se neměli možnost s novými Olympusy seznámit přímo na výstavě CeBIT 2004, mají příležitost na blížící se Interkameře. Na pultech prodejen bychom se pak měli s modelem C-160 potkat koncem března, modely C-460Zoom del Sol i C-60Zoom by se měly objevit v průběhu dubna. Cena fotoaparátů zatím nebyla upřesněna.

:: Stránky výrobce

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: